Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να διαχειριστεί αξιοπρεπώς PDF κειμένου (τονίζω το τελευταίο αφού είναι διαφορετικό από το σκαναρισμένο PDF), αλλά υπάρχουν συσκευές στα ίδια λεφτά που το κάνουν καλύτερα. Από πλευράς ταχύτητας αλλαγής σελίδων, ψαξίματος κλπ, είναι ΟΚ η απόδοση. Δεν έχει όμως reflow ή font resize ή άλλα καλούδια.

Οπότε αν ο χρήστης έχει σκοπό να διαβάζει πχ. 1 PDF και 30 mobi/azw τότε δεν υπάρχει θέμα, ας πάρει Kindle. Αν η αναλογία όμως είναι 1 PDF στα 5-10 βιβλία, τότε καλύτερα μακρυά από Kindle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Εάν είναι μόνο κείμενο, τότε σχεδόν κάθε 6" θα κάνει την δουλειά.
Δεν θα χρειάζεσαι τρομερή δύναμη ή εφαρμογές.


Έτσι ακόμη και ένα απλό kindle paperwhite θα δουλέψει (μάλλον).
Επειδή βέβαια δεν έχω πιάσει kindle από το '14, θα πρέπει να σε απαντήσουν αυτοί που έχουν τώρα συσκευή, αλλά πάλι δεν πιστεύω ότι δεν θα μπορεί να διαχειριστεί απλό PDF κειμένου.

Επίσης υπάρχει και τα pocketbook touch hd 3. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερη συσκευή από τα kindle λόγω κομβίων και λογισμικού, αλλά από άποψη PDF είναι τα ίδια με το kindle. 

 

 

 

 

 

Επειδή έχω το paperwhite χρόνια τώρα δε θα το πρότεινα για pdf. Βέβαια αν μετατρέπει το pdf σε mobi και το ανεβάζει με προγραμματακι στο kindle θα δουλέψει μια χαρά. Αρκεί να είναι καλή η μετατροπή. Το έχω κάνει με ελληνικό pdf άνοιγμα με Word, αυτόματη μετατροπή σε doc και μετατροπη σε mobi και ήταν μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Μπορεί να διαχειριστεί αξιοπρεπώς PDF κειμένου (τονίζω το τελευταίο αφού είναι διαφορετικό από το σκαναρισμένο PDF), αλλά υπάρχουν συσκευές στα ίδια λεφτά που το κάνουν καλύτερα. Από πλευράς ταχύτητας αλλαγής σελίδων, ψαξίματος κλπ, είναι ΟΚ η απόδοση. Δεν έχει όμως reflow ή font resize ή άλλα καλούδια.

Οπότε αν ο χρήστης έχει σκοπό να διαβάζει πχ. 1 PDF και 30 mobi/azw τότε δεν υπάρχει θέμα, ας πάρει Kindle. Αν η αναλογία όμως είναι 1 PDF στα 5-10 βιβλία, τότε καλύτερα μακρυά από Kindle.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Η αναλογία θα είναι 10 pdf απλού κειμένου( όχι σκαναρισμένου) και 5 epub (αν και τελευταία με εχει βολέψει αρκετά η μετατροπή όλων των pdf βιβλίων μου σε epub, ώστε να παίζω με το μέγεθος της γραμματοσειράς).

Από την έρευνά μου έχω κατασταλάξει στο pocketbook hd 3. Το ψάχνω και σε μεταχειρισμένο.

Επεξ/σία από giorgos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό ψάξιμο εχω καταλήξει σε τρεις επιλογές  :

1. Pocketbook touch lux 4

2. Pocketbook touch hd 3

3. Kobo clara hd

Αν σκεφτούμε πως

Α. θέλω την συσκευή μόνο για ανάγνωση και τίποτα περισσότερο, 

Β. χρήση pdf  λογοτεχνικών κειμένων ( και μετατροπή pdf σε epub) χωρίς εικόνες και όχι σκαναρισμενα,

ποιό από τα τρία θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos04 είπε

Μετά απο αρκετό ψάξιμο εχω καταλήξει σε τρεις επιλογές  :

1. Pocketbook touch lux 4

2. Pocketbook touch hd 3

3. Kobo clara hd

Αν σκεφτούμε πως

Α. θέλω την συσκευή μόνο για ανάγνωση και τίποτα περισσότερο, 

Β. χρήση pdf  λογοτεχνικών κειμένων ( και μετατροπή pdf σε epub) χωρίς εικόνες και όχι σκαναρισμενα,

