Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γεια σας.

Μιας και δε μου απάντησε κανένας στο post 362 kai 376 (παράπονο το 'χω) δηλ. αν το πείραγμα γίνεται και στην 52LG7000, ρίσκαρα και αγόρασα το MELICONI τηλεκοντρόλ να δοκιμάσω...

Με firmware 3.40 τη ξεκλείδωσα για πλάκα (σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες που έχουν δοθεί) λες και άλλαζα κανάλι (γιατί φοβόμουνα να κάνω υποβάθμιση σε ν3.15) αλλά μου βγάζει διαφορετικό μενού από ότι στη σειρά ..LH.... όπως φαίνεται στη φωτογραφία παρακάτω.

Ενώ στην 42SL8000 που έχω με το ίδιο firmware 3.40 μου βγάζει το μενού της σειράς ..LH.... δηλ με το EZ ADJUST > Tool Option 3 αλλά δεν χρειάζεται να πειραχτεί γιατί παίζει ταινίες και έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με ..LH....

Σίγουρα η 52LG7000 δεν πειράζεται αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί? αφού ήδη παίζει jpg kai μουσική?

Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος? και αν χρειάζεται υποβάθμιση σε ν3.15 για να πειραχτεί?

 

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ, οτι η σειρα LG**** δεν αναπαραγει dvix γιατι δεν υπαρχει το καταλληλο hardware.

Δεν ειναι απαραιτητο επειδη αναπαραγει φωτος και mp3 να αναπαραγει και video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειχα αναφερει σε προηγουμενο ποστ, οτι η σειρα LG**** δεν αναπαραγει dvix γιατι δεν υπαρχει το καταλληλο hardware.

Δεν ειναι απαραιτητο επειδη αναπαραγει φωτος και mp3 να αναπαραγει και video.

 

Eυχαριστώ tolisspi oπότε δεν ψάχνομαι άλλο και παίρνω ένα Western digital..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG 47SL8000 σε 32 καταστήματα. Από 1000.00 έως 1577.35 € :fear:

Εγώ χρειάζομαι μία TV άμεσα διότι η παλιά που έχω μου κάνει κόλπα ( αναβοσβήνει από μόνη της )

 

Με 600€ που διαθέτω μάξιμουμ η LG 32SL8000 είναι καλή επιλογή για τώρα ; :rolleyes::rolleyes:

 

Μία βοήθεια στην επιλογή μου !

 

Έχεις τη δυνατότητα έστω για 42-άρα??

Διότι ξαναλέω Full HD> 40' (για υψηλής ευκρίνειας εικόνα το κατώτατο όριο είναι οι 40 ίντσες- και λίγες είναι....);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τη δυνατότητα έστω για 42-άρα??

Διότι ξαναλέω Full HD> 40' (για υψηλής ευκρίνειας εικόνα το κατώτατο όριο είναι οι 40 ίντσες- και λίγες είναι....);)

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να με βοηθήσεις να κάνω την σωστή επιλογή.;)

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι μια LG 42SL8000 είναι σαφώς καλύτερη από μια 32SL8000.

 

Όμως η 42 κοστίζει από 825.00€ .

 

:-) Τελικά αποφάσισα και παρήγγειλα την 32SL8000 με 595€. :-)

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που την παρηγγειλες σε αυτη τη τιμη που λες αν επιτρεπεται ;

 

Κατάστημα Θεσσαλονίκης

 

http://www.e-theodoulidis.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=637&Itemid=2 B)

 

---------- Προσθήκη 21-02-2010 στις 00:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 20-02-2010 στις 23:58 ----------

 

Αρχικά καταχωρημένο από yref σελίδα 33...Στη συνέχεια (κατόπιν πολλής αναζήτησης στο web) βρήκα το πρόγραμμα popcorn που μετέτρεψε το DTS σε AC3. Το αποτέλεσμα (ένα νέο MKV file) ήταν πολύ καλό, χωρί να πειράξω καμία από τις ρυθμίσεις του popcorn...

 

Για πιο πρόγραμμα μετατροπής μιλάς , μήπως για το PopCorn MKV AudioConverter (DTS to AC3 converter) ? :rolleyes:

 

http://www.videohelp.com/tools/PopCorn_MKV_AudioConverter

 

thumb_popcorn_mkv_audioconverter_1116.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,για αυτο μιλαει, υπαρχει βεβαια κι αυτο --> http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Encoders-Converter-DIVX-Related/MKV2AC3.shtml που ειναι πολυ πιο απλο και χωρις πολλα πολλα κανεις τη δουλεια σου, συν του οτι εχει και εκδοση για 64bit λειτουργικα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την 32SL8000. Δεν παιζει x.264 αρχεία (με αυτόν τον codec δηλαδή) αλλά φυσικά παίζει h.264 κανονικότατα. Εννοείτε ότι όπως και οι δικές σας δεν παίζει DTS sound και αυτό είναι καθαρά περιορισμός hardware Και chip αποκωδικοποίησης. Οι περισσότερες ταινίες που κυκλοφορούν είναι σε x.264 και με codecs DDS Για τον ήχο.

