Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελωνείο δε θα περάσουν γιατί πρόκειται για συναλλαγή ανάμεσα σε χώρες τις Ε.Ε. Λογικά θα σου έρθει ειδοποίηση και θα τα παραλάβεις στο ταχυδρομείο της περιοχής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγνωμη που θα ζητησω μια πληροφορια για ενα ρουχο που ψαχνω αλλα μου εχει γινει ψυχωση.Συγκεκριμενα ψαχνω αυτη εδώ τη ζακετα της Nike που ειναι της Γιουβεντους.Απο το επισημο της Νικε αναφερει οτι δεν μπορει να στειλει στα Χανια και ετσι τζιφος.Μηπως γνωριζετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι που να εχει τετοιου ειδους αθλητικο ρουχισμο για να την παραγγειλω.Μιλησα και με εναν αντιπροσωπο εδω και μου ειπε οτι θα ρωτησει τον προμηθευτη.Αν γνωρίζετε οτιδηποτε θα σας ειμαι υποχρεος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το επίσημο σαιτ στην Ελλάδα στέλνει στον ΤΚ 73100 που αντιστοιχεί στα Χανιά για ρίξε μια ματιά http://nike-eu.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/40/session/L3NpZC8tb1NKYTFtaw%3D%3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πάνω πάνω αναφερει ''Sorry, we are unable to deliver to these postcodes:΄΄ :cry: Παρόλα αυτα εχω βρει ενα αλλο τροπο παρόλο που θα κοστισει κατιτις παραπανω.Κατα τ'άλλα μηπως εχει τυχει να παραγγειλει κανεις απο το nikestore για να μου πει με ποια εταιρια τα στελνουν Ελλαδα και μετά με ποια παλι εταιρια τα διανεμουν στην Ελλαδα?Ιδίως το δευτερο με ενδιαφερει αν γνωριζει καποιος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει asics από εδώ http://www.startfitness.co.uk/ καλές τιμές και παράδοση σε 10 περίπου ημέρες με κανονικό ταχυδρομείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Παράγειλλα κάτι asics απο το ebay που κάνουνε $154.99.Μου τα έστειλε με usps express mail,τσεκάρω στο site της usps και βλέπω αυτό:

 

Class: Express Mail International®

Status: Into Foreign Customs

 

Your item is being processed by customs in GREECE. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

Detailed Results:

spacer.gif spacer.gif bullet_circle.gif Into Foreign Customs, February 08, 2011, 5:14 pm, GREECE bullet_circle.gif Arrived Abroad, February 08, 2011, 5:08 pm, GREECE bullet_circle.gif International Dispatch, February 06, 2011, 2:32 pm, ISC NEW YORK NY(USPS) bullet_circle.gif Arrival bullet_circle.gif Processed through Sort Facility, February 03, 2011, 9:46 pm, BETHPAGE, NY 11714 bullet_circle.gif Electronic Shipping Info Received, February 03, 2011

 

Να αρχίσω να ανησυχώ για κανα καπέλο απο τους τελωνειακούς;devil.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου λέει τπτ περίεργο . Σου λέει πως πλέον είναι στην Ελλάδα.

 

Πλέον ενημέρωση από εδώ http://212.205.82.71/trackandtrace/

 

Nαι εκεί αφου βγεί πρώτα απο το τελωνείο!Απλα επειδη συνήθως απο Αμέρικη ψώνιζα απο eastbay και τα εστελνε με priority mail usps δεν ελεγε για τελωνειο κατι στο status της usps.Μετα ξέρω να το κανω track στα ελτα μην ανησυχεις.Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

τελικά εγώ παρήγγειλα από eastbay ένα ζευγάρι παπούτσια και μια μπλούζα συνολικα

140 ευρώ (Order Subtotal: $189.98) και μου ήρθαν δυστυχώς να πληρώσω επιπλέον άλλα 59 ευρώ στο τελωνείο!

Υπόψιν το δέμα ήρθε με USPS.

