Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γεια σας

Έχω την 52Lg7000 LCD που παίζει από usb φωτογραφίες και μουσική μόνο, είναι δυνατόν να πειραχτεί και να παίζει ταινίες όπως η σειρα LH ?

Έχει το Firmware: V03.04.00

Αν όχι, επειδή δεν τα καταφέρνω καλά με τα αγγλικά πώς να το κάνω αναζήτηση να ψάξω?

Ευχαριστώ

 

Ηθελα να ρωτήσω επίσης μήπως ο τεχνικός από το servis μπορεί να επέμβει στη λειτουργία που έχει αναφερθεί για την αλλάγή στο tutorial 3 και την αλλάγή σε HD σε περίπτωση που δεν γίνεται με το firmware 3.14 όπως στη σειρά LH....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά ξέρετε αν η LH9000 παίζει ταινίες από την usb?

 

Μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω 38 σελίδες θέμα:-D

 

Παίζει κανονικά χωρίς να κάνεις το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που εχεις firmware 3.40 δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. Απλα πρεπει να προσεχεις να κανεις ακριβος τα βηματα που σου προτεινει το site. Το εχω κανει και στις 2 TV μου και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα

 

εχω firm 3.55 οχι 3.45. Τεσπα.

 

Τελικα θα παω να παρω ενα καλωδιο RGB 15pin να συνδεσω το pc με την τηλεοραση και να βλεπω ετσι καμια ταινια. Θελει να καρφιτσα καλωδιο για τον ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα κ καλή σαρακοστή. Θέλω να πάρω μια 32'' για επαγγελματικό χώρο να της βάζω στο USB διαφημιστικές ταινιουλες για τον κόσμο. Κατέληξα στην lg32lh3000 με το hack για να παίζει απ´αυτό. Το κακό είναι ότι έχει το USB στην πίσω επιφάνεια. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο εσείς; Ισως σε άλλη μάρκα με καλή τιμή;ευχαριστώ πολύ.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα κ καλή σαρακοστή. Θέλω να πάρω μια 32'' για επαγγελματικό χώρο να της βάζω στο USB διαφημιστικές ταινιουλες για τον κόσμο. Κατέληξα στην lg32lh3000 με το hack για να παίζει απ´αυτό. Το κακό είναι ότι έχει το USB στην πίσω επιφάνεια. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο εσείς; Ισως σε άλλη μάρκα με καλή τιμή;ευχαριστώ πολύ.

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Μπορείς πολύ άνετα να τοποθετήσεις μια προέκταση usb του 1 ή των 2 μέτρων, ανάλογα το τι σε βολεύει.

Εγώ επειδή τη δική μου την έχω τοποθετήσει σε έπιπλο και η πρόσβαση στο πίσω μέρος είναι μεγάλη μανούρα, βρήκα αυτή τη λύση ως μοναδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το εχω κανει στις 2 TV μου LH****

 

Κανονικα το usb port θα επρεπε να ειναι στο πλαι και οχι πισω. Σκεφθειτε να εχετε την TV στον τοιχο!

Κανονικά, γιατί όπως θα έχετε καταλάβει όλοι, σκοπός ύπαρξης αυτής της θύρας δεν είναι άλλος από το service.

Άλλωστε, λογικά οι τηλεοράσεις που παίζουν αρχεία χωρίς ξεκλείδωμα, λογικά θα την έχουν στα πλάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι εννοειται η προεκταση usb..κι εγω το εχω κανει...μην λεμε και τα αυτονοητα (αν καποιος ειναι τιραμολας οκ μπορει και χωρς αυτη)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετκά με τη διαφωνία που είχαμε στα παραπάνω ποστς για το εάν οι νέες τηλεοράσεις θα "φορούν" τη νέα θύρα HDMI 1.4 ή όχι, παραθέτω άρθρο από γνωστό σάιτ, σχετικό με τη νέα σειρά τηλεοράσεων της Panasonic που αναμένεται να εμφανιστεί το 2010:

 

Panasonic TX-L37V20E & TX-L42V20E

LCD TV - FullHD Δευτέρα, 15 Φεβρουάριος 2010 13:46

Φωτοδίοδοι LED & Σάρωση 200Hz !!!

Το FullHD θα είναι εκεί αύριο, στο Mόναχο, όπου η Panasonic έχει διοργανώσει το πανευρωπαικό forum της για τo 2010. Εκεί θα μάθουμε πολλά... όπως λόγου χάρη για τις... νέες σειρές LCD τηλεοράσεων με φωτισμό από φωτοδιόδους LED και σάρωση στα 200Hz.

Τελικά... μίλησε. Σας το είχαμε πει άλλωστε...

Η Panasonic λοιπόν ανακοίνωσε την σειρά V20, η οποία περιλαμβάνει τις TX-L37V20E & TX-L42V20E, με πάχος 3,8 εκατοστά, ανάλυση FullHD, στα 1080p, σάρωση στα 200Hz και ρυθμίσεις... ISF!

 

To σύστημα οπίσθιου φωτισμού υλοποιείται με φωτοδιόδους LED σε διάταξη Edge-LED, ενώ προς το παρόν δεν υπάρχουν στοιχεία για τοπικό έλεγχο φωτεινότητας (Local Dimming).

