Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα

εχω το kindle whitepaper 2 ...θελω να αλλάξω γραμματοσειρά σε βιβλια απο εκδοσεις μεταίχμιο sto ebook πριν τα βάλω στον kinlde, γιατι δεν ειναι τοσο bold με αποτέλεσμα να μη διαβάζονται τοσο καλα ξερει κάποιος αν μπορω να το κανω με καποιο προγραμα ?

προσπαθησα με το calibre οταν το μεταφέρω στο kindleη γραμματοσειρά δεν αλλάζει ...μπορούμε να βάλουμε κ άλλες γραμματοσειρές στο kindle, ξερει καποιος ?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να την αλλάζει πριν το βάλεις στην συσκευή αλλά το ίδιο πρόβλημα είχα με το pocketbook inkpad ..η γραμματοσειρά σε μερικά pdf δεν ήταν αρκετά έντονη .Εγκατέστησα τον ko reader που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις την γραμματοσειρά πιο έντονη και το πρόβλημα λύθηκε .

 

https://github.com/koreader/koreader/wiki

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα

εχω το kindle whitepaper 2 ...θελω να αλλάξω γραμματοσειρά σε βιβλια απο εκδοσεις μεταίχμιο sto ebook πριν τα βάλω στον kinlde, γιατι δεν ειναι τοσο bold με αποτέλεσμα να μη διαβάζονται τοσο καλα ξερει κάποιος αν μπορω να το κανω με καποιο προγραμα ?

προσπαθησα με το calibre οταν το μεταφέρω στο kindleη γραμματοσειρά δεν αλλάζει ...μπορούμε να βάλουμε κ άλλες γραμματοσειρές στο kindle, ξερει καποιος ?

ευχαριστω πολυ

 

Νομίζω πως δεν γίνεται τέτοιο πράγμα, αλλά ένα γκουγκλάρισμα δεν βλάπτει. Αν θυμάμαι καλά υπήρχε αυτό εδώ το hack:

 

http://www.epubor.com/how-to-add-fonts-to-kindle-paperwhite.html

 

Αλλά το είχα δοκιμάσει στο PW1 και δεν δούλεψε.

 

Υπάρχει επίσης το custom λειτουργικό Duokan που συνεργάζεται με τις περισσότερες -αν όχι με όλες- τις εκδόσεις του Kindle και έχει περισσότερες γραμματοσειρές (και δυνατότητες). Το είχα δοκιμάσει πριν χρόνια και δεν ήταν άσχημα, τελικά όμως το αφαίρεσα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται.Κι εγω με την σειρα μου κανω ερευνα αγορας για αγορα e-reader με κυριο λογο την αναγνωση αρχειων σε pdf , κατι το οποιο δεν μπορω να το κανω σε οθονη. Ειμαι μεταξυ (εχοντας σκοπο 8 inch) pocketbook inkpad και Onyx Boox i86 ML Plus(το βρηκα 230 απο ολλανδια). Τι προτεινετε ? Αξιζει το Boox τα 30 ευρω παραπάνω? Επισης θα ηθελα γνωμες και για το Icarus Illumina XL 8.Ευχαριστω.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω e-reader και από αυτά που έχω δει ως τώρα τα brand που ξεχωρίζουν είναι τα amazon Kindle, Kobo και Barnes & Noble. Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε 5-6 πράγματα και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια συσκευή.

 

1) Θέλω η μπαταρία να κρατάει τουλάχιστον βδομάδα (σε site διάβασα πως κάποια μοντέλα κρατάνε και μήνα)

2) Δυνατότητα για διάβασμα στο σκοτάδι (τα μοντέλα με backlight/glowlight?)

3) Τι μέγεθος οθόνης προτείνετε για να είναι πιο εύχρηστο;

4) Τι ακριβώς είναι η τεχνολογία e-ink? Είναι στανταρ για όλους τους e-readers? 

5) Με ποιο τρόπο γίνεται η αγορά βιβλίων; αποκλειστικά από build-in καταστήματα στις συσκευές, ή μπορείς να μπεις από browser σε διάφορα e-shops? 