ποιό από τα τρία θα προτείνατε;

Άμα θες pdf πρέπει πρώτα να δεις ποιο δέχεται koreader

Επεξ/σία από bilisios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Μετά απο αρκετό ψάξιμο εχω καταλήξει σε τρεις επιλογές  :

1. Pocketbook touch lux 4

2. Pocketbook touch hd 3

3. Kobo clara hd

Αν σκεφτούμε πως

Α. θέλω την συσκευή μόνο για ανάγνωση και τίποτα περισσότερο, 

Β. χρήση pdf  λογοτεχνικών κειμένων ( και μετατροπή pdf σε epub) χωρίς εικόνες και όχι σκαναρισμενα,

ποιό από τα τρία θα προτείνατε;

Το 2. 

Είναι καλύτερο από το lux 4 με πολύ παρόμοια τιμή. 

Η σύγκριση σε θέμα pdf δεν υφίσταται. Το kobo έχει άθλιο λογισμικό στο θέμα PDF. 
Πήρα πρόσφατα το libra h20 και όταν προσπάθησα να βάλω πολύ βασικά PDF κειμένου κλασσικών Ελλήνων συγγραφέων (από την bookeen), αλλά απλά δεν. 

 

Προσωπικά το θεωρώ ίσως το καλύτερο VfM στην αγορά στις 6". 
Τα onyx poke 2 (το 3 είναι σχεδόν ίδιο) είναι τα καλύτερα στην κατηγορία και το καλύτερο firmware για pdf.
Με Αndroid, έχουν πολύ ανώτερο HW και αρκετά έως πολύ καλύτερο firmware, αλλά είναι σχεδόν 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bilisios είπε

Άμα θες pdf πρέπει πρώτα να δεις ποιο δέχεται koreader

Το έχω στο kobo και στο likebook mars. 
Είναι πολύ ικανό, αλλά ως UI είναι πολύ κακό. Μοιάζει τουλάχιστον 15ετιας και τα υπομενού του είναι μια βάρβαρη εφεύρεση για να σε ταλαιπωρούν. 
Δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα. 

Επίσης στο libra H2O έχει αρκετά κολλήματα. 

Προσωπικά τέτοιες λύσεις που χώνεις εφαρμογές σε συσκευές που θεωρητικά δεν τις υποστηρίζουν, τις βρίσκω κάπως bandaid (πουν λεν). Δεν είναι τόσο καλές/ομαλές όσο οι εφαρμογές που έρχονται με την συσκευή, ούτε ως πατέντα-sideload έχουν την σωστή και ομαλή ενσωμάτωση στο λογισμικό όπως σε android συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LongTom είπε

Το 2. 

Είναι καλύτερο από το lux 4 με πολύ παρόμοια τιμή. 

Η σύγκριση σε θέμα pdf δεν υφίσταται. Το kobo έχει άθλιο λογισμικό στο θέμα PDF. 
Πήρα πρόσφατα το libra h20 και όταν προσπάθησα να βάλω πολύ βασικά PDF κειμένου κλασσικών Ελλήνων συγγραφέων (από την bookeen), αλλά απλά δεν. 

 

Προσωπικά το θεωρώ ίσως το καλύτερο VfM στην αγορά στις 6". 
Τα onyx poke 2 (το 3 είναι σχεδόν ίδιο) είναι τα καλύτερα στην κατηγορία και το καλύτερο firmware για pdf.
Με Αndroid, έχουν πολύ ανώτερο HW και αρκετά έως πολύ καλύτερο firmware, αλλά είναι σχεδόν 200€.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστεύω το touch hd 3 να είναι η καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και κάποιο καιρό, αφού αγοράζω συνέχεια βιβλία, έχω βάλει στο μάτι την αγορά ενός ebook reader.

Τώρα που μας άνοιξαν για λίγο καιρό προσπάθησα να βρω έναν ebook reader σε κάποιο μεγάλο κατάστημα να δω στην πραγματική ζωή, δεν κατάφερα να βρω ακόμα. Δεν ξέρω αν θα βρω πριν αποφασίσω να κάνω κάποια σχετική αγορά.

Όπως και να'χει, προσωπικά δεν ξέρω ακόμα τι θέλω καν. Αν θέλω 6 ίντσες, 7... 10 κλπ. Αν θέλω και για pdf ή μόνο epub κλπ. 

