Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η kingston άλλαξε πρόσφατα το μοντέλο της ssdnow v και το καινουργιο μοντελάκι έχει 200-110 r-w.

To παλιό ίδιο μοντέλο 64 v με κωδικό SNV125 ήταν ψιλοτάφος 100-80 είχε προβληματικό κοντρόλερ jmicron 1ης γενιάς που κόλαγε (stuttering) το pc χωρίς λόγο και αιτία.

Ο 128άρης ήταν λίγο καλύτερος αλλά το stuttering stuttering.

Επιπλέον οι παλιοί δεν είχαν τριμ που εχουν οι κανούργιοι.

Αυτή την στιγμή και το παλιό και το νέο μοντέλο κυκλοφορούν στην αγορά με μια διαφορά τιμής της τάξης των 20-25 ευρό οπότε η προφανής επιλογή είναι να πας στον καινούργιο με κωδικό SNV425.

Για τον 64 ssdnow v+ τώρα που παρεπιπτώντος τον είχα πάρει 149 πριν 8 μήνες δεν τον εχει ανανεώσει ακόμα και κάνει πλέον 160-170.

Ναι μεν εχει καλά read-write αλλά δεν εχει trim οπότε δεν ξέρω αν αξίζει πλέον.

Λογικά κάποια στιγμή θα ανανεώσει και αυτό το μοντέλο της η kingston και θα του δώσει μάλλον trim και ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες read - write πάνω απο 200-110 του καινούργιου απλού V.

Σαν κατοιγορία θα στέκεται μια χαρά απέναντι στους ocz που είναι ήδη πολύ γρήγοροι και στους P-series της Corsair.

Η τιμή του θα είναι στα ίδια πάνω κάτω αφού δεν την πέρνει αλλιώς λόγο postville.

Ο 40άρης ssdnow τώρα δεν εχει καμία σχέση με τους 64άριδες είναι ουσιαστικά ενας intell χ25v με firmware της kingstone και χακάρετε για να υποστηρίξει ότι και ο Intel βλέπε trim.

Αυτό το μοντέλο θα αντικατασταθεί σταδιακά απο το 30 ssdnow v και οποίος πάλι δεν εχει καμία σχέση με τον 40άρη αφού είναι toshiba.

Εχει ελαφρός αυξημένο write χειρότερο read (καμιά σχέση στα 4k read-writes...) υποστηρίζει trim μαμά και έχει χάσει και 10 gb χωρητικότητας...

Για μένα λοιπόν ή Intel ή kingston 40 με την προοπτική να ανοίξεις το trim και να τον κάνεις ίδιο.

Εγω για χάρη του παραμέρισα τον κατά πολύ ακριβότερο 64 ssdnow v+ που μπήκε στο 2ο pc και ας ήταν μεγαλύτερος.

 

Αυτά τα λίγα για τους χαμηλού και μεσαίου κόστους ssd.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπομπα τα πες ...

Thnx....:-)

 

---------- Προσθήκη στις 18:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:56 ----------

 

Δλδ αυτος ειναι παρα πολυ καλο vfm ...

Eιναι και καλυτερος ( + to Trim ) και μεγαλυτερος απο τον Χ25-V για 38 ευρω διαφορα ... :rolleyes:

 

Λεω να ακυρωσω τον Ιntel X25-V ... :-D

Επεξ/σία από alexis333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίδες έχω από βδομάδες τώρα τον x25-v της intel (40αρης) με w7 pro 64bit + office 2003 + basic programs + drivers και μου μένουν ~20 GB FREE.

 

ήμουνα και εγώ να πάρω τον ssdnow της kingston (τον 40αρη), άλλα λέω για 10 ευρώ παραπάνω με έτοιμο TRIM support, μην την ψάχνεις τι δουλειά. Plug&play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίδες έχω από βδομάδες τώρα τον x25-v της intel (40αρης) με w7 pro 64bit + office 2003 + basic programs + drivers και μου μένουν ~20 GB FREE.

 

ήμουνα και εγώ να πάρω τον ssdnow της kingston (τον 40αρη), άλλα λέω για 10 ευρώ παραπάνω με έτοιμο TRIM support, μην την ψάχνεις τι δουλειά. Plug&play.

 

Ναι αλλα ο Kingston 64gb που παραθετω πιο πανω απο το pc1 ειναι καλυτερος σε ολα απο τον X25-V για +38 ευρω ....

 

Εκτος κι αν εχω καταλαβει κατι λαθος που δε νομιζω ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα καταλαβες ο Αθανασιος μιλαει για το SNV125 μοντελο και οχι το SNV425.

 

Ναι το ξερω οτι μιλαει γι αυτο ...

Απλα εγω λεω για τον 64gb .... :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω οτι μιλαει γι αυτο ...

