Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Famous last words!!

Εδω τα ιδια μηχανηματα της apple(ποσο μαλλον ενα pc αυτων των χρηματων) ειναι πιο γρηγορα σε windows απο οτι σε mac os x...

 

Για άλλη μια φορά: ο πιο πολύς κόσμος όταν λέει ταχύτητα, δεν εννοεί το πόσο γρήγορα γίνεται η κωδικοποίηση του βίντεο ή τα πόσα frames πιάνει ένα παιχνίδι. Εννοεί την απόκριση του μηχανήματος στις καθημερινές εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για άλλη μια φορά: ο πιο πολύς κόσμος όταν λέει ταχύτητα, δεν εννοεί το πόσο γρήγορα γίνεται η κωδικοποίηση του βίντεο ή τα πόσα frames πιάνει ένα παιχνίδι. Εννοεί την απόκριση του μηχανήματος στις καθημερινές εργασίες.

 

Για αυτο ακριβως μιλαω και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@atheatos: πολύ πιθανό, αλλά και αυτές οι λύσεις δε θα κρατήσουν πολύ. Αυτό το υβρίδιο δημιουργήθηκε για να λύσει το πρόβλημα της υπερβολικής κατανάλωσης ενός επεξεργαστή, αλλά δυσκολεύει πολύ την σχεδίαση της μητρικής, των memory controllers κλπ. Θα σταματήσει όταν οι επεξεργαστές κάνουν καλύτερο power management.

 

@teisos: όπως όλες οι εταιρίες, έτσι και η Apple έχει εμπορικές αποτυχίες. Μερικές από αυτές: Apple Pippin, The TAM (Twentieth Anniversary Mac) , iPod Hifi, Apple eWorld, Apple Quicktake, Puck Mouse (iMac round mouse), Copland, Macintosh TV, Apple LISA, G4 Cube, Apple Newton.

 

Πολλά από αυτά έδωσαν νέα ώθηση στην πληροφορική (βλ. Newton), μερικά είναι μη άξια αναφοράς, αλλά το μόνον σίγουρο ότι εμπορικά δεν πούλησαν και η Apple θέλει να τα ξεχάσει. Μήπως έφτασε η ώρα για ένα ακόμα flop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για αυτο ακριβως μιλαω και εγω..

 

Τα windows είναι πιο γρήγορο από το MacOSX στο ίδιο μηχάνημα στις καθημερινές εργασίες; Το MacOSX δεν κολλάει σχεδόν ποτέ, παρόλα τα Spaces, Expose, Capture Screenshot και Zoom που είναι συνεχώς ενεργοποιημένα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλες εργασίες μπορεί να κάνει (Time Machine Backups κτλ). Τα Windows που και που τα κάνουνε τα κολληματάκια τους σε οποιοδήποτε μηχάνημα, όσο τούμπανο και να ήταν. Ειδικά όταν αρχίσει κανείς τα Multitasking.

 

Το μόνο που μου κάνει τον Mac να έχει πρόβλημα (όχι να είναι αργός, απλά να έχει μειωμένη ανταποκρισιμότητα), είναι ορισμένα flash ιστοσελίδων. Στα Windows υπήρχαν πολλοί λόγοι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σχεδίαση είναι της ARM (Cortex-A9) και δεν έχει τίποτα περισσότερο/λιγότερο από άλλες υλοποιήσεις. Ότι κάνει το iPad είναι το software - το hardware είναι οριακά καλύτερο από ένα smartphone και είναι το ίδιο hardware που θα έχουμε σε 2-3 χρόνια στα κινητά.

 

dop καλυτερα να κοψεις το BSN ;)

 

UPDATE: 1/29/2010 I’ve just been informed from a very reputable source that this is incorrect. This makes the 3rd bad article from BSN lately (ORNL dumps Fermi, then Blames it on Heat, now this), so I’m going to start taking their information with a grain of salt from now on. The actual details will be published from my source in a few days, and I’ll cover it then for you.

 

http://www.vizworld.com/2010/01/apple-a4-soc-unveiled-arm-cortexa9-mali/

και ο Α4 ειναι made by samsung. για ram δεν υπαρχει κατι official.

 

http://www.engadget.com/2010/01/29/apple-ipad-the-definitive-guide-so-far/

 

http://www.engadget.com/2010/01/29/confirmed-iphone-os-3-2-has-support-for-video-calling-file-dow/

 

big.jpg

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Pcemr_Q1di0[/ame]

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες σχετικά με το όνομα γιατί σας προβληματίζει τόσο πολύ εφόσον...

 

οι περισσότεροι έχετε mousepad, χρησιμοποιείτε ενίοτε το notepad και παίζετε και με joypad;;; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μπορώ να σκεφτώ ότι θα το χρησιμοποιήσω για όλες τις χρήσεις που περιγράφονται... Κι αυτό γιατί μετά το iPhone 3G μου, έχω καταλάβει ότι είναι λίγο σαν μια Ferrari...

