Προς το περιεχόμενο

Apple iPad


ApoelAndreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω;

 

Μπορώ να βρω σε τιμή 500€ κάτι αντίστοιχο, που να είναι ελαφρύ, να μπορώ να το έχω μαζί με τα βιβλία μου (δε θέλω όγκο και καπάκια), να έχει 10 ώρες μπαταρία και να μπορώ να έχω μέσα εφαρμογές, μουσική, βιβλία και ίντερνετ;

 

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως εκπαιδευτικός, η μουσική επίσης μου είναι χρήσιμη, τα βιβλία το ίδιο (ειδικά αν το γεμίσω με παρτιτούρες) και το ίντερνετ είναι πάντα καλοδεχούμενο.

 

Ποια είναι η εναλλακτική πρόταση;

 

Και αν γίνεται, να μην έχει μικροκαθυστερήσεις γιατί δεν ξέρω αν θα το αντέξω να ξαναγυρίσω σε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manuel:

ενα tablet pc με κανονικο λειτουργικο μπορει να σε βολευε..

Θα ειχε παρομοιο μεγεθος οθονης, αλλα θα ζυγιζε παραπανω(πχ 0.9kg εναντι 0.7kg).

Το παραπανω βαρος ομως θα σου εδινε μεγαλυτερες δυνατοτητες, ευχρηστια και ταχυτητα..

Χανει επισης και σε αυτονομια..

 

Aν αυτα τα 300gr παραπανω σε κουραζουν (αλλα μπορει να ειναι πιο πρακτικο στη χρηση και ουσιαστικα πιο "ελαφρυ" γιατι δεν θα χρειαζεται να το κρατας), τοτε πας σε καποιο απο τα αναμενομενα tablet που θα ερθουν. (ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες θα παρουσιασουν και θα δεις ποιο θα σε βολεψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που βλέπω στη λίστα του damastes, τίποτα δε φαίνεται να καλύπτει κάποια βασικά πράγματα που καλύπτει το iPad (αν και ορισμένα έχουν τις δυνατότητες).

 

Κατ' αρχάς για το 3G που γκρινιάξατε πολλοί, τα 3 μόνο έχουν, εκ των οποίων το 1 έχει 1000€ και τα άλλα 2 δεν έχουν ακόμη τιμή.

 

Απορρίπτω αυτά που έχουν δίσκο 4 και 8GB. Και τα 16GB που έχει το iPad είναι οριακά αρκετά. Από 8 και κάτω, δεν το συζητώ.

 

Η καλύτερη περίπτωση φαίνεται το HP Slate, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη πόσες ώρες κρατάει και η τιμή ίσως είναι μεγαλύτερη.

 

Το JooJoo με τα 4GB απορρίπτεται.

 

To Notion Ink Adam κάτι φαίνεται να λέει, αν η τιμή του δεν είναι υπερβολική (λόγω 3G). Βλέπω, όμως, ότι δεν έχει flash και υποστηρίζει εφαρμογές από το Android Market, που σημαίνει ότι είναι κάτι παρόμοιο ουσιαστικά με το iPad (ή μήπως όχι; ). Οπότε ποιος ο λόγος;

 

Το Dell Mini έχει 5 ίντσες οθόνη

 

Το Archos 8GB και Android Market

 

Το Lenovo 1000$

 

Το Archos9 αντέχει μόνο 3 ώρες (!) και δεν έχει καν Multitouch.

 

Όσον αφορά τα links από κάτω, το Asus είναι με μκρή οθόνη και πληκτρολόγιο (καμία σχέση με το iPad), ενώ για το MSI δεν ξέρουμε ακόμα αρκετά πράγματα ώστε να κάνουμε τη σύγκριση. Καλή περιπτωσούλα μπορεί να είναι, όμως. Επί τη ευκαιρία (επειδή είδα Windows), αυτά μπορεί να κολλάνε και ιούς;

 

@haHa

 

Κάποια πρόταση σε τέτοιο tablet;

Επίσης, τι εννοείς θα μου έδινε μεγαλύτερες δυνατότητες, ευχρηστία και ταχύτητα;