Βλέπω εδώ πως ο @LongTom έχει γίνει resident expert (δεν το λέω ειρωνικά ή υποτιμητικά ...κάποιος έχει λιώσει ένα θέμα ας δίνει τα φώτα του) που προτείνει διάφορα τα οποία δεν βλέπω να υπάρχουν στην Ελληνική αγορά. Αυτά αλήθεια από που είναι καλό να τα αγοράσει κανείς;; Συνοπτικά θα μπορούσες να γράψεις τι και από που;;

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εδώ και κάποιο καιρό, αφού αγοράζω συνέχεια βιβλία, έχω βάλει στο μάτι την αγορά ενός ebook reader.

Τώρα που μας άνοιξαν για λίγο καιρό προσπάθησα να βρω έναν ebook reader σε κάποιο μεγάλο κατάστημα να δω στην πραγματική ζωή, δεν κατάφερα να βρω ακόμα. Δεν ξέρω αν θα βρω πριν αποφασίσω να κάνω κάποια σχετική αγορά.

Όπως και να'χει, προσωπικά δεν ξέρω ακόμα τι θέλω καν. Αν θέλω 6 ίντσες, 7... 10 κλπ. Αν θέλω και για pdf ή μόνο epub κλπ. 

Βλέπω εδώ και κάποιο πως ο @LongTom έχει γίνει resident expert (δεν το λέω ειρωνικά ή υποτιμητικά ...κάποιος έχει λιώσει ένα θέμα ας δίνει τα φώτα του) που προτείνει διάφορα τα οποία δεν βλέπω να υπάρχουν στην Ελληνική αγορά. Αυτά αλήθεια από που είναι καλό να τα αγοράσει κανείς;; Συνοπτικά θα μπορούσες να γράψεις τι και από που;;

Εγώ θα σε έλεγα πρώτα να το δεις και περιεργαστείς πριν αγοράσεις. Εφόσον είσαι αναποφάσιστος.
Η οθόνη είναι πολύ ιδιαίτερη και είναι το κοντινότερο σε χαρτί, αλλά κάποιοι δεν την παλεύουν (λίγοι, αλλά υπαρκτοί). 

Τα περισσότερα που προτείνω είναι διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά, είτε άμεσα, είτε μέσω amazon-ereader.store(ή ανάλογα). Από που τα αγοράζω εγώ δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με κάποιον στην Ελλάδα, επειδή μένω εξωτερικό. Επ' αυτού θα σε απαντήσει άλλος. 

 

Τώρα για το μοντέλο. 
Αυτό εξαρτάται 150% από τι χρήση το θέλεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση για όλους, εκτός και εάν είσαι σαν και εμένα με καμία 10αρια συσκευές για κάθε πιθανή και μη απαίτηση. 
Αυτό θα το απαντήσεις μόνος. 

Για παράδειγμα:
Πόσο διαβάζεις; Εάν είναι 1-2 βιβλία το έτος τότε καλύτερα πάνε σε μαγαζί με μεταχειρισμένα βιβλία, επειδή δεν συμφέρει η επένδυση.
Πόσα δίνεις; Είναι απόλυτο το νούμερο ή είσαι ευέλικτος ανάλογα τις ανάγκες;
Που διαβάζεις; Χρειάζεσαι μεγάλη φορητότητα ή επειδή διαβάζεις σπίτι μπορείς να έχεις μια γκουμούτσα συσκευή;
Χρειάζεσαι φως (που κάνει τεράστια διαφορά και την ημέρα σε δωμάτιο ή/και χειμώνα) ή απλά το θέλεις για π.χ. παραλία; 
Τα βιβλία τι τύπου είναι; Επιστημονικά με πολλά γραφήματα και εικόνες ή αποκλειστικά νουβέλες; 
Κ.ο.κ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 12:21 ΜΜ, LongTom είπε

Εγώ θα σε έλεγα πρώτα να το δεις και περιεργαστείς πριν αγοράσεις. Εφόσον είσαι αναποφάσιστος.
Η οθόνη είναι πολύ ιδιαίτερη και είναι το κοντινότερο σε χαρτί, αλλά κάποιοι δεν την παλεύουν (λίγοι, αλλά υπαρκτοί).

Ωραία το λες αλλά δεν βλέπω στην πραγματικότητα που/πως θα κάνω κάτι τέτοιο. Δεν έχω ρωτήσει σε λίγα μαγαζιά.

