Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις/διευκρινήσεις σας,

 

 Με μια ματιά στις τελευταίες σελίδες θα απαντηθούν όλες σου οι ερωτήσεις. Κάνε ένα κόπο αν σκέφτεσαι σοβαρά για αγορά.

 

Κάθισα και διάβασα τα post σχεδόν από πέρυσι τον Φλεβάρη, γι' αυτό και μου δημιουργήθηκαν όλες αυτές οι απορίες :)

 

Εφόσον η γραμματοσειρά προσαρμόζεται εύκολα, ένα 6" μου φαίνεται καλύτερη επιλογή. Θα πάω και από ένα κατάστημα να τα δω από κοντά και κατα πάσα πιθανότητα θα επιλέξω κάποιο εκ των aura και pw3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ έχω το kindle παλιό μοντέλο, χωρίς touch. Η ποιότητα της συσκευής και της οθόνης είναι πολύ καλή. Με τα .pdf υπάρχει πρόβλημα ειδικά στα εικονογραφημένα δεν διαβάζονται, πιστεύω όμως ισχύει το ίδιο για όλες τις συσκευές. Πριν από 2 χρόνια πήρα ταμπλετ το amazom fire hdx 7“. Από τότε το κιντλ είναι στο συρτάρι. Η οθόνη του ταμπλετ είναι εξαιρετική και διαβάζω ακούραστα τα .pdf που είναι ο όγκος των βιβλίων που βρίσκονται εύκολα. Αλλα και για τα βιβλία που είχα για κιντλ πάλι ταμπλέτα. Παράλληλα μπορείς να μπεις ίντερνετ κλπ. Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος reader πιστεύω είναι εκεί που δεν μπορεί να έχει το ταμπλετ πχ σε εξωτερικούς χώρους ειδικά με ήλιο η σε κοινόχρηστους χώρους για λόγους διακριτικότητας αλλιώς ταμπέλα.

Φίλε αν αυτά που λες ισχύουν τότε πάω για αλλαγή σε fire hdx! Είχα παραγγείλει τον Ιανουάριο το Kindle pw2 (πλήρωσα και για γρήγορη παραλαβή). Το προϊόν ήταν ελαττωματικό και το επέστρεψα και μόλις σήμερα παρέλαβα (με iparcel που έκανε αρκετό καιρό να έρθει) ξανά ένα νέο kindle pw, το οποίο είναι χειρότερο από αυτό που επέστρεψα :mad:  :mad:  :mad: !!! (Η οθόνη κάτω δεξιά έχει μια μεγάλη διαβάθμιση στο φως και επίσης στο σκούρο χρώμα η οθόνη σε πολλά σημεία δείχνει να είναι σαν "χτυπημένη"......

 

Κατά συνέπεια ή πάω για full refund ή αντικατάσταση.......

 

(Μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτό απο το ταμπλετ οταν το χρησιμοποιείς σαν ereader?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει ενα ereader παρα μονο για καποιον που διαβαζει περιστασιακα.

Δεν συγκρινεται η e-ink οθονη που ειναι σαν να διαβαζεις βιβλιο(ακομα κ στον ηλιο) σε σχεση με μια lcd.

Υστερα η αυτονομια δεν συγκρινεται, οταν στα tablet μιλαμε για 5-10 ωρες και στα ereader μιλαμε για μερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει ενα ereader παρα μονο για καποιον που διαβαζει περιστασιακα.

Δεν συγκρινεται η e-ink οθονη που ειναι σαν να διαβαζεις βιβλιο(ακομα κ στον ηλιο) σε σχεση με μια lcd.

Υστερα η αυτονομια δεν συγκρινεται, οταν στα tablet μιλαμε για 5-10 ωρες και στα ereader μιλαμε για μερες.

 

Καμία σχέση...

 

Όπως έχω πει εξαρτάται απλώς τί ποικιλία βιβλίων διαβάζεις και σε τί φορμάτ, τί λειτουργίες χρειάζεσαι - πχ έγχρωμη σήμανση, πλήρες annotation, κοινή/απομακρυσμένη χρήση, χρήση ίδιων αρχείων σε PC/Φορητή συσκευή - κι αν κρίνεις ότι αξίζει να δώσεις τα ίδια χρήματα μόνο για ereader ή για τις λειτουργίες ενός ταμπλετ.

 

Υπάρχουν πλέον και matte προστατευτικά, που βελτιώνουν πολύ τη κατάσταση (και χρήση πχ flux).