Απλα εγω λεω για τον 64gb .... :-D:-D:-D

ε ναι, και με αυτήν την λογίκη με ακόμη +40 ευρώ παίρνεις postville. Και με άλλα +40 ευρώ, παίρνεις mlc και πάει λέγοντας :-) . Άλλο 40 ευρώ, και άλλο 10.

 

Εκτός αυτού, ο x25-v έχει πολύ καλά και σταθερά random read/writes, που τον καθιστούν τέλειο vfm για OS + basic programs + drivers. Και όπως είπα, με όλα αυτά +office 2003, μου μένουν 20GB. Τι άλλο θες;

 

Οι μεγάλοι ssds έχουν νόημα όταν ο χρήστης θέλει να τους χρησιμοποιεί και για storage (movies κτλ) ή/και για συχνή εγκατάσταση μεγάλων προγραμμάτων. Με άλλα λόγια απευθύνονται στους χρήστες που θέλουν να απαλλαγούν πλήρως από τους hdd.

 

Εγώ για storage έχω έναν seagate baracude 250αρη και μου είναι υπεραρκετός :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι, και με αυτήν την λογίκη με ακόμη +40 ευρώ παίρνεις postville. Και με άλλα +40 ευρώ, παίρνεις mlc και πάει λέγοντας :-) . Άλλο 40 ευρώ, και άλλο 10.

 

Εκτός αυτού, ο x25-v έχει πολύ καλά και σταθερά random read/writes, που τον καθιστούν τέλειο vfm για OS + basic programs + drivers. Και όπως είπα, με όλα αυτά +office 2003, μου μένουν 20GB. Τι άλλο θες;

 

Οι μεγάλοι ssds έχουν νόημα όταν ο χρήστης θέλει να τους χρησιμοποιεί και για storage (movies κτλ) ή/και για συχνή εγκατάσταση μεγάλων προγραμμάτων. Με άλλα λόγια απευθύνονται στους χρήστες που θέλουν να απαλλαγούν πλήρως από τους hdd.

 

Εγώ για storage έχω έναν seagate baracude 250αρη και μου είναι υπεραρκετός :-)

 

Συγνωμη που θα στο πω αλλα για ταινιες οι περισσοτεροι εχουν πολλα Τερρα και οχι 250αρη....Οσο για συστημα εμενα μου πιανει 37GB απο τα 128...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων ...

Δε βγαζει πουθενα αυτη η κουβεντα ...

 

Απλα με οσα εχουμε πει ειμαι αναμεσα σε Intel X25-V και KINGSTON SNV425-S2/64GB SSDNOW V SERIES ....

Δε με πειραζει να δωσω 138 ευρω αν τα αξιζει ο συγκεκριμενος ( σε σχεση με τον X25-V παντα ) ...

Αλλα ακομα δεν εχω παρει την αποφαση μου ...

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που θα στο πω αλλα για ταινιες οι περισσοτεροι εχουν πολλα Τερρα και οχι 250αρη....Οσο για συστημα εμενα μου πιανει 37GB απο τα 128...

Προφανώς δεν έχω ταινίες :-D

 

Btw, τι σύστημα έχεις που θέλει 37GB;; :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 Ultimate x64 και στα 3 PC μου, κατω απο 25GB δεν εχουν πιασει σε κανενα, μαζι εννοειται με προγραμματα Bench και αλλα.

Τωρα αν μιλαμε για Γυμνο συστημα παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικο σας .... :P

 

Νεα εγκατασταση ειναι ...

Χανω 5-6 οντως ...

 

θα ποσταρω αργοτερα νεα αποτελεσματα..

Επεξ/σία από alexis333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιό image φόρτωσες ή είναι νέα η εγκατάσταση χάνεις 5-6mb σε 4k writes για κάποιο λόγο.

Είσαι σε win7 και AHCI ώστε να δουλεύει το trim.

Το crystalmark βάλτο στο 100 όταν κάνεις το test.(όλοι έτσι το εχουμε αν παρατηρήσεις)

Stressaρεις λιγότερο το δίσκο και να ξέρεις οτι γίνεται degration με την πολύ χρήση και το υπερβολικό γέμισμα.(το trim το καταπολεμά αυτό βέβαια)

Και το defrag επίσης απαγορεύεται.

Πως σου φαίνεται ή αίσθηση.:-)

Καλορίζικος.

 

Κλείσε indexing κάνε disable page file, system restore και tickαρε το enable disk caching μήπως φταίνε αυτά.

Όχι πως θα δεις διαφορά αλλά για την χαρά του benching.

Μην αναλωθείς σε άλλα tweaks.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Intel σου δινει την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις Trim και με IDE mode μεσα απο προγραμμα.

Δοκιμασε και σε IDE αλλα και σε ACHI για να δεις που εχεις καλυτερα Read/Writes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...