Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να λες είμαι καλύτερος είναι απλό. Καλύτερος σε τί; Γιατί υπάρχουν πολλά πράματα που "φτιάχνουν" ένα καλο παίκτη.

 

1. Mechanics, last hitting, skillshots κτλ

 

2. Positioning, να μην πέφτεις με τα μούτρα στους αντιπαλους να ξερεις που πρέπει να είσαι σε κάθε fight

 

3. Map awareness, να βλέπεις το minimap και τι γίνεται, να ξέρεις που περίπου είναι οι αντίπαλοι, να μην είσαι over extended όταν λείπουν 4 άτομα κτλ

 

4. Vision control, κυρίως στα support αλλα ισχύει παντού, να ξέρεις που να βάλεις ward, ποτε να βάλεις ward και να καθαρίζεις ward αντιπαλων

 

5. Game knowledge, τι pick θα πάρεις, με τι ομάδα θα το πάρεις, πως δουλεύει το αντίπαλο team, είναι καλοί στο 5v5; κανε splitpush με champion που είναι για splitpush, τι ban θα κανεις κτλ

 

6. Target prioritization να μπορείς να προστατεύεις το 10/0 ad carry σου, να μπορείς επίσης να σκοτώσεις το 10/0 ad carry τους άμα είναι εκτως position, μην ξοδέψεις όλα σου τα spell για τον mundo με 5k health

 

7. Itemization Να ξέρεις τι item είναι καλά απέναντι στο team των αντιπαλων και το lane σου. Για όνομα του θεού μην βγάζεις chalice απέναντι σε yasuo και zed, δεν είσαι ο faker. 

 

Και θα μπορούσα να γράψω και αλλα όπως objective control, roaming και η λίστα συνεχίζεται... 

 

Οι challenger δεν είναι challenger μονο επειδή μπορούν να έχουν 400 cs στα 35 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην ξεχνάτε ότι ο Shaco έχει πολύ δύσκολο φαρμ,

 

Είσαι σίγουρος πως αυτό το εννοείς για έναν από τους λίγους champion (εάν υπάρχουν άλλοι) που ξεκηνάς καθάρισμα ζουγκλάς χωρίς να έχεις ανάγκη να pullάρει κανένας το πρώτο buff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αφου ειναι συγκριτικα καλοι η πολυ καλυτεροι γιατι ειναι επαγγελματιες silver κ gold then . Εκει ειναι η δικη μου απορια για αυτο κ δεν συμφωνω . Απλα silver ειναι που ειτε δεν εχουν χρονο να βελτιωθουν ειτε δεν θελουν . Το να νικας το lane στο silver οταν ο αλλος δεν ξερει που του πανε τα 4 κ κανει pick κατι που δεν εχει ιδεα πως να το παιξει δεν λεει κατι . Ειδικα στην S4 που το win lane = win game δεν υφισταται .

Μα σου εξηγησα ρε συ οτι οταν εισαι οριακα καλυτερος απο τους αλλους, δεν μπορεις να κουβαλησεις μονος σου και χρειαζεσαι τυχη , δηλαδη κανονικο team. Εγω για παραδειγμα ειμαι καλυτερος απο τους περισσοτερους diamond 3 mid που πεφτω αντιπαλος ,αλλα δεν ειμαι τοσο καλυτερος για να κουβαλησω ενα game μονος μου, οποτε εχω κολλησει diamond 3. Και καταλαβαινω οτι καπου εκει ειναι και το οριο μου προς το παρον.

 

Αντιθετα ομως στα plat / low diamond κανω χαβαλε και κουβαλαω, γιατι ειμαι αρκετα καλυτερος, οποτε δεν μου χρειαζεται τυχη, δηλαδη κανονικο team για να νικησω. Και με trollades yolo mode να κατσω, κατα 99% θα την παρω τη νικη. 

 

Οσο για το χρονο που δεν εχουνε, δεν συμφωνω. Αν και δεν ειναι κανονας, οι περισσοτεροι bronze / silver εχουν χιλιαδες games. Ξερω οτι δεν ειναι "ενδεικτικο" δειγμα, αλλα με οποιον bronze / silver εχω μπει game, ειτε επειδη ειναι φιλος ειτε φιλος φιλου που τον κανανε invite, εχει τουλαχιστον τα 2πλασια ranked απο μενα. Θεμα νοοτροπιας ειναι περισσοτερο, οπως μας απεδειξε και ο φιλος με τον shaco

Είσαι σίγουρος πως αυτό το εννοείς για έναν από τους λίγους champion (εάν υπάρχουν άλλοι) που ξεκηνάς καθάρισμα ζουγκλάς χωρίς να έχεις ανάγκη να pullάρει κανένας το πρώτο buff?