Ξέρει κανένας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Πάντως σε ερωτήσεις που έκανα μου είπαν πως το όριο της δικαιολογούμενης ατέλειας δηλαδή το όριο ώστε να

μη πληρώσεις τελωνείο είναι μόλις 45 ευρώ!

Αν συμβαίνει αυτό τότε το eastbay είναι δυστυχώς παρελθόν για μένα!

Έχει αλλάξει τελευταία κάτι στα τελωνεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν ανέφερε ποτέ όσες φορές έχω πάρει τουλάχιστον!

 

Τελικά όλα εντάξει μου ήρθε χαρτάκι σήμερα και πήγα και παρέλαβα και πλήρωσα 3,70€!Ήρθανε με ταχυμεταφορές ελτά και οχι απλό ταχυδρομείο ελτα!Ολα καλά,ο πωλητής βέβαια είχε δηλώσει 45$ αξία οπότε δεν ξέρω τι θα γινόταν αν ήταν παραπάνω η τιμή στο τιμολόγιο απέξω!:devil:

 

γεια σας παιδιά

τελικά εγώ παρήγγειλα από eastbay ένα ζευγάρι παπούτσια και μια μπλούζα συνολικα

140 ευρώ (Order Subtotal: $189.98) και μου ήρθαν δυστυχώς να πληρώσω επιπλέον άλλα 59 ευρώ στο τελωνείο!

Υπόψιν το δέμα ήρθε με USPS.

Ξέρει κανένας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Πάντως σε ερωτήσεις που έκανα μου είπαν πως το όριο της δικαιολογούμενης ατέλειας δηλαδή το όριο ώστε να

μη πληρώσεις τελωνείο είναι μόλις 45 ευρώ!

Αν συμβαίνει αυτό τότε το eastbay είναι δυστυχώς παρελθόν για μένα!

Έχει αλλάξει τελευταία κάτι στα τελωνεία;

 

Αυτό έγινε μάλλον επειδη ξεπέρασες τα 150$ στην παραγγελία σου!Μεχρι 150 δολλαρια καλυτερα και είπαμε πως είναι καλύτερα να σπάνε οι παραγγελίες!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έγινε μάλλον επειδη ξεπέρασες τα 150$ στην παραγγελία σου!Μεχρι 150 δολλαρια καλυτερα και είπαμε πως είναι καλύτερα να σπάνε οι παραγγελίες!:devil:

 

Μακάρι φίλε να ισχύει αυτό που λες.

Οι άνθρωποι από τα ΕΛΤΑ που και αυτοί δε τα πάνε καλά με τους τελωνειακούς μου είπαν πως

είναι ότι να ναι! Άλλα δέματα περνάνε απαρατήρητα και άλλα όχι! Πως οτι τους τύχει εκείνη τη

στιγμή που κάνουν τον έλεγχο...!

Επίσης ρώτησα και κατευθειαν στο τελωνείο μου είπαν πως το όριο όντως είναι 45 ευρώ.

Όλα τα άλλα περνούν κανονικά τελωνείο και φόρους κτλ.

Το θέμα είναι πάντως οτι εμένα με φορολογήσαν τα μέγιστα και τα μεταφορικά μέσα στο σύνολο

και κάτι άλλα που δε κατάλαβα γιατί και το τι είναι.

επίσης προσθέσαν ΝΑΥΛΑ: 31 ΕΥΡΩ (πέραν των πληρωμένων από το eastbay που ήταν μέσα στη τιμή των $189.98)

και κάτι άλλα περι φόρων , παραμονής και εργασία υπαλλήλου (άκουσων άκουσων προφανώς για τη σφραγίδα που έβαλε ο υπάλληλος!)

και όλο μαζί το πολλαπλασιάσαν χ 23% ΦΠΑ, δηλαδή άστα να πάνε...

Να χαρούμε το κράτος και τις υπηρεσίες που έχουμε δηλαδή!

Πάντως ψάξτε το γιατί ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα τις τελευταίες μέρες, και βρεθείτε προ εκπλήξεων!

Ξέχασα να σας πω μιλάω για το τελωνείο των ΕΛΤΑ της Θεσσαλονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...