Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω έναν Samsung 840 evo 250GB από το 2014. Έχω κάνει update firmware, trim κλπ (με το samsung magician).

Έχει 90GB ελεύθερα και τελευταία κολλάει μερικές φορές όταν ανοίγω explorer ή κάποιο πρόγραμμα, σαν να μη μπορεί να διαβάσει από τον δίσκο, αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Πιστεύετε είναι λογικό στην τριετία να χρειάζεται αντικατάσταση;

 

 

οχι δεν ειναι λογικο ουτε και αυτη η συμπεριφορα ειναι λογικη.

 

ισως κατι εχεις κολλησει εσυ και σου τραβαει πορους και δειχνει να κολλαει το pc

 

για να εισαι σιγουρος πως φταιει μονο ο δισκος θα πρεπει να του κανεις ενα φορματ και να δεις πως παιζει σε ενα καθαρο λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να εισαι σιγουρος πως φταιει μονο ο δισκος θα πρεπει να του κανεις ενα φορματ και να δεις πως παιζει σε ενα καθαρο λειτουργικο.

Δυστυχώς είναι ο boot disk, οπότε δεν σώζεται η κατάσταση. Θα πρέπει να σκέφτομαι format...(εννοώ migration του patition).

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

για overprovisioning πρεπει να εχω unallocated space η αρκει να υπαρχει αρκετος ελευθερος χωρος;

 

 

εχω διαβασει πως δεν παιζει ρολο. αλλα δεν εκανα και τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ανοιξα μετα απο μηνες τον υπολογιστη και ειδα χαμηλη αποδοση του samsung 840 evo. ετρεξα ενα hdtach και ειδα οτι επεφτε η ταχυτητα στα 30 και ειχε πολυ χαμηλο μεσο ορο. ετρεξα μετα απο το Magician το perfomance optimization και βελτιωθηκαν καπως τα πραγματα αλλα παραμενει χαμηλη η αποδοση σε σχεση με πριν. οι μετρησεις εγιναν  με το rapid mode κλειστο εννοειτε. υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να επανελθει ο δισκος σε φυσιολογικα επιπεδα? 

 

hdtach1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://prntscr.com/f4eft7 

Έχει γεμίσει το section του σκληρού όπου έχω ουσιαστικά μέσα τα windows..υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την χωρητικότητα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://prntscr.com/f4eft7 

 

Έχει γεμίσει το section του σκληρού όπου έχω ουσιαστικά μέσα τα windows..υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την χωρητικότητα ? 

αν και σε λάθος μέρος ρωτάς :-D

κατέβασε το aomei partition assistant και κάνε resize στο μέρος με τα windows.

ΠΡΟΣΟΧΗ,επειδή το οτιδήποτε μπορεί να πάει στραβά(μου έχει τύχει απλά να κρασάρει κατα το resize οπότε τα έχασα ολα)κανε ενα backup και προετοιμάσου για ενδεχόμενο φορματ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://prntscr.com/f4eft7 

 

Έχει γεμίσει το section του σκληρού όπου έχω ουσιαστικά μέσα τα windows..υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την χωρητικότητα ? 

Δοκιμασε και το smart defrag και κανε ολες τις παραμετρους μια μια με τη σειρα

http://download.cnet.com/Smart-Defrag/3001-2094_4-10759533.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!! Έχω στήσει ένα σύστημα εδώ και ένα μήνα και έχω βάλει ένα SSD 250 GB και ένα HDD 1 tera. Επέλεξα καθώς πέρναγα τα windows για πρώτη φορά να τα βάλω στον HDD. Ναι το ξέρω πως να τα βάλω στον SSD θα τρέχουν πιο γρήγορα, αλλά ήθελα για games που είναι απαιτητικά. Έχω συνδέσει κανονικά τα καλώδια SATA 3 στη μητρική αλλά το θέμα είναι πως δεν μου διαβάζει των SSD. Ντάξει έχω βολευτεί με τον HDD αλλά θα ήθελα να θέσω σε λειτουργία και τον SSD. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (το καλώδιο δουλεύει κανονικά και αναγνωρίζει τον SSD στο BIOS. Όταν ανοίγω το PC δεν μου τον εμφανίζει καθόλου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!! Έχω στήσει ένα σύστημα εδώ και ένα μήνα και έχω βάλει ένα SSD 250 GB και ένα HDD 1 tera. Επέλεξα καθώς πέρναγα τα windows για πρώτη φορά να τα βάλω στον HDD. Ναι το ξέρω πως να τα βάλω στον SSD θα τρέχουν πιο γρήγορα, αλλά ήθελα για games που είναι απαιτητικά. Έχω συνδέσει κανονικά τα καλώδια SATA 3 στη μητρική αλλά το θέμα είναι πως δεν μου διαβάζει των SSD. Ντάξει έχω βολευτεί με τον HDD αλλά θα ήθελα να θέσω σε λειτουργία και τον SSD. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (το καλώδιο δουλεύει κανονικά και αναγνωρίζει τον SSD στο BIOS. Όταν ανοίγω το PC δεν μου τον εμφανίζει καθόλου)

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά αυτό που έχεις κάνει είναι εντελώς κουφό..

Το λειτουργικό ΠΡΕΠΕΙ να είναι στον ssd. Τα παιχνίδια που τρέχεις, ειδικά αν είναι online, το loading υποστηρίζεται εκεί που βρίσκεται το λειτουργικό.

Μήπως πρώτα να διορθώσεις αυτό; Μετά δεν είναι τίποτα να βρεις τον δεύτερο δίσκο. Θα σου πω την διαδικασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...