Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Spaghet είπε

Δοκίμασα να το ανοίξω με Calibre αλλά δεν με αφήσω λόγω του DRM. 

Δεν πειράζει θα δοκιμάσω με άλλο βιβλίο. Ευχαριστώ πάντως!

Υπαρχει de-DRM addon για το calibre . Το βαζεις και μετα απλα πετας το αρχειο μεσα και το κανει de-DRM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, με το epubor μπορείτε να αφαιρέσετε το drm (και να τα μετατρέψετε σε pdf ή οποιαδήποτε άλλη μορφή) και να ανοίγεται από οποιαδήποτε συσκευή ή πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/9/2022 στις 1:57 ΜΜ, stelakis1914 είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή τα μάτια μου είναι στο όριο burnout από την έκθεση σε οθόνες, σκέφτομαι την αγορά κάποιου e-ink tablet με android.

Για διάβασμα RSS στο inoreader, ανάγνωση forums και λίγο browsing. 

Πιστεύετε θα με καλύψει για τέτοια χρήση; Αν ναι ποια διάσταση οθόνης θα είναι προτιμότερη;

Ευχαριστώ. 

Να αναφέρω (για όποιον ενδιαφέρεται) κάποια πράγματα, μετά από 3 εβδομάδες εμπειρίας με το Onyx Boox Note Air 10,3'' που επέλεξα ως εισαγωγικό μοντέλο στον κόσμο των e-ink tablets.

Η οθόνη μεγάλη με αρκετά modes, ρυθμίσεις θερμοκρασίας, DPI κτλ. που μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Η ROM του καθαρή  και ελαφριά με gestures διευκολύνουν την πλοήγηση. Οι περισσότερες εφαρμογές είναι διαθέσιμες για κατέβασμα από το Google Play αν και υπάρχουν κάποια θέματα , όπως με τον Google Chrome. 

Ένα μικρό αλλά αισθητό lag υπάρχει στην πλοήγηση. Εκτιμώ ότι για αυτό ευθύνεται ο παλιότερος mid-range επεξεργαστής αλλά συνηθίζεται. Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος για αυτά που θέλω, κερδίζει μια θέση στο rotation των gadgets. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Η ROM του καθαρή  και ελαφριά με gestures διευκολύνουν την πλοήγηση. Οι περισσότερες εφαρμογές είναι διαθέσιμες για κατέβασμα από το Google Play αν και υπάρχουν κάποια θέματα , όπως με τον Google Chrome. 

 

Κυρίως αφορά το ότι είναι κινέζικη συσκευή.
ΜΗΝ βάζεις τα προσωπικά σου σε Onyx, όλα στέλνονται μέσω κινέζικων σέρβερ (απαίτηση της Κίνας) και από ότι είδα (προσωπικά και μέσω τρίτων σε φόρουμ) είναι αμφιβόλου ποιότητας σε ότι αφορά την κυβερνοασφάλεια.

23 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Ένα μικρό αλλά αισθητό lag υπάρχει στην πλοήγηση. Εκτιμώ ότι για αυτό ευθύνεται ο παλιότερος mid-range επεξεργαστής αλλά συνηθίζεται.

Αυτό είναι και λόγω οθόνης και λόγω όχι τόσο καλής υλοποίησης του android (ή UI) από την onyx.
Όλα τα δικά μου έχουν κάποιο lag, μερικές φορές ακόμη και το max lumi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια παιιδά για το onyx boox έχω δημιουργήσει διάφορες βιβλιοθήκες αλλά θέλω να κάνω αλλαγές και επειδή είναι μεγάλος ο όγκος των βιβλίων θα ήθελα να το κάνω από τον υπολογιστή, δηλαδή να δημιουργήσω-τροποποιήσω υπάρχουσες βιβλιοθήκες στην συσκευή και να μεταφέρω μαζικά τα βιβλία και όχι ένα ένα. Πως μπορεί να γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2022 στις 8:38 ΠΜ, Conan2046 είπε

Μια βοήθεια παιιδά για το onyx boox έχω δημιουργήσει διάφορες βιβλιοθήκες αλλά θέλω να κάνω αλλαγές και επειδή είναι μεγάλος ο όγκος των βιβλίων θα ήθελα να το κάνω από τον υπολογιστή, δηλαδή να δημιουργήσω-τροποποιήσω υπάρχουσες βιβλιοθήκες στην συσκευή και να μεταφέρω μαζικά τα βιβλία και όχι ένα ένα. Πως μπορεί να γίνει αυτό;

Γίνεται απευθείας επειδή ο Η/Υ (τουλάχιστον win10) αναγνωρίζει το reader ως εξωτερικό σκληρό. 
Όλα όσα κάνεις στον υπολογιστή φαίνονται και στο UI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, LongTom είπε

Γίνεται απευθείας επειδή ο Η/Υ (τουλάχιστον win10) αναγνωρίζει το reader ως εξωτερικό σκληρό. 
Όλα όσα κάνεις στον υπολογιστή φαίνονται και στο UI. 

Δεν θέλω να μεταφέρω τα αρχεία αυτά καθ' αυτά και να δημιουργήσω πραγματικούς φακέλους, αυτό γίνεται αλλά δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος γιατί στην Library δεν εμφανίζει τους φακέλους ούτως ή άλλως. 

Θέλω να δημιουργήσω βιβλιοθήκες που να μεταφέρω εκεί βιβλία και οι βιβλιοθήκες δεν φαίνονται από τον υπολογιστή αλλά μόνο οι φάκελοι ή τουλάχιστον δεν το βλέπω όταν τα συνδέω. 