Αναφορά σε κείμενο

Για παράδειγμα:
Πόσο διαβάζεις; Εάν είναι 1-2 βιβλία το έτος τότε καλύτερα πάνε σε μαγαζί με μεταχειρισμένα βιβλία, επειδή δεν συμφέρει η επένδυση.
Πόσα δίνεις; Είναι απόλυτο το νούμερο ή είσαι ευέλικτος ανάλογα τις ανάγκες;
Που διαβάζεις; Χρειάζεσαι μεγάλη φορητότητα ή επειδή διαβάζεις σπίτι μπορείς να έχεις μια γκουμούτσα συσκευή;
Χρειάζεσαι φως (που κάνει τεράστια διαφορά και την ημέρα σε δωμάτιο ή/και χειμώνα) ή απλά το θέλεις για π.χ. παραλία; 
Τα βιβλία τι τύπου είναι; Επιστημονικά με πολλά γραφήματα και εικόνες ή αποκλειστικά νουβέλες; 

Έχω λιώσει στην πολιτική θεωρία, φιλοσοφία, κοινωνιολογία και ιστορία. Τα 2/3 είτε δεν υπάρχουν στα Ελληνικά είτε δεν τα θέλω στα Ελληνικά. Έχουν περιστασιακά κάποιες εικόνες και γραφήματα αλλά δεν θα έλεγα πως είναι γεμάτα σε καμία περίπτωση.

Αν είναι να κρατήσει λόγο καλύτερης κατασκευής και να έχει ωραία, χρήσιμα έξτρα features σκάω λεφτά παραπάνω ...αν όχι ~200 ευρώ. Φως ακούγεται χρήσιμο, χλωμό με βλέπω για παραλία, μπορώ γκουμούτσα. Το κινητό μου είναι 6 ίντσες δεν νιώθω πως θα είναι επαρκώς μεγάλο για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ωραία το λες αλλά δεν βλέπω στην πραγματικότητα που/πως θα κάνω κάτι τέτοιο. Δεν έχω ρωτήσει σε λίγα μαγαζιά.

Έχω λιώσει στην πολιτική θεωρία, φιλοσοφία, κοινωνιολογία και ιστορία. Τα 2/3 είτε δεν υπάρχουν στα Ελληνικά είτε δεν τα θέλω στα Ελληνικά. Έχουν περιστασιακά κάποιες εικόνες και γραφήματα αλλά δεν θα έλεγα πως είναι γεμάτα σε καμία περίπτωση.

Αν είναι να κρατήσει λόγο καλύτερης κατασκευής και να έχει ωραία, χρήσιμα έξτρα features σκάω λεφτά παραπάνω ...αν όχι ~200 ευρώ. Φως ακούγεται χρήσιμο, χλωμό με βλέπω για παραλία, μπορώ γκουμούτσα. Το κινητό μου είναι 6 ίντσες δεν νιώθω πως θα είναι επαρκώς μεγάλο για κάτι τέτοιο.

Κι εγω εχω ψαξει να δω απο κοντα σε καταστημα, πουθενα, σε κανενα δεν εχω βρει κατι οποτε και εγω ακομα δεν εχω αγορασει καποιο. 
Το ιδιο για την ιδια χρηση το θελω και εγω... Σκεφτηκα να παω στο Kobo Libra H2O (~200ευρω) που ειναι και 7'' και ισως ειναι πιο βολικο απο 6''. αλλα σε ενα παραπανω σχολιο ειδα οτι δεν ειναι καλο για pdf. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα 6inches του κινητού δεν έχουν καμία σχέση με του ebook reader. Λίγες σελίδες πίσω νομίζω έχουν μπει φώτο που δείχνουν τη διαφορά. Διαβάζεις πάρα πολύ ανετα σε 6inch reader μιας και μπορείς να ρυθμίσεις μέγεθος γραμματοσειράς. Θα βγάλω αύριο μια φώτο να δείτε διαφορά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Ωραία το λες αλλά δεν βλέπω στην πραγματικότητα που/πως θα κάνω κάτι τέτοιο. Δεν έχω ρωτήσει σε λίγα μαγαζιά.