Kαι εάν δεν σας αρκούν αυτά, μάθετε επίσης ότι και οι δύο είναι Wi-Fi ready μέσω του προαιρετικού USB dongle, πληρούν το πρωτόκολλο DLNA, παρέχουν Viera Cast, ενώ διαθέτουν και υποδοχή για κάρτες SD/SDHC ώστε να αναπαράγουν αρχεία MP3, AAC, AVC-HD, MPEG2, MPEG4, DivX (SD και HD) και JPEG.

Σε ότι αφορά στις θύρες τους, περιλαμβάνουν τέσσερις εισόδους HDMI CEC 1.4 και δύο θύρες USB, από τις οποίες επιτρέπεται και η εγγραφή τηλεοπτικού σήματος σε εξωτερικό σκληρό δίσκο η μνήμη μέσω USB stick.

Θέλετε και τιμές;

Αναμένονται τον Απρίλιο, με κόστος 1 399 € για την TX-L37V20E και 1 499 € για την TX-L42V20E.

Είπατε κάτι;

Περισσότερα από τα μέσα της εβδομάδας..."

 

Είδατε πουθενά να αναφέρει ότι θα έχουν θύρες 1.3 ?

Γιατί εγώ δεν βλέπω......:lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

nice thnx for the info, επιτέλους κάποια μοντέλα...ΑΛΛΑ

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3176384&postcount=370

 

υπάρχει backwards compability, πράγμα που έλεγες ότι δεν υπήρχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας δούμε όλα τα μοντέλα και τι αρχεία υποστηρίζουν αναλυτικά:

 

 

LG

 

LCD

32LF2500 (firmware 3.15) (όχι mkv)

32LH3000 (με πείραγμα στις ρυθμίσεις)

32/37/42/47LH40xx

32/37/42/47LH50xx

32/37/42/47LH70xx

42/47LH90xx

32/42/47SL80

42/47SL90

 

Τύπος Αρχείου: *.dat/, *.mpg/, *.mpeg/, *.ts/, *.trp/, *.tp/, *.vob/, *.mp4/, *.mkv/, *.avi/, *.divx

Κωδικοποίηση Video: DivX3.11, DivX4.12, DivX5.x, DivX6, Xvid1.00, Xvid1.01, Xvid1.02, Xvid1.03, Xvid 1.10-beta-1/beta-2, Mpeg-1, Mpeg-2, Mpeg-4, H.264/AVC

Κωδικοποίηση Audio: Dolby Digital, AAC, Mpeg, MP3, LPCM, HEAAC

Τύποι Υποτίτλων: *.smi/, *.srt/, *.sub, *.ass/, *.ssa/, *.txt/, *.psb

Υποστηρίζονται Ελληνικοί Υπότιτλοι

 

πιθανότατα ειναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά μπορειτε να μου πειτε αν στο μοντελο SL8000, η 37'' διαβάζει βιντεο και mkv απο τη θύρα usb, ή μονο οι 32/42/47 ιντσες;

 

πολυ θα ήθελα να παρω την 42αρα, αλλα επειδη στο σημείο που θα μπει υπάρχει δίπλα ενα καλοριφέρ, μαλλον καλό θα ήταν να μην είναι τελείως κολλητά ε; το σημείο έχει μήκος ακριβως 1 μέτρο... οσο δηλαδη και η 42αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης της LG42LF2510 με το κόλπο για το usb, συμπέρανα ότι:

1. Δεν παίζουν τα αρχεία wmv.

2. Δεν μπορώ να ρυθμίσω το μέγεθος της οθόνης (16:9, 4:3 κτλ) όταν παίζει από USB.

 

Ξέρει κανείς κάτι;......

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για το πρώτο δεν γνωρίζω, αλλά το 2ο γιατί θες να το κάνεις? λογικά η TV θα παίζει ως 16:9 πράγμα που είναι μια χαρά για ταινίες και επεισόδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανότατα ειναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά μπορειτε να μου πειτε αν στο μοντελο SL8000, η 37'' διαβάζει βιντεο και mkv απο τη θύρα usb, ή μονο οι 32/42/47 ιντσες;

 

πολυ θα ήθελα να παρω την 42αρα, αλλα επειδη στο σημείο που θα μπει υπάρχει δίπλα ενα καλοριφέρ, μαλλον καλό θα ήταν να μην είναι τελείως κολλητά ε; το σημείο έχει μήκος ακριβως 1 μέτρο... οσο δηλαδη και η 42αρα

 

Barbaraa εγώ έχω τη 42αρα sl8000 και είναι άψογη....Πάρε τη μεγαλύτερη που μπορείς οικονομικά. Τα mkv τα παίζει πεντακάθαρα με απίστευτη εικόνα.

Τώρα για την 37αρα που ρωτάς στο manual έχει από την 32αρα-55αρα τα ίδια χαρακτηριστικά που σημαίνει ότι σίγουρα παίζει.

Ότι άλλο θες να ρωτήσεις μη το σκεφτεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...