 

Τέλος με απενεργοποιημένο το Wifi κτλ, με τη φωτεινότητα στο 20-25% βγαίνει αρκετά πάνω από 10 ώρες....

....και σε αυτή τη περίπτωση καλύπτεις ουσιαστικά τις ημερήσιες ανάγκες, οπότε αν φορτίζει η συσκευή το βράδυ πχ τί σε νοιάζει αν δεν έχει αυτονομία εβδομάδων; Μήπως διαβάζει κανείς χωρίς διακοπή για εβδομάδες;; Δεν είναι κάτι που υποκειμενικά έχει βάρος, μόνο σε συγκριση προδιαγραφών χρήζει πρακτικά αναφοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση...

 

Όπως έχω πει εξαρτάται απλώς τί ποικιλία βιβλίων διαβάζεις και σε τί φορμάτ, τί λειτουργίες χρειάζεσαι - πχ έγχρωμη σήμανση, πλήρες annotation, κοινή/απομακρυσμένη χρήση, χρήση ίδιων αρχείων σε PC/Φορητή συσκευή - κι αν κρίνεις ότι αξίζει να δώσεις τα ίδια χρήματα μόνο για ereader ή για τις λειτουργίες ενός ταμπλετ.

 

Υπάρχουν πλέον και matte προστατευτικά, που βελτιώνουν πολύ τη κατάσταση (και χρήση πχ flux).

 

Τέλος με απενεργοποιημένο το Wifi κτλ, με τη φωτεινότητα στο 20-25% βγαίνει αρκετά πάνω από 10 ώρες....

....και σε αυτή τη περίπτωση καλύπτεις ουσιαστικά τις ημερήσιες ανάγκες, οπότε αν φορτίζει η συσκευή το βράδυ πχ τί σε νοιάζει αν δεν έχει αυτονομία εβδομάδων; Μήπως διαβάζει κανείς χωρίς διακοπή για εβδομάδες;; Δεν είναι κάτι που υποκειμενικά έχει βάρος, μόνο σε συγκριση προδιαγραφών χρήζει πρακτικά αναφοράς.

Απορω γιατι ακομα συγκρινουμε μια lcd με μια e-ink για διαβασμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον haHa σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται η οθόνη του tablet με το την οθόνη του e-book reader . Άμα διαβάζεις μια ώρα την ημέρα δεν θα έχεις πρόβλημα με την οθόνη του tablet αλλά άμα διαβάζεις αρκετές ώρες κάθε μέρα τότε ο e-book reader είναι η σωστή επιλογή .Προσωπικά πρόσφατα αγόρασα e-book reader και τα ματιά μου με ευχαριστούν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει ενα ereader παρα μονο για καποιον που διαβαζει περιστασιακα.

Δεν συγκρινεται η e-ink οθονη που ειναι σαν να διαβαζεις βιβλιο(ακομα κ στον ηλιο) σε σχεση με μια lcd.

Υστερα η αυτονομια δεν συγκρινεται, οταν στα tablet μιλαμε για 5-10 ωρες και στα ereader μιλαμε για μερες.

 Πήρα πριν μερικές μέρες το πρώτο μου e-reader με e-ink (Pocketbook inkpad), και ως τότε είχα διαβάσει αρκετά βιβλία σε tablet.

Δεν πρόκειται να το ξανακάνω, η αίσθηση είναι διαφορετική, πιο ξεκούραστη, δεν χρειάζεσαι φορτιστές, το φως δεν σε πειράζει αλλά εντόπισα και ένα άλλο πλεονέκτημα.

 Όταν διάβαζα στο tablet, το διάβαζα περισσότερο απρόσεκτα, πιο γρήγορα, κουνούσα το δάκτυλο και η σελίδα έφευγε γρήγορα ή σταματούσα το διάβασμα για να μπω στο ίντερνετ να δω κάτι. Τώρα με την αίσθηση που δίνει μπορώ και αφοσιώνομαι καλύτερα στο βιβλίο, δεν αποσπάται η προσοχή μου, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γίνεται συζήτηση, αλλά στερεότυπος μονόλογος στον καθρέφτη συνήθως σε αυτό το θέμα...

 

Λάβετε υπόψη πόσοι είναι αυτοί που διαβάζουν απέραντα κατεβατά στην οθόνη του υπολογιστή και μπορούν άνεται να καλυφθούν από την οθόνη τάμπλετ με επιμέρους παραμετροποιήσεις και μετά επαναλάβετε τα αστεία περί μίας ώρας την ημέρα.

