Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προφανως κ ξερει καλυτερα. αν ηταν east θα ηταν τουλαχιστον diamond v. απλα στον west ειναι πολυ καλυτεροι οι παιχτες. :mellow:

Χαχα. Αυτη η νοοτροπια που στο west ειναι καλυτεροι..αστεια πραματα :D!

 

Το οτι ο μεσος ορος ειναι καλυτερος, το θεωρω λογικο. Ο μεσος ορος ομως αυξανεται απο τους TOP παιχτες, δηλαδη Challenger (κατα κυριο λογο) και diamond 1 (αν και οχι και τοσο, απο προσωπικη εμπειρια). Το οτι λοιπον οι challenger στον west ειναι καλυτεροι απο τους challenger στον east, δεν σημαινει οτι ο bronze V στον west ειναι καλυτερος απο τον east. Ακριβως τα ιδια ειναι. 

 

Παντως οσους challenger απο east πηγαν west, παλι challenger και diamond 1 πηγανε, οποτε ισως ουτε και εκει υπαρχει τοση διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σαν πιο καλύτεροι παίκτες, μιας και προσπαθώ μέσω normal να μάθω κάποιους champs ώστε να μπω και ranked και να μην πέσει flam, και κυρίως να μάθω τον ρόλο μου.

 

Προσπαθώ να μάθω κυρίως jungle και supp. Το ερώτημα είναι το εξής, στα ranked τη προτίμηση υπάρχει στα supp, εγώ ας πούμε προτειμώ supp που μπορείς να βγάλεις και kill (εννοείται ότι πρώτα suppareiς το ad σου δεν κυνηγας kills), εννοώ morgana, karma, blitz εν αντιθέση με janna, taric που είναι πολύ πιο δύσκολο, προτειμούνται αυτά τα supp δηλαδη?

 

Και σαν jungler κάνω focus (δεν τους έχω ξεκλείδωτους όλους), με ww, xin, olaf, nasus, udyr, και σκοπεύω να μάθω καλά nocturne και kha, για αρχή δεν είναι καλά?

 

Διορθώστε με αν είμαι κάπου λάθος.  Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Shaco έχει δύσκολο farm, γιατί απορείτε? και μιλάω για AD Shaco, AP δεν παλεύεται!!!...

 

Σε σχέση με τον Amumu πχ: στον ίδιο χρόνο ο Amumu έχει φτάσει 10lv και ο Shaco 6-7...

 

... O Shaco θα τα πάει καλά αν early κάνει πετυχημένα Gank (δηλαδή είναι Noobs οι άλλοι)...

 

τέσπα! ξέρετε καλύτερα εσείς.... :ph34r:

 

Εσύ μας trollάρεις δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν είναι δυνατόν να φέρνεις σαν παράδειγμα γρήγορου jungle farming τον Amumu. Απλά δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σαν πιο καλύτεροι παίκτες, μιας και προσπαθώ μέσω normal να μάθω κάποιους champs ώστε να μπω και ranked και να μην πέσει flam, και κυρίως να μάθω τον ρόλο μου.

 

Προσπαθώ να μάθω κυρίως jungle και supp. Το ερώτημα είναι το εξής, στα ranked τη προτίμηση υπάρχει στα supp, εγώ ας πούμε προτειμώ supp που μπορείς να βγάλεις και kill (εννοείται ότι πρώτα suppareiς το ad σου δεν κυνηγας kills), εννοώ morgana, karma, blitz εν αντιθέση με janna, taric που είναι πολύ πιο δύσκολο, προτειμούνται αυτά τα supp δηλαδη?

 

Και σαν jungler κάνω focus (δεν τους έχω ξεκλείδωτους όλους), με ww, xin, olaf, nasus, udyr, και σκοπεύω να μάθω καλά nocturne και kha, για αρχή δεν είναι καλά?

 

Διορθώστε με αν είμαι κάπου λάθος.  Ευχαριστώ.

Απο τους junglers που αναφερεις, ξεκινα με xin.

Μην ασχοληθεις με olaf. Και nasus δεν τον θεωρω και τοσο καλο pick για jungle.

 

Αντι για kha, δοκιμασε Vi. Επισης amumu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Junglers από εύκολο σε δύσκολο σε αυτή τη φάση: Evelyn, Elise, Lee Sin.

