Προς το περιεχόμενο

SSD tips - tweaks & trim support


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια εχω εναν samsung evo 250gb και ξαφνικα απο εχτες στο παιχνιδι μεσα κολαει για 3 δευτερολεπτα και ξανα ξεκιναει παλι, δεν το εκανε αυτο παλια,  υπαρχει καποιο διαγνωστικο για τους ssd να βαλω να δω τι θα μου βγαλει;  επισης υπαρχει περιπτωση να εχει αρχισει να χαλαει ο δισκος;  το sentinel μου το βγάζει 100% πάντως τον δισκο το διαγνωστικο για το διαβασμα που εχει το περασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά αγόρασα τον samsung 960 evo M2 NVMe, θα πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο bios για να τρέξει απο εκεί το λειτουργικό σύστημα σε Μ2 pci express socket; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ιδιαίτερο δεν χρειάζεται να κάνεις παρά να αλλάξεις το boot option ώστε 1η επιλογή να είναι ο Μ.2.

Οκ ευχαριστώ, έκανα clone απο τον άλλο ssd, κανένα πρόβλημα. Διάβαζα κάτι οδηγίες αλλά πρέπει να ήταν για εγκατάσταση απο την αρχή με στικάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Mπορειτε να μου πειτε πως γινεται ενω θα επρεπε να εχω δεσμευμενα 363 GB οταν μαρκαρω ολα τα αρχεια μεσα στο τοπικο δισκο να μου λεει 288 GB δεσμευμενα

Τα υπολοιπα 75 GB απο που ειναι δεσμευμενα ακριβως δεν εχω καταλαβει.

post-391493-0-31633100-1507004067_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο βδομαδα θα εχω επιτελους τον ssd που λειπει απο το συστημα. θα ηθελα ενα προγραμμα για να κανω clone το συστημα μου στον ssd. ο ssd ειναι ο τριον 150 240 gb και τα αρχεια που εχω στο συστημα μου ειναι γυρω στα 200! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο βδομαδα θα εχω επιτελους τον ssd που λειπει απο το συστημα. θα ηθελα ενα προγραμμα για να κανω clone το συστημα μου στον ssd. ο ssd ειναι ο τριον 150 240 gb και τα αρχεια που εχω στο συστημα μου ειναι γυρω στα 200! 

Εγώ αυτό που εμπιστεύομαι είναι το clonezila φυσικά το acronis είναι καλύτερο άλλα και πάλι αυτο δουλεύω εγω προσωπικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. Ήμουν χρήστης των Windows 7 και πριν μια βδομάδα έκανα φορματ και καθαρή εγκατάσταση τα 10. Από τότε το fb και το YouTube κολλάνε απίστευτα στα βίντεο τους. Επίσης παρατήρησα fps drop στο csgo, παιχνίδι χαμηλών απαιτήσεων και τις ρυθμίσεις του τις έχω στο low. Μήπως φταίει που δεν έκανα secure erase τον ssd; Πάντα τον κάνω και είναι η πρώτη φορά που δεν το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...