Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την γνωμη μου μακρια απο ricardo και e-market και αλλα διαφορα ελληνικα σιτε διμοπρασιων 99,9999 μουφες...

 

Oσο για το ebay οταν ο πωλητης λεει 100% αυθεντικα και εχει 300 χιλαδες πωλησεις και 99% φεεντμπακ ξεχασετω για μουφα αλλα και παλι ανν εσει διαπιστωσεις οτι ειναι μουφα του κανεις refund...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα παιδια. Ενημερωτικα σας λέω οτι πριν ένα μήνα έκανα μια παραγγελία $200 στο Eastbay. Σήμερα την παρέλαβα απο ΕΛΤΑ με επιπλέον χρέωση 97 ευρώ. Είχα παραγγείλει πολλές φορές μέχρι τώρα και με ποσά που ξεπερνούσαν τα $200 και ποτε δεν πλήρωνα πάνω απο 3-7 ευρώ. Τέλος το Eastbay πια για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τη γνώμη μου κακώς έκανες τόσο μεγάλη παραγγελία, γιατί εδώ και μήνες λέμε ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι -κατά πάσα πιθανότητα- λόγω του νέου τρόπου αποστολής, το τελωνείο βαράει αλύπητα. Σε παραγγελία 200 δολαρίων ήταν βέβαιο ότι θα έτρωγες μεγάλα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Εκτός κι αν δεν είχες δει τα μηνύματα στο insomnia, οπότε πάω πάσο.

 

Τώρα το καλύτερο που πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις είναι: α) να μην ξαναπαραγγείλεις από το EB όσο δεν αλλάζει κάτι και β) να τους στείλεις ένα email διαμαρτυρίας, ότι λόγω του νέου τρόπου αποστολής (βλ. Express) υπάρχει πλέον εκτελωνισμός και ότι δεν πρόκειται να αγοράσεις ξανά απ' αυτούς.

 

Αν αυτό το τελευταίο το κάνουμε όλοι, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nzeppos

δεν είναι πρόβλημα του ΕΒ.

έμαθα μέσα από το τμήμα του ταχυδρομείου στο τελωνείο ότι το θέμα είναι ότι πλέον οι περισσότερες μεταφορικές γράφουν στο δέμα την αξία του, οπότε πλέον στο τελωνείο με το που βλέπουν ότι η αξία είναι πάνω από 100 με 150 σε χτυπάνε ( και αν κατάλαβα καλά το όριο συμφωνα με το νομο είναι από αμερική στα 20 )

 

Εγώ προσωπικά έχω στείλει e-mail ότι προτιμώ οι παραγγελίες να μην είναι Express αλλά πολύ δύσκολο το βλέπω να αλλάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι ότι και οι πρώτες μου παραγγελίες από το ΕΒ έγραφαν την αξία του δέματος στο πακέτο. Ίσως παλιά να τα περνούσαν στο ντούκου αλλά τώρα να έχει πέσει σύρμα στο τελωνείο να τα προσέχουν περισσότερο (ώστε να αυξήσουν τα έσοδά τους). Ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις τη γνώμη μου κακώς έκανες τόσο μεγάλη παραγγελία, γιατί εδώ και μήνες λέμε ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι -κατά πάσα πιθανότητα- λόγω του νέου τρόπου αποστολής, το τελωνείο βαράει αλύπητα. Σε παραγγελία 200 δολαρίων ήταν βέβαιο ότι θα έτρωγες μεγάλα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Εκτός κι αν δεν είχες δει τα μηνύματα στο insomnia, οπότε πάω πάσο.

 

Τώρα το καλύτερο που πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις είναι: α) να μην ξαναπαραγγείλεις από το EB όσο δεν αλλάζει κάτι και β) να τους στείλεις ένα email διαμαρτυρίας, ότι λόγω του νέου τρόπου αποστολής (βλ. Express) υπάρχει πλέον εκτελωνισμός και ότι δεν πρόκειται να αγοράσεις ξανά απ' αυτούς.

