Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που είπα ρε παιδιά,είναι αν ξέρει κανείς κάποια αξιόπιστη πηγή αγοράς account,γιατί και για να κουβαλάς τα games,όπως είπε ο φίλος παραπάνω,θα πρέπει να παίζεις συνέχεια.

Δηλαδή για να καταλάβω, Just4funN, στατιστικά σε 10 games σε πόσα κιυβαλάς solo?

Στο bronze? Εξαρταται. Αν παιξω κανονικα οπως παιζω με το main παιζει να χασω  απο 1-2 στα 20, απο κανα τυπο που feedari επιτηδες (ξερεις, spawn ---> feed συνεχως). Ισως χασω και κανα game απο afk, αλλα συνηθως ειμαι τοσο μπροστα που δεν εχει λογο καποιος απο το team μου να παει afk.

 

Επειδη ομως δεν μπαινω να παιξω bronze σοβαρα, αλλα παιρνω trollohero και φτιαχνω trollobuilds, χανω 2/10. Τωρα αν θες πιο ακριβη στατιστικα, πρεπει να μπω με κανα bronze να το δω

Οκ παιδιά,επειδή μετά λύπης μου βλέπω ότι δεν είναι ωραίο το κλίμα,καθώς πέφτει πολύ κοροιδία για αυτό που ρώτησα ,το σταματάω εδώ.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Ξερω οτι ετσι σου φαινεται αλλα δεν ειναι. Εσυ κοροιδεψες πρωτος, και αρα ναι, το κλιμα προφανως και θα ειναι ειρωνικο. Μπορεις να ανακαλεσεις τα περι "πηγα diamond και δεν μπορω να βγω απτο bronze" και να δεις τι ωραια που θα σου μιλαμε :P

Αν μια στις 10000 ήταν όντως,υπάρχει θεωρείς άλλη επιλογή?Μη κοροιδευόμαστε εδώ κάτι γκολντάδες κάνουν πάρτυ στο bronze δε μπορεί ο diamond?θα ξεχάσουμε και αυτα που ξέρουμε 

Mα παλι, οταν λες ειχα account στο diamond και δεν μπορω να βγω απτο bronze φανταζομαι δεν εννοεις οτι "ειχα αγορασμενο account στο diamond", γιατι τοτε δεν χρειαζεται καν να το αναφερεις, μιας και δεν το πηγες ο ιδιος για να σου φαινεται περιεργο οτι δεν βγαινεις απτο bronze.

Το ξαναγραφω αλλη μια, και το εωχ γραψει και πιο αναλυτικα σε προηγουμενο post για το elo hell και το randomness του matchmaking

 

Tο lol ειναι random οταν εσυ ο ιδιος εισαι ειτε ελαχιστα καλυτερος ειτε το ιδιο κακος με τους αλλους, οποτε ναι, θες τυχη να σου κατσει καλο team να ανεβεις. Για παραδειγμα αυτη τη στιγμη παιζω αρκετα καλυτερα απο το team μου και απο τους αντιπαλους, αλλα δεν μπορω να ανεβω γιατι εχω πιγκουινους στο team, και δεν ειμαι τοσο καλος για να κουβαλησω στο diamond μονος μου. Οποτε ναι, diamond 1 οταν εφτασα εφτασα με τυχη (μου καθισαν σερι games με καλο team). Tωρα ομως αμα με βαλεις να παιξω gold / platinum, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη τυχη για να κουβαλησω, το κανω και solo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο diamond ήμουν με δικο μου account,αλλά με την διαφορά ότι τότε έπαιζα συνεχώς και κυρίως duo.

Εκεί την πάτησα κιόλας.Τώρα αν αυτό δεν το πιστευετε δεν μπορω να σας πεισω καπως.

Εκτός αυτού το είπα και πριν και το ξαναλέω.

-δεν είπα οτι δεν μπορω να βγω απτο bronze,είπα απλά ότι -πρεπει να λιώσω παλι για να βγω!-

Και αυτό για τους γνωστούς λόγους.Δηλαδή η μόνη λύση είναι να μπαίνω jungle ότι και να γινει,γιατί αυτό έχω main.

Πως είναι δυνατό αυτό,όταν για παράδειγμα έχει παρει αλλος jungle? Η πώς όταν το γραφω παντού ,στο lobby και in game να μην πουσαρουνε το lane,να κανουν ακριβώς το αντίθετο;;

Δηλαδή με το που είπα οτι ημουν diamond,κατευθειαν με ακυρωσατε, οτι λεω ψεματα ή οτι τον ειχα αγορασει τον acc;;;;;

Έχω κέρδος και δεν το ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο diamond ήμουν,αλλά με την διαφορά ότι τότε έπαιζα συνεχώς και κυρίως duo.

