Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, filarhos είπε

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με το pocketbook inkpad 3.

2η προσπαθώ να συνδεθώ στο send-to-PB για να στέλνω αρχεία μέσω email και αποτυγχάνει πάντα...

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει...

 

Τι ακριβώς αποτυγχάνει;  Έχεις δημιουργήσει το mail [email protected] ή εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις την δημιουργία ή την ενεργοποίηση του; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Τι ακριβώς αποτυγχάνει;  Έχεις δημιουργήσει το mail [email protected] ή εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις την δημιουργία ή την ενεργοποίηση του; 

Μέσα από το pb προσπαθώ να δημιουργήσω το μαιλ αλλά δεν προχωραει.

Τελικά δοκίμασα να κάνω με διαφορετικό μαιλ χωρίς registration και τώρα περιμένω να μου στείλει Μάιλ ενεργοποίησης. Κλείνοντας το wifi του κινητού συνδέθηκε στο tethering.

 

Αφού το δοκίμασα αρκετές φορές δούλεψε... 

Ευχαριστω πολύ Κόναν!

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μια βοήθεια. Έχω το amazon kindle.

Θέλω να αγοράσω συγκεκριμένα αυτό το βιβλίο

https://www.dioptra.gr/vivlio/psychology/etsi-eimai-ftiagmenos/

Με ποιο τρόπο θα καταφέρω να το διαβάσω στο Kindle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις τη βοήθεια εδώ, θα δεις ότι αναφέρεται πως "Το Kindle της Amazon ΔΕΝ είναι συμβατή συσκευή." (ενότητα Τι είναι η προστασία Adobe DRM;).
Άρα θα πρέπει να αφαιρέσεις την προστασία DRM από το epub για να το διαβάσεις στη συσκευή σου - και μάλλον να το μετατρέψεις σε mobi αντί epub, αν δεν κάνω λάθος. Για το πώς θα γίνουν αυτά δεν μπορώ να πω αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις πληροφορίες. Πάντως θα χρειαστείς το Calibre (δωρεάν).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά, το Kindle δεν διαβάζει βιβλία με Adobe DRM. Πρακτικά δεν διαβάζει κανένα βιβλίο που είναι αγορασμένο εκτός Amazon και έχει κάποιου είδους προστασία.

Η λύση είναι να κατεβάσεις το Calibre, να του βάλεις ένα plugin σαν το DeDRM, να ψάξεις στις οδηγίες του plugin στο github ή σε κανα forum/reddit κλπ, πως σετάρεται και πως συνδέεται με το Adobe Digital Editions που έχεις στο PC σου (είναι αρκετά απλό). Αφού τα κάνεις όλα αυτά, απλώς πετάς το ebook μέσα στο Calibre και το DRM αφαιρείται αυτόματα. Έχω πολύ καιρό να το κάνω και διαβάζω τώρα ότι το DeDRM δεν ανανεώνεται πλέον, αλλά έχει γίνει fork με όνομα NoDRM (υπάρχει κι αυτό στο github, τελευταίο version νομίζω είναι Ιούλιος 2022 ή κάτι τέτοιο).

Μετά είτε στέλνεις το converted epub στο Kindle μέσω email, είτε το κάνεις mobi και το περνάς στο Kindle με καλώδιο.

ps: μόλις είδα ότι έχει βγει και σε online tool (dedrm τελεία com), αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο/ασφαλές είναι, ίσως θέλει λίγο ψάξιμο και οπωσδήποτε η τοπική λύση είναι προτιμότερη.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ειμαι στην διαδικασία εύρεσης Ebook-reader/E Ink writing tablet. 
Χρήση :

  • Ανάγνωση ebooks
  • Sketching.
  • Σημειώσεις.

Budget: 600Euro.

Εχω την αίσθηση πως ένα απλό ereader δεν θα με καλύψει. Η επιλογή remarkable 2/onyx πόσο "safe" μπορεί να είναι;


Συγνώμη αν είμαι off topic. 

