Προς το περιεχόμενο

E-shop και εγγυηση 1 ετους


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε δεν ξερω τι γινεται στα αλλα καταστηματα αλλα στη μεταμορφωση εχει γινει και οχι αλλα δυο

 

Και στο Πλαίσιο Ηρακλείου μου χρέωσαν όλο το ποσό για χαλασμένο εξωτερικό δίσκο.

Όχι πάντα βέβαια γιατί άλλες φορές μου έχουν χρεώσει ένα μέρος αλλά και πάλι έπαιρνα κάτι μεγαλύτερης η ισης αξίας. [και όλες της φορές σε μια μέρα μου είχαν απαντήσει.]

 

 

Ενώ στο e-shop ηρακλείου [έχει servise εκεί] τους πήγα ένα σκληρό εξωτερικό και τον κράτησαν 1 μήνα για να μου πουν τελικά ότι δεν έχει πρόβλημα. [απαράδεκτοι]

Το πρόβλημα ήταν σε 2 διαφορετικά καλώδια e-sata [ήμουν και άτυχος]

 

 

Αλλά έχω και άριστη γνώμη για το servise των multirama.

Σε εμένα είχε χαλάσει μια ΑΤΙ HD2900XT [360€] και μου πίστωσαν 320€. Πήρα την ΑΤΙ 4870 512MB [240€] και με τα υπόλοιπα κάτι άλλο.

Αλλά και στον κουνιάδο μου που έχει τα Logithec 5.1 Z-5500 και του κάηκε το γουφερ και ενώ μπορούσαν να μην του το αλλάξουν, ενώ ήταν στην εγγύηση, επειδή είχε βιδώσει πάνω του 2 ανεμιστήρες 12mm [άρα 8 τρύπες], παρόλα αυτά όταν του είπε ότι το χρειάζεται και αν γίνεται να του απαντήσει γρήγορα, ο τεχνικός άνοιξε μια καινούρια κούτα και του έδωσε ένα καινούριο γουφερ.

 

Πριν 2 ωρες παρελαβα απο το καταστημα χαλανδριου το microsoft explorer mouse απο την χθεσινη προσφορα 'crazy sundays'.

Ελα ομως που γυρνωντας σπιτι διαπιστωσα οτι λειπει το usb stick!

Θα βρω ακρη λετε?

Μου ειπανε να περασω απο εκει αυριο.

Μαλλον δεν θα εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
φιλε μου δεν ειναι το ποια καρτα ειχα πριν (8800 gt ) αλλα πως σε αντιμετωπιζουν οταν εχεις δωσει ενα ποσο για να αγορασεις ενα προιον οποιο και να ειναι αυτο οφειλουν οτα

χαλασει να στο αντικαταστησουν με ενα ιδιου ποσου σε αξια και χαρακτηριστικα αλλοιως

η εγγυηση δεν εχει νοημα.

εργαζομαι χρονια σε service η/υ και νομιζω πως αν εφερνες το pc σου για επισκευη και ειχες την καρτα που ειχα εγω οι καποια αλλη δεν θα συμφωνουσες να σου κανω την επισκευη με κατωτερη καρτα απο αυτην που ειχες αγορασει ,και μην το βλεπεις οτι η 260

ειναι μια καλη καρτα οταν πηρα εγω την 8800 ηταν απο τις top και σε τελικη αναλυση θα επρεπε να αναφερουν στην εγγυηση που δινουν οτι οσο περνουν τα χρονια απο την ημερα τις αγορας θα χανει και την αξια αντικαταστασης η καρτα η και οποιο αλλο ανταλακτικο παει για αλλαγη λογω βλαβης πραγμα που δεν γινεται φυσικα στα επωνυμα pc

 

Η 8800 αυτή τη στιγμή κάνει κάτω από 150 ευρώ που σου δίνουν. Μην είσαι και πλεονέκτης. Με Την λογική σου να χαλάσουμε όλοι τις 8800 Και να πάμε να ψηφίσουμε 295 επειδή 2 χρόνια Πριν τις πήραμε πιο ακριβά. Είναι υποχρεωμένοι απλά Να στην αντικαταστήσουν Με την ίδια ή με κάρτα ίδιων δυνατοτήτων. Όχι τιμής στην οποία την αγόρασες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου καικε το fortron 700w που ειχα 3 χρονια παρα 10 μερες και σε 4 μερες το παιδι μου εκοψε 120 ευρω πιστωτικο οσο το ειχα παρει.