 

Οπότε κατά την γνώμη μου πέραν της χρησιμότητας που έχουν να δεις μια ταινία divX γρήγορα και με εκπληκτική ποιότητα δεν έχει τιποτε άλλο. Και ίσως μελλοντικά με αναβάθμιση firmware να το καταφέρει να παίξει και x.264 (το DDS ξεχάστε το γιατί είναι hardware περιορισμός) αλλά το bitrate Που στα περισσότερα τελευταία rips είναι πάνω από 15-20 Mbps δυστυχώς σας λέω ότι τα φτήνει το τσιπάκι και σπάει καρέ του θανατά.

 

Οπότε σχεδόν σίγουρο ότι fullHD της προκοπής δεν θα δούμε με αυτές τις τηλεοράσεις.

 

Ένα καλό media center τάξεως 100-150 ευρώ όπως είναι το xtreamer πιστέυω ότι είναι απαραίτητο για τους φίλους της υψηλής ευκρίνειας.

 

Τώρα διαβάζω τις συζητήσεις για όλες αυτές τις τηλεοράσεις. Ξέρω ότι βγαίνω εκτός θέματος, αλλά υπάρχει κάπου να σηζητήσουμε ποια από όλες αυτές είναι κατάλληλες για μόνιτορ υπολογιστή?

 

Γιατί κακά τα ψέματα. Το γεγονός ότι έχουν Super-IPS panels και ανάλυση 1920χ1080 είναι μοναδική περίπτωση για μόνιτορ υπολογιστή και μάλιστα σε αυτό το τόσο ΓΕΛΟΙΟ κόστος.

 

Μετά από σχετικό ψάξιμο βρήκα ότι η sl80 σειρά έχει την θύρα HDMI 2 πλήρη συμβατότητα με σήμα από DVI και παίζει pixel per pixel ανάλυση υπολογιστή. Αν υπάρχει σχετικό θέμα να δω και άλλες τέτοιες λύσεις θα ήταν πολύ καλό και χρήσιμο για πολούς που θέλουν τηλεοράσεις να τις εκμεταλευτούν σαν μόνιτορς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτηκα να δημοσιευσω κατι που ισως βολεψει μερικους στο να γλυτωσουν χρονο. μιλαω για το μοντελο lg 37lf2500 και οσους προχωρησουν στο ξεκλειδωμα με το meliconi τηλεχειριστηριο. ο κωδικας προγραμματισμου του meliconi για αυτην την τηλεοραση ειναι 1284.τα υπολοιπα οπως ακριβως περιγραφει ο φιλος papos στο 281 δημοσιευμα του. φιλε papos ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μικρο update για LG (και συγκεκριμενα τη δικη μου LH2000). της εβαλα ενα usb card reader με μια καρτα 2gb για να δω αν θα παιξει...και επαιξε κανονικοτατα! οποτε αλλη μια εναλλακτικη ως προς το τι μπορει να συνδεθει και να παιξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω με την σειρα μου οντας λιγο ασχετος απο αυτα.

 

τι πλεονεκτημα εχω με τα kvm αρχεια εναντι αλλων φορματ? παρηγγειλα την 37lh3000 στα 455 και απο την ιστοσελιδα της lg ειδα οτι εχει usb. πως μπορω να το εκμεταλλευτω περαν των φωτογραφιων και μουσικης?

 

---------- Προσθήκη στις 20:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:09 ----------

 

αν εχει αναφερθει συγνωμη που δεν το εψαξα πρωτα, αλλα λογω πιεσης χρονου ειπα πρωτα να ρωτησω κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

παρέλαβα σήμερα την LH4000 32ίντσες (λόγω έλλειψης χώρου) στην τιμή των 429Ευρώ :-D

Έίναι κούκλα :-)

Να ρωτήσω εάν περάσω το "κόλπο" με το τηλεχειριστήριο (άσχετα με το firmware που φοράει)υπάρχει κανένα πρόβλημα με την εγγύηση, ή να χαλάσει η τηλεόραση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2 μερες αγορασα http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10032221 και εχω παθει πλακα με τις επιδοσεις της στα games και στα blu-ray...χθεσ ετρεξα mkv 1080p κ 720 p με χ264 κ εμεινα μα....ς με την απιστευτη αναλυση και την ομαλοτητα της εικονας...ΑΛΛΑ δεν μου αναγνωρισε υποτιτλους ουτε εξωτερικους αλλα ουτε κ ενσωματωμενους...please HELP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...