Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, firepc είπε

Βγηκε το The Suicide of Rachel Foster https://store.steampowered.com/app/1057750/The_Suicide_of_Rachel_Foster/

Afbeeldingsresultaat voor The Suicide of Rachel Foster

λιγο Twin Peaks φαση?

Το πήρες; Διαβάζω θετικά σχόλια που λένε όμως ότι είναι περισσότερο walking simulator παρά adventure, αυτό λιγο μου το χαλάει και μπαίνει στην "αργής καύσης" wishlist για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Το πήρες; Διαβάζω θετικά σχόλια που λένε όμως ότι είναι περισσότερο walking simulator παρά adventure, αυτό λιγο μου το χαλάει και μπαίνει στην "αργής καύσης" wishlist για μένα.

το σκεφτομαι να το παρω αλλα και παλι δεν ξερω..

Αυτα για το walking sim τα διαβασα και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και μόνο λόγω τίτλου σκέφτομαι να το αποφύγω. Τελευταία μου έχει δημιουργηθεί μια αντιπάθεια προς την τάση indie τίτλων να πιάνουν καταθλιπτικά θέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Point-and-click game με κόμικ αισθητική, χωρίς animation αλλά με αλληλουχία στατικών εικόνων.
Πολύ ωραία σκοτεινή ατμόσφαιρα, μυθιστορηματική αφήγηση, εκπληκτική μουσική αλλά δυστυχώς χωρίς voice acting
Εύκολοι σχετικά γρίφοι, ικανοποιητική διάρκεια.

Επεξ/σία από Neo4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε το BEAUTIFUL DESOLATION (ναι με caps :P ), από τους δημιουργούς του Stasis που μου είχε αφήσει πολύ καλή εντύπωση.

Είναι αρκετά φτηνό το παιχνίδι με πανέμορφα γραφικά, και σύμφωνα με τους developers 40-50 ώρες παιχνιδιού που ακόμα και με guide είναι 8.

https://store.steampowered.com/app/912570

Και το launch trailer αν θέλει να δει κανείς.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υπέροχο πράγμα είναι αυτό που είδαν τα ματάκια μου; Όπως και το Stasis που τσέκαρα επίσης.

Δεν έχω καταλάβει όμως, μιλάμε για καθαρό point&click adventure σε όμως isometric προοπτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι point and click adventure ειναι με isometric καμερα. αλλα σε αρκετα μεγαλο κοσμο με πολλα hubs. εχει αρκετα μπρος πισω και ψαξιματα. δεν ειναι δυσκολο, αλλα λογο της φυσης του και του μεγαλου κοσμου, πεφτεις καποιες φορες σε σημεια που ψαχνεις τι να κανεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

ναι point and click adventure ειναι με isometric καμερα. αλλα σε αρκετα μεγαλο κοσμο με πολλα hubs. εχει αρκετα μπρος πισω και ψαξιματα. δεν ειναι δυσκολο, αλλα λογο της φυσης του και του μεγαλου κοσμου, πεφτεις καποιες φορες σε σημεια που ψαχνεις τι να κανεις μετα.

Είδα ότι η ίδια εταιρία έχει βγάλει και το CΑΥΝΕ που είναι παρόμοιο στυλ, θα δοκιμάσω πρώτα αυτό μιας και το δίνει και δωρεάν.

Υπάρχουν κι άλλα τέτοια games, πρώτη φορά βλέπω isometric adventure, που ζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Είδα ότι η ίδια εταιρία έχει βγάλει και το CΑΥΝΕ που είναι παρόμοιο στυλ, θα δοκιμάσω πρώτα αυτό μιας και το δίνει και δωρεάν.

Υπάρχουν κι άλλα τέτοια games, πρώτη φορά βλέπω isometric adventure, που ζω;

ναι ειναι αρκετα σπανια, Συνηθως αυτα που βγαιναν ήταν κραματα RPG, πολυ σπανιο να ειναι καθαρο adventure.

Τα πιο γνωστα σε αυτό το στυλ, (πλην των τιτλων της Brotherhood) θα ελεγα πως ειναι τα Sanitarium και Little Big Adventure.

Απο εκει κ πέρα, τα Planescape Torment και Disco Elysium, δε τα λες καθαρά adventures αλλά ειναι ότι κοντινότερο μπορεις να βαλεις σε πλουσιο RPG/Adventure κράμα, με ελάχιστη (Torment) ή και καθόλου (Disco) μάχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

ναι ειναι αρκετα σπανια, Συνηθως αυτα που βγαιναν ήταν κραματα RPG, πολυ σπανιο να ειναι καθαρο adventure.

Τα πιο γνωστα σε αυτό το στυλ, (πλην των τιτλων της Brotherhood) θα ελεγα πως ειναι τα Sanitarium και Little Big Adventure.

Απο εκει κ πέρα, τα Planescape Torment και Disco Elysium, δε τα λες καθαρά adventures αλλά ειναι ότι κοντινότερο μπορεις να βαλεις σε πλουσιο RPG/Adventure κράμα, με ελάχιστη (Torment) ή και καθόλου (Disco) μάχη.

Ευχαριστώ! Planescape Torment είναι backlog από πάντα και Disco Elysium θέλω να βρω χρόνο να ασχοληθώ μόνο με αυτό. Όσο για τα LBA και Sanitarium μου είχαν περισσέψει από ένα bundle και κάπως δεν μου έκαναν αίσθηση και τα έκανα giveaway πριν κάτι μήνες... τώρα που ξέρω τη φάση τους το Sanitarium τουλάχιστον οπτικά με έψησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skywalker333 είπε

ειδικα το Sanitarium ειναι masterpiece τιτλος. απο τα καλυτερα horror game ολων των εποχων.

To Sanitarium ειναι τοσο Top που δεν μπορω να πιστεψω οτι βγηκε το 1998

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε το Lamanna: The Looe Island Mystery, το νέο παιχνίδι από την Darkling Room (The Lost Crown, Dark Fall κλπ), χωρίς βέβαια ημ/νία κυκλοφορίας ακόμη:

https://store.steampowered.com/app/1281250/Lamanna_The_Looe_Island_Mystery/

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...