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, ψάχνω ereader για τον πατέρα μου,  ιδανικά κάτι vfm 7+ inces, μέχρι 150 ευρώ ιδανικά. Δεν ξέρω το budget αν αρκεί βέβαια για ereader ή αν ένα tablet θα εξυπηρετούσε. Κυρίως για διάβασμα pdf θα είναι, απλά το κινητό δεν τον βολεύει.

(χειρίζεται ανετα TV box και κινητά, απλά ο χώρος αυτός μου είναι τελείως άγνωστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 7:57 ΜΜ, jimakos234 είπε

Καλησπέρα σας, ψάχνω ereader για τον πατέρα μου,  ιδανικά κάτι vfm 7+ inces, μέχρι 150 ευρώ ιδανικά. Δεν ξέρω το budget αν αρκεί βέβαια για ereader ή αν ένα tablet θα εξυπηρετούσε. Κυρίως για διάβασμα pdf θα είναι, απλά το κινητό δεν τον βολεύει.

(χειρίζεται ανετα TV box και κινητά, απλά ο χώρος αυτός μου είναι τελείως άγνωστος)

Καλημέρα. PDF με εικόνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καλημέρα,  κυριώς PDF κειμένου, ισως και με εικόνες.

 Καλημέρα. Για τα PDF χωρίς εικόνα θα είναι μια χαρά (αναλόγως τον τρόπο που έχουν σκαναριστεί αν μιλάμε για βιβλία) Υπάρχει και εφαρμογή που προσαρμόζει τα PDF για να είναι ευανάγνωστα. Στις εικόνες δεν τα πάνε καλά τα ereaders κυρίως λόγω των μικρών οθονών. Θα πρέπει να ζουμάρει κάτι που δεν είναι και πολύ εύκολο σε σχέση με ένα tablet. Άσε που θα χάσει και το χρώμα αφού όλα είναι ασπρόμαυρα. Πάντως μέχρι 150 δεν παίζει να βρεις ereader 7+ ιντσών. Άρα είσαι για τάμπλετ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, -WISE- είπε

 Καλημέρα. Για τα PDF χωρίς εικόνα θα είναι μια χαρά (αναλόγως τον τρόπο που έχουν σκαναριστεί αν μιλάμε για βιβλία) Υπάρχει και εφαρμογή που προσαρμόζει τα PDF για να είναι ευανάγνωστα. Στις εικόνες δεν τα πάνε καλά τα ereaders κυρίως λόγω των μικρών οθονών. Θα πρέπει να ζουμάρει κάτι που δεν είναι και πολύ εύκολο σε σχέση με ένα tablet. Άσε που θα χάσει και το χρώμα αφού όλα είναι ασπρόμαυρα. Πάντως μέχρι 150 δεν παίζει να βρεις ereader 7+ ιντσών. Άρα είσαι για τάμπλετ.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Οποτε κατι απλο θα τον καλυψει σε αυτον τον τομεα ή θα πρεπει να δουμε καποιο με βαρος προς την φωτεινότητα και  συγκεκριμένο τυπο οθόνης? Επισης για ποια εφαρμογη λεμε? Εικονες μιλάμε για ποσοστο < 5%

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Οποτε κατι απλο θα τον καλυψει σε αυτον τον τομεα ή θα πρεπει να δουμε καποιο με βαρος προς την φωτεινότητα και  συγκεκριμένο τυπο οθόνης? Επισης για ποια εφαρμογη λεμε? Εικονες μιλάμε για ποσοστο < 5%

Με μία γρήγορη ματιά, τα πράγματα είναι περιορισμένα και σίγουρα πρέπει να ανέβετε σε budget.

Τρεις πολύ καλές και vfm επιλογές στα 7ιντσα reader είναι το Era και τα δύο Tolino, το Vision 5 που είναι ετοιμοπαράδοτο και το Vision 6. Και για τα τρία υπάρχουν reviews που θα σε βοηθήσουν στην τελική επιλογή.