 

Η ευχρηστία και η ταχύτητα είναι από τα πολύ δυνατά σημεία του iPad. Σε ταχύτητα το iPod Touch που έχω δε χάνει τίποτα, λειτουργεί σχεδόν άψογα. Ούτε μικροκολλήματα, ούτε τίποτα. Και από ευχρηστία τι να λέμε. Πιο απλό δε γίνεται και υπερβολικά άμεσο. Από τη στιγμή που αποφασίζεις πχ να κάνεις μια σημείωση, να κρατήσεις μια ώρα στο schedule σου ή οτιδήποτε, με ελάχιστες κινήσεις είσαι στο σωστό μέρος.

 

Το πρώτο tablet που βρήκα από το προηγούμενο ποστ που έκανες, είναι το Gigabyte M912M GR Atom 1.6 GHz/1024 MB/8.9"/160GB.

 

Κατ' αρχάς κοστίζει 540€, αλλά μικρό το κακό εδώ (εκτός αν το iPad κυκλοφορήσει κάτω από 500€, πχ στα 450€, οπότε έχουμε σημαντική διαφορά πλέον).

 

Είναι διπλάσιο σε βάρος, και όπως το βλέπω στη φωτογραφία μου φαίνεται πολύ ογκώδες για να το έχω σε μια απλή τσαντούλα δίπλα στα βιβλία μου (έχει και πληκτρολόγιο).

 

Καμιά καλή συγκεκριμένη πρόταση; Υπάρχει τελικά κάτι εναλλακτικό; Ή περιμένουμε τι θα ανακοινώσουν οι άλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ipad_no_flash_adobe.jpg

 

lol ειδικα το κατω δεξια...

 

nb20100130a3a.jpg

 

η fujitsu εβγαλε μια συσκευη με την ονομασια ipad το 2002!

Επεξ/σία από georgeadams
fixed image tags
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nb20100130a3a.jpg

 

η fujitsu εβγαλε μια συσκευη με την ονομασια ipad το 2002!

 

Και η Cisco, το 2006, είχε βγάλει ένα IP τηλέφωνο με την ονομασία iPhone, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Apple να ονομάσει έτσι το κινητό της. Απλά έκατσε και τα βρήκε με τη Cisco (φαντάζομαι πως τους πλήρωσε κάποιο ποσό). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Cisco, το 2006, είχε βγάλει ένα IP τηλέφωνο με την ονομασία iPhone, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Apple να ονομάσει έτσι το κινητό της. Απλά έκατσε και τα βρήκε με τη Cisco (φαντάζομαι πως τους πλήρωσε κάποιο ποσό). :-)

 

 

εδω εχει πληρωσει την creative για το ipod (για παραβιαση πατεντας), την cisco για το iphone, στην fuji θα κωλωσει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από τη μεγάλη αρνητικότητα που μου προκάλεσε η παρουσίαση του ipad και τις εύλογες πιστεύω απορίες μου πολλά post πίσω (#423) νομίζω ότι μετά από συμπτώσεις, τυχαία γεγονότα και προσεκτική ανάλυση πολλών απόψεων, έλυσα κάποιες απορίες μου. Και εξηγούμαι:

 

"Αυτό το πραγματάκι είναι μια νεα συσκευή που είναι ανάμεσα σε smart phone και netbooks (Jobs)". Όχι όμως σε χαρακτηριστικά, αλλά σε κατηγορίες χρηστών! Δλδ ένα smartphone, είναι πολύ καλό για κάποιον νεαρό επαγγελματία ή κάποιον έφηβο που κάνει το... κομμάτι του στην παρέα, και το netbook επίσης απευθύνεται σε γνώστες της τεχνολογίας και των window like ΛΣ που θέλεις κάποια εξεικοίωση. Με τους υπόλοιπους τι γίνεται???