 

Support: Morgana, Nami, Thresh.

 

Τουλάχιστον αυτά φαίνονται να είναι δυνατά pick αυτή τη στιγμή, προφανώς μπορείς να παίξεις οτιδήποτε αλλα αυτά είναι σχετικά ολοκληρωμένα pick για να παίζεις σε κάθε game πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τους junglers που αναφερεις, ξεκινα με xin.

Μην ασχοληθεις με olaf. Και nasus δεν τον θεωρω και τοσο καλο pick για jungle.

 

Αντι για kha, δοκιμασε Vi. Επισης amumu.

 

 

 

Junglers από εύκολο σε δύσκολο σε αυτή τη φάση: Evelyn, Elise, Lee Sin.
 
Support: Morgana, Nami, Thresh.
 
Τουλάχιστον αυτά φαίνονται να είναι δυνατά pick αυτή τη στιγμή, προφανώς μπορείς να παίξεις οτιδήποτε αλλα αυτά είναι σχετικά ολοκληρωμένα pick για να παίζεις σε κάθε game πχ.

 

 

Δηλαδή janna δεν παίζει σαν pick ε?

 

Πάντως ούτε udyr ούτε ww δεν παίζει? Δνε ξέρω έχω την εντύπωση, λανθασμένα ίσως, ότι μπορούν να αλλάξουν game μόνοι τους. Κρίμα και ότι ξεκλείδωσα τον olaf :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει κανένα πρόβλημα η Janna. με το νέο item ίσως να είναι και σχετικά καλή με AD carry τύπου Kog, vayne. Το θέμα είναι ότι η Morgana πχ έχει και το 3 second root έχει και peel/engage με την ult της έχει και το black shield. Και ο udyr καλός είναι απλά δεν μπορείς να κάνεις early gank τύπου Elise, Lee Sin ούτε μπορείς να campάρεις το bot άφοβα όπως με την Evelyn.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα υπαρχουν πολλα game που εχω παρει με 4 feeder, αλλα οταν πλεον νικησα το game δεν ηταν feeders, μιας και παιρναν kills επειδη εγω παστωνα κοσμο. Πχ. μια 0/4 cait στο lane, τελειωσε το game 4/4 γιατι την πηρα απτο χερακι. Αν δεν κουβαλαγα, θα κατεληγε 0/10.  Και τελοσπαντων συνεχιζεις και εχεις πολυ λαθος mentality. 

 

Στην τελικη, δεν σε κατηγορησε κανεις που δεν κουβαλησες το game, οποτε το να λες "δειξε game που νικησες με 4 feeders ειναι χαζο". Τα παιδια σου λενε οτι απλα τα stats σου ειναι για γελια. Εχεις το 1/4 dmg απτη support morgana. Aπτα stats και μονο μπορω ευκολα να πω οτι το bot lane σου ηταν πολυ καλυτερο απο των αντιπαλων. Σε game που ουσιαστικα ειναι μονοτερμα stomp, το bot σου εχει το ιδιο farm και περισσοτερο dmg dealt απο το αντιπαλο bot, καθως και μεγαλυτερο kill participation (η τριστανα μονο σε 1 kill ελειπε). Απο οτι βλεπω δηλαδη, μονο εσυ και ο vlad εισασταν οι κομπαρσοι, και εσυ ειδικα εισουν πολυ χειροτερος. Και πραγματικα αναρωτιεμαι, με μολις 1 death που εχεις, τι σκατα εκανες?  Τετοια stats μονο αν εισουν afk στο μισο game δικαιολογουνται. Δεν γινεται να μην εχεις death, να μην εχεις kills / assists και παρολαυτα να μην εχεις farmari τπτ

Το μονο που βλεπω ειναι eπεος. Δηλαδη εσυ με shaco θα εκανες 6 επιτυχημενα gank top, 4 mid και 14 bot, ολα αυτα με tower dive και σε 16 λεπτα...