Εκεί την πάτησα κιόλας.Τώρα αν αυτό δεν το πιστευετε δεν μπορω να σας πεισω καπως.

Εκτός αυτού το είπα και πριν και το ξαναλέω.

-δεν είπα οτι δεν μπορω να βγω απτο bronze,είπα απλά ότι -πρεπει να λιώσω παλι για να βγω!-

Και αυτό για τους γνωστούς λόγους.Δηλαδή η μόνη λύση είναι να μπαίνω jungle ότι και να γινει,γιατί αυτό έχω main.

Πως είναι δυνατό αυτό,όταν για παράδειγμα έχει παρει αλλος jungle? Η πώς όταν το γραφω παντού ,στο lobby και in game να μην πουσαρουνε το lane,να κανουν ακριβώς το αντίθετο;;

Δηλαδή με το που είπα οτι ημουν diamond,κατευθειαν με ακυρωσατε, οτι λεω ψεματα;;;;;

Έχω κέρδος και δεν το ξερω;

Κερδος δεν εχεις, απλως σου λενε οτι εφοσον το elo σου ειναι το diamond θα σπας πλακα στα bronze-silver elo και θα διασκεδαζεις. Και σιγα το λιωσιμο που θελει. Skip divisions θα κανεις απο ενα σημειο και μετα.

Επισης, ναι οκ τους λες να μην πουσαρουνε το lane δεν σε ακουνε (κι ας πουμε οτι αυτο σε δυσκολευει να κανεις carry το bronze που κανονικα δε θα επρεπε), σκεφτηκες οτι το ιδιο ισχυει και για τους αντιπαλους; Εχουμε πει πολλες φορες, αν το team σου εχει 4 unskilled , το αντιπαλο εχει 5. Αρα ποιος κερδιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τύχη. Υπάρχουν στατιστικά και πιθανότητες τα οποία σε ένα εύρος παιχνιδιών επαληθεύονται χωρίς εξαίρεση. 

 

Δηλαδή ΑΝ είσαι καλύτερος και έχεις win ratio 50%+ τότε απλά θα ανέβεις. Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε. Ατάκες του στύλ "εγώ σπέρνω στο lane μου κάθε φορά αλλά οι άλλοι feedάρουν" είναι δικαιολογίες επιπέδου "μας ψεκάζουν".

 

Edit:

Ναι λες ψέμματα ότι είσαι diamond. Τόσο απλά. Ακόμη και silver να ήσουν το bronze έπρεπε να σου φαίνεται παιχνιδάκι. 

 

Τώρα στο γιατί λες και τι κέρδος έχεις :

 

A) Το κλασσικό e-penis που ο καθένας λέει μερικά division παραπάνω γιατί νομίζει ότι κάτι αυτό σημαίνει. Ο ίδιος λόγος που θες να αγοράσεις high elo account ενώ όπως φαίνεται δε τα βγάζεις πέρα στα low elo. Απλά για να λες ότι παίζεις σε high elo (και ο nicktron ντεμέκ diamond είναι)

 

Β) Δε λες ψέμματα σε μας στον εαυτό σου λες. Είναι η κλασσική δικαιολογία που λέει κάποιος στον εαυτό του για να νιώθει καλύτερα

"Αξίζω diamond αλλά οι noobάδες με κρατάνε bronze"

"Αν ήθελα να έχω γκόμενα θα είχα αλλά τις βαριέμαι οπότε προτιμώ τη παλάμη"

"Έχω λίγα κιλά παραπάνω επείδη θεωρώ το 6-pack κτλ ρηχά"

"Είμαι άνεργος επειδή λόγω κρίσης δε μου δίνουν τη θέση διευθυντή που αξίζω στα 22 μου χωρίς προϋπηρεσία"

κτλ κτλ

 

Όλοι αυτοί δεν έχουν κάποιο λόγο να πουν ψέμματα και δε κερδίζουν κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο diamond ήμουν με δικο μου account,αλλά με την διαφορά ότι τότε έπαιζα συνεχώς και κυρίως duo.

Εκεί την πάτησα κιόλας.Τώρα αν αυτό δεν το πιστευετε δεν μπορω να σας πεισω καπως.

Εκτός αυτού το είπα και πριν και το ξαναλέω.

-δεν είπα οτι δεν μπορω να βγω απτο bronze,είπα απλά ότι -πρεπει να λιώσω παλι για να βγω!-

Και αυτό για τους γνωστούς λόγους.Δηλαδή η μόνη λύση είναι να μπαίνω jungle ότι και να γινει,γιατί αυτό έχω main.

