Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Ένα pdf σε εικόνα παραμένει pdf σε εικόνα. 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το https://www.willus.com/k2pdfopt/ 

Είναι απλό στην χρήση του, στην ουσία αρκεί να διαλέξεις το reader σου ή το μέγεθος και την ανάλυση του και το τροποποιεί έτσι ώστε να διαβάζεται άνετα, αν θέλεις μπορείς να πειράξεις και τις ρυθμίσεις. 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστηχως δεν μου κατεβάζει κάτι εγκαταστασιμο, ένα αρχείο σαν text μου κατεβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, vitalogy είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστηχως δεν μου κατεβάζει κάτι εγκαταστασιμο, ένα αρχείο σαν text μου κατεβάζει.

Λινκ είναι, πας στο download   αριστερά και σου άνοιγει την καρτέλα, βάζεις τα  capcha, επιλέγεις το λειτουργικό και κατεβαίνει, δεν ξέρω που κολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Λινκ είναι, πας στο download   αριστερά και σου άνοιγει την καρτέλα, βάζεις τα  capcha, επιλέγεις το λειτουργικό και κατεβαίνει, δεν ξέρω που κολας

Mα αυτό ακριβώς κάνω..το αρχείο που μου κατεβάζει επιλέγοντας το λειτουργικό δεν είναι κάτι εγκαταστασιμο...τέλος πάντων, δεν πειράζει, θα ψάξω μήπως το βρω από κάπου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vitalogy είπε

Mα αυτό ακριβώς κάνω..το αρχείο που μου κατεβάζει επιλέγοντας το λειτουργικό δεν είναι κάτι εγκαταστασιμο...τέλος πάντων, δεν πειράζει, θα ψάξω μήπως το βρω από κάπου άλλου.

Μάλλον ο δημιουργός του δεν τα κατάφερε τόσο καλά με το OS: https://www.willus.com/k2pdfopt/help/mac.shtml δεν έχω κάποια άποψη επ' αυτού καθώς τρέχω windows.

Κρίμα πάντως γιατί είναι εξαιρετική εφαρμογή, φαντάσου από παλιά όταν είχα pocketbook μερικές γενιές παλιότερο βιβλία που δεν μπορούσαν καν να ανοίξουν μετά την μετατροπή τους άνοιγαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. 

Αν θέλεις πάντως κάποια συγκεκριμένα βιβλία να τα μετατρέψεις και δεν βγάλεις άκρη ευχαρίστως να μου τα στείλεις να σε βοηθήσω σε p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Μάλλον ο δημιουργός του δεν τα κατάφερε τόσο καλά με το OS: https://www.willus.com/k2pdfopt/help/mac.shtml δεν έχω κάποια άποψη επ' αυτού καθώς τρέχω windows.

Κρίμα πάντως γιατί είναι εξαιρετική εφαρμογή, φαντάσου από παλιά όταν είχα pocketbook μερικές γενιές παλιότερο βιβλία που δεν μπορούσαν καν να ανοίξουν μετά την μετατροπή τους άνοιγαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. 

Αν θέλεις πάντως κάποια συγκεκριμένα βιβλία να τα μετατρέψεις και δεν βγάλεις άκρη ευχαρίστως να μου τα στείλεις να σε βοηθήσω σε p.m.

Nαι μόλις την είδα και εγώ την σελίδα..αλλά θέλει πολλές εντολές στο terminal και πολυ φασαρια...ισως το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!!

Παιδιά πώς μπορω να ενεργοποιησω(εγκαταστήσω) αγγλοαγγλικο ( ή και αγγλοελληνικο) λεξικο σε pocketbook με χρήση koreader ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί χάθηκα.. Με τα πολλά με τα λίγα, μου έστειλε επιτέλους η θεία μου απο Γερμανια το παρακάτω kindle γιατί το είχε στο ράφι.Νομίζω είναι το τέρμα απλό νομίζω basic..Λεει Model No: J9G29R Unregistered 8GB 10Th generation με S/N G090VB06151209BC με εκδοση λογισμικού 5.14.2  και γράφει στις οδηγίες is in compliance with Directive 2014/53/EU and relevant UK statutory requirements.Οπως είχα πεί και πιο παλια,θελω απλα να του φορτωσω pdf.(οχι comics,ισως μερικά να έχουν κάποιες λίγες εικόνες) Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο τι να κάνω;Να του κάνω jailbreak για να του βάλω το Koreader;Ή υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη επιλογή;Επίσης πως του περναω τα pdf;Και ένα τελευταίο,υπάρχει κάποιο link με ακριβής οδηγό jailbreak;Συγνώμη για τις ίσως βαρετές ερωτήσεις, αλλα είμαι στα χαμένα!