 

Αν αυτό το τελευταίο το κάνουμε όλοι, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Δεν τα ειχα δει. Το eastbay το ειχα μάθει μέσω ενός φίλου και δεν γνωριζα οτι έχει αλλάξει η κατάσταση στο θέμα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε προφανώς κοπανάνε υποθέτω για 2 λόγους

 

1-να μην παραγγέλνει ο κόσμος από ιντερνετ και να τα αγοράζει από ελλάδα (με ΦΠΑ, φορους κλπ)

2-για αυξηση εσόδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο.

 

Στο κάτω-κάτω τα τελωνεία δεν έχουν τίποτα να χάσουν αν εντατικοποιήσουν τη φορολόγηση. Ακόμα κι αν ο κόσμος το πάρει χαμπάρι και σταματήσει να παραγγέλνει απ' έξω, το τελωνείο θα έχει τη λογική "τι είχαμε, τι χάσαμε".

 

Το θέμα είναι πως κάτι έχει αλλάξει και από τη μεριά του ΕΒ. Αυτό το "Express" με τα διαφορετικά tracking numbers της USPS και η παράδοση στο σπίτι μέσω ΕΛΤΑ courier δεν υπήρχαν παλιά. Οπότε δεν είναι απίθανο να ξεκινάει από εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αναφέρω τι γραφει η απόδειξη των ΕΛΤΑ:

 

Δασμοί: 81,00 ευρω

Τέλος διαχείρισης δασμών και λοιπών επιβαρύνσεων: 12,00 ευρω

 

Με τί ποσοστό ΦΠΑ υπολογίσανε τα 204.97 $ που κόστισε η παραγγελία μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23%, αλλά δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ. Είναι και πολλά άλλα κερατιάτικα.

 

Επίσης -θεωρητικά- δεν φορολογούνται τα μεταφορικά, οπότε οι δασμοί δεν είναι επί των $205 αλλά επί των $165 (αν υποθέσουμε ότι το shipping fee ήταν το κλασικό 40άρι). Με λίγα λόγια: ακόμα χειρότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστααα την κατσαμε δηλαδη...γενικως ξεχναμε eastbay.... :fear:

 

απο ευρωπη αξιοπιστα καταστηματα με ποικιλια και λογικες τιμες? μονο sportsdirect?

 

το http://www.yoox.com ανά διαστήματα που αλλάζει η σεζόν βάζει πολύ καλές προσφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και αργησε έφτασε η παραγγελία μου!2 εβδομάδες έκανε με usps international express mail!Τον οκτώβρη που είχα παραγγείλει ξανά είχε έρθει σε μια εβδομαδα ακριβώς!(μιλάμε για παραγγελίες και οι 2 105$ και στην συσκευασία πάνω γράφανε μόνο την αξία απο τα παπούτσια που και στις 2 περιπτώσεις ήταν 79.99$ χωρίς δηλαδή μεταφορικά η εκπτώσεις)

την προηγούμενη εβδομάδα βλέποντας το δέμα κολλημένο στην αθήνα πήρα τηλεφωνο στα ελτα courier και τους ρώτησα αν μπορουν να δουν με βάση το tracking number που είναι το δέμα μου.μου απαντάνε οτι έχει φτάσει στο ελληνικό εδώ και 4 μέρες και είναι στο τελωνιο.τους ρωτάω γιατί και αν πρέπει να ανυσηχώ και μου λένε οτι απλά αργήσανε να το στείλουν!

 

Η γνώμη μου εγώ θα συνεχίσω να κάνω παραγγελίες αλλά σίγουρα αξίας χωρίς μεταφορικά και τυχών κουπόνια κάτω τον 100$.θα επανέλθω με νεότερα μιας και χθες έκανα παραγγελία για έναν συναδερφό μουν αξίας 99$

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...