Πως είναι δυνατό αυτό,όταν για παράδειγμα έχει παρει αλλος jungle? Η πώς όταν το γραφω παντού ,στο lobby και in game να μην πουσαρουνε το lane,να κανουν ακριβώς το αντίθετο;;

Δηλαδή με το που είπα οτι ημουν diamond,κατευθειαν με ακυρωσατε, οτι λεω ψεματα ή οτι τον ειχα αγορασει τον acc;;;;;

Έχω κέρδος και δεν το ξερω;

Τι εννοεις να λιωσεις? Σε οποιοδηποτε decent player που υποτιθεται ειναι diamond 2 μερες θελει να βγει απτο bronze. Ειδικα jungle οπως λες, κανεις invade και αφηνεις τον αντιπαλο jungler 2 level,που δεν εχει ιδεα, ειδικα στη νεα ζουγκλα θα κυκλοφορει με 50 hp. Συντομα θα αρχισει να flamari, θα παει afk, και στο 20 ff. Aν εισαι diamond jungler επαναλαμβανω, ο αντιπαλος jungler θα πρεπει να εχει 0/5 στο 10. Αυτο το καταφερνω εγω που ειμαι αμπαλος στη ζουγκλα, ποσο μαλλον εσυ που εισαι main jungler

 

Επισης το "μην pusharete το lane" ειναι bronzo κατασταση. Δεν ειναι καθολου κακο να pusharis το lane για 1002 λογους. Χωρια που pusharismeno lane σημαινει οτι περιμενεις κρυμενος για countergank. 

Δεν υπάρχει τύχη. Υπάρχουν στατιστικά και πιθανότητες τα οποία σε ένα εύρος παιχνιδιών επαληθεύονται χωρίς εξαίρεση. 

 

Δηλαδή ΑΝ είσαι καλύτερος και έχεις win ratio 50%+ τότε απλά θα ανέβεις. Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε. Ατάκες του στύλ "εγώ σπέρνω στο lane μου κάθε φορά αλλά οι άλλοι feedάρουν" είναι δικαιολογίες επιπέδου "μας ψεκάζουν".

Τυχη υπαρχει / χρειαζεται οταν απλα δεν εισαι αρκετα καλος να κουβαλησεις μονος σου. Εγω το ομολογω, απο τυχη πηγα d1, μου κατσαν σερι καμποσα games με καλο team και ανεβηκα. Δεν λεω οτι feedara και ανεβηκα, αλλα σιγουρα δεν κουβαλαγα solo τα game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχη υπαρχει / χρειαζεται οταν απλα δεν εισαι αρκετα καλος να κουβαλησεις μονος σου. Εγω το ομολογω, απο τυχη πηγα d1, μου κατσαν σερι καμποσα games με καλο team και ανεβηκα. Δεν λεω οτι feedara και ανεβηκα, αλλα σιγουρα δεν κουβαλαγα solo τα game.

 

Τύχη χρειάζεται και υπάρχει σε μεμονωμένα games. Στο long run τσούκου. Στα 500 games όσους noobάδες και afkers είχες εσύ άλλους τόσους πέτυχες εναντίων σου.

 

Όλοι αυτοί που βγαίνουν από το lane με 10 kills και γκρινιάζουν γιατί το bot/top/mid τους feedare αναρωτήθηκαν ποτέ πως ακριβώς πήραν αυτά τα 10 kills? 

 

Anyway το lol είναι απλά ποσοστά. Μπορώ να το εξηγήσω με μαθηματικά αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύχη χρειάζεται και υπάρχει σε μεμονωμένα games. Στο long run τσούκου. Στα 500 games όσους noobάδες και afkers είχες εσύ άλλους τόσους πέτυχες εναντίων σου.

 

Όλοι αυτοί που βγαίνουν από το lane με 10 kills και γκρινιάζουν γιατί το bot/top/mid τους feedare αναρωτήθηκαν ποτέ πως ακριβώς πήραν αυτά τα 10 kills? 

 

Anyway το lol είναι απλά ποσοστά. Μπορώ να το εξηγήσω με μαθηματικά αν θέλεις.