Imagepipe_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα.

Το kindle ποτέ δεν ήταν καλό στα PDF, τουλάχιστον τα ereader, αλλά έχει την ικανότητα να ανοίξει τέτοια βιβλία.
Μπορείς να περάσεις άμεσα τα βιβλία σου και να τα διαβάσεις, δίχως άλλο. 
Με Η/Υ και calibre. Συνδέεις την συσκευή στον Η/Υ και με το calibre απλά στέλνεις τα βιβλία. 

Για jailbreak δεν θα το πρότεινα από την αρχή, εφόσον φαίνεται ότι δεν είσαι έμπειρος στο θέμα.
Είναι και ότι η amazon έκανε πολύ δυσκολότερο το κόλπο αυτό στα τελευταία firmware updates.
Συγκεκριμένα το πως θα το κάνεις δεν μπορώ να πω, δεν το δοκίμασα τα τελευταία 7-8 χρόνια, αλλά είναι πολύ εύκολο να βρεις πηγές και επεξηγήσεις στο ίντερνετ. 
Επίσης ως jailbreak είναι κάπως γκρίζα περιοχή και δεν ξέρω πως το βλέπουν οι μοντς εδώ.
Πάντως το koreader θα βελτιώσει πολύ την απόδοση στα PDF, αλλά δεν θα κάνει θαύματα. 
Οι 6" είναι σχετικά λίγες για τέτοια αρχεία και το απλό kindle είναι κάπως αναιμικό.

Άλλη εναλλακτική είναι αλλαγή των PDF σε mobi αρχείο. 
Υπάρχουν σελίδες επί σελίδων για αυτό το θέμα στο εν λόγω νήμα, πρέπει να δεις προηγούμενες σελίδες με οδηγούς και απόψεις. Διάφοροι τρόποι και λογισμικά. Ένας εύκολος είναι από το calibre, αν και δεν είναι τόσο καλή η απόδοση σε σχέση με άλλες προτάσεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LongTom είπε

Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα.

Το kindle ποτέ δεν ήταν καλό στα PDF, τουλάχιστον τα ereader, αλλά έχει την ικανότητα να ανοίξει τέτοια βιβλία.
Μπορείς να περάσεις άμεσα τα βιβλία σου και να τα διαβάσεις, δίχως άλλο. 
Με Η/Υ και calibre. Συνδέεις την συσκευή στον Η/Υ και με το calibre απλά στέλνεις τα βιβλία. 

Για jailbreak δεν θα το πρότεινα από την αρχή, εφόσον φαίνεται ότι δεν είσαι έμπειρος στο θέμα.
Είναι και ότι η amazon έκανε πολύ δυσκολότερο το κόλπο αυτό στα τελευταία firmware updates.
Συγκεκριμένα το πως θα το κάνεις δεν μπορώ να πω, δεν το δοκίμασα τα τελευταία 7-8 χρόνια, αλλά είναι πολύ εύκολο να βρεις πηγές και επεξηγήσεις στο ίντερνετ. 
Επίσης ως jailbreak είναι κάπως γκρίζα περιοχή και δεν ξέρω πως το βλέπουν οι μοντς εδώ.
Πάντως το koreader θα βελτιώσει πολύ την απόδοση στα PDF, αλλά δεν θα κάνει θαύματα. 
Οι 6" είναι σχετικά λίγες για τέτοια αρχεία και το απλό kindle είναι κάπως αναιμικό.

Άλλη εναλλακτική είναι αλλαγή των PDF σε mobi αρχείο. 
Υπάρχουν σελίδες επί σελίδων για αυτό το θέμα στο εν λόγω νήμα, πρέπει να δεις προηγούμενες σελίδες με οδηγούς και απόψεις. Διάφοροι τρόποι και λογισμικά. Ένας εύκολος είναι από το calibre, αν και δεν είναι τόσο καλή η απόδοση σε σχέση με άλλες προτάσεις.

