Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις αρχεία στον hdd?

Όχι. Πρώτου κάνω format τα πέρασα στον εξωτερικό σκληρό. Είμαι comple από θέμα αποθήκευσης. Το πρόβλημα μου είναι πως μου διαβάζει Μόνο το δίσκο που έχω τα windows και όχι και τον 2ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εικονίδιο υπολογιστής κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις Διαχείριση. Εκεί πας στην Διαχείριση Δίσκων και λογικά θα δεις τον σκληρό. Τον επιλέγεις δεξί κλικ και του δίνεις γράμμα (ακολουθείς την διαδικασία που έχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας δεξι κλικ, ο υπολογιστης μου

και πας στην διαχειριση / διαχειριση διασκων / δεξι κλικ στον hdd  και τον ενεργοποιεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα. Έχω στήσει ένα σύστημα msi tomahawk z270 με 7700k και ssd intel p660 512 m.2. Το θεμα μου είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω τα windows (7) δεν μου βγάζει τον δίσκο ενώ στο bios γράφει ότι στη θύρα μ.2 οτι είναι συνδεμένος ο δίσκος. Να σημειωθεί ότι δεν έχω κανένα άλλο σκληρό συνδεμένος και ούτε ο υπολογιστής ανοίγει. Το σύστημα είναι καινούριο και προσπαθώ να το εγκαταστήσω όλα από την αρχή. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη. Επίσης να πω ότι τον ssd τον έχω σωνδεμενο στη θύρα m.2 2 που γράφει πάνω και boost αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα. Έχω στήσει ένα σύστημα msi tomahawk z270 με 7700k και ssd intel p660 512 m.2. Το θεμα μου είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω τα windows (7) δεν μου βγάζει τον δίσκο ενώ στο bios γράφει ότι στη θύρα μ.2 οτι είναι συνδεμένος ο δίσκος. Να σημειωθεί ότι δεν έχω κανένα άλλο σκληρό συνδεμένος και ούτε ο υπολογιστής ανοίγει. Το σύστημα είναι καινούριο και προσπαθώ να το εγκαταστήσω όλα από την αρχή. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη. Επίσης να πω ότι τον ssd τον έχω σωνδεμενο στη θύρα m.2 2 που γράφει πάνω και boost αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα 7 δεν έχουν κατευθείαν υποστήριξη για nvme ssds. Πρέπει να κατεβάσεις και να ενσωματώσεις τους drivers σε ένα φλασάκι. Η Intel εξηγεί τη διαδικασία εδώ: http://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/solid-state-drives/Intel_6_Series_PCIeNVMe_InstallGuide.PDF 

Επίσης δες εδώ για το ίδιο θέμα: http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3237614/install-windows-samsung-sm961-ssd-drive-matter.html?_ga=2.209652306.1124548238.1494604000-326041300.1474321419#xtor=EPR-8809 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Προηγουμένως άνοιγε. Δες εδώ: https://www.intel.com/content/www/us/en/support/memory-and-storage/000022378.html στην προτελευταία ερώτηση:  How do I install the Windows 7* OS on the Intel® SSD 600p/Pro 6000p series drives as a boot drive?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα. Έχω στήσει ένα σύστημα msi tomahawk z270 με 7700k και ssd intel p660 512 m.2. Το θεμα μου είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω τα windows (7) δεν μου βγάζει τον δίσκο ενώ στο bios γράφει ότι στη θύρα μ.2 οτι είναι συνδεμένος ο δίσκος. Να σημειωθεί ότι δεν έχω κανένα άλλο σκληρό συνδεμένος και ούτε ο υπολογιστής ανοίγει. Το σύστημα είναι καινούριο και προσπαθώ να το εγκαταστήσω όλα από την αρχή. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη. Επίσης να πω ότι τον ssd τον έχω σωνδεμενο στη θύρα m.2 2 που γράφει πάνω και boost αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άνοιξε ένα νέο θέμα γιατί εδώ που το έχωσες τι βοήθεια να πάρεις? Γράψε τότε πάλι το ιστορικό αλλά εξήξγησε τι εννοείς ότι ούτε ο υπολογιστής ανοίγει. Προσπάθησε να γράφεις πιο απλά και με επρισσότερη λεπτομέρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχε?

Ναι όλα μια χαρά δουλεύουν όλα άπταιστα!!!!

Παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα. Έχω στήσει ένα σύστημα msi tomahawk z270 με 7700k και ssd intel p660 512 m.2. Το θεμα μου είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω τα windows (7) δεν μου βγάζει τον δίσκο ενώ στο bios γράφει ότι στη θύρα μ.2 οτι είναι συνδεμένος ο δίσκος. Να σημειωθεί ότι δεν έχω κανένα άλλο σκληρό συνδεμένος και ούτε ο υπολογιστής ανοίγει. Το σύστημα είναι καινούριο και προσπαθώ να το εγκαταστήσω όλα από την αρχή. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη. Επίσης να πω ότι τον ssd τον έχω σωνδεμενο στη θύρα m.2 2 που γράφει πάνω και boost αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Περιμένω βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν και θα συμφωνήσω με τον Blue Blood ότι εδώ δεν θα το δουν πολλοί, εγώ θα σου προτείνω να κατεβάσεις τα Windows 10. Και εγώ στην αρχή ήθελα στο καινούργιο σύστημα να εγκαταστήσω τα 7, ρώτησα και όντως ισχύει πως τα 10 έχουν πιο πολλές δυνατότητες. Αξίζει να τα δοκιμάσεις και θα με θυμηθείς. Όσο για τα 7 απλά ακολούθησε τα βήματα που σου έστειλε ο fujitsu!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, χθες το βράδυ έκανα φορματ (secure erase) τον ssd. Στην συνέχεια καθώς πέρασα windows, drivers κ.α. πέρασα και το Samsung Magician. Κατέβασα την καινούργια έκδοση (δεν την ήξερα πιο πριν) και μου έβγαλε πως το Firmware του SSD δεν είναι updated στην τελευταία έκδοση. Έρχομαι τώρα εγώ και ρωτάω, πατήσω αναβάθμηση; Μήπως μετά από αυτή θα πρέπει να ξανακάνω secure erase; Αν δεν κάνω update πειράζει; Επίσης το Rapid Mode το προτειμάτε στο ΟΝ; Το σύστημα είναι της υπογραφής μου.

 

]BONUS: Χθες το βράδυ δεν μου το έβγαζε αλλά σήμερα το πρωί που ξύπνησα μου το βγάζει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή. Έψαξα στο internet αλλά δεν με βοήθησαν αυτά που λένε.

 

tYzO0Oo.jpg

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα το update να το κάνεις, απλά τσέκαρε πρώτα αν θα σου σβήσει τα αρχεία ή όχι. Δε χρειάζεται να κάνεις secure erase κάθε φορά, ένα απλό format αρκεί. Προσωπικά το Rapid Mode το έχω ενεργοποιημένο αλλά επίσης έχω 16GB Ram, γιατί απ' ότι ξέρω σου δεσμεύει κάποιο μέρος της μνήμης το οποίο βέβαια μπορείς να ορίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...