Παρακαλω, εξηγησε το μου με μαθηματικα. Μονο λαβε λιγο υποψιν αυτο που ειπα. Αν εισαι καλος, κουβαλας μονος σου και ανεβαινεις. Αν απλα εισαι λιγο καλυτερος η ιδιος με τους αλλους, τοτε ειναι καθαρα θεμα "ζαρια". Τα υπολοιπα που λες περι 500 games sorry, ακομα και τα 500 games ειναι λιγα για να δουλεψουν τα στατιστικα με ακριβεια. Αν ισχυε αυτο που λες, τοτε αν μου δωσεις ενα οποιοδηποτε account θα μπορεσω να το παω diamond 1. Ελα ομως που δεν ισχυει, το παω d5, ισως και d3 γρηγορα, απο κει και υστερα ομως δεν μπορω να κουβαλησω, βασιζομαι στο να μου κατσει καλο team, αρα θεμα τυχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο diamond ήμουν με δικο μου account,αλλά με την διαφορά ότι τότε έπαιζα συνεχώς και κυρίως duo.

Εκεί την πάτησα κιόλας.Τώρα αν αυτό δεν το πιστευετε δεν μπορω να σας πεισω καπως.

Εκτός αυτού το είπα και πριν και το ξαναλέω.

-δεν είπα οτι δεν μπορω να βγω απτο bronze,είπα απλά ότι -πρεπει να λιώσω παλι για να βγω!-

Και αυτό για τους γνωστούς λόγους.Δηλαδή η μόνη λύση είναι να μπαίνω jungle ότι και να γινει,γιατί αυτό έχω main.

Πως είναι δυνατό αυτό,όταν για παράδειγμα έχει παρει αλλος jungle? Η πώς όταν το γραφω παντού ,στο lobby και in game να μην πουσαρουνε το lane,να κανουν ακριβώς το αντίθετο;;

Δηλαδή με το που είπα οτι ημουν diamond,κατευθειαν με ακυρωσατε, οτι λεω ψεματα ή οτι τον ειχα αγορασει τον acc;;;;;

Έχω κέρδος και δεν το ξερω;

 

Δεν έχει σημασία ποιο είναι το main role σου αν μπορείς να κουβαλήσεις κουβαλάς με οτιδήποτε, θα έβρισκες ένα champion που σου κάνει κούκου για κάθε role και ότι σου καθότανε θα το έπαιζες. Αλίμονο μου αν ήθελα να κάνω boost και περίμενα να μου κάτσει το main μου για να το κάνω. Αν ήσουν διαμαντένιος με μια Ashe ή tristana μόνο bot lane χωρίς να σαι main adc έφτανες plat 1 άνετα (east πάντα). Just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω λοιπόν πως το βλέπω εγώ βάση στατιστικής.

 

Υπάρχουν σε κάθε ομάδα 5 άτομα. Αν υποθέσουμε (που δεν απέχει απ'τη πραγματικότητα) ότι όλοι συμμετέχουν ισόποσα σε ένα game ανεξαρτήτως role ο καθένας έχει 20% μερίδιο.

 

Σε κάθε game λοιπόν η συμμετοχή σου είναι 20%. 

 

Σε κάθε game ανταγωνίζεσαι τον αντίπαλό σου και όχι τους συμπαίκτες σου. Δηλαδή θα πρέπει σαν top/mid/bot/jungle να είσαι καλύτερος και να προσφέρεις περισσότερα από τον αντίστοιχο top/mid/bot/jungle αντίπαλο σου.

Αυτό μπορεί να είναι vision control, objective control, roaming, csing, kills, positioning, ganking κτλ κτλ κτλ. Γενικά, όλα όσα κάνεις σε ένα game.

 

Στο διά ταύτα πάμε τώρα. Πριν ξεκινήσει ένα game οι δύο ομάδες και το κάθε match up θεωρείται ίσο με αποτέλεσμα στο login screen είναι 50-50. Όταν ξεκινάς δηλαδή το game το range συμμετοχής σου που είναι από 0-20% σε μια νίκη ή ήττα είναι στη μέση. 10% για τον καθένα δηλαδή.

 

Αν εσύ είσαι καλύτερος από τον αντίστοιχο rolo στο αντίπαλο team 7/10 φορές τότε θα έχεις ένα 54% ποσοστό νίκης.

Αν εσύ είσαι καλύτερος από τον αντίστοιχο rolo στο αντίπαλο team 10/10 φορές τότε θα έχεις ένα 60% ποσοστό νίκης. 

Αν είσαι πάντα χειρότερος από τον αντίπαλο θα έχεις 40% win ratio.

 

Το ποσοστό το συγκεκριμένο έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τη δική σου απόδοση. Προσέφερε παραπάνω από τον αντίπαλο και θα έχεις 50-60% win ratio. Προσέφερε λιγότερα και θα έχεις 40-50% win ratio.

