Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Diamond lee sin κάνει πλάκα σε bronze-silver-gold από οποιοδήποτε lane

Τον banάρω πάντα γιατί είναι ο champion που μου έχει τύχει πιο πολλές φορές σε smurf που κάνει μπαμ

Καλα αμα εχεις αντιπαλο diam smurf δε σε σωζει το ban στον lee. Και με support σε κανονιζει :P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω λοιπόν πως το βλέπω εγώ βάση στατιστικής.

 

Υπάρχουν σε κάθε ομάδα 5 άτομα. Αν υποθέσουμε (που δεν απέχει απ'τη πραγματικότητα) ότι όλοι συμμετέχουν ισόποσα σε ένα game ανεξαρτήτως role ο καθένας έχει 20% μερίδιο.

 

Σε κάθε game λοιπόν η συμμετοχή σου είναι 20%. 

 

Σε κάθε game ανταγωνίζεσαι τον αντίπαλό σου και όχι τους συμπαίκτες σου. Δηλαδή θα πρέπει σαν top/mid/bot/jungle να είσαι καλύτερος και να προσφέρεις περισσότερα από τον αντίστοιχο top/mid/bot/jungle αντίπαλο σου.

Αυτό μπορεί να είναι vision control, objective control, roaming, csing, kills, positioning, ganking κτλ κτλ κτλ. Γενικά, όλα όσα κάνεις σε ένα game.

 

Στο διά ταύτα πάμε τώρα. Πριν ξεκινήσει ένα game οι δύο ομάδες και το κάθε match up θεωρείται ίσο με αποτέλεσμα στο login screen είναι 50-50. Όταν ξεκινάς δηλαδή το game το range συμμετοχής σου που είναι από 0-20% σε μια νίκη ή ήττα είναι στη μέση. 10% για τον καθένα δηλαδή.

 

Αν εσύ είσαι καλύτερος από τον αντίστοιχο rolo στο αντίπαλο team 7/10 φορές τότε θα έχεις ένα 54% ποσοστό νίκης.

Αν εσύ είσαι καλύτερος από τον αντίστοιχο rolo στο αντίπαλο team 10/10 φορές τότε θα έχεις ένα 60% ποσοστό νίκης. 

Αν είσαι πάντα χειρότερος από τον αντίπαλο θα έχεις 40% win ratio.

 

Το ποσοστό το συγκεκριμένο έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τη δική σου απόδοση. Προσέφερε παραπάνω από τον αντίπαλο και θα έχεις 50-60% win ratio. Προσέφερε λιγότερα και θα έχεις 40-50% win ratio.

 

Προφανώς και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες από τα team comps μέχρι τους όποιους afkers trollers κτλ αλλά η επιρροή τους σε βάθος χρόνου εκμηδενίζεται και μένει το δικό σου ποσοστό.

Ολο το θεμα ειναι ποσοι θα failroyn και που. Εχεις 2 failers εχουν 3, νικη, εχουν 1 failer εχασες. Τουλαχιστον μεχρι το gold που ειμαι, ισως πιο πανω να παιζει η αποδοση (δηλαδη να μην υπαρχει το fail).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το θεμα ειναι ποσοι θα failroyn και που. Εχεις 2 failers εχουν 3, νικη, εχουν 1 failer εχασες. Τουλαχιστον μεχρι το gold που ειμαι, ισως πιο πανω να παιζει η αποδοση (δηλαδη να μην υπαρχει το fail).

Ξέχνα το αυτό που λες. Επικεντρώσου στο πως θα προσφέρεις παραπάνω απ'τον αντίστοιχο αντίπαλο ρόλο αντί να συναγωνίζεσαι την ομάδα σου. Δε γίνεται όλοι να παν even.

 

Γιατί να σε καίει το top που feedαρε που δε μπορείς να βελτιώσεις γιατί σε κάθε game παίζεις με άλλον αντί να στρώσεις τα δικά σου fails είτε είναι πολλά ή λίγα. 

 

ΟΤΙ και να κάνεις θα υπάρχουν games που κάποιος θα feedάρει ή θα failάρει. Δες το δικό σου ρόλο γιατί αυτόν μόνο μπορείς να βελτιώσεις.

