Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απόδειξη οτι το game το νικάει η ομάδα ακομα και με εναν παίκτη τελείως τοξικό μεσα στο game και χωρις να βοηθάει καθόλου. Το μονο καλο που έκανε η cait ηταν (οχι σε σωστό χρονο) το split push που έκανε και έφαγε κάποιους πύργους.  

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/901078274/23391589

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το όλο θέμα για μένα ξεκινάει στο champion select, αναγκάζονται να παίζουν ρόλους άτομα που δεν τους γνωρίζουν σε υψηλό επίπεδο, παράδειγμα εγώ είμαι plat iv ,παίζω main mid, άντε να παίξω το ίδιο καλά κάνα support, αν με βάλει να παίξω ζούγκλα όσο καλά και αν ξέρω το παιχνίδι και τους champions και ας έχω παίξει 1000normals + δεν είναι το ίδιο, το επίπεδο μου πέφτει σε silver jungler ή adc κτλπ, αυτός ο παίχτης που δεν θα πάρει το lane που θέλει, και τοξικός θα γίνει,και failer και feeder κτλπ,  

πρέπει να μπει στα ranked το position que, ας περιμένω 1 ώρα que αλλα ας παίζω την θέση που θέλω,τέλος. μαρέσει που παλιά λέγανε δεν το βάζανε γιατί δεν θέλανε το παιχνίδι να γίνει restricted στο meta, λες και παίζει ποτέ κανείς διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το όλο θέμα για μένα ξεκινάει στο champion select, αναγκάζονται να παίζουν ρόλους άτομα που δεν τους γνωρίζουν σε υψηλό επίπεδο, παράδειγμα εγώ είμαι plat iv ,παίζω main mid, άντε να παίξω το ίδιο καλά κάνα support, αν με βάλει να παίξω ζούγκλα όσο καλά και αν ξέρω το παιχνίδι και τους champions και ας έχω παίξει 1000normals + δεν είναι το ίδιο, το επίπεδο μου πέφτει σε silver jungler ή adc κτλπ, αυτός ο παίχτης που δεν θα πάρει το lane που θέλει, και τοξικός θα γίνει,και failer και feeder κτλπ,  

 

πρέπει να μπει στα ranked το position que, ας περιμένω 1 ώρα que αλλα ας παίζω την θέση που θέλω,τέλος. μαρέσει που παλιά λέγανε δεν το βάζανε γιατί δεν θέλανε το παιχνίδι να γίνει restricted στο meta, λες και παίζει ποτέ κανείς διαφορετικά...

 

Γι' αυτο και τους γραφεις στην αρχή "pref mid" άμα δεν σε αφήσουν κανεις fill. Έτσι είναι το draft mode. Εμενα πάντως με έχουν αφήσει παρα πολλές φορες να παίξω mid όταν ήμουν last pick μονο και μονο επειδή τους λέω από την αρχή ότι ο καλύτερος μου ρόλος είναι mid, μπορώ να παίξω αλλα πράματα αλλα όχι τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game που postαρες όντως κατά πάσα πιθανότητα δε κερδιζόταν βλέποντας το top κ το mid σου. 

 

Αλλά και 2 πιο νορμάλ συμπαίκτες να είχες mid κ top ίσους ας πούμε με τους αντίστοιχους αντιπάλους πάλι θα έχανες γιατί ΗΣΟΥΝ AFK basicly.

 

Δες ρε συ απλά τα νούμερα. Όχι τα kills και τα deaths. Γάμα τα αυτά γτ δε λένε και πάντα την αλήθεια. Τα items σου, το cs σου, το dmg σου το γενικότερο presense σου είναι απλά εμετός. 

 

Κατάλαβε μια ότι και να μη φταις στο συγκεκριμένο game έτσι όπως έπαιξες δε κουβαλιέσαι καν και μετά μίλα και για την ατυχία που σε όλους τυχαίνει κάθε τόσο να έχουν συμπαίκτες χωρίς χέρια (που και αυτοί 50cs στο 20' πιστεύω έχουν)

Καλα καλα, ωραια τα λογια αλλα δειξε μου ενα game που πηρες με 4 feeder. Αλλιως αστο.

Ας ξεκινησουμε απο τα πολυ βασικα.