 

Για να μην ξεχνιομαστε, μιλαμε για random game με random role. Και αυτο που λεω ειναι οτι για να ανεβεις μεχρι ενα σημειο, βασιζεται στη τυχη. Εστω οτι ειμαι τερμα noob, εαν ημουν στην αντιπαλη ομαδα θα νικουσα, ας ημουν και afk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σαν πιο καλύτεροι παίκτες, μιας και προσπαθώ μέσω normal να μάθω κάποιους champs ώστε να μπω και ranked και να μην πέσει flam, και κυρίως να μάθω τον ρόλο μου.

 

Προσπαθώ να μάθω κυρίως jungle και supp. Το ερώτημα είναι το εξής, στα ranked τη προτίμηση υπάρχει στα supp, εγώ ας πούμε προτειμώ supp που μπορείς να βγάλεις και kill (εννοείται ότι πρώτα suppareiς το ad σου δεν κυνηγας kills), εννοώ morgana, karma, blitz εν αντιθέση με janna, taric που είναι πολύ πιο δύσκολο, προτειμούνται αυτά τα supp δηλαδη?

 

Και σαν jungler κάνω focus (δεν τους έχω ξεκλείδωτους όλους), με ww, xin, olaf, nasus, udyr, και σκοπεύω να μάθω καλά nocturne και kha, για αρχή δεν είναι καλά?

 

Διορθώστε με αν είμαι κάπου λάθος.  Ευχαριστώ.

Δεν ξερω αν υπαρχει καπου site που να σου δειχνει τα top picks για καθε patch, οποτε θα σε βοηθησω οσο μπορω. Καλο ειναι να μαθεις champs οι οποιοι ειναι αυτο που λεμε "op". Για support, morgana / thresh / braum / leona / nami ειναι tier 1 (τα καλυτερα δηλαδη). Με τα υπολοιπα δεν πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθεις, αν και δεν παιζω support, οποτε ο attalos θα σε βοηθησει περρισοτερο.

 

Απο τους jungler που εχεις, udyr και noc. Θα σου προτεινα να δοκιμασεις και elise / vi / evelyn, καθως αυτη τη στιγμη ειναι τα πιο δυνατα junglers (μαζι με τον lee sin, αλλα ο lee sin ειναι και δυσκολος για νεο παιχτη).

Το μονο που βλεπω ειναι eπεος. Δηλαδη εσυ με shaco θα εκανες 6 επιτυχημενα gank top, 4 mid και 14 bot, ολα αυτα με tower dive και σε 16 λεπτα...

Εγω καταρχας δεν θα pickara shaco. Aπτη στιγμη που τον πηρες, δικια σου η ευθυνη. Και δεν σου ειπε κανεις ουτε γιατι δεν νικησες, ουτε γιατι δεν εχεις kills / assists / dmg. Σου λεμε οτι ΑΦΟΥ δεν εχεις kills / assists / dmg, πως γινεται να μην εχεις ΟΥΤΕ farm και να εισαι ΤΟΣΟ πολυ πισω. Δεν ξερω ποσο πιο απλα να σου εξηγησω οτι ησουν μακραν ο χειροτερος στο team σου, σε ολα τα stats. To μικροτερο kill participation, μικροτερο dmg dealt (η morgana support ειχε 4πλασιο!!!), το λιγοτερο farm, το μικροτερο level. Αμα εβλεπα τα stats του game θα εβγαζα το συμπερασμα οτι εισουν afk, και δεν κανω πλακα, πραγματικα το εννοω. Τετοια stats μονο ετσι εξηγουνται.

 

Για να μην ξεχνιομαστε, μιλαμε για random game με random role. Και αυτο που λεω ειναι οτι για να ανεβεις μεχρι ενα σημειο, βασιζεται στη τυχη. Εστω οτι ειμαι τερμα noob, εαν ημουν στην αντιπαλη ομαδα θα νικουσα, ας ημουν και afk.

Εαν ησουν στην αντιπαλη ομαδα ισως νικαγες αυτο το game. Και? Πως ακριβως θα ανεβαινες με ενα game? Αντε πες και σου κατσαν 10 game με το team να σε κουβαλαει. Και? Ανεβηκες ενα tier και πηγες Silver 3 ξερω γω. So? Εγινες καλος? Οτι ησουν πριν, εισαι και μετα. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξαναπεσεις, γιατι δνε προκειται να σου κατσουν 50 game να σε κουβαλαει το team για να πας platinum. Οποτε τι νοημα εχει αυτο που λες? Και στη τελικη, ποιος ειναι ο σκοπος σου, να ανεβεις απλα για να ανεβεις η να ανεβεις γιατι εγινες καλυτερος? Γιατι αυτο που μολις ειπες δειχνεις οτι ΕΣΥ καιγεσαι για το eπεος και θες να ανεβεις με το team να σε κουβαλαει ενω εισαι afk..