Έχω λιώσει στην πολιτική θεωρία, φιλοσοφία, κοινωνιολογία και ιστορία. Τα 2/3 είτε δεν υπάρχουν στα Ελληνικά είτε δεν τα θέλω στα Ελληνικά. Έχουν περιστασιακά κάποιες εικόνες και γραφήματα αλλά δεν θα έλεγα πως είναι γεμάτα σε καμία περίπτωση.

Αν είναι να κρατήσει λόγο καλύτερης κατασκευής και να έχει ωραία, χρήσιμα έξτρα features σκάω λεφτά παραπάνω ...αν όχι ~200 ευρώ. Φως ακούγεται χρήσιμο, χλωμό με βλέπω για παραλία, μπορώ γκουμούτσα. Το κινητό μου είναι 6 ίντσες δεν νιώθω πως θα είναι επαρκώς μεγάλο για κάτι τέτοιο.

Για το πρώτο δεν ξέρω. 
Κάποτε, μιλάμε το '12-'13, τα reader ήταν παντού στα μαγαζιά ηλεκτρονικών στην Ελλάδα.
Από τότε δεν έχω ξανασχοληθεί να πάω σε τέτοιο μαγαζί στην Ελλάδα. 
Στο εξωτερικό στα μεγάλα έχει, αν και τώρα γίνεται ολοένα και πιο σπάνιο.
Είναι μεγάλο κρίμα επειδή κυριολεκτικά δεν υπάρχει αντίστοιχη τεχνολογία και φυσικά πρέπει να δεις το πόσο σε ταιριάζει κάτι τέτοιο.

Αυτά που διαβάζεις είναι 90-95% κείμενο και ένα απλό 6αρι με φως θα σε κάνει όλη την δουλειά.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι PDF όπως λες. Έτσι αποκλείουμε kindle και kobo. Ίσως η καλύτερη επιλογή είναι και εδώ το touch HD 3, που έχει αξιοπρεπή λειτουργία σε τέτοια αρχεία και πάει στα 140-150 που είναι πολύ τίμια. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 200αρες εάν δεν χρειάζεται (και δεν το θέλεις), απλά ανέφερα τι πιστεύω είναι η καλύτερη προσφορά στην αγορά ανεξαρτήτως τιμής. Το onyx boox poke 2 color είναι η δυνατότερη και ικανότερη 6αρα συσκευή που έχω με διαφορά, αλλά κάνει το ασπρόμαυρο 210+ (έγχρωμο κοντά στα 300), κάτι που είναι υπερβολή για τον μέσο χρήστη που θέλει κάτι απλό για νουβέλες.

Το φως στην συσκευή βελτιώνει κάθετα την ποιότητα, ακόμη και την μέρα. Εφόσον δεν είσαι έξω στον ήλιο, θα δεις διαφορά. 

Τα ebook reader έχουν διαφορετικό φορμάτ οθόνης, με πολύ λιγότερο "μακρόστενη" οθόνη από τα κινητά (που είναι σχεδιασμένα να τα χειρίζεσαι με το ένα χέρι). Εάν έχεις βιπερ στο σπίτι (ή έχεις δει), είναι πάνω-κάτω το ίδιο φορμάτ διαστάσεων (οριακά μικρότερο σε μέγεθος).  Είναι σχεδιασμένα επίτηδες για τέτοιο φορμάτ, ώστε να μιμηθούν τα paperbacks βιβλία.
 

10 ώρες πριν, flo1 είπε

Κι εγω εχω ψαξει να δω απο κοντα σε καταστημα, πουθενα, σε κανενα δεν εχω βρει κατι οποτε και εγω ακομα δεν εχω αγορασει καποιο. 
Το ιδιο για την ιδια χρηση το θελω και εγω... Σκεφτηκα να παω στο Kobo Libra H2O (~200ευρω) που ειναι και 7'' και ισως ειναι πιο βολικο απο 6''. αλλα σε ενα παραπανω σχολιο ειδα οτι δεν ειναι καλο για pdf. 