Σε 20 λεπτα game εχεις προλαβει να εισαι 4 level πισω απο τον αντιπαλο jungler (ενω εχεις 0 gank presence, αρα δεν εχεις χασει ουτε μισο sec απο το φαρμαρισμα σου). Ξερεις τι εχεις κανει λαθος σε αυτο το κομματι , η πιστευεις οτι φταινε οι teammates σου;

το ιδιο και για σενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καλα, ωραια τα λογια αλλα δειξε μου ενα game που πηρες με 4 feeder. Αλλιως αστο.

το ιδιο και για σενα.

συνεχίζεις να χάνεις το όλο point...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καλα, ωραια τα λογια αλλα δειξε μου ενα game που πηρες με 4 feeder. Αλλιως αστο.το ιδιο και για σενα.

Με καλυψες. Η απαντηση σου στο γιατι εμεινες 4 level πισω μεσα σε 20 λεπτα, ειναι οτι ειχες 4 feeders στο team.

 

ΥΓ. Εχω νικησει ουκ ολιγα games με 4 feeders στο team μου. Εχω νικησει και game με afker απτο 1ο min και 2 feeders . So what? Δεν ειναι ευκολο, αλλα δεν ειναι και κατορθωμα ειδικα σε low elos. Οτι το θεωρεις αδυνατο, δειχνει ακριβως οτι δειχνουν και τα αλλα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόδειξη οτι το game το νικάει η ομάδα ακομα και με εναν παίκτη τελείως τοξικό μεσα στο game και χωρις να βοηθάει καθόλου. Το μονο καλο που έκανε η cait ηταν (οχι σε σωστό χρονο) το split push που έκανε και έφαγε κάποιους πύργους.  

 

http://matchhistory.eune.leagueoflegends.com/en/#match-details/EUN1/901078274/23391589

 

Ότι πεις... Αν έχεις να κάνεις με χαζούς γίνεται, αν παίζεις με σοβαρούς αντιπάλους ποτέ δεν πρόκειται να σ αφήσουν να επιστρέψεις... Πόσο μάλλον αν έχεις ένα σύμμαχο που δεν έκανε απλά ένα λάθος, αλλά είναι σε όλο το παιχνίδι τοξικός και feedάρει.

Εδώ φαντάσου στο lcs κάνει snowball το game μια ομάδα επειδή έκλεψε ένα blue buff, ή είχε ένα timer για τον δράκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις... Αν έχεις να κάνεις με χαζούς γίνεται, αν παίζεις με σοβαρούς αντιπάλους ποτέ δεν πρόκειται να σ αφήσουν να επιστρέψεις... Πόσο μάλλον αν έχεις ένα σύμμαχο που δεν έκανε απλά ένα λάθος, αλλά είναι σε όλο το παιχνίδι τοξικός και feedάρει.

Εδώ φαντάσου στο lcs κάνει snowball το game μια ομάδα επειδή έκλεψε ένα blue buff, ή είχε ένα timer για τον δράκο.

Μιλάμε για χαμηλό elo αλλιώς για να ελπίσουμε οτι κατι μπορεί να γινει θα έπρεπε να κάνουν το throw της ζωης τους μετά το mid-game (που τοτε θα έπαιρναν λογικα μεγαλο προβάδισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δικαιολογία της τύχης με τους συμπαίκτες σου μπορώ να την καταλάβω για πχ 10 games. Όχι όμως να λέμε ότι φταίνε οι συμπαίκτες μας μετά από 100-200 games...

 

Εγώ δεν έτυχα "ζώα" δηλαδή; Μόλις πριν μιση ώρα έκανα dodge double top solo bot. Έχασα 2 series για diamond στο τελευταίο game επειδή είχα τοξικό συμπαίκτη που απλά ήθελε να πάει afk μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού. E το τρίτο το πήρα 3/0. Άμα δεν ρίξετε και λίγο φταίξιμο στον ευατό σας για τις αποτυχίες σας δεν θα ανέβετε εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To matchmaking κ με τι θα σε βγαλει οντως παιζει ρολο . 