Το πρόγραμμα είναι το K2PDFopt αλλά μάλλον θα πρέπει να ασχοληθείς εσύ με αυτό παρά την εξοικείωση του πατέρα σου με την τεχνολογία καθώς είναι πρόγραμμα υπολογιστή και χρειάζεται 2-3 βασικές γνώσεις χρήσης.

Disclaimer* Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα τρία αλλά τα κρίνω/προτείνω με βάση τα χαρακτηριστικά και την τιμή τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ο πατέρας διαβάζει σε συνθήκες έντονου φωτισμού και ηλιοφάνειας σε εξωτερικούς χώρους, παραλίες κλπ πάντως το reader είναι σχεδόν μονόδρομος. Εγώ θα πρότεινα 7,8 ίντσες σαν το ιδανικό μέγεθος, αρκετά μεγάλη οθόνη χωρίς να γίνεται κουραστικό όπως τα 10ιντσα. Το Tolino δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το σχήμα του δεν μ' αρέσει και όλο αυτό το μαύρο πλαίσιο που είναι υποτίθεται για να το κρατάς. 

Το Pocketbook Inkpad 3 θα πρότεινα εγώ γιατί δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο εκτός απ αυτό και το Tolino εκεί κοντά στα 200 ευρώ. To Inkpad το είχα, δεν είναι τόσο γρήγορο όσο άλλα ακριβότερα μοντέλα π.χ. της Onyx, αλλά διάβαζε κάθε pdf, δεν είχε κάποια καθυστέρηση που να ενοχλεί στις αλλαγές της σελίδας, έχει ενσωματωμένο το adobe digital για αγορασμένα ελληνικά βιβλία για να μην τα περνάς από το Calibre, δεν είχε την διάρκεια μπαταρίας που έχουν άλλα αλλά σε καμία περίπτωση δεν τελείωνε γρήγορα. 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ερώτηση πρωτάρη: θέλω να περάσω αγορασμένα βιβλία από google books στο Kindle μου και δεν βρίσκω τον τρόπο.

 

Με το epubor ultimate μου το μετατρέπει σε azw3, βγάζει και το drm, αλλά μου δίνει μόνο ένα μικρό μέρος του βιβλίου και όχι ολόκληρο.

Με το calibre (λόγω windows 7 μ' αφήνει να κατεβάσω μια παλιότερη έκδοση - 3.48) και το dedrm plugin που του βάζω και αφού του έκανα και ένα restart μετά το plugin (δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο), μου πετάει μήνυμα για διαχείριση ψηφιακών δικαιωμάτων και δεν το μετατρέπει.

Πού κάνω λάθος ή, τέλος πάντων, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μπορώ να διαβάζω τα αγορασμένα από Google books η τα δανεικά από National Library of Greece;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, triantaepta said:

Ερώτηση πρωτάρη: θέλω να περάσω αγορασμένα βιβλία από google books στο Kindle μου και δεν βρίσκω τον τρόπο.

 

Με το epubor ultimate μου το μετατρέπει σε azw3, βγάζει και το drm, αλλά μου δίνει μόνο ένα μικρό μέρος του βιβλίου και όχι ολόκληρο.

Με το calibre (λόγω windows 7 μ' αφήνει να κατεβάσω μια παλιότερη έκδοση - 3.48) και το dedrm plugin που του βάζω και αφού του έκανα και ένα restart μετά το plugin (δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι άλλο), μου πετάει μήνυμα για διαχείριση ψηφιακών δικαιωμάτων και δεν το μετατρέπει.

Πού κάνω λάθος ή, τέλος πάντων, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να μπορώ να διαβάζω τα αγορασμένα από Google books η τα δανεικά από National Library of Greece;

Εχω δοκιμασει να κανω export το βιβλιο απο το Google library σε epub (Export acsm fro epub) να το κανω add στο Adobe Digital και μετα να το βρω στο folder που εχει σωθει στο Pc, να κανω δεξι κλικ και Send To Kindle (το οποιο πλεον λειτουργει και με epub). Το δοκιμασες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...