 

 

Το libra h2o είναι πολύ ωραία συσκευή, εξαιρετική από άποψη εργονομίας θα έλεγα. Λατρεύω τα πλαϊνά κουμπιά, όπως λάτρευα αυτά που είχε το pocketbook inkpad 2. Αλλά ακόμη και με το koreader, δεν είναι κάτι που λες ιδανικό για PDF. 
Αυτό όχι τόσο επειδή το koreader είναι κακό, αλλά επειδή είναι αδύναμη συσκευή που ποτέ δεν είχε σχεδιαστεί με αυτή την εφαρμογή.
Χειρίζεται εξαιρετικά τα true-pdf & καλά PDF (όχι τόσο καλά όσο το firmware της oxyx βέβαια), αλλά στα μέτρια-κακά σκαναρισμένα είναι βάσανο λόγω του αδύναμου HW.  
Δηλαδή, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις απροβλημάτιστα στα περισσότερα βιβλία διαθέσιμα στην αγορά-ίντερνετ. 
Τεράστια και χαοτική διαφορά με το λογισμικό που είχε μανίσιο η συσκευή και για κάποιους θα είναι ο λόγος αγοράς.

Τα προβλήματα ξεκινούν όταν δεις πως η εφαρμογή αυτή συνδέεται με το λογισμικό. 
Με τα 2-3 τελευταία update από την kobo, για να εγκαταστήσεις το koreader (που είναι γελοία εύκολο κατά τα άλλα, πολύ απλό copy-paste), πρέπει να αλλάξεις τον config φάκελο ώστε να απενεργοποιήσεις μια εσωτερική λειτουργία ασφαλείας. Κάτι που δεν είναι ιδανικό γιατί κανείς δεν εγγυάται ότι δεν θα προκαλέσει προβλήματα ή/και bricking λόγω απροσεξίας ή και μελλοντικού update.
Η εφαρμογή koreader δεν γίνεται update ota, πρέπει να συνδέσεις την συσκευή με usb και να διαγράψεις την παλιά έκδοση.
Επίσης το koreader δεν έχει κυριολεκτικά καμία διεπαφή με το λοιπό οικοσύστημα οργάνωσης και υποστήριξης βιβλίων στην συσκευή. Κανένα. 
Όλα πρέπει να γίνουν μέσα από το koreader.
Έτσι δεν έχεις το εξαιρετικό λεξικό της kobo, πρέπει να κατεβάσεις δικό σου, δεν έχεις το ωραίο μενού και τις επιλογές, έχεις την άθλια λίστα του koreader κ.ο.κ. 

Επίσης είναι μπελαλίδικο να κάνεις κάτι άλλο έξω από το koreader.
Πρέπει να κλείσεις την εφαρμογή και αυτό παίρνει ~20sec. 
Με λίγα λόγια, το koreader είναι παράλληλη εφαρμογή διαβάσματος σε δικό της σιλό και δεν υποστηρίζεται από τίποτα άλλο στην συσκευή. 

Για όλα τα παραπάνω δεν συνιστώ τέτοιες λύσεις σε άτομα που πρώτη φορά αγοράζουν ebook reader και θα είναι η μια και μοναδική συσκευή τους.
Πολύ ρίσκο και παραχωρήσεις για κάτι που βρίσκεις αλλού μανίσιο. Τουλάχιστον για τους περισσότερους, εάν είσαι τύπος που γουστάρει να πειράζει firmware, τότε είναι έξτρα διασκέδαση τέτοια κόλπα.

Προσωπικά θαρρώ ότι να πάρεις κάτι σαν Pocketbook touch HD3 ή inkpad είναι καλύτερο.
Το οποίο έχει μεν αρκετά λιγότερο ικανό pdf reader από το koreader, αλλά είναι πολύ λογικότερη επιλογή. Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και θα ξέρεις ότι εφόσον έχεις την συσκευή, θα δουλεύει το pdf δίχως να βασίζεσαι σε εθελοντές να αναβαθμίζουν το koreader για την συσκευή σου ανάλογα με τις αναβαθμίσεις που θα δώσει η kobo. Επίσης θα έχεις όλες τι ικανότητες/επιλογές στην εφαρμογή.

 

Για το θέμα του μεγέθους. Δες το πάνω σχόλιο στον φίλο. 
Οι 6" είναι σαν βιπερ, δεν είναι μακρόστενες σαν κινητό. 
Οι 7" του h2o κάνουν την διαφορά σε πίνακες και εικόνες (ή σε μεγαλύτερη γραμματοσειρά για άτομα με πολύ περιορισμένη όραση), αλλά εφόσον μιλάμε για epub κειμένου, αυτά είναι αρκετά σπάνια. 
Προσωπικά και εγώ θα έλεγα ότι οι 6" είναι αρκετές για την χρήση που λέτε. Ακόμη και οι 5" του sony prs-350 μου είναι αρκετές για κείμενο, δίχως κανένα ουσιαστικό πρόβλημα.
 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...