Με διαφορετικο τροπο ομως σε χαμηλα/ψηλα elo

 

Οι boosters βγαζουν το ψωμι τους ανεβαζοντας accounts απο bronze/silver σε Platinum οντας Diamond παιχτες οι ιδοι , no biggie κ δεν εχει σχεση με το συγκεκριμενο που συζηταμε

Μα ασφαλως και εχει σχεση. Αυτο που μολις ειπες αποδυκνυει οτι αν εισαι καλος (οπως οι boosters) ανεβαινεις. Προφανως και υπαρχει και το θεμα "Τυχη" στο LOL. Για παραδειγμα, ενας απλα καλος silver παιχτης (καλος για το division του εννοω), χρειαζεται καλο team για να ανεβει, γιατι οντας απλα καλος, δεν μπορει να κουβαλησει μονος του, οποτε εκει μετραει η τυχη. Ενας ομως ΠΟΛΥ καλος silver παιχτης, κουβαλαει μονος του και δεν χρειαζεται να του κατσει καλο team.

 

Δηλαδη καταληγω στο οτι αν ο αλλος ειναι Silver 3, και πιστευει οτι ειναι καλυτερος, αντε να ειναι για μεχρι Silver 1, αλλιως απλα θα ανεβαινε.

Και ενα προσφατο παραδειγμα, εδω και 2-3 μηνες που παιζω DotA 2, αφησα το acc σε ενα φιλο. Απο diamond 3 με πηγε Plat 2. Πριν μια βδομαδα που μπηκα να παιξω , σε 2 μερες το ξαναανεβασα diamond V. Eιχα και trollades, και flamers και τα παντα. Απλα ειμουν αρκετα καλυτερος για να κουβαλησω μονος μου. Παρολο ομως που το βλεπω (και κανει μπαμ θα λεγα) οτι ειμαι καλυτερος απο το αντιπαλο mid σε οσα game παιζω, δεν ειμαι αρκετα καλυτερος για να κουβαλησω το game μονος μου, και χρειαζομαι και ενα normal team. Eχω καταλαβει αλλωστε, λογω του 5v5 team που παιζω, οτι για πανω απο diamond 2 δεν ειμαι, μια και με οσους d1 / challenger εχω παιξει, φαινεται οτι τα παιδια παιζουν καλυτερα. Ισως φταιει και η πολυ dota βεβαια :P

Το παραπάνω φαρμ που ολοι σου τόνισαν γιατι αποφευγεις να το σχολιάσεις ?

Ο αντιπαλος jungler ειχε συμμετοχή σε 6 kill και αλλα ειχε και 130 cs (πιθανον φαρμαρε και σε lane για να εχει τοσα σε 20 λεπτα game) και εσυ εχεις 50. Θα επρεπε να εχεις αρκετα παραπάνω απ την στιγμη που δεν ειχες ευκαιρία να κανεις gangs.

To αστειο ειναι οτι ο jungler που περνει kill μενει αρκετα πισω στα cs απο τον αντιπαλο jungler, γιατι ο αντιπαλος jungler θα εχει ενα free wave να farmari οταν το ally του ειναι νεκρο.

το όλο θέμα για μένα ξεκινάει στο champion select, αναγκάζονται να παίζουν ρόλους άτομα που δεν τους γνωρίζουν σε υψηλό επίπεδο, παράδειγμα εγώ είμαι plat iv ,παίζω main mid, άντε να παίξω το ίδιο καλά κάνα support, αν με βάλει να παίξω ζούγκλα όσο καλά και αν ξέρω το παιχνίδι και τους champions και ας έχω παίξει 1000normals + δεν είναι το ίδιο, το επίπεδο μου πέφτει σε silver jungler ή adc κτλπ, αυτός ο παίχτης που δεν θα πάρει το lane που θέλει, και τοξικός θα γίνει,και failer και feeder κτλπ,  

 

πρέπει να μπει στα ranked το position que, ας περιμένω 1 ώρα que αλλα ας παίζω την θέση που θέλω,τέλος. μαρέσει που παλιά λέγανε δεν το βάζανε γιατί δεν θέλανε το παιχνίδι να γίνει restricted στο meta, λες και παίζει ποτέ κανείς διαφορετικά...

