Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2023 στις 10:46 ΠΜ, ilias12369 είπε

Όχι δεν νομίζω ότι μπορεις

Αλλά αν υπολογίσεις ότι ένα kindle έχει 8 gb χώρο γιατί θες να τα μικρυνεις,χωράει τόσα πολλά που θα διαβάζεις μια ζωη

Παιδιά,λόγω μανίας δε μπορώ να κάτσω ήσυχος στα αυγά μου.Νομίζω πέτυχε η επέμβαση (jb) Αν δεν υπάρχει θέμα πάνω σε αυτό για το νήμα...Μπορώ πλεον να ρωταω απορίες σχετικά με τον τρόπο εγκατάστασής του koreader γιατί κόλλησα;Αλλιως να ξερω να μην το ξανααναφερω😁

Επεξ/σία από Kos25kk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή Pocketbook και την έχω στο κινητό. Προσπαθώ να ανοίξω ένα βιβλίο που έχω κατεβάσει (το δείγμα του που είναι δωρεάν, δηλαδή, ακόμα δεν το έχω αγοράσει, αν αυτό έχει να κάνει) από Google books και συνέχεια μου πετάει το μήνυμα: "sending crash report", χωρίς φυσικά να ανοίγει το δείγμα του ebook.

Λέτε να φταίει το ότι δεν το έχω αγοράσει ή να είναι κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πειραματίστηκα και με calibre και με k2pdfopt.Εντάξει,μπορείς να κάνεις κάποιες διορθώσεις με ικανοποιητικό θα έλεγα αποτέλεσμα.Αλλά...σα το Koreader τίποτα.Άπειρες ρυθμίσεις (εγγράφου+γενικές) με άμεση εφαρμογή  on-the-go.Βέβαια μου έφαγε την ψυχή από το άγχος μέχρι να το κάνω jb,αλλά τελικά άξιζε με 1000.Τώρα πλέον μπορώ να διαβάζω αξιοπρεπώς στο ταπεινό μου kindle😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδή έχω μπερδευτεί λίγο με όσα διαβάζω, μπορεί να μου προτείνει κάποιος 1-2 επιλογές vfm για ανάγνωση κυρίως έγχρωμων pdf (comic) ?
Σημαντικό να μπορώ να φορτώνω δικά μου αρχεία ,όχι αγορασμένα.
Ή μήπως θα  ήταν καλύτερα να παω σε tablet ?

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, suffocater είπε

Eπειδή έχω μπερδευτεί λίγο με όσα διαβάζω, μπορεί να μου προτείνει κάποιος 1-2 επιλογές vfm για ανάγνωση κυρίως έγχρωμων pdf (comic) ?
Σημαντικό να μπορώ να φορτώνω δικά μου αρχεία ,όχι αγορασμένα.
Ή μήπως θα  ήταν καλύτερα να παω σε tablet ?

Αν ψάχνχεις κάτι οικονομικό θα πρότεινα ένα 10ιντσο τάμπλετ για να διαβάζεις κόμικ, ειδικά τα σύγχρονα έχουν τόσα χρώματα που κανένα reader ακόμα και έγχρωμο δεν θα τα αποδώσει ικανοποιητικά. Εγώ για αυτήν την δουλειά και μόνο έχω πάρει το amazon fire hd. Ασθενικό τελείως για οτιδήποτε βαρύ αλλά με πολύ καλή μπαταρία και οικονομικό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
8 ώρες πριν, rafinos είπε

Αλάνια μου, τι θα προτείνατε για ανάγνωση ελληνικών pdf και epub χωρίς μετατροπές; Κάποιο ebook reader ή tablet καλύτερα; 

Ξεκαθαρα ereader.

Ωστόσο αν πρόκειται για κάποιο pdf με πολλές εικόνες, βιβλίο γραμμένο σε δυο στήλες, σχεδιαγράμματα ίσως να ειναι καλύτερα να το διαβάσεις σε tablet.

Αυτό τον καιρό εχω αναγκαστεί να διαβάζω ένα βιβλίο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε ταμπλετ και μου έχει κακοφανεί πααααρα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Ξεκαθαρα ereader.

Ωστόσο αν πρόκειται για κάποιο pdf με πολλές εικόνες, βιβλίο γραμμένο σε δυο στήλες, σχεδιαγράμματα ίσως να ειναι καλύτερα να το διαβάσεις σε tablet.

Αυτό τον καιρό εχω αναγκαστεί να διαβάζω ένα βιβλίο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά σε ταμπλετ και μου έχει κακοφανεί πααααρα πολύ. 

Κυρίως για λογοτεχνία το θέλω. Απλά ρωτάω για pdf γιατί δεν ξέρω τι παίζει για τα zoom κτλ. Ενώ όπως γνωρίζετε υπάρχουν και τα σκαναρισμένα pdf που εκεί ίσως υπάρχει κάποιο ζήτημα.

Θα μπορούσες να μου στείλεις κάποια φώτο για το πως φαίνεται ένα pdf στο ereader και πως αν έχεις και κάποιο σκαναρισμένο pdf επίσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rafinos είπε

Κυρίως για λογοτεχνία το θέλω. Απλά ρωτάω για pdf γιατί δεν ξέρω τι παίζει για τα zoom κτλ. Ενώ όπως γνωρίζετε υπάρχουν και τα σκαναρισμένα pdf που εκεί ίσως υπάρχει κάποιο ζήτημα.

Θα μπορούσες να μου στείλεις κάποια φώτο για το πως φαίνεται ένα pdf στο ereader και πως αν έχεις και κάποιο σκαναρισμένο pdf επίσης; 

Τα PDF δυστυχώς τις περισσότερες φορές είναι πολύ άσχημα για τα ebooks και τελείως δυσανάγνωστα. Αλλά κάπου εδώ θα ερχόταν ο @ilias12369 να σου πει για το υπέροχο K2PDFOPT όπου τα φέρνει στα μέτρα σου και προσωπικά με έχει σώσει.
Σου μιλάει ένα άτομο που έχει διαβάσει πάνω από 4000 σελίδες PDF μέσα σε 7 μήνες που έχω το reader μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2023 στις 7:34 ΜΜ, ilias12369 είπε

K2PDFOPT,ψαξε αυτο το προγραμμα και θα σου λυσει τα χερια με τα pdf ειναι δωρεαν.Δεν χρειαζεται καν να μπλεκεις με το  calibre για pdf,αντιγραφη και επικολληση απο τον υπολογιστη στο kindle και τελειωσες.Το calibre θα το χρειαστεις εαν θελεις να μετατρεψεις epub σε mobi,η αν θες να σπασεις προστασια απο καποιο epub.Mην ασχολεισαι με koreader και jailbreak στο kindle θα σε ταλαιπωρησει και δεν θα παρεις τα αποτελεσματα που πιστευεις.

σε macbook δουλευει? χωρις ολη αυτη τη διαδικασια που αναγραφεται στο site 

Επεξ/σία από cpetro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο ερωτήσεις σχετικά με το pocketbook inkpad 3.

1η Δεν βρίσκει όλα τα wifi που είναι διαθέσιμα και που βρίσκει το κινητό με >60% σήμα.

2η προσπαθώ να συνδεθώ στο send-to-PB για να στέλνω αρχεία μέσω email και αποτυγχάνει πάντα...

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...