 

Κενό επιχειρηματολογίας είναι να συγκρίνει κανείς άτοπα την αυτονομία, δηλαδή εκτός του πλαισίου πρακτικής χρήσης, λες και θα διαβάσει κανείς χωρίς διακοπή για εβδομάδες...

...με 10+ ώρες που μπορούν να καλύψουν οι ταμπλετες, ικανοποιούνται οι ημερήσιες ανάγκες...αν φορτίζει το βράδυ ή ενδιάμεσα τί πρόβλημα υπάρχει;

 

Δεν συγκρίνουμε οθόνες, αλλά συσκευές και κυρίως ΧΡΗΣΕΙΣ..τί εύρος λειτουργιών προσφέρεται και σε τί κόστος...αναφέρω ξανά εν συντομία πάλι στα στενά πλαίσια της ανάγνωσης κι επεξεργασίες κειμενων:

- διάβασμα μορφοποιημένων pdf αλλά και πολλών ακόμη φορμάτ

- έγχρωμη σήμανση και πλήρεις δυνατότητες annotation

- κοινή χρήση / επεξεργασία απομακρυσμένων χρηστών

- κοινή χρήση αρχείων μεταξύ Η/Υ / laptop / tablet

- δυνατότητα δημιουργίας/σύνταξης εγγράφων

- δυνατότητα photo > OCR > ένταξης σε κείμενο

- προσθήκης χειρόγραφων σημειώσεων ακομη για ταμπλέτες που υποστηρίζουν stylus

 

Αν λοιπόν θέλεις μια φορητή συσκευή για σοβαρή δουλειά κι όχι για χαλαρό διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων, το e-reader δεν σε καλύπτει...κοστίζει πολύ και προσφέρει λίγα...

 

...σύμφωνοι πως αυτά τα λίγα το e-reader τα κανει καλά...καμία αντίρρηση...ΑΛΛΑ κάποια που γράφονται εδώ είναι τραγελαφικά, λες και μιλούν μεταξύ τους οι μυημένοι μιας αίρεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι η ένσταση σου δεν κατάλαβα; Μιλάμε για μια συσκευή που είναι για να διαβάζουμε βιβλία, σύμφωνοι το tablet κάνει περισσότερα και με την ίδια λογική με έναν υπολογιστή μπορείς να διαβάζεις και ταυτόχρονα να κατεβάζεις ταινίες, να κάνεις επεξεργασία βίντεο και δεν ξέρω τι άλλο.

 

Το θέμα είναι τα e-book readers, και τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αν θέλεις μια συσκευή για να διαβάζεις βιβλία το tablet δεν σε καλύπτει, μπορεί να κάνει 100άδες άλλα πράγματα καλύτερα αλλά όχι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν γίνεται συζήτηση, αλλά στερεότυπος μονόλογος στον καθρέφτη συνήθως σε αυτό το θέμα...

 

Λάβετε υπόψη πόσοι είναι αυτοί που διαβάζουν απέραντα κατεβατά στην οθόνη του υπολογιστή και μπορούν άνεται να καλυφθούν από την οθόνη τάμπλετ με επιμέρους παραμετροποιήσεις και μετά επαναλάβετε τα αστεία περί μίας ώρας την ημέρα.

 

Κενό επιχειρηματολογίας είναι να συγκρίνει κανείς άτοπα την αυτονομία, δηλαδή εκτός του πλαισίου πρακτικής χρήσης, λες και θα διαβάσει κανείς χωρίς διακοπή για εβδομάδες...

...με 10+ ώρες που μπορούν να καλύψουν οι ταμπλετες, ικανοποιούνται οι ημερήσιες ανάγκες...αν φορτίζει το βράδυ ή ενδιάμεσα τί πρόβλημα υπάρχει;

 

Δεν συγκρίνουμε οθόνες, αλλά συσκευές και κυρίως ΧΡΗΣΕΙΣ..τί εύρος λειτουργιών προσφέρεται και σε τί κόστος...αναφέρω ξανά εν συντομία πάλι στα στενά πλαίσια της ανάγνωσης κι επεξεργασίες κειμενων:

- διάβασμα μορφοποιημένων pdf αλλά και πολλών ακόμη φορμάτ

- έγχρωμη σήμανση και πλήρεις δυνατότητες annotation

- κοινή χρήση / επεξεργασία απομακρυσμένων χρηστών

- κοινή χρήση αρχείων μεταξύ Η/Υ / laptop / tablet

- δυνατότητα δημιουργίας/σύνταξης εγγράφων

- δυνατότητα photo > OCR > ένταξης σε κείμενο

- προσθήκης χειρόγραφων σημειώσεων ακομη για ταμπλέτες που υποστηρίζουν stylus

 

Αν λοιπόν θέλεις μια φορητή συσκευή για σοβαρή δουλειά κι όχι για χαλαρό διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων, το e-reader δεν σε καλύπτει...κοστίζει πολύ και προσφέρει λίγα...