Το μονο προβλημα πιστευω ειναι να μην ξερεις jungler, μια και εχει παρα πολλα πραγματα που πρεπει να γνωριζεις για να παιξεις καλα. Τα υπολοιπα lanes λιγο πολυ παλευονται, με τα σωστα picks δεν νομιζω να χασεις lane επειδη δεν το mainaris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να εισαι Diamond κ να ανεβεις απο silver δεν λεει κατι , προφανως κ γινεται να το κανεις . Δεν μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις για αυτο ειπα οτι δεν εχει σχεση

 

Το θεμα ειναι να εισαι Silver κ να ανεβεις απο μονος σου , να βελτιωθεις κ να ανεβεις

Δεν υπαρχουν καλοι κ πολυ καλοι παιχτες , ειδικα οταν μιλαμε για silver imo . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καλα, ωραια τα λογια αλλα δειξε μου ενα game που πηρες με 4 feeder. Αλλιως αστο.

το ιδιο και για σενα.

Βασικα υπαρχουν πολλα game που εχω παρει με 4 feeder, αλλα οταν πλεον νικησα το game δεν ηταν feeders, μιας και παιρναν kills επειδη εγω παστωνα κοσμο. Πχ. μια 0/4 cait στο lane, τελειωσε το game 4/4 γιατι την πηρα απτο χερακι. Αν δεν κουβαλαγα, θα κατεληγε 0/10.  Και τελοσπαντων συνεχιζεις και εχεις πολυ λαθος mentality. 

 

Στην τελικη, δεν σε κατηγορησε κανεις που δεν κουβαλησες το game, οποτε το να λες "δειξε game που νικησες με 4 feeders ειναι χαζο". Τα παιδια σου λενε οτι απλα τα stats σου ειναι για γελια. Εχεις το 1/4 dmg απτη support morgana. Aπτα stats και μονο μπορω ευκολα να πω οτι το bot lane σου ηταν πολυ καλυτερο απο των αντιπαλων. Σε game που ουσιαστικα ειναι μονοτερμα stomp, το bot σου εχει το ιδιο farm και περισσοτερο dmg dealt απο το αντιπαλο bot, καθως και μεγαλυτερο kill participation (η τριστανα μονο σε 1 kill ελειπε). Απο οτι βλεπω δηλαδη, μονο εσυ και ο vlad εισασταν οι κομπαρσοι, και εσυ ειδικα εισουν πολυ χειροτερος. Και πραγματικα αναρωτιεμαι, με μολις 1 death που εχεις, τι σκατα εκανες?  Τετοια stats μονο αν εισουν afk στο μισο game δικαιολογουνται. Δεν γινεται να μην εχεις death, να μην εχεις kills / assists και παρολαυτα να μην εχεις farmari τπτ

 

Και btw, το να μην feedaris ειναι το μονο ευκολο. Κατσε afk πηγη απτο 1o level, με 0 deaths θα τελειωσεις, ενω το team σου θα εχει feedari το κωλο τους γιατι παιζουν 4v5. Πιστευεις οτι αποδυκνυει κατι αυτο?

To να εισαι Diamond κ να ανεβεις απο silver δεν λεει κατι , προφανως κ γινεται να το κανεις . Δεν μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις για αυτο ειπα οτι δεν εχει σχεση

 

Το θεμα ειναι να εισαι Silver κ να ανεβεις απο μονος σου , να βελτιωθεις κ να ανεβεις

Δεν υπαρχουν καλοι κ πολυ καλοι παιχτες , ειδικα οταν μιλαμε για silver imo . 

Καλα οταν λες καλο / πολυ καλος, συγκριτικα με τους υπολοιπους silverades. Αν και ουσιαστικα, αυτο που λεμε καλοι, και αυτο που οι ιδιοι λενε "ειμαι καλυτερος", ειναι οτι απλα νικανε το lane. Θες λογω hero , θες λογο mechanics που μπορει οντως να εχουν καλα. Το θεμα ειναι οτι δεν φτανει το lane για να νικησεις game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αφου ειναι συγκριτικα καλοι η πολυ καλυτεροι γιατι ειναι επαγγελματιες silver κ gold then . Εκει ειναι η δικη μου απορια για αυτο κ δεν συμφωνω . Απλα silver ειναι που ειτε δεν εχουν χρονο να βελτιωθουν ειτε δεν θελουν . Το να νικας το lane στο silver οταν ο αλλος δεν ξερει που του πανε τα 4 κ κανει pick κατι που δεν εχει ιδεα πως να το παιξει δεν λεει κατι . Ειδικα στην S4 που το win lane = win game δεν υφισταται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...