Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η μοναδική χρησιμότητα που μπορώ να βρω σε αυτό το πράγμα είναι ebook reader με browsing δυνατότητες. Πέραν του ότι στην ουσία είναι ένας ΔΕΚΤΗΣ υπηρεσιών (σε φάση, αν θέλω ένα τηλέφωνο, ένα νετμπουκ να κάνω τη δουλειά μου και ένα ebook reader, χέστο, παίρνω λάπτοπ) πείτε λίγο αν ως ebook χωρίς e-ink βολεύει ή πρέπει να παίρνεις δραμαμίνες στο 2ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική χρησιμότητα που μπορώ να βρω σε αυτό το πράγμα είναι ebook reader με browsing δυνατότητες. Πέραν του ότι στην ουσία είναι ένας ΔΕΚΤΗΣ υπηρεσιών (σε φάση, αν θέλω ένα τηλέφωνο, ένα νετμπουκ να κάνω τη δουλειά μου και ένα ebook reader, χέστο, παίρνω λάπτοπ) πείτε λίγο αν ως ebook χωρίς e-ink βολεύει ή πρέπει να παίρνεις δραμαμίνες στο 2ωρο.

Δραμαμίνες στανταράκι στη 1 ώρα. Εξαρτάται κι από τις αντοχές σου βέβαια, ξέρω παιδί που διάβασε μονοκοπανιά βιβλίο στο iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εδώ μέσα ασχολούνται με την τεχνολογία και πολλοί λίγοι έχουν καταλάβει προς τα πού πάει το πράγμα. Το videάκι του ChromeOS πιο πάνω τα λέει όλα.

Επειδή υπάρχουν εδώ 1000 κολλημένοι με τους υπολογιστές και τα λειτουργικά, νομίζετε ότι όλος ο κόσμος είναι έτσι;

Ο μέσος χρήστης θέλει να μπαίνει στο Ιντερνετ και τελείωσε, δεν τον νοιάζει ούτε το multitasking ούτε το MacOSX ούτε τίποτα από τα χαζά που λέτε, πάρτε το χαμπάρι.

 

Ο steve jobs είναι πολύ έξυπνος άνθρωπος και ασχολείται με την τεχνολογία εδώ και 35 χρόνια - λέτε να μην σκέφτηκε όλες αυτές τις ελλείψεις που αναφέρετε εδώ μέσα; Ενώ ξέρει ο κάθε τυχαίος που γράφει 5 γραμμές για την πλάκα του. Είναι γελοίο να το συζητάμε...

 

ΔΕΝ είναι υπολογιστής καταλαβετέ το! Είναι η ιδανική συσκευή για να μπαίνει η μάνα μου και ο πατέρας μου (οι οποίοι είναι 60+) στο Ιντερνετ και να βλέπουν κανένα email.

Επίσης, όπως αναφέρθηκε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ιδανικά στην εκπαίδευση σε συνδυασμό με καινούργιες εφαρμογές που θα γραφτούν και τις ήδη υπάρχουσες του Appstore. Αν το πάρει πρέφα ο απλός κόσμος, θα γίνει τεράστια επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει παιδια, δεν νομιζω ο μπαμπας και η μαμα του καθενος ηληκιας 60+ να αποτελεσουν την μεριδα του λεοντος για το ipad... :lol::lol::lol:

ολοι εμεις και εσεις θα το αγορασουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, σοβαρά τώρα. Δεν έχω κάτι εναντίον της apple και καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό των κατόχων συσκευών της, για να μη μιλήσω για το design που ομολογουμένως είναι κούκλικο.

 

Αλλά ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συσκευή, τι ακριβώς προσφέρει; Φανταστείτε πως σας παίρνει τηλ ένας φίλος και σας λέει "θέλω να αγοράσω μια συσκευή που __________". Τι θα έπρεπε να ρωτήσει για να του απαντήσετε "πάρε το iPad, είναι αυτό που θες"; Δηλαδή, σοβαρά, είναι μια μεγάλη φορητή οθόνη που σερφάρει στο ίντερνετ. Και αν εξαιρέσει κανείς την οθόνη αφής, τι λόγους έχει κάποιος και για ποια χρήση να προτιμήσει αυτό από ένα netbook; Τα ipod και iphone τα θεωρώ τεχνολογικά σημεία καμπής, τα μακ γενικά ό,τι πρέπει για όποιον δε θέλει να μπλέκει με την παραμικρή γνώση επί του θέματος, αυτό τι σκατά προσφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, σοβαρά τώρα. Δεν έχω κάτι εναντίον της apple και καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό των κατόχων συσκευών της, για να μη μιλήσω για το design που ομολογουμένως είναι κούκλικο.

 

Αλλά ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συσκευή, τι ακριβώς προσφέρει; Φανταστείτε πως σας παίρνει τηλ ένας φίλος και σας λέει "θέλω να αγοράσω μια συσκευή που __________". Τι θα έπρεπε να ρωτήσει για να του απαντήσετε "πάρε το iPad, είναι αυτό που θες"; Δηλαδή, σοβαρά, είναι μια μεγάλη φορητή οθόνη που σερφάρει στο ίντερνετ. Και αν εξαιρέσει κανείς την οθόνη αφής, τι λόγους έχει κάποιος και για ποια χρήση να προτιμήσει αυτό από ένα netbook; Τα ipod και iphone τα θεωρώ τεχνολογικά σημεία καμπής, τα μακ γενικά ό,τι πρέπει για όποιον δε θέλει να μπλέκει με την παραμικρή γνώση επί του θέματος, αυτό τι σκατά προσφέρει;

Δεν είναι τεχνολογικό σημείο καμπής??? Αφού το είπε ο ίδιος ο Jobs, μπορείς να της ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ BACKROUND!!!

 

Σοβαρά τώρα, αν έχεις λεφτά για πέταμα, φαντάζομαι διευκολύνει να έχεις αυτό το μπρίκι όταν είσαι αραχτός στον καναπέ και θέλεις να διαβάσεις τίποτα στο insomnia όσο παίζει διαφημίσεις στην τηλεόραση ή αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω για παρουσιάσεις ή αν θέλεις στην τουαλέτα να κατουρείς πιο highTech και μουράτα γιατί η εφημερίδα είναι μπαναλ πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρωτοαγόρασα το iphone παρατήρησα έκπληκτος τον πατέρα μου (60+ πολιτικό μηχανικό που σχεδιάζει με το χέρι) να κάνει browsing στο internet και να διαβάζει εφημερίδα... μέσα σε 60 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που άρχισα να του το δείχνω.

Προσωπικά θα πάρω ένα τουλάχιστον για τους γονείς μου. Να μπαίνουν internet να ακούνε μουσική και να βλέπουν και καμιά ταινία. Είμαι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιώ και εγώ.

Τα 350+ ευρώ που κάνει στην Αμερική χαλαρά τα δίνω!

Μην ξεχνάτε ότι δε μιλάμε για το tablet των 800-1000 ευρώ που θα έκανε τα πάντα, αλλά μια συσκευή 500- ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι δε μιλάμε για το tablet των 800-1000 ευρώ που θα έκανε τα πάντα, αλλά μια συσκευή 500- ευρώ.

Μια μικρη διορθωση:

Aπο 500€ αρχιζουν τα tablet pc, που ειναι πληρεις υπολογιστες...

http://www.skroutz.gr/s/55348/Gigabyte-M912M.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μακ γενικά ό,τι πρέπει για όποιον δε θέλει να μπλέκει με την παραμικρή γνώση επί του θέματος

Επειδή δουλεύω και στα δυο (μακ και πισι), μου εξηγείς τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...