Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την τελευταία έκδοση του crossover και το word 2003 greek δεν μπορώ να γράψω σε διάφορες γραμματοσειρές με τα πλήκτρα ζ ως μ. Ενώ γίνεται κανονικά η εγκατάσταση χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα. Μολις χθες εγινα ευτυχης κατοχος ενος macbook με snow leopard 10.6. Δεν εχω ξαναδουλεψει ποτε σε mac και τα εχω βρει λιγο σκουρα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..Θελω να εγκαταστησω σε ενα partition Με bootcamp τα 7χ64.

 

1) Δεχεται 64μπιτο λειτουργικο το macbook μου? ειναι αυτο http://www.apple.com/macbook/specs.html

2) Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας παραπανω κανω install τα 7 και μετα βαζω το cd του snow 10.6 και βρισκει drivers. Αν δεν τους βρει, τι κανουμε? (Δεν εχω cd παλαιοτερου leopard, οπως ανεφερε καποιος απο πανω..)

3) Τιποτα αλλο tricky στη διαδικασια για εναν εντελως rookie σε mac??

4) Τα 7χ64 τα εχω φυσικα σε εκδοση απο θειο, που χρειαζεται εναν Loader για να τα κανει λειτουργικα για παντα (αλλιως ληγουν σε 30 μερες). Τι κανουμε με αυτο το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια καλησπερα. Μολις χθες εγινα ευτυχης κατοχος ενος macbook με snow leopard 10.6. Δεν εχω ξαναδουλεψει ποτε σε mac και τα εχω βρει λιγο σκουρα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..Θελω να εγκαταστησω σε ενα partition Με bootcamp τα 7χ64.

 

1) Δεχεται 64μπιτο λειτουργικο το macbook μου? ειναι αυτο http://www.apple.com/macbook/specs.html

2) Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας παραπανω κανω install τα 7 και μετα βαζω το cd του snow 10.6 και βρισκει drivers. Αν δεν τους βρει, τι κανουμε? (Δεν εχω cd παλαιοτερου leopard, οπως ανεφερε καποιος απο πανω..)

3) Τιποτα αλλο tricky στη διαδικασια για εναν εντελως rookie σε mac??

4) Τα 7χ64 τα εχω φυσικα σε εκδοση απο θειο, που χρειαζεται εναν Loader για να τα κανει λειτουργικα για παντα (αλλιως ληγουν σε 30 μερες). Τι κανουμε με αυτο το προβλημα?

 

Ναι τρέχουν ίσως και καλύτερα απο κανονικά pc, κανενα πρόβλημα με τα drivers (τουλαχιστον στον macbookpro μου) ξεκίνα το bootcamp και όπου κόλησεις ξαναπόσταρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το macbook pro με σκληρο στα 180gb απο τα οποια χρησιμοποιω τα 50gb.επειδη θελω να περασω τα Windows 7 αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσο χωρο θα δεσμευσω αν περασω τα Windows

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το macbook pro με σκληρο στα 180gb απο τα οποια χρησιμοποιω τα 50gb.επειδη θελω να περασω τα Windows 7 αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ποσο χωρο θα δεσμευσω αν περασω τα Windows

 

ευχαριστω!

 

Θα χρειαστεις γύρω στα 50 γίγα αν σκεφτεις οτι τα Ultimate 64bit πιανουν γύρω στα 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το minimum για τα Windows 7 είναι 16GB. Από εκεί και πέρα, υπολόγισε μόνος σου τι επιπλέον χώρο θα χρειαστείς για εφαρμογές και έγγραφα και αποφάσισε. Για σχετικά απλή χρήση, δεδομένου πως το κύριο λειτουργικό σου θα είναι το Mac OS X, θα έλεγα να κυμανθείς από 32 έως 64GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δλδ για παραδειγμα δεσμευσω γυρω στα 40gb μαζι με τις εφαρμογες που θα εγκαταστησω,δεν θα πεσει λιγο βαρυ για το mac?ρωταω επειδη δουλευω προγραμματα ηχου κ ως γνωστων καταναλωνουν πολλους πορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δλδ για παραδειγμα δεσμευσω γυρω στα 40gb μαζι με τις εφαρμογες που θα εγκαταστησω,δεν θα πεσει λιγο βαρυ για το mac?ρωταω επειδη δουλευω προγραμματα ηχου κ ως γνωστων καταναλωνουν πολλους πορους...

 

Αν μπουταρεις με windows απο bootcamp το Mac δεν υπαρχει.Τωρα στον mac απλα θα μειωθει ο ελευθερος χωρος του, τίποτα αλλο.Tιποτα δεν θα πεσει βαρυ στο Mac απο την εγκατασταση των Windows στο partition του bootcamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ κατι τελευταιο.αν θελησω να κανω format τα Windows ακολουθω την ιδια διαδικασια?δλδ μεσω bootcamp?

 

Αν εννοεις να τα βγα΄λεις και να επανέρθει ο σκληρος στην αρχική κατασταση ναι μέσο bootcamp.Aν εννοεις φορματ αλα windows κανονικα οπως και στα windows pcs με το cd τους boot και φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

windows 7 (64) σε snow leopard έχει δοκιμάσει κανείς? Σκέφτομαι να τα περάσω σε dual boot στο macbook pro. Έβλεπα ότι η apple θα βγάλει bootcamp για win7 αλλά ακόμα τίποτα...

 

http://support.apple.com/kb/HT3920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xalia, για ποιο Macbook Pro τα προοριζεις τα 64πιτα? αν υποστηριζονται επισημως,θα παιζουν..αν οχι (σα το δικο μου) πρεπει να κανεις μια ταρζανια με τον bootsector του dvd πριν το καψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...