 

Οταν εισαι πολυ καλυτερος, κουβαλας μονος σου, απλα τα πραματα. Αν εισαι silver και αξιζεις για gold / platinum, τα game στο silver τα νικας 1v5. Toσο απλα. Τωρα αν εισαι Silver V και αξιζεις για Silver 3, ναι χρειαζεσαι τυχη (δηλαδη καλο team) για να πας, γιατι παρολο που εισαι καλυτερος, δεν εισαι αρκετα καλυτερος για να κουβαλησεις. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν ησουν στην αντιπαλη ομαδα ισως νικαγες αυτο το game. Και? Πως ακριβως θα ανεβαινες με ενα game? Αντε πες και σου κατσαν 10 game με το team να σε κουβαλαει. Και? Ανεβηκες ενα tier και πηγες Silver 3 ξερω γω. So? Εγινες καλος? Οτι ησουν πριν, εισαι και μετα. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξαναπεσεις, γιατι δνε προκειται να σου κατσουν 50 game να σε κουβαλαει το team για να πας platinum. Οποτε τι νοημα εχει αυτο που λες? Και στη τελικη, ποιος ειναι ο σκοπος σου, να ανεβεις απλα για να ανεβεις η να ανεβεις γιατι εγινες καλυτερος? Γιατι αυτο που μολις ειπες δειχνεις οτι ΕΣΥ καιγεσαι για το eπεος και θες να ανεβεις με το team να σε κουβαλαει ενω εισαι afk..

 

Οταν εισαι πολυ καλυτερος, κουβαλας μονος σου, απλα τα πραματα. Αν εισαι silver και αξιζεις για gold / platinum, τα game στο silver τα νικας 1v5. Toσο απλα. Τωρα αν εισαι Silver V και αξιζεις για Silver 3, ναι χρειαζεσαι τυχη (δηλαδη καλο team) για να πας, γιατι παρολο που εισαι καλυτερος, δεν εισαι αρκετα καλυτερος για να κουβαλησεις. 

Καντε το pinned το μυνημα αυτο ,σε 2 παραγραφους τα λεει ολα για το elo hell και για αυτους που δεν μπορουν να ανεβουν και τους φταιει ο Πολωνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που βλεπω ειναι eπεος. Δηλαδη εσυ με shaco θα εκανες 6 επιτυχημενα gank top, 4 mid και 14 bot, ολα αυτα με tower dive και σε 16 λεπτα...

Παρεπιπτοντως ο shaco ειναι απτα champ που εχουν σχετικα καλο tower-dive gank potential. Επειδη το λες και το ξαναλες σαν δικαιολογια.

 

Και αυτο που λεω ειναι οτι για να ανεβεις μεχρι ενα σημειο, βασιζεται στη τυχη.

Ειδικα σε low elos δηλαδη bronze, silver, gold, ουτε καν δεν παιζει ρολο η τυχη στο να ανεβεις. Αυτη παιζει ρολο οταν εχεις φτασει στο elo στο οποιο ανηκεις ως παιχτης και δεν βελτιωνεσαι αλλο. Αν για 'σενα αυτο ειναι το silver, ok απο 'δω και 'περα η τυχη παιζει μεγαλυτερο ρολο, σε εσενα.

 

Εστω οτι ειμαι τερμα noob, εαν ημουν στην αντιπαλη ομαδα θα νικουσα, ας ημουν και afk.

Ε χαιρω πολυ, αλλοι θα σε κουβαλαγαν. To ιδιο θα συνεβαινε πιθανοτατα και με οποιο μελος της ομαδας σου (απο αυτους που λες feeders και ασχετους/χαζους) ηταν στην αντιπαλη ομαδα.

So, ποιο ειναι το point, περαν του οτι οι αντιπαλοι σας ηταν καλυτεροι παιχτες απο εσας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...