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Δεν θέλω να μεταφέρω τα αρχεία αυτά καθ' αυτά και να δημιουργήσω πραγματικούς φακέλους, αυτό γίνεται αλλά δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος γιατί στην Library δεν εμφανίζει τους φακέλους ούτως ή άλλως. 

Θέλω να δημιουργήσω βιβλιοθήκες που να μεταφέρω εκεί βιβλία και οι βιβλιοθήκες δεν φαίνονται από τον υπολογιστή αλλά μόνο οι φάκελοι ή τουλάχιστον δεν το βλέπω όταν τα συνδέω. 

Όσον αφορά το Library δεν φαίνεται, αλλά εάν πας storage->storage->Books βλέπεις τους φακέλους σου.
Προσωπικά έτσι το κάνω και επειδή συνήθως έχω το koreader (εκτός των PDF), δουλεύει άψογα. 
Το koreader αναγνωρίζει την ιεραρχία/οργάνωση των Win.

Για τα υπόλοιπα, δεν ξέρω. Δεν ξέρω εάν γίνεται καν εφόσον η κατάσταση είναι ψιλοδύσκολη με την Onyx και το Calibre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η Pocketbook ανακοίνωσε και πουλάει το πρώτο έγχρωμο ereader που χρησιμοποιείει την νέα τεχνολογία Gallery 3.

To reader είναι διαθέσιμο προς πώληση εκεί στα ...600 $ με οθόνη 8 ιντσών ημερομηνία διάθεσης μέσα Απριλίου και απροσδιόριστη μνήμη RAM. Για να είναι τόσο ακριβό μάλλον έχουμε να κάνουμε με πολύ καλύτερη απόδοση των χρωμάτων απ' ότι είχαμε δει ως τώρα αλλά η τιμή θα είναι απλησίαστη μάλλον στην αρχή. Για να δούμε, φαίνεται ενδιαφέρον το 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Η Pocketbook ανακοίνωσε και πουλάει το πρώτο έγχρωμο ereader που χρησιμοποιείει την νέα τεχνολογία Gallery 3.

To reader είναι διαθέσιμο προς πώληση εκεί στα ...600 $ με οθόνη 8 ιντσών ημερομηνία διάθεσης μέσα Απριλίου και απροσδιόριστη μνήμη RAM. Για να είναι τόσο ακριβό μάλλον έχουμε να κάνουμε με πολύ καλύτερη απόδοση των χρωμάτων απ' ότι είχαμε δει ως τώρα αλλά η τιμή θα είναι απλησίαστη μάλλον στην αρχή. Για να δούμε, φαίνεται ενδιαφέρον το 2023.

Είδα τα tech demo βίντεα που κυκλοφορούν. 
Φαίνεται καλύτερη από πριν, αλλά μέχρι να δω πραγματικά reviews (όχι τους ξεφτίλες του goodreader) σε καλές συσκευές (η pocketbook χαντακώνει όλες τις μεγάλες συσκευές με άθλιο hardware), δεν πιστεύω πολλά.

Πάντως τουλάχιστον τώρα δεν χρειάζεται να μας βγάλουν τρελούς όπως το μάρκετινγκ με το caleido, φαίνεται ότι έχει όντως αξιοπρεπή χρώματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. 
Τουλάχιστον όταν η οθόνη δεν χρειάζεται να αλλάξει και διαλύεται όλη η εικόνα με το τρελό ghosting...
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό έχω στα χέρια μου έναν reeder της pocketbook. 

Όταν περνάω μέσα epub αρχεία τα διαβάζει μια χαρά. Επειδή έχω όμως και πολλά βιβλία σε μορφη pdf εχω εγκαταστησει στον Mac το calibre για να κανω την μεταροπη απο pdf σε ePub.  κανω λοιπον την μετατροπη σε epud αλλα οταν τα περναω μεσα δυστηχως διαβαζονται σαν να ειναι pdf , δηλαδη δειχνει ολη την σελιδα και τα γραμματα φαινονται πολυ μικρα , με λιγα λογια ειναι σαν να διαβαζω pdf. 

Eχει κάποιος εμπειρία με το θέμα; Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση το calibre που δεν την κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vitalogy είπε

 

Εδώ και λίγο καιρό έχω στα χέρια μου έναν reeder της pocketbook. 

Όταν περνάω μέσα epub αρχεία τα διαβάζει μια χαρά. Επειδή έχω όμως και πολλά βιβλία σε μορφη pdf εχω εγκαταστησει στον Mac το calibre για να κανω την μεταροπη απο pdf σε ePub.  κανω λοιπον την μετατροπη σε epud αλλα οταν τα περναω μεσα δυστηχως διαβαζονται σαν να ειναι pdf , δηλαδη δειχνει ολη την σελιδα και τα γραμματα φαινονται πολυ μικρα , με λιγα λογια ειναι σαν να διαβαζω pdf. 

Eχει κάποιος εμπειρία με το θέμα; Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση το calibre που δεν την κάνω;

Ένα pdf σε εικόνα παραμένει pdf σε εικόνα. 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το https://www.willus.com/k2pdfopt/ 

Είναι απλό στην χρήση του, στην ουσία αρκεί να διαλέξεις το reader σου ή το μέγεθος και την ανάλυση του και το τροποποιεί έτσι ώστε να διαβάζεται άνετα, αν θέλεις μπορείς να πειράξεις και τις ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...