 

Αν δε μπορείς και έχεις φτάσει peak τότε αυτό είναι το elo σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχνα το αυτό που λες. Επικεντρώσου στο πως θα προσφέρεις παραπάνω απ'τον αντίστοιχο αντίπαλο ρόλο αντί να συναγωνίζεσαι την ομάδα σου. Δε γίνεται όλοι να παν even.

 

Γιατί να σε καίει το top που feedαρε που δε μπορείς να βελτιώσεις γιατί σε κάθε game παίζεις με άλλον αντί να στρώσεις τα δικά σου fails είτε είναι πολλά ή λίγα. 

 

ΟΤΙ και να κάνεις θα υπάρχουν games που κάποιος θα feedάρει ή θα failάρει. Δες το δικό σου ρόλο γιατί αυτόν μόνο μπορείς να βελτιώσεις.

 

Αν δε μπορείς και έχεις φτάσει peak τότε αυτό είναι το elo σου.

Πηρα plat 4 account, επαιξα 14 games, προς το παρον ειμαι 12/2. Τα 2 games που εχασα ηταν 1 στο support (που δεν εχω ιδεα) και 1 στη ζουγκλα που επισης δεν εχω ιδεα, αλλα ειχα και ταλεντα συμπαιχτες. Παω για latern gank στο bot και ο thresh πεταει τη λατερνα πισω απο 2 τοιχους, παω στο mid και η ahri χανει 4 spells απτα....5 (πετυχε το W). Γενικα οι τυποι εδω ειναι ΠΟΛΥ κακοι, δεν το περιμενα τοσο χαλια μαυρα στο plat. 

 

Ακομα και εδω για να νικησεις πρεπει να τους παρεις εντελως απο το χερακι, αμα δεις τα stats του game θα καταλαβεις (kills / assists / gold / farm / dmg dealt κλπα). Τεσπα, συνεχιζω σε αυτο το account να δω ποσα games μεχρι να παει diamond

http://www.lolking.net/summoner/eune/23010379#matches

 

PS1. Στο game με swain παιζαμε 3v4, το adc και η ζουγκλα μας δεν μπηκανε ποτε στο game (lvl 1 πηγη) και νικησαμε παλι :D

 

PS2. Που σαι Παπι, πολυ τυχη το solo q φιλε

Επεξ/σία από Just4fuN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι ειρωνευεσαι. Ειδα τα στατς, και βλεπω αυτο που λεω. Ειδικα αυτο με το xerath ηταν δωρο. 3 cs adc??? σοβαρα τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω γιατι ειρωνευεσαι. Ειδα τα στατς, και βλεπω αυτο που λεω. Ειδικα αυτο με το xerath ηταν δωρο. 3 cs adc??? σοβαρα τωρα;

Το αλλο που εχουμε 2 ατομα afk 1 lvl στη πηγη και νικησαμε ομως.....δεν το λες 

 

Eιδε κανεις unicorns of love? Η καλυτερη lb που εχω δει ποτε μου (και ειμαι main lb),το παιδι ειναι αρρωστο

Επεξ/σία από Just4fuN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο που εχουμε 2 ατομα afk 1 lvl στη πηγη και νικησαμε ομως.....δεν το λες 

 

Eιδε κανεις unicorns of love? Η καλυτερη lb που εχω δει ποτε μου (και ειμαι main lb),το παιδι ειναι αρρωστο

Το νικησαΜΕ έχει τεραστια διαφορά με το "τους πιάνω απο το χερακι". Τεσπα εαν θες πάμε κανά duo. Πρόσεχε, είμαι τρελός νουμπομαγνητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νικησαΜΕ έχει τεραστια διαφορά με το "τους πιάνω απο το χερακι". Τεσπα εαν θες πάμε κανά duo. Πρόσεχε, είμαι τρελός νουμπομαγνητης.

Ρε συ, δες τα game που εχω παει mid. 16/3 arhi, 26/7 akali, 14/3 morgana , 25/12 lb, 17/8 xerath, 16/3 swain. Μετα δες και το dmg dealt που ειναι συνηθως 2πλασιο και κατι απο το υπολοιπο team και πες μου πως το αποκαλεις αυτο? Και ολα αυτα ενω ετρωγα 2 ulti στη μαπα ενω ειχα 300 hp 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...