 

Τι να πω...Πλαισιο και παλι Πλαισιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε estenough για τα χρονια που δινουν εγγυηση δεν φταινε παντα τα καταστηματα οπως εχω ξαναγραψει το προβλημα ξεκιναει απο τις μητρικες εταιριες οι οποιες σου δενουν τα χερια ειτε εισαι καταστημα ειται service το ξερω καλα αυτο που λεω γιατι εργαζομαι πανω απο 15 χρονια σε service η/υ και καποια απο αυτα σε ετιαρια με συστηματα ηχου σου λενε ενα χρονο εγγυηση το ξερεις δεν ειναι σωστο αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι .

το μονο που μενει ειναι ολοι εμεις που ειμαστε καταναλωτες να τους κυνηγαμε οσο μπορουμε και ισως κατι να βγει ετσι απο εκει και περα υπαρχουν και κατασκευαστες που δινουν και 2και 3 χρονια ας αγοραζουμε απο αυτους ετσι θα πιεστουν και οι αλλοι

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:30 ----------

 

η δικη μου περιπτωση δεν ηταν στον χρονο αλλα στα δυο παντως δεν θα περασει ετσι

 

 

κι εγώ το ίδιο είπα. δεν έριξα ευθύνες στα καταστήματα. αν η μητρική λέει 1 χρόνο εγγύηση, τόσο λέει και το κατάστημα και ας πηγαίνει κόντρα στην ευρωπαική νομοθεσία. σου παραθέτω και την πρόταση που έγραψα για αυτό.

 

αν πχ η "Χ" εταιρία λεει 1 χρόνο εγγύηση ή 5 χρόνια (πάντα για την ελληνική αγορά, γιατί η περίοδος της εγγύησης μπορεί να διαφέρει απο χώρα σε χώρα για το ίδιο προϊόν), τότε ο κάθε αντιπρόσωπος ή μεταπωλητής είναι υποχρεωμένος να τηρεί την πολιτική της "Χ" εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο περίπου ενα χρόνο είχα πάρει κατι τηλέφωνα στο κέντρο προστασίας καταναλωτών για να ρωτήσω σχετικά με τις 2ετής εγγυήσεις (δεν είχα αγοράσει τπτ, απλά είχα μια αναλαμπή).

 

η απάντηση που πήρα είναι οτι ο νόμος της 2ετούς εγγύησης για τα ηλεκτρονικά προιόντα έχει ψηφισθεί απο το ευρωπαικό δικαστήριο, αλλά δεν έχει ψηφισθεί απο το ελληνικό. είναι δλδ άλλη μία ελλειπής συμπεριφορά του ελληνικού κράτους προς την ευρωπαική ένωση, για την οποία πληρώνουμε πρόστιμο κάθε χρόνο.

 

επομένως η 2 ετής εγγύηση στην ελλάδα ισχύει μόνο αν την έχει προτείνει ο κατασκευαστής, αναιρώντας τον ευρωπαικό νόμο για κάποια προιόντα.

 

αν πχ η "Χ" εταιρία λεει 1 χρόνο εγγύηση ή 5 χρόνια (πάντα για την ελληνική αγορά, γιατί η περίοδος της εγγύησης μπορεί να διαφέρει απο χώρα σε χώρα για το ίδιο προϊόν), τότε ο κάθε αντιπρόσωπος ή μεταπωλητής είναι υποχρεωμένος να τηρεί την πολιτική της "Χ" εταιρίας.

 

Βέβαια μετα απο περίπου 1 χρόνο μπορεί να έχει αλλάξει κάτι απο αυτά που λέω, κάτι το οποίο μόνο κάποιος νομικός θα μπορούσε να μας το διευκρινίσει.

 

Δεν έχει πολύ σημασία το ελληνικό, ίσα ίσα ακόμα καλύτερα τούς πας απευθείας ευρωπαϊκό δικαστήριο, έτσι είναι το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ spector

 

ναι αλλά αφού πληρώνει ήδη πρόστιμο η ελλάδα επειδή δεν ακολουθεί την ευρωπαική νομοθεσία, δεν θα αλλάξει τπτ.

 

το πολυ πολύ να δικαιωθείς εσύ που θα κάνεις προσφυγή (μπορεί πολλές φορές να σου κοστίσει και περισσότερο απο την αξία του προιόντος κάτι τέτοιο), αλλά αν η δικιά μας νομοθεσία δεν αλλάξει τότε το ίδιο καθεστώς θα παραμείνει στο "Χ-Υ" κατάστημα.