 

Προφανώς και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες από τα team comps μέχρι τους όποιους afkers trollers κτλ αλλά η επιρροή τους σε βάθος χρόνου εκμηδενίζεται και μένει το δικό σου ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες ισχυουν σε απειρο αριθμο games. Σε 50-100-500 games δεν μετρανε και τοσο πολυ. Οταν νικας 10/10 φορες το lane σου, τοτε σημαινει οτι εισαι πολυ καλυτερος απο τους αντιπαλους, αρα κουβαλας μονος σου, αρα εκει δεν χρειαζεσαι τυχη = καλο matchmaking.  Και αν οντως πιστευεις οτι τα στατσιστικα σου ειναι σωστα, τοτε αν νικας 10/10 το lane σου και εχεις win ratio 60% τοτε ειναι τραγικα τα πραματα (και σαν win ratio οριζεται η πιθανοτητα να νικησεις το game). Δηλαδη, εισαι καλυτερος απο καθε αλλο παιχτη στο division σου, αλλα παρολαυτα σχεδον στα μισα games χανεις. Ε στα λογια μου ερχεσαι. Κατσε μετρα τωρα οταν παρολο που εισαι καλυτερος απο τους παντες στο division σου ποσα games θες με 6/10 νικες να ανεβεις. Καθε ~100 games θα ανεβενεις 1 division. Καλη χρονια να χουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες από τα team comps μέχρι τους όποιους afkers trollers κτλ αλλά η επιρροή τους σε βάθος χρόνου εκμηδενίζεται και μένει το δικό σου ποσοστό.

Oι afkers/trolls κλπ ειναι στατιστικα δεδομενο οτι τυχαινουν συχνοτερα στις ΑΝΤΙΠΑΛΕΣ ομαδες. Αρα ουτε αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει ως δικαιολογια απο καποιον, ισα-ισα που οσο υπαρχουν τετοιοι, αυτος ευνοειται σε βαθος χρονου.

 

Με απλα ελληνικα στο lol ΟΛΑ ειναι υπερ αυτου που θελει να ανεβει elo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες ισχυουν σε απειρο αριθμο games. Σε 50-100-500 games δεν μετρανε και τοσο πολυ. Οταν νικας 10/10 φορες το lane σου, τοτε σημαινει οτι εισαι πολυ καλυτερος απο τους αντιπαλους, αρα κουβαλας μονος σου, αρα εκει δεν χρειαζεσαι τυχη = καλο matchmaking.  Και αν οντως πιστευεις οτι τα στατσιστικα σου ειναι σωστα, τοτε αν νικας 10/10 το lane σου και εχεις win ratio 60% τοτε ειναι τραγικα τα πραματα (και σαν win ratio οριζεται η πιθανοτητα να νικησεις το game). Δηλαδη, εισαι καλυτερος απο καθε αλλο παιχτη στο division σου, αλλα παρολαυτα σχεδον στα μισα games χανεις. Ε στα λογια μου ερχεσαι. Κατσε μετρα τωρα οταν παρολο που εισαι καλυτερος απο τους παντες στο division σου ποσα games θες με 6/10 νικες να ανεβεις. Καθε ~100 games θα ανεβενεις 1 division. Καλη χρονια να χουμε

 

1ον το να νικάς στο lane δε λέει τα πάντα. Τι να το κάνω αν μια tristana πάει 10-0 στο lane και στα teamfights κάνει W μέσα σε 5 άτομα? Το να είσαι καλύτερος από τον αντίπαλο σου σημαίνει στα πάντα επί 40-50'. Όχι στα 15' του laning phase.

 

2ον δε παίζεις μόνος σου. Αν εσύ είσαι τόσο καλύτερος από τον αντίπαλο top laner πχ και το mid των αντιπάλων είναι καλύτερο από το δικό σας τότε έχουν ή δεν έχουν οι 2 ομάδες την ίδια πιθανότητα νίκης?

 

Αυτά που είπα αφορούν άτομα που είναι σε elo κοντινό έστω του πραγματικού τους. Αν πάει ο diamond στο bronze τότε 95% θα έχει winratio και όχι 60. Αλλά όσο ανεβαίνει elo το ποσοστό αυτό θα μειώνεται μέχρι να σταθεροποιηθεί γύρω στο 50%. Γι'αυτό λέμε ότι ο καθένας είναι στο elo που αξίζει. Δεν έχει τύχη αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diamond lee sin κάνει πλάκα σε bronze-silver-gold από οποιοδήποτε lane

Τον banάρω πάντα γιατί είναι ο champion που μου έχει τύχει πιο πολλές φορές σε smurf που κάνει μπαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...