6) Μπορώ να μεταφέρω βιβλία που έχω αγοράσει σε άλλες συσκευές (laptop & ipad)

7) Θα έπρεπε να κοιτάω για μοντέλα που παίρνουν κάρτα μνήμης, ή τα gb που προσφέρουν είναι υπεραρκετά;

 

edit: 

8) Υπάρχει δυνατότητα συνδρομής σε περιοδικά/εφημερίδες

9) Υπάρχει δυνατότητα δανεισμού βιβλίων αντί αγοράς;

 

Καθώς πρόκειται για δώρο, μπορώ να διαθέσω μεταξύ 200-300€, αν πιστεύετε από την εμπειρία σας ότι αξίζουν παραπάνω από τα μοντέλα των 100-150€.

Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από Ελλάδα, αλλά μπορούν να μου το στείλουν και φίλοι από Βρετανία. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από jjb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Με μια ματιά στις τελευταίες σελίδες θα απαντηθούν όλες σου οι ερωτήσεις. Κάνε ένα κόπο αν σκέφτεσαι σοβαρά για αγορά.

 

Στα γρήγορα μπορώ να σου πω ότι τα περισσότερα e-reader είναι χαμηλής κατανάλωσης και η μπαταρία κρατάει τουλάχιστον μια βδομάδα. Συγκεκριμένα το kobo aura που έχω εγώ κρατάει περίπου μήνα με λίγη καθημερινή χρήση. Και το βράδυ μπορείς να διαβάσεις με τον ενσωματωμένο φωτισμό και βολεύει πάρα πολύ.

Οι 6" με βολεύουν πολύ και για μένα είναι ιδανικές στο χέρι καθώς το aura είναι και λίγο πιο μαζεμένο από το pw3. Οπότε ανάγνωση με ένα χέρι είναι πολύ εύκολη.

Βιβλία μεταφέρεις όπως θες, με το calibre να είναι η απόλυτη λύση για οργάνωση, επεξεργασία κλπ. Κάρτα μνήμης δεν χρειάζεσαι λογικά. τα 2-4g θα σε καλύψουν.

 

Θα σου πρότεινα το kindle pw3 ή το kobo aura. Κάποιο άλλο δεν έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω e-reader και από αυτά που έχω δει ως τώρα τα brand που ξεχωρίζουν είναι τα amazon Kindle, Kobo και Barnes & Noble. Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε 5-6 πράγματα και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια συσκευή.

 

1) Θέλω η μπαταρία να κρατάει τουλάχιστον βδομάδα (σε site διάβασα πως κάποια μοντέλα κρατάνε και μήνα)

2) Δυνατότητα για διάβασμα στο σκοτάδι (τα μοντέλα με backlight/glowlight?)

3) Τι μέγεθος οθόνης προτείνετε για να είναι πιο εύχρηστο;

4) Τι ακριβώς είναι η τεχνολογία e-ink? Είναι στανταρ για όλους τους e-readers? 

5) Με ποιο τρόπο γίνεται η αγορά βιβλίων; αποκλειστικά από build-in καταστήματα στις συσκευές, ή μπορείς να μπεις από browser σε διάφορα e-shops? 

6) Μπορώ να μεταφέρω βιβλία που έχω αγοράσει σε άλλες συσκευές (laptop & ipad)

7) Θα έπρεπε να κοιτάω για μοντέλα που παίρνουν κάρτα μνήμης, ή τα gb που προσφέρουν είναι υπεραρκετά;

 

edit: 

8) Υπάρχει δυνατότητα συνδρομής σε περιοδικά/εφημερίδες

9) Υπάρχει δυνατότητα δανεισμού βιβλίων αντί αγοράς;

 

Καθώς πρόκειται για δώρο, μπορώ να διαθέσω μεταξύ 200-300€, αν πιστεύετε από την εμπειρία σας ότι αξίζουν παραπάνω από τα μοντέλα των 100-150€.

Θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από Ελλάδα, αλλά μπορούν να μου το στείλουν και φίλοι από Βρετανία. Ευχαριστώ!

 

Η συντριπτικη πλειονοτητα των ereaders εχουν e-ink οθονες που ουσιαστικα δεν καταναλωνουν ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα οταν δειχνουν κατι. Ρευμα καταναλωνουν μονο κατα την αλλαγη της σελιδας, για να ανανεωθει δηλαδη αυτο που δειχνουν.

