Προς το περιεχόμενο

Windows σε apple υπολογιστές


barbastroumf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια να ρωτησω κατι.ποιο απο τα 2 σιντι απο τα οποια εχει μεσα πρεπει να βαλω για την εγκατασταση των οδηγων???το ενα λεει applications install dvd και το αλλο mac os x install dvd πρεπει να βρω και τους οδηγους για windows 7?????εγω λογικα το δευτερο θα βαλω αλλα το πρωτο που ειπα τι ακριβως ειναι?ευχαριστω

Επεξ/σία από mihalis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια να ρωτησω κατι.ποιο απο τα 2 σιντι απο τα οποια εχει μεσα πρεπει να βαλω για την εγκατασταση των οδηγων???το ενα λεει applications install dvd και το αλλο mac os x install dvd πρεπει να βρω και τους οδηγους για windows 7?????εγω λογικα το δευτερο θα βαλω αλλα το πρωτο που ειπα τι ακριβως ειναι?ευχαριστω

 

Το πρώτο έχει το λειτουργικό και τα drivers για windows αν δεν κάνω λαθος....

Το αλλο είναι εφαρμογες bundled νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook pro 13" αυτό που κυκλοφορεί.

 

Μια χαρα υποστηριζεται και θα προτεινα για drivers να βαλεις πρωτα κατευθειαν απο τον κατασκευαστη(πχ απο την nvidia για την καρτα γραφικων) και οχι αυτους που δινει η apple που δεν ειναι τοσο καλοι..

Επισης θα προτεινα να αποφυγεις να βαλεις τους drivers του πληκτρολογιου γιατι δημιουργουν προβληματα και υψηλο latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα windows xp sp3 και έχω πρόβλημα με το internet. Κάνει συνέχεια σύνδεση και αποσύνδεση χωρίς να συνδέεται. Ίσως πρέπει να βάλω χειροκίνητα εκείνα τα νούμερα στο TCP/IP κτλ (Εντάξει δεν τα ξέρω με τους σωστούς όρους! Δεν τα θυμάμαι :P )

Απλά το αναφέρω μήπως τυχόν είχε κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα και ξέρει τη λύση!

Κατά τα άλλα δεν τα έχω πολυδοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγκατεστησα σε Macbook τα XP , απλά κανοντας Boot απ το cd κατα την εκκινηση.Το Apple μου δωσανε χωρις cd με drivers.Τι να κανω για να του κατεβασω κυριως εκεινους που αφορουν τις συσκευες δικτυου? Πρεπει να βρω drivers αποκλειστικα για Xp ή και για Mac λειτουργικο? Εψαξα στο site της Apple δε βρηκα κατι για Xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγκατεστησα σε Macbook τα XP , απλά κανοντας Boot απ το cd κατα την εκκινηση.Το Apple μου δωσανε χωρις cd με drivers.Τι να κανω για να του κατεβασω κυριως εκεινους που αφορουν τις συσκευες δικτυου? Πρεπει να βρω drivers αποκλειστικα για Xp ή και για Mac λειτουργικο? Εψαξα στο site της Apple δε βρηκα κατι για Xp.

 

Οι drivers βρίσκονται στο DVD του λειτουργικού ( MAC OS ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησαν από την Apple οι νέοι windows drivers για bootcamp. Προστέθηκε επιτέλους επίσημα υποστήριξη για Windows 7:

 

Boot Camp Software Update 3.1 for Windows 32 bit

Boot Camp Software Update 3.1 for Windows 64 bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα μου κάνουν?! πριν λίγες ώρες έβαλα windows 7 64bit στο macbook pro και δεν πέρασα ακόμα drivers!

 

ps: μπαίνω η σε mac os , ή σε win. Δεν μπορεί πάντα να μου βγάζει την επιλογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματα θα προτεινα:

1) drivers για την καρτα γραφικων κατευθειαν απο την nvidia και οχι αυτους που δινει η apple

2) να μην βαλεις τους drivers για το πληκτρολογιο γιατι δημιουργουν προβληματα, ανεξηγητη καθυστερηση στο boot και υψηλο latency. Αλλωστε δεν ειναι απαραιτητη(απλα δεν θα λειτουργει πχ το mute, αλαλ υπαρχει τροπος να τα κανεις να λειτουργησουν κι αυτα τα κουμπια)

 

 

Τελος, αν ειναι βαλε το adobe flash 10.1 beta για να εχεις και gpu acceleration στα flash videos στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps: μπαίνω η σε mac os , ή σε win. Δεν μπορεί πάντα να μου βγάζει την επιλογή ?

 

Για να σου βγάζει την επιλογή πρέπει να κρατάς πατημένο το Alt κατά την εκκίνηση (όταν ακούγεται το "μπονγκ" :-D της Apple). Αλλιώς φορτώνει το default λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeadams δεν παίζει δηλαδή να βγάζει πάντα την επιλογή και μετά απο λίγο να φορτώνει την προεπιλογή? φαντάζομαι θα πρέπει να εγκαταστήσω boot loader για κάτι τέτοιο...

 

και ένα ακόμα περίεργο. Από diskutility βλέπω 2 partitions, το normal! Από το setup των 7 έβλεπα 4 partitions!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα windows ισως το extra partition ηταν για το system των Windows 7 (100 ή 200MB αν ανθυμουμαι καλα)

 

Σε αυτο που λες,η λυση ειναι σχετικα παλια,κ λεγεται rEFIt.... http://refit.sourceforge.net/#download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...