Δεν κάνει τα πάντα - π.χ. δεν καβαλάει πεζοδρόμια, δεν χωράει όλη την οικογένεια - αλλά αυτά που ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ να κάνει τα κάνει πάρα μα πάρα πολύ καλά... Επειδή όμως σαν Έλληνες δεν μας αρέσει να μας λένε και τί μπορούμε και τί δεν μπορούμε να κάνουμε, μας τη σπάει σε κάτι που γουστάρουμε να μας βάζουν τόσους περιορισμούς (flash, κλπ.).

Πάμε πάλι, όπως τότε με το iPhone... ΜΗΝ το πάρετε. Η Apple θα καταλάβει και θα σας συγχωρήσει... Τουλάχιστον δεν θα δημιουργηθεί πάλι πρόβλημα διαθεσιμότητας, όπως τότε με το iPhone, ή μετά με το 3GS που δεν είχε κανείς λόγο να το πάρει...

Επίσης, το ξέρω είμαστε έξυπνοι, αλλά και στην Apple δεν νομίζω να δουλεύουν ηλίθιοι... Σκέφτομαι ότι ίσως να είναι πιο έξυπνοι από πολλούς...

Εν μέσω οικονομικής κρίσης κέρδη; Τί λέμε τώρα...

Επίσης, ο Jobs έχει ψηφιστεί ως ο καλύτερος manager... Εάν έχει και τα κότσια να βγαίνει να παρουσιάζει σε τόσο κόσμο ντυμένος όπως γουστάρει, μπράβο του...

ΜΗΝ προδικάζετε... Η ιστορία λέει ότι θα το πάρετε και θα είστε τόσο ευχαριστημένοι με το πόσο καλά δουλεύει, που θα αλλάξετε γνώμη αμέσως...

Έχω δει τί έχει γίνει και με τα κινητά... Έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος με το iPhone μου και θα έσπαγα πλάκα με τους φραγκάτους γνωστούς - αφεντικά που κάθε λίγο αλλάζουν κινητά των 500 - 600 - 700 ευρώ με τα τρελλά μεγαπίξελ αν δεν με έβαζαν κάθε λίγο και λιγάκι να τους μεταφέρω επαφές και αρχεία σε κάθε νέο αποτυχημένο κινητό τους... Γμτ πάρτε iPhone να τελειώνουμε...

Ναι θα κάτσω στον καναπέ μου ή στο κρεββάτι μου να σερφάρω χωρίς θόρυβο και θερμότητα από ένα κανονικό laptop ή από ένα lame netbook...

Ναι θα περάσω όλες τις φωτό μου και μουσική και ταινίες και apps και θα το έχω σίγουρα μαζί μου σε διακοπές - διήμερα - σαββατοκύριακα... Θα το κάνω και fotoframe, θα το κάνω και παιχνιδομηχανή κι άμα βρω και χρόνο θα μάθω και προγραμματισμό και θα γράψω και εφαρμογή και θα βγάλω και λεφτά...

Παίδες, αν μπορώ να πάρω Ferrari και δεν μπαίνει στο γκαράζ, το σπάω, το γκρεμίζω, αλλάζω σπίτι στην τελική... κι άμα θέλω να κατέβω κέντρο θα πάρω το Smartάκι και για να καβαλήσω πεζοδρόμια θα πάρω το Lada Niva...

Άντε να δω πόσοι θα πάρετε tablets από MSI, Asus, HP, Microsoft...

Το να κατηγορούμε την Apple γιατί κάνει ό,τι μπορεί για να διασφαλίσει τα προϊόντα και το λογισμικό της από κλεψιές είναι σαν κάτι τυπάκια που μου φωνάζουν στο δρόμο αν τους εμποδίζω να κάνουν ο,τι παρανομία γουστάρουν... Έχω αγοράσει πολλές εφαρμογές, έχω βάλει blackrain, και πρόβλημα κανένα...

Σόρυ για τις μπερδεμένες σκέψεις, αλλά περιμένω τόσο καιρό ένα Magic Mouse και δεν έχει έρθει και είμαι λίγο pissed... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες σχετικά με το όνομα γιατί σας προβληματίζει τόσο πολύ εφόσον...

 

οι περισσότεροι έχετε mousepad, χρησιμοποιείτε ενίοτε το notepad και παίζετε και με joypad;;; :-)

 

υπαρχει και το wordpad :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κλέιδωμα που έχει είναι αυτό που το κάνει να πουλάει. Και αυτό γιατί ενθαρρύνει τους developpers να κάνουν σοβαρά προγράμματα για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κατηγορούμε την Apple γιατί κάνει ό,τι μπορεί για να διασφαλίσει τα προϊόντα και το λογισμικό της από κλεψιές είναι σαν κάτι τυπάκια που μου φωνάζουν στο δρόμο αν τους εμποδίζω να κάνουν ο,τι παρανομία γουστάρουν...

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που γράφεις εκτός από αυτό που έχω στο quote. Το να έχεις ανοικτό το μηχάνιμα δεν σημαίνει πως θα πέσουν όλοι οι χακεράδες πάνω του για να κάνουν κλεψιές. Και εκτός αυτού παραθέτω ένα πολύ υπέροχο κείμενο που το χε ποστάρει ένα παιδί σε αυτό το thread κάπου στην μέση.Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...