 

όταν δεχθεί η ελλάδα να εφαρμοσει αυτή την ευρωπαική νομοθεσία, μόνο τότε θα είναι υπεχρεωμένοι όλοι να δίνουν τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα ατυχημα ειχα με e-shop,το πρωτο μου αλλα κ το τελευταιο!ειχα παραλαβει την zalman 9700Nt με κουριερ,την ανοιγω κ την βλεπω με στραβο ανεμιστηρα,ξεραμενη θερμοαγωγιμη κ μεσα στο κουτι της ειχαν ξεχασει να βαλουν τις βιδες κ τα brackets για τον επεξεργαστη,ελα ομως που δεν ξεχασαν να βαλουν ενα σωληνα για υδροψυξη μεσα στο πακετο...ενταξει ειναι ασχετοι αλλα οχι κ ετσι!Τους πηρα τηλ κ βριζομασταν για 10' γιατι μου ειπαν:"Κατσε να δω αν το καλυπτει η εγγυηση",παλι καλα μου την αλλαξαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο φιλε..ολα τα προιόντα βάση νόμου από την ευρωπαική ενωση εχουν 2 χρονια εγγυηση ανεξαρτητως τι ειδος ειναι και τι μεγεθος εχει...βεβαια καποια ηλεκτρομαγαζα διατηρουν την εγγυηση ενος ετους σε μικροσυσκευες...οποιος καταλαβε καταλαβε

 

Εχω αγορασει απο eshop μια IP Camera Linksys πριν απο 14 μηνες ακριβως. Πριν απο μερικες μερες η καμερα τα επαιξε και δεν λειτουργει.

 

Στελνω σημερα τον συνεργατη μου στο E-shop και του ειπαν πως ειναι εκτος εγγυησης και πως η Linksys τους δινει μονο 1 χρονο εγγυηση. Με παιρνει τηλεφωνο και του εξηγω πως ειναι υποχρεωμενοι να παρεχουν 2 χρονια εγγυηση και οχι 1 βασει του νομου.

 

Το χαβα τους φυσικα με αποτελεσμα ο συνεργατης μου να φυγει απο το καταστημα χωρις να παραδωσει τη καμερα στο eshop. (θελανε μαλιστα και 50 ευρω επειδη ειναι εκτος εγγυησης).

 

Ελα μου ομως που δεν επεσαν σε κανεναν βλαμμενο καταναλωτη, πλεον αυτου ειναι και ατυχοι που εχω συμβολαια με τη Cisco και μπορεσα και εβγαλα ακρη μεσω αυτων.

 

Αποτελεσμα:

Μου δινει λινκ η Cisco που προσδιοριζει ξεκαθαρα οτι η καμερα εχει 3 ετη εγγυηση. Ουτε 1, ουτε 2 αλλα 3 ετη. Εκτυπωση του pdf, μιλαω με κεντρικα του eshop στο τηλεφωνο και αφου εξηγησα στον υπαλληλο τι διαβαζω στο pdf με βαζει σε 5λεπτη αναμονη και υστερα μου λεει να παω σε οποιοδηποτε eshop να παραδωσω τη συσκευη καθως ειχα δικιο.

 

Στελνω παλι τον συναιτερο, με τη συσκευη αλλα και το εκτυπωμενο pdf ανα χειρας για να τους το δειξει. Μαλιστα, χαριτωλογοντας του λεω πριν φυγει, κοιτα να δεις που θα νομιζουν οτι το εγγραφο το φτιαξαμε εμεις και θα ζητησουν λινκ απο το site της Cisco. Εννοειται οτι με πηρε τηλεφωνο για να στειλω email στον υπευθυνο του service με το λινκ της Cisco. Και εννοειται πως οταν το διαβασε εμεινε αναυδος....

Αυτα κυριοι, ποτε ξανα eshop ουτε για CD. Ειμαστε και πλαστογραφοι στο φιναλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link με τον νόμο. Είναι ελληνικός και ψηφισμένος.

 

 

για την εγγύηση είναι ασαφής γεμάτος αοριστολογίες που σκοπό έχουν να μας αφήσουν στην καλή θεληση του καταστηματος, στους καρχαριες δηλαδη, π.χ '' η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να ειναι ευλογη σε σχεση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος''

 

πουθενά δεν λέει για 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την εγγύηση είναι ασαφής γεμάτος αοριστολογίες που σκοπό έχουν να μας αφήσουν στην καλή θεληση του καταστηματος, στους καρχαριες δηλαδη, π.χ '' η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να ειναι ευλογη σε σχεση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος''

 

πουθενά δεν λέει για 2 χρόνια

 

Άρθρο 554

Παραγραφή

Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...