 

Πχ1. Όταν είδε η μητέρα μου πρώτη φορά το ipod touch (δεν έχω iphone) ξετρελάθηκε! "Πωπω τι πράγματα κάνει" μου είπε, "και πόσο απλά" αλλά είναι λίγο μικρό και δυσκολεύομαι να τα δω. Σημείωση ότι έχει ecdl και ξέρει από pc αλλά και πάλι δυσκολεύεται γιατί έτσι είναι, ορισμένοι άνθρωποι δεν έχουν την τεχνολογία μέσα τους (ακόμα και νεαροί). Στο ipod, ότι κάνεις καταλαβαίνεις γιατί το κάνεις. Πατάς ένα κουμπί, ανοίγει η εφαρμογή, τέλος. Την κλείνεις, ανοίγεις άλλη, κλπ...

Κάπου εδώ όμως αρχίζουν τα πρώτα μειονεκτήματα του ipad.

Μ1:Δεν νομίζω ότι μπορεί η μάνα μου και ο κάθε απλός άνθρωπος να δώσει 500€ για να το πάρει. Γιατί το να είσαι gadgetάκιας και να τα σκάσεις το καταλαβαίνω. Αλλά εκεί πλέον ζητάς περισσότερα από μια τέτοια συσκευή. Το να πάρεις κάτι που έχει 500€ για μια πολυτέλεια, που αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν σου έλειπε, ε είναι κομματάκι δύσκολο...

 

ΠΧ2. Έχω έναν γνωστό, οικογενειακό φίλο (γύρω στα 50) ο οποίος επίσης ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο. Είναι γιατρός (σσ. το φυσάει) και θέλει μια συσκευή που να μπορεί να έχει τα ραντεβού του, να μεταφέρεται πιο εύκολα από ένα netbook, να είναι πιο απλό (σσ. όχι windows), να βλέπει το χρηματιστήριο live και όλα αυτά να μπορεί να τα βλέπει και να τα κάνει άνετα. Οπότε και εδώ η μεγάλη οθόνη είναι σωτήρια για αυτόν!

Όμως...

Μ2: Μπορεί να μην έχει πρόβλημα στο να δώσει 500€ να το πάρει, αλλά έχει άλλο πρόβλημα. Έχει έναν γιο στο εξωτερικό και θα ήθελε να μπορούν να βλέπονται μέσω chat (πράγμα που κάνει με το netbook). Θα ήθελε να βλέπει και κάποιες σελίδες που έχουν flash (ναι υπάρχει ακόμα τι να κάνουμε!).

 

Από τα παραπάνω λοιπόν βγάζω το συμπέρασμα ότι αυτή η συσκευή απευθύνεται σε όλους αυτούς τους απλούς ανθρώπους που είναι πολλοί περισσότεροι από εμάς (ψυχοgadgetάκιδες-πληροφορικάριους) που θα μπουν σε έναν νέο κόσμο ενημέρωσης και ψυχαγωγίας που εν έτη 2010 δεν τον ξέρουν. Μόνο που ακόμα και για αυτούς το ipad έχει τρανταχτά μειονεκτήμτα δυστυχώς (τα παραπάνω Μ1 και Μ2 και πολλά ακόμα που βαριέμαι να αναφέρω - ραδιο - usb - κλπ) και για μένα το μεγαλύτερο μειονέκτημά του είναι η "Αναγκαστική χρήση υπολογιστή". Δεν μπορείς να απευθύνεσαι σε ανθρωπους "μερικώς άσχετους" με υπολογιστή και να τους αναγκάζεις να έχουν υπολογιστή για να κάνουν το κάτι παραπάνω (πχ εισαγωγή/διαχείρηση τραγουδιών, βίντεο ή των αρχείων κειμένου που ήδη έχουν σε μια άλλη μορφή). Γιατί να μην μπορείς να περάσεις τις φωτογραφίες σου απ'ευθείας από τη φωτογραφική σου στο ipad δλδ?