 

Για να κατααλβεις, ακομα κ οταν εχεις να το χρησιμοποιησεις 5 μερες, η οθονη του δειχνει κατι, δεν ειναι κλειστη.

 
1) Γυρω στο μηνα κρατανε με νορμαλ καθημερινη χρηση σχεδον ολα τα επωνυμα ereaders
2) Nαι, κοιτας για μοντέλα με backlight/glowlight
3) 6" ειναι μια χαρα για βιβλια
4) Ναι , ειναι στανταρ 
5) Γινεται ευκολα απο το ereader απο τα built-in καταστηματα στο ereader ή μπορεις να μπεις απο τον υπολογιστη σου, να αγορασεις ενα βιβλιο(ή να το κατεβασεις με πλαγιους τροπους) και να το στειλεις εμαιλ στην ereader συσκευη σου και να εμφανιστει αυτοματα στο ereader σου οταν την χρησιμοποιησεις.(κανει sync κ ελεγχει αυτοματα)
6) Αν ειναι αγορασμενα απο amazon κλπ, τοτε συγχρονιζουν αυτοματα σε ολες τις συσκευες σου(iphone/ipad/android) με την αναλογη εφαρμογη (amazon kindle) κ ξερει μεχρι κ σε ποια σελιδα ειχες σταματησει να διαβαζεις κ τι σημειωσεις ειχες κανει
Αν ειναι αγορασμενα διαφορετικα, τοτε απλα περνας το αρχειο ebook στην αλλη συσκευη σου. Ο πιο απλος τροπος ειναι συνηθως με email ή μεταφορα με usb καλωδιο
7) Οχι, ειναι υπεραρκετα
Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το kindle παλιό μοντέλο, χωρίς touch. Η ποιότητα της συσκευής και της οθόνης είναι πολύ καλή. Με τα .pdf υπάρχει πρόβλημα ειδικά στα εικονογραφημένα δεν διαβάζονται, πιστεύω όμως ισχύει το ίδιο για όλες τις συσκευές. Πριν από 2 χρόνια πήρα ταμπλετ το amazom fire hdx 7“. Από τότε το κιντλ είναι στο συρτάρι. Η οθόνη του ταμπλετ είναι εξαιρετική και διαβάζω ακούραστα τα .pdf που είναι ο όγκος των βιβλίων που βρίσκονται εύκολα. Αλλα και για τα βιβλία που είχα για κιντλ πάλι ταμπλέτα. Παράλληλα μπορείς να μπεις ίντερνετ κλπ. Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος reader πιστεύω είναι εκεί που δεν μπορεί να έχει το ταμπλετ πχ σε εξωτερικούς χώρους ειδικά με ήλιο η σε κοινόχρηστους χώρους για λόγους διακριτικότητας αλλιώς ταμπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3) 6" ειναι μια χαρα για βιβλια
 

 

 

Στο συγκεκριμένο διαφωνώ, προτιμώ μεγαλύτερη οθόνη. απ' την άλλη ποτέ δεν συμπάθησα τα βιβλία τσέπης ιδιαίτερα..

Ανεξάρτητα απ' αυτό αν είναι pdf η εξάρα πιθανόν να μην είναι βολική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο συγκεκριμένο διαφωνώ, προτιμώ μεγαλύτερη οθόνη. απ' την άλλη ποτέ δεν συμπάθησα τα βιβλία τσέπης ιδιαίτερα..

Ανεξάρτητα απ' αυτό αν είναι pdf η εξάρα πιθανόν να μην είναι βολική

Απλα στα ereaders σε αντιθεση με τα κανονικα βιβλια μπορεις να τα φερεις στα μετρα σου, αλλαζοντας μεγεθος γραμματοσειρας κλπ.

 

Το 6" ereader μου μπαινει κ στην μεγαλη τσεπη του μπουφαν κ ετσι μπορω να το κουβαλαω παντου μαζι μου, ενω στο κρεβατι μου ειναι ευκολο να το κραταω ξαπλωμενος με το χερι ψηλα.

 

Γουστα ειναι αυτα βεβαια.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...