Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, firepc είπε

10 χρονια μετα το Machinarium (2009) ερχεται το Creaks

Νεο gameplay video με τους μηχανισμους του παιχνιδιου

Αυτα ειναι τα ωραια μπραβο. Πανω που τελειωσα και τα 4 επη της εταιριας βγαινει νεο παιχνιδι. Δεν περιμενω τιποτα λιγοτερο απο το απολυτο και εδω. Πολυ ομορφο art design.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

δεν υπαρχουν adventure οπως παλια μονο με τη λογική οτι δεν εχουν το κορυφαίο budget για top of the line graphics και voice actors. αλλά θεωρω πως εχουν βγει πολλά αριστουργήματα τα τελευταία 5-10-15-20 χρόνια που αν ειχαν βγει στα late 80s-early 90s, σημερα θα τα λέγαμε "κλασσικά" :)

οπότε ποτέ δεν ειχα ενστερνιστεί την άποψη "adventures are dead", ήμουν πάντα με τον Bill Tyler που συμπλήρωνε "they are undead" :P 

δε θα παω πολυ πισω, ακομα κ αν μείνω σε πολυ προσφατα (5-6 χρονια πανω κατω, αν κ θα μου ξεφύγει κ κανενα λιγο πιο παλιο!) εχω πολλα να προτείνω: Unavowed, Thimbleweed Park, Blackwell Series, Dream Machine, Stasis, Cat Lady, Kathy Rain, Cognition, Book of Unwritten tales, Technobabylon, Tesla Effect, Obduction, Blackwood Crossing, Gray Matter, Dreamfall Chapters, Broken Sword 5, Deponia series, Dark Eye series, Nelly Cootalot: The Fowl Fleet, Darkside Detective, Gemini Rue, XING: The Land Beyond, Detention, Shardlight, Samorost 3, Journey Down και πολλά άλλα :)

υπαρχει μπολικο ψωμακι για οποιον πεινάει, δοξα το θεω δεν εχω κανενα παραπονο!

παντως φύγαμε εντελως off topic! μηπως να κανει ενα cut paste η συζήτηση στο adventure thread, μην πρήζουμε τον κόσμο;

Απαντώ εδώ @Skywalker333 :) 

Δεν διαφωνούμε κάπου. Πέρα από κάνα δύο που δεν είναι ενδιαφέροντα (κατά την γνώμη μου) όλα είναι αρκετά καλά adventures αυτά που αναφέρεις. Τουλάχιστον 3 τα έχω αναφέρει στο post μου.

Κάποια από αυτά ξεφεύγουν από το classic point&click στο οποίο αναφέρομαι (πχ το cat lady δεν ξέρω πως κάνει qualify για το είδος γενικότερα όπως και το detention, το Dreamfall chapters είναι 3d person 3D type, όπως και τα Sherlock τα τελευταία - για αυτό δεν τα αναφέρω).

Το dreamfall είναι απογοήτευση σε σχέση με αυτό που περίμενα, περίμενα 10plus χρόνια για αυτό... Το απόλαυσα αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Ορισμένα δεν τα έχω παίξει γιατί ποτέ δεν μου κίνησαν το ενδιαφέρον αλλά 2-3 που μου ξέφυγαν θα τα τιμήσω (πχ το dream machine, unavowed και το Gemini rue που για κάποιο λόγο όπως το είδα μου θύμισε rex nebular 😛 ).

Το Tesla Effect είναι έπος και μια κατηγορία από μόνο του (όπως και τα παλιότερα TM) :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι δεν μπορουν να μας αρεσουν ολα!

αλλα ευτυχως υπαρχει πολυ υλικο για να χαιρομαστε ακομα κ σημερα. τωρα παιζω το Whispers of a Machine (της ομαδας του Kathy Rain) και για την ωρα δειχνει κ αυτο πολυ ωραιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τα adventure games ειναι οτι εχουν ενα κακο και ενα καλο

Το κακο ειναι οτι η ποιοτητα και η ποσοτητα τους πεθανε το 2010/2011

Το καλο ειναι οτι καποιος που θελει να παιξει adventures εχει τοοοοοσα πολλα που φτανουν για ολη του την ζωη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και παραπανω, διαφωνω παρα πολυ στο οτι δεν υπαρχουν καλα adventures μετα το 2010 :)

αλλα οπως κ να εχει το πραγμα, συμφωνω πως κ κανενα να μη πιασεις απο τα καινουργια, εχεις τοσο πολυ καλο υλικο απο πιο πριν που σε καλύπτει. προσφατα ανακαλυψα to Future Wars της Delphine, δε ξερω πως μου ειχε ξεφυγει αυτο. ΤΡΟΜΕΡΟ εικαστικο, δε το πιστευεις οτι βγηκε το 1989!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω me @firepc