Μιλαμε για καποιον που ψαχνει μια συσκευη για διαβασμα.
Για σοβαρο λοιπον διαβασμα οπως λες, τα e-book ειναι καλυτερα.
 
Τα tablet ειναι οπως σωστα λες καλυτερα(βασικα πολυ καλυτερα) για all-around χρηση ή δουλεια οπως λες. Για διαβασμα βιβλιων ομως , τα ebook reader ειναι καλυτερα.
 
 

...

Δεν συγκρίνουμε οθόνες, αλλά συσκευές...

Ο νουμερο 1 λογος που ο κοσμος προτιμαει κ βγηκαν τα ebook ειναι η εξαιρετικη e-ink οθονη τους για διαβασμα που ειναι πολυ πιο ξεκουραστη(κ ουσιαστικα ειναι σαν την αισθηση του βιβλιου) απο οτι μια lcd.

 

Αλλωστε, οι περισσοτερες εξτρα λειτουργιες που παρεθεσες υλοποιουνται απο android συσκευες με e-ink οθονες. Ομως επειδη δεν ειναι κατι που επιθυμει καποιος που ψαχνει την ιδανικοτερη συσκευη για διαβασμα, τα απλα e-ink ereaders προτιμουνται σε σχεση με τα e-ink android tablets που κανουν αυτα που περιγραφεις.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν συγκρίνουμε οθόνες, αλλά συσκευές

 

Το βασικό πράγμα όταν διαβάζεις είναι να έχεις μια οθόνη που θα κουράζει όσο το δυνατόν λιγότερο τα μάτια σου.Τι να την κάνω μια συσκευή που έχει απεριόριστες δυνατότητες αν κουράζει τα μάτια μου ; για μένα προσωπικά είναι άχρηστη.Το βασικό πλεονέκτημα των e-book reader είναι η οθόνη τους και για αυτό δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα tablet στο διάβασμα βιβλίων .

Προσπαθείς να συγκρίνεις πράγματα τα οποία έχουν άλλο σκοπό δημιουργίας..σαν να συγκρίνεις ένα 4x4 με ένα αμάξι πόλης.

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τα όσα αναφέρονται για τις διαφορές reader και ταμπλετ όπως είπα τα έχω και τα 2 και περιγράφω την προσωπική μου θέση για το θέμα. Σίγουρα το tablet δεν είναι για ανοιχτούς χώρους πάρκο παραλία κλπ για κλειστούς όμως χώρους όπως σπίτι πχ και με την προυπόθεση ότι έχεις καλή οθόνη εγώ έχω το fire hdx μπορώ να διαβάσω άνετα 2-3 ώρες. Όλα τα φορματ και ιδιαίτερα αυτό που έχω βιβλία .pdf. Θα το θέσω και κάπως αλλίως. Για κάποιον που διαβάζει περιστασιακά συνιστώ tablet. Προσπαθώ να ανεβάσω δύο φώτο, η μία είναι από .pdf αρχείο που σε ereader δεν διαβάζεται με τίποτα. Ανέβηκε μόνο το pdf

post-372633-1677586_thumb.jpg

Επεξ/σία από k33theod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ;

Γιατί δεν μπορείς να μεγαλώσεις την οθόνη όπως θέλεις. Όταν την μεγαλώνεις ώστε τα γράμματα να είναι ερκετά μεγάλα πρέπει μετά να κάνεις scroll δεξιά αριστερά. Το κάθε reader είναι για το δικό του format και δεν υποστηρίζει άλλα. Δοκίμασε ένα pdf με λίγο μικρά γράμματα αν έχει ereader και θα δεις πόσο δύσκολο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, αν το πρόβλημα σου είναι ότι πρέπει να μεγαλώσεις το κείμενο τόσο ώστε να χρειάζεται να πηγαίνεις δεξιά-αριστερά στον reader στο Τάμπλετ πως τα καταφέρνεις να μην κάνεις το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...