Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

16 Ιουλίου η ημερομηνία κυκλοφορίας του Beyond a Steel Sky για PC (Steam). Θα έχει και υποστήριξη για Linux. 

Την ανακοίνωσαν κατά τη διάρκεια του παρακάτω stream (το ίδιο το stream είχε μερικά τεχνικά προβλήματα)

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενταξει amanita design ειναι οποτε σιγουρα θα ειναι καλο και δειχνει παρομοιο με machinarium. Samorost 3/chuchel/botanicula και τα 3 ηταν εξαιρετικα το samorost στο ιδιο επιπεδο με machinarium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στη μέση ακομα οποτε δε μπορω να πω πολλά αλλά ειναι αρκετά διαφορετικο αποτιδηποτε αλλο εχουν κανει. Ειναι σαν ενα παραμύθι με μια πιο σκοτεινή χροιά. Μουσικη και ατμόσφαιρα εξαιρετικά οπως παντα, και πανεμορφος σχεδιασμος φυσικα αν κ υπαρχει λιγο επαναληψη. το gameplay απο την αλλη, ειναι platform puzzles που γινονται εκθετικα πιο περιπλοκα αλλά οχι κατι δυσκολο. παιζω το βράδυ για χαλαρωση μιση-1 ώρα τις τελευταιες μέρες. εχει το ενδιαφερον του σιγουρα, αλλα θελω να δω αν θα ανεβει παραπανω γιατι για την ωρα το gameplay ειναι καπως απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιμπημενο το Beyond a Steel Sky στο Steam. 30€ η βασικη του τιμη και 24€ αυτες τις μερες σε προσφορα.

Απ την αλλη εχει 5€ στο iPad με συνδρομη στο apple arcade

( με υποστηριξη xbox one controller )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, firepc είπε

Τσιμπημενο το Beyond a Steel Sky στο Steam. 30€ η βασικη του τιμη και 24€ αυτες τις μερες σε προσφορα.

Απ την αλλη εχει 5€ στο iPad με συνδρομη στο apple arcade

( με υποστηριξη xbox one controller )

Σε μένα βγαίνει στα 21€ με το πρόσθετο loyalty discount (αν έχεις το Broken Sword 5 στο Steam). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Σε μένα βγαίνει στα 21€ με το πρόσθετο loyalty discount (αν έχεις το Broken Sword 5 στο Steam). 

οντως τοσο το βγαζει και σε μενα επειδη το εχω το BS5

Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι το apple arcade επειδη εχει και το Creaks

το Stela, Oceanhorn 2 και αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, firepc είπε

Τρελες προσφορες στα Adventures της Microids

https://store.steampowered.com/sale/MicroidsPublisherDeal

Όλη η σειρά Syberia με €5,5?!? 😮

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2020 στις 10:41 ΜΜ, firepc είπε

To Creaks βγαίνει στις 22 Ιουλίου https://store.steampowered.com/app/956030/Creaks/

6a4830ae77a2ab5d7541ea7dfbbde21b4f581f0a.jpg

Το μισό μεγαλείο του Machinarium (2009) να έχει, εγώ θα είμαι ευχαριστημένος

Review

https://adventuregamers.com/articles/view/creaks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να μην το βαλω στο mobile section.

υπαρχει  emulator  για  android για τα παλια aventures?  κατι σε dosbox και scummvm για κινητα; που να  τρεχει τα dos adventures που εχω;

ξερω οτι υπαρχουν αρκετα κλασικα adventures που εχουν γινει επισημα ports, ενω φυσικα βγαιινουν και καινουργια adventures για την mobile πλατφορμα. αλλα  για   τα υπολοιπα υπαρχει τροπος να παιχτουν στο  android?

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, KilliK είπε

να μην το βαλω στο mobile section.

υπαρχει  emulator  για  android για τα παλια aventures?  κατι σε dosbox και scummvm για κινητα; που να  τρεχει τα dos adventures που εχω;

ξερω οτι υπαρχουν αρκετα κλασικα adventures που εχουν γινει επισημα ports, ενω φυσικα βγαιινουν και καινουργια adventures για την mobile πλατφορμα. αλλα  για   τα υπολοιπα υπαρχει τροπος να παιχτουν στο  android?

δεν ξερω αν υπαρχει, αλλα αν υπαρχει ετοιμασου για πολυ μπλεξιμο.

Ολα τα adventures που εχω παρει στο iPad ειναι το ιδιο καλα με το PC και με καλυτερα γραφικα.

Συχνα τα βρισκεις σε τιμες χωμα γι αυτο πιστευω οτι αυτες οι αχλημειες με το android δεν αξιζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Υπάρχουν unofficial ports του dosbox για Android, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά.

https://www.dosbox.com/wiki/Unofficial_ports

Το ScummVM (δεν είναι emulator το ScummVM btw) έχει δικό του port για Android, αλλά δεν έχουμε επίσημο android porrter οπότε μένει πίσω πολύ συχνά. Που και που ασχολούμαι λίγο με την ανάπτυξή του, μαζί με 2-3 άλλα άτομα της ομάδας, αλλά δεν έχω το χρόνο (ούτε τον ενθουσιασμό) να το πιάσω όσο σοβαρά χρειάζεται. Anyway, αυτό (ειδικά τα daily builds) υποστηρίζει όλα τα engines που έχουν υλοποιηθεί και στο main desktop app του ScummVM  -- αν και εδώ και μερικούς μήνες κάναμε μια αλλαγή στο toolchain και yadda yadda yadda κάποιες engines δεν υποστηρίζονται προσωρινά. 

Πάντως Blade Runner, LucasArts (Scumm) παιχνίδια, Beneath a Steel Sky και πολλά άλλα παίζουν μια χαρά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...