Για παραδειγμα εχω ξεκινήσει τα τελευταια 2 χρονια και παιζω οτι εχω σε GOG. Για την ωρα μου μείνανε το Obduction και Toonstruck που δωθηκαν δωρεαν προσφατα. Και αφου τελειώσω αυτά έχω περιπου καμια 60+ στο Steam, από The book of unwritten tales,  sherlock holmes, runaway, κτλ. Οπότε πιστεύω πως ειμαι καλα για τα επομενα 6-7 χροινα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

οπως ειπα και παραπανω, διαφωνω παρα πολυ στο οτι δεν υπαρχουν καλα adventures μετα το 2010 :)

αλλα οπως κ να εχει το πραγμα, συμφωνω πως κ κανενα να μη πιασεις απο τα καινουργια, εχεις τοσο πολυ καλο υλικο απο πιο πριν που σε καλύπτει. προσφατα ανακαλυψα to Future Wars της Delphine, δε ξερω πως μου ειχε ξεφυγει αυτο. ΤΡΟΜΕΡΟ εικαστικο, δε το πιστευεις οτι βγηκε το 1989!

Μετα το 2010 η ποιοτητα και η ποσοτητα επεσε κατακορυφα.

Και μενα μ αρεσει το kathy rain κλπ. αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανει τα Syberia, Still Life, Machinarium, Black Mirror, Sanitarium. Κανενα adventure μετα το 2010 δεν φτανει αυτα τα μεγαθηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2019 στις 12:06 ΠΜ, Vassilis_24 είπε

Poison.jpg

Άργησε πολύ... Όταν το πρωτοείπα στην κοπέλα μου πριν 1.5 χρόνο, είχε κατενθουσιαστεί! Στο περίμενε έμεινε η έρμη, τρελαίνεται για Tex Murphy. Same here :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2019 στις 6:52 ΠΜ, firepc είπε

Μετα το 2010 η ποιοτητα και η ποσοτητα επεσε κατακορυφα.

Και μενα μ αρεσει το kathy rain κλπ. αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανει τα Syberia, Still Life, Machinarium, Black Mirror, Sanitarium. Κανενα adventure μετα το 2010 δεν φτανει αυτα τα μεγαθηρια

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ένα που φτάνει και στέκεται άνετα ανάμεσα στα μεγαθήρια

Thimbleweed Park

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Thimbleweed Park ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που βγήκε από crowdfunding (σε σχέση με κάποια άλλα projects κράχτες που κατέληξαν μετριότητες ή χειρότερα (κυρίως αναφέρομαι στο Armikrog εδώ). 

Και το Obduction της Cyan είναι πολύ καλό Myst-like, ειδικά για κάποιον που δεν έχει παίξει το Riven ή το βρήκε πολύ δύσκολο/ ή δύσχρηστο.

Αρκετοί τίτλοι από την Wajdet Eye Games είναι αξιόλογοι, όπως το Resonance και το Primordia, ενώ και η σειρά των Blackwell είναι καλή, ειδικά από το 2ο και μετά, και ειδικά αν δείτε τους επιμέρους τίτλους σαν επεισόδια του ίδιου παιχνιδιού. Έχω πρόσφατα ξεκινήσει το Unavowed που δείχνει επίσης καλό, αλλά δεν κατάφερα να το προχωρήσω πολύ λόγω άλλων υποχρεώσεων. 

Και σε πιο υβριδικά adventures (όχι pure point and click) υπάρχει το εξαιρετικό και μοναδικό στο είδος του Return of the Obra Dinn

Από όσο έχω δει, και το Detroit: Become Human της Quantic Dream που μας έρχεται προσεχώς και στο PC είναι από τα καλύτερα και πιο εντυπωσιακά παιχνίδια που έχει βγάλει η εταιρεία και πολύ προσεγμένο γενικότερα. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο το obduction απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνιδι! Εχοντας τερματισει ολα της σειρας Μyst, ειναι πραγματικα πολυ καλο. Το συνιστω σε ολους τους adventurαδες, αρκει να εχουν υπομονη και ορεξη για εξερευνηση/παρατηρητικοτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2019 στις 11:11 ΜΜ, Despotas είπε

ειναι εξαιρετικα νεα, χρονια παλεύω να το κανω να τρεξει σωστα.

αν ολα πανε καλα, ισως το δουμε σε κανενα gog του χρόνου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...