Προς το περιεχόμενο

LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23''


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι που με βασανίζει. Σε νέο pc, κοινώς δεν έχει περαστεί λειτουργικό, με κάρτα γραφικών την 5850 συνδέω την οθόνη με το καλώδιο RGB. Μιας και δεν έχω ακόμα DVI καλώδιο, η 5850 δίνει ένα μετατροπέα από DVI σε D-SUB οπότε κομπλέ ως εδώ.

Λοιπόν συνδεδεμένη η οθόνη, όλα υποτίθεται ότι είναι οκ, ανοίγω pc, ανοίγω οθόνη και βάζω ως input το RGB και δε μου δείχνει τπτ. Βασικά μπαίνει αμέσως σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας και μένει έτσι ότι και αν κάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δείχνει εικόνα, έφτασα σε σημείο μέχρι και να κοιτάξω μήπως δε δουλεύει η κάρτα γραφικών :-D αλλά προφανώς την έχω συνδέσει σωστά. Καμμιά ιδέα;

 

Edit: Έβαλα και μία crt και γίνεται ακριβώς το ίδιο, μπαίνει σε αναμονή, οπότε κάποια μαλακία που δεν μπορώ να σκεφτώ έχω κάνει.

Επεξ/σία από beatblaster666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 430
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι που με βασανίζει. Σε νέο pc, κοινώς δεν έχει περαστεί λειτουργικό, με κάρτα γραφικών την 5850 συνδέω την οθόνη με το καλώδιο RGB. Μιας και δεν έχω ακόμα DVI καλώδιο, η 5850 δίνει ένα μετατροπέα από DVI σε D-SUB οπότε κομπλέ ως εδώ.

Λοιπόν συνδεδεμένη η οθόνη, όλα υποτίθεται ότι είναι οκ, ανοίγω pc, ανοίγω οθόνη και βάζω ως input το RGB και δε μου δείχνει τπτ. Βασικά μπαίνει αμέσως σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας και μένει έτσι ότι και αν κάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δείχνει εικόνα, έφτασα σε σημείο μέχρι και να κοιτάξω μήπως δε δουλεύει η κάρτα γραφικών :-D αλλά προφανώς την έχω συνδέσει σωστά. Καμμιά ιδέα;

 

Edit: Έβαλα και μία crt και γίνεται ακριβώς το ίδιο, μπαίνει σε αναμονή, οπότε κάποια μαλακία που δεν μπορώ να σκεφτώ έχω κάνει.

 

 

χμ....αν το mobo εχει ενσματωμενη καρτα γραφικών μπες στο μπιος και επέλεξε την external ως κύρια....αλλιώς ίσος να έχει πρόβλημα η κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρατηρήσει νερά στην οθόνη.

Σαν monitor μου φαίνονται λίγο θολά τα γράμματα. π.χ. οι κόκκινοι τίτλοι στα posts του troktikou. Την έχω συνδέσει με dvi και έχω την οξύτητα στο 5. Σε ένα LG 2361V ενός φίλου φαίνεται να δείχνει καλύτερα το κείμενο.

 

Επειδή την σύνδεσα και εγώ σήμερα με DVI καλώδιο και όντως υπάρχει ενα θέμα στα γράμματα. Έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα ?

 

---------- Προσθήκη στις 18:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:38 ----------

 

Πεταμένα λεφτά η οθόνη για όποιον την θέλει και ως οθόνη υπολογιστή.

Κρίμα τα λεφτά που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Επειδή την σύνδεσα και εγώ σήμερα με DVI καλώδιο και όντως υπάρχει ενα θέμα στα γράμματα. Έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα ?

 

---------- Προσθήκη στις 18:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:38 ----------

 

Πεταμένα λεφτά η οθόνη για όποιον την θέλει και ως οθόνη υπολογιστή.

Κρίμα τα λεφτά που έδωσα.

 

Γιατι το λές αυτό?

Εγώ έχω την LG M2362D και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σαν TV και αρκετά ευχαριστημένος σαν PC Monitor...

Σε καμιά περίπτωση τα 228 Euro που πλήρωσα γι' αυτήν θεωρώ ότι είναι πεταμένα λευτά!

Φυσικά βέβαια υπάρχουν και καλύτερα PC Monitor (DELL π.χ.) αλλά σε πολύ μεγαλύτερες τιμές και χωρίς δέκτη TV ...

"Ο εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο"...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταμένα λεφτά η οθόνη για όποιον την θέλει και ως οθόνη υπολογιστή.

Κρίμα τα λεφτά που έδωσα.