Παιρνεις και double buff αμα λαχει στο 2!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου εξηγησα ρε συ οτι οταν εισαι οριακα καλυτερος απο τους αλλους, δεν μπορεις να κουβαλησεις μονος σου και χρειαζεσαι τυχη , δηλαδη κανονικο team. Εγω για παραδειγμα ειμαι καλυτερος απο τους περισσοτερους diamond 3 mid που πεφτω αντιπαλος ,αλλα δεν ειμαι τοσο καλυτερος για να κουβαλησω ενα game μονος μου, οποτε εχω κολλησει diamond 3. Και καταλαβαινω οτι καπου εκει ειναι και το οριο μου προς το παρον.

 

Αυτό ακριβώς. Αν και όταν αξίζεις να πας παραπάνω απλά πας. Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε.

 

Άποψή μου βέβαια είναι λίγο παρεξηγημένο το "κουβάλημα". Δε χρειάζεται να πηγαίνεις 20-0-10 κάθε game για να ανέβεις. Απλά να κάνεις αυτά που αντιστοιχούν καλύτερα στο ρόλο σου από τον αντίπαλο και εν τέλη θα ανέβεις αφού αν το κάνεις αυτό θα έχεις σίγουρα ένα >50% win ratio.

 

Στο πόσο ΓΡΗΓΟΡΑ να ανέβεις εκεί όντως παίζει ένα ρόλο η τύχη και το matchmaking ανεξαρτήτως elo αλλά με >50% win ratio δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα ανέβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω, late game κανει ο teamate σου ενα λαθος, ψοφαει και ο μπασταρδος ο αντιπαλος με το μισο φαρμ απο σενα θα νικησει γιατι ετσι γουσταρει η riot να σου ποτιζει καρκινο στην μαπα, η φιλοσοφια του παιχνιδιου ειναι "okay, shit happens" και ετσι μαζευονται οι ηττες πεφτει το mmr μπαινεις με σπυριαρικα κωλοπαιδα και δεν ανεβαινεις ποτε, αυτο ειναι το elo hell!

Δεν λεω δεν ειμαι ο τελειος παικτης αλλα ρε γαμω δεν ειμαι για gold και το ξερω, υπαρχει λογος που στο lane μου ειμαι 1v2 παντα!

Ας νικησει ο καλυτερος ΟΧΙ ο τυχερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπωθηκε και παραπανω. Θα ανεβαινεις οσο εισαι σε θεση να κανεις carry μονος σου. Οταν δεν μπορεις να ανεβεις αλλο και βλεπεις LP/mmr κλπ να ανεβοκατεβαινουν, την τυχη να σε επηρεαζει ολο και συχνοτερα κλπ, τοτε πολυ απλα καταλαβαινεις οτι εισαι στο elo σου κι οτι χρειαζεσαι περαιτερω βελτιωση για να ανεβεις κι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Shaco έχει δύσκολο farm, γιατί απορείτε? και μιλάω για AD Shaco, AP δεν παλεύεται!!!...

 

Σε σχέση με τον Amumu πχ: στον ίδιο χρόνο ο Amumu έχει φτάσει 10lv και ο Shaco 6-7...

 

... O Shaco θα τα πάει καλά αν early κάνει πετυχημένα Gank (δηλαδή είναι Noobs οι άλλοι)...

 

τέσπα! ξέρετε καλύτερα εσείς.... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κανει πετυχημενο gank ο shaco πρεπει να ειναι noobs οι αλλοι; :blink:

Eξαρταται βεβαια και πώς οριζεις το πετυχημενο gank, γιατι κατι μου ερχεται στο μυαλο...

fyi τo kit του ειναι απ'τα καλυτερα για ganking/counterganking/counterjungling.

Oσον αφορα το jungle clearing, o AD shaco εχει απο καλο εως πολυ καλο. Τον συγκρινεις με εναν απο τους πιο γρηγορους junglers στο clear (τον amumu) και συμπεραινεις οτι δεν παλευεται το farm του, μαλιστα.

 

Επισης, αυτο με το Ap shaco jungler τσαμπα το συζηταμε (ακομα), γιατι το συναντας τοσο συχνα οσο συναντας και leona top AD.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Shaco έχει δύσκολο farm, γιατί απορείτε? και μιλάω για AD Shaco, AP δεν παλεύεται!!!...

 

Σε σχέση με τον Amumu πχ: στον ίδιο χρόνο ο Amumu έχει φτάσει 10lv και ο Shaco 6-7...

 

... O Shaco θα τα πάει καλά αν early κάνει πετυχημένα Gank (δηλαδή είναι Noobs οι άλλοι)...

 

Μονο και μονο που αναφερεις ap shaco δεν θα πρεπει να σου απαντησω, αλλα δεν βαριεσαι..

 

Απο και ως που για να πετυχει gank πρεπει να ειναι noobs οι αλλοι? Στο LCS δηλαδη δεν βλεπουμε ganks? Οτι ναναι.

 

 

τέσπα! ξέρετε καλύτερα εσείς....  :ph34r:

 

Οχι, ξερεις εσυ που εισαι bronze V. Συνεχισε με αυτη τη νοοτροπια, και θα φτασεις ψηλα (εως bronze IV)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...