 

 

Ευχαριστώ πολύ αρχικά.Όντως,πέρασα το 1ο μου pdf με calibre αλλα με μορφή epub.Γίνεται δουλειά, αλλα θα ηθελα το κείμενο να πιάνει μέχρι τις άκρες της οθόνης. Ενώ τώρα έχει περίπου 1,5cm κενό από δεξιά και αριστερά χαμένου χώρου. Έχει πολλές ρυθμίσεις μέσα στο calibre,οπότε Χάνομαι εκεί λίγο. Ισως αν κάποιος ξέρει τις σωστές ρυθμίσεις για kindle basic θα με βοηθούσε πιο πολύ απο το να κάνω jailbreak.Ισως εστω καποιες λεξεις κλειδια να κανω αναζητηση εδω ωστε να βρω απαντησεις περι προσαρμογης στην οθονη.Πάντως η έκδοση λογισμικού που έχει, είναι η τελευταία κατάλληλη για jailbreak.Γενικά πιανομαι σε αυτά, αρκεί οι οδηγίες που θα βρω να είναι σωστές και για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

K2PDFOPT,ψαξε αυτο το προγραμμα και θα σου λυσει τα χερια με τα pdf ειναι δωρεαν.Δεν χρειαζεται καν να μπλεκεις με το  calibre για pdf,αντιγραφη και επικολληση απο τον υπολογιστη στο kindle και τελειωσες.Το calibre θα το χρειαστεις εαν θελεις να μετατρεψεις epub σε mobi,η αν θες να σπασεις προστασια απο καποιο epub.Mην ασχολεισαι με koreader και jailbreak στο kindle θα σε ταλαιπωρησει και δεν θα παρεις τα αποτελεσματα που πιστευεις.

Επεξ/σία από ilias12369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias12369 είπε

K2PDFOPT,ψαξε αυτο το προγραμμα και θα σου λυσει τα χερια με τα pdf ειναι δωρεαν.Δεν χρειαζεται καν να μπλεκεις με το  calibre για pdf,αντιγραφη και επικολληση απο τον υπολογιστη στο kindle και τελειωσες.Το calibre θα το χρειαστεις εαν θελεις να μετατρεψεις epub σε mobi,η αν θες να σπασεις προστασια απο καποιο ebub.Mην ασχολεισαι με koreader και jailbreak στο kindle θα σε ταλαιπωρησει και δεν θα παρεις τα αποτελεσματα που πιστευεις.

Ευχαριστώ πολυυυ καλύτερο αποτέλεσμά!!! Κατι άλλο όμως.. Βλέπω το δημιουργηθεν pdf απο 3mb (192 σελ.) έφτασε 52 mb.Μπορώ κάτι να το κάνω ωστε να ξαναγίνει στο αρχικό μέγεθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν νομίζω ότι μπορεις

Αλλά αν υπολογίσεις ότι ένα kindle έχει 8 gb χώρο γιατί θες να τα μικρυνεις,χωράει τόσα πολλά που θα διαβάζεις μια ζωη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2022 στις 8:43 ΠΜ, vitalogy είπε

Mα αυτό ακριβώς κάνω..το αρχείο που μου κατεβάζει επιλέγοντας το λειτουργικό δεν είναι κάτι εγκαταστασιμο...τέλος πάντων, δεν πειράζει, θα ψάξω μήπως το βρω από κάπου άλλου.

Δεν κανεις εγκατασταση,επιλεγεις το λειτουργικο σου κατεβαζεις το αρχειο και οποτε θες να μετατρεψεις κατι το ανοιγεις και μετα το κλεινεις.Σκεψου το σαν portable program.

Δεν θελει εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias12369 είπε

Όχι δεν νομίζω ότι μπορεις

Αλλά αν υπολογίσεις ότι ένα kindle έχει 8 gb χώρο γιατί θες να τα μικρυνεις,χωράει τόσα πολλά που θα διαβάζεις μια ζωη

Σωστο και αυτό. Ισως τελικά είναι ξες το ψυχολογικό!Το K2PDFOPT πολύ καλό,απλά μου άφησε λιγουλακι κενό απο δεξιά και αριστερά. (Σε αντίθεση που στο preview μου έδειχνε οτι πιάνει μέχρι τέρμα στις άκρες) Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση, η να επιλέγω κάποιο άλλο μοντέλο στο πινακακι πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιλέγω το kindle και μου τα βγάζει μια χαρά μπορείς να κάνεις crop και ότι άλλο θέλεις,πειραματισου με τις ρυθμίσεις και αν δεν μπορέσεις γράφεις τι πρόβλημα έχεις με μια προεπισκοπηση στην κοινότητα και θα σε βοηθήσουν.Μην περιμένεις πάντως να παίρνεις αποτελέσματα που θα είχες σε epub,τα pdf δεν λειτουργούν έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...