 

Ναι ρε γαμώτο κι εγώ την πήρα κυρίως ως οθόνη υπολογιστή, οπότε δεν την δουλεύω καθόλου, αφού τα γράμματα είναι θολά ακόμα και στη "native" υποτίθεται HD ανάλυση. Αλλά και τα χρώματά της είναι απαίσια. Έπρεπε να είχα πάρει μια άλλη samsung που την είχα δει και μπροστά μου να παίζει με κρυστάλλινα γράμματα. Πραγματικά πεταμένα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λές αυτό?

Εγώ έχω την LG M2362D και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σαν TV και αρκετά ευχαριστημένος σαν PC Monitor...

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι πεταμένα λευτά!

 

Συγκριτικά με τις δύο LG W2361V , τις δύο LG W2243T και τις δύο LG L206WTQ-SF , η εικόνα είναι τρισάθλια.

 

Σαν οθόνη monitor για να μπορείς να δουλέψεις δεν κάνει . Για έναν home user ίσως κάνει.

Καμία καλύτερη γνωρίζει κανείς να πάρω που να συνδιάζει και TV-tuner ?

 

---------- Προσθήκη στις 13:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:15 ----------

 

Όλο το βράδυ έφαγα τα πάντα για να την στρώσω και απο λειτουργίες της Nvidia και από το μενού της LG.

Απλά την κατάφερα να είναι κάπως ανεκτή , αλλά για κανένα λόγο να μπορείς να δουλέψεις και να αφιερώσεις χρόνο πολύ μπροστά σε αυτήν. Και τα χρώματα είναι ότι νάναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικά με τις δύο LG W2361V , τις δύο LG W2243T και τις δύο LG L206WTQ-SF , η εικόνα είναι τρισάθλια.

 

Σαν οθόνη monitor για να μπορείς να δουλέψεις δεν κάνει . Για έναν home user ίσως κάνει.

Καμία καλύτερη γνωρίζει κανείς να πάρω που να συνδιάζει και TV-tuner ?

 

Samsung ToC T240HD

 

---------- Προσθήκη στις 12:35 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:33 ----------

 

Συγκριτικά με τις δύο LG W2361V , τις δύο LG W2243T και τις δύο LG L206WTQ-SF , η εικόνα είναι τρισάθλια.

 

Σαν οθόνη monitor για να μπορείς να δουλέψεις δεν κάνει . Για έναν home user ίσως κάνει.

Καμία καλύτερη γνωρίζει κανείς να πάρω που να συνδιάζει και TV-tuner ?

 

---------- Προσθήκη στις 13:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:15 ----------

 

Όλο το βράδυ έφαγα τα πάντα για να την στρώσω και απο λειτουργίες της Nvidia και από το μενού της LG.

Απλά την κατάφερα να είναι κάπως ανεκτή , αλλά για κανένα λόγο να μπορείς να δουλέψεις και να αφιερώσεις χρόνο πολύ μπροστά σε αυτήν. Και τα χρώματα είναι ότι νάναι.

 

Samsung ToC T240HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε όχι και Samsung T240HD τώρα, δεν θα βοηθήσουμε τα καταστήματα να ξεstockάρουν τόσο παλιό μοντέλο...

 

Την είδα το χειμώνα σε μια φίλη μου στην Ιταλία και μου έκανε φοβερή εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια πολύ καλησπέρα, παρθενικο μου μηνυμα...

ειμαι κάτοχος μιας υπέροχης LG M2362D-PC.

ειναι τοσο εκθαμποτικη σε σχεση με την παλια μου 19αρα....

δε μπορώ ομως να πιασω κανενα απο τα ψηφιακα καιρουνια καναλαια.μονο τα παλια της ερτ.

ξέρετε γιατι μηπως? merci!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ανάμεσα σε 2 οθόνες με πλεονέκτημα στην LG.

 

LG

 

Samsung

 

Τα 2Ms απόκριση είναι άκρως δελεαστικά αν και δεν παίζω και πολύ fps.

 

---------- Προσθήκη στις 08:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:49 ----------

 

Η LG έχει γαμάτη αναλογία ποιότητα/τιμή ρε φίλε...

 

 

είμαι ανάμεσα σε 2 οθόνες με πλεονέκτημα στην LG.

 

LG

 

Samsung

 

Τα 2Ms απόκριση είναι άκρως δελεαστικά αν και δεν παίζω και πολύ fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε tehAllantin, επειδή έψαξα αρκετα τι οθόνη-τηλεόραση να παρω ένα θα σου πω..

κουκλα ειναι η lg, δε ξερω αν κανει καλα τη δουλεια της, όμως η samsung δε τη κάνει..για τηλεόραση τουλαχιστον. ενω λεει οτι έχει mpeg4, στη πραγματικότητα δεν έχει.. μαλλον δεν έχει έτοιμο!

Έτοιμος ήμουν να την παρω αλλα με το που άκουσα οτι πρέπει να την παω στα σερβις της samsung για το mpeg4 την έσβησα απ τον χαρτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...