 

Και νομίζω όλα τα παραπάνω θα τα είχαμε καταλάβει όλοι και δεν θα γινόταν αυτός ο χαμός τώρα, αν η apple έκανε την παρουσίαση με έναν εναλλακτικό τρόπο του στυλ "να μια συσκευή που δεν υπήρχε μέχρι τώρα σε αυτό το μέγεθος, με απλές λειτουργίες για ανθρώπους που θέλουν να μπουν στον χώρο της τεχνολογίας με εύκολο τρόπο" και όχι "να η superdouperouaou συσκευή που είναι επανάσταση και κάνει τα πάντα, "έχεις το ιντερνετ στα χέρια σου (χωρίς φλας που είναι το internet? - μέχρι τώρα το ipod/iphone και όλα τα άλλα τηλέφωνα τι λιγότερο έκαναν?) και είναι "μαγικο"!!! Έλεος δηλαδή...

 

Επανάσταση από την Apple ήταν ΜΟΝΟ το iphone 1g. Και αυτό για μόλις 3 πράγματα (που όμως έπιαναν πολύ μεγάλο κοινό): Ήταν πολύ στυλάτο (trendy boys/girls), είχε εκπληκτική multitouch οθόνη (gadget fans) και ένα απίστευτο appstore (εργαλεία και παιχνίδια έτσι απλά - αυτό θα είναι και η μεγάλη δύναμη του ipad). Απο κει και πέρα απλά ξεζουμίζει τους φανατικούς και μη, με μικροπροσθήκες για να κρατάει το ενδιαφέρον...

 

Και ένα τελευταίο (πολλά έγραψα), η μαγία των συσκευών της apple ίσως τελικά να είναι αυτό που αναφέρει ο Jobs κάποια στιγμή στην παρουσίαση. Όλα αυτά θα τα νιώσεις όταν το πάρεις στα χέρια σου, όταν νιώσεις το τι μπορείς να κάνεις. Όπως νομίζω νιώσαμε όλοι όταν πρωτοπιάσαμε στα χέρια μας το iphone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manuel:

Για ελαφρυ tablet, 900gr, κοιτα αυτο:

http://www.amazon.com/gp/aw/d.html/ref=redir_mdp_mobile/186-4041233-3332044?a=B002GCR04Y

 

Υστερει σε αυτονομια που εχει 5 ωρες, αλλα εχει περισσοτερες δυνατοτητες κ ειναι πιο γρηγορο.

 

Καποιος θα βολευτει με το ενα, καποιος με το αλλο.

Οπως εχω ηδη πει, το ipad ειναι μια ενδιαφερουσα συσκευη σε σχετικα προσιτη τιμη. Απλα απευθυνεται μαλλον σε περιορισμενο κοινο , που δεν εχει μικρο φορητο ή δυνατο smartphone.

Αν δεν ειχε κ τις ελλεψεις(camera,multitasking) θα ηταν ιδανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Αυτό το πραγματάκι είναι μια νεα συσκευή που είναι ανάμεσα σε smart phone και netbooks (Jobs)".

 

Μόνο μία διόρθωση... Ο Jobs είπε ότι είναι ανάμεσα σε smartphone και notebooks, και η οθόνη από πίσω είχε το iPad ανάμεσα σε ένα iPhone και ένα MBP....

Όσο για τα netbooks είπε ότι το μόνο τους πλεονέκτημα είναι η χαμηλή τιμή, σε όλα τα άλλα (χαρακτηριστικά, ευκολία χρήσης) υστερούν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μία διόρθωση... Ο Jobs είπε ότι είναι ανάμεσα σε smartphone και notebooks, και η οθόνη από πίσω είχε το iPad ανάμεσα σε ένα iPhone και ένα MBP....

Όσο για τα netbooks είπε ότι το μόνο τους πλεονέκτημα είναι η χαμηλή τιμή, σε όλα τα άλλα (χαρακτηριστικά, ευκολία χρήσης) υστερούν....

 

Ναι δίκιο έχεις, απλά ήθελα να εξηγήσω ότι δεν εννοούσε (φαντάζομαι) το hardware κομμάτι, αλλά το κοινό στο οποίο απευθύνονται. Όχι μικρό κ δυσχρηστο smartphone και όχι κάτι με πολύπλοκο ΛΣ (windows,κλπ) είτε είναι net είτε notebook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...