Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι αυτο που γίνεται τώρα ειναι μεγαλύτερη χαζομάρα: Αν δουν οτι ο κόσμος που επωφελείται απο τα τσαμπα ειναι πολυς και με ψιλογεματα πορτοφόλια (μπορουν να το μετρήσουν, ασε που ειναι φανερο) δεν αποκλείεται να κινησουν διαδικασίες για ελεγχους μεσω ISP. Ο νομος υπάρχει και η ερμηνεία του παντα θα ειναι εις βαρος μας. ;)

)

 

Σωστο, ειναι πολυ πιθανον να μας κηνυγανε ηλεκτρονικα τωρα που τους δωσαμε λαβη με διαδηλωσεις για το ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ειμαστε αυτοι που κατεβαζουμε παρανομα.

 

Ας ειναι καλα ομως το "Forced Encryption Protocol" το οποιο θα ενεργοποιησουμε ολοι επειδη το ειχαμε απο αφελεια στο "None" ή στο "Enabled" στους τορρεντ client μας ετσι ωστε ο ISP να μην μπορει να:

 

α) Εφαρμοσει p2p Filtering (να μην μπορει να ξερει τι κατεβαζουμε δηλαδη)

 

β) Επιβαλλει protocol QoS (Δηλαδη να δινει προτεραιοτητα σε πακετα τυπου http/ftp/mail αφηνοντας τελευταιa και καταιδρωμενa τo p2p tcp packets, πραγμα που ηδη εφαρμοζει η οτενετ τα τελευταια 2 χρονια νευριαζοντας τους χρηστες επειδη δνε μπορουν να κατεβασουςν γρηγορα την αγαπημενη ταινια και το οποιο ευκολα ξεπερνιεται με χρηση εκτος της - Εξαναγκασμενης κρυπτογραφησης - που εννοειται, επισης του κατεβασματος του τελευταιου beta utorrent client ετσι ωστε να μην ειναι γνωστος ο αλγοριθμος κρυπτογραφης(encryption pattern)

Επεξ/σία από Nik0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

(παρένθεση)

β) Επιβαλλει protocol QoS (Δηλαδη να δινει προτεραιοτητα σε πακετα τυπου http/ftp/mail αφηνοντας τελευταιa και καταιδρωμενa τo p2p tcp packets, πραγμα που ηδη εφαρμοζει η οτενετ τα τελευταια 2 χρονια νευριαζοντας τους χρηστες επειδη δνε μπορουν να κατεβασουςν γρηγορα την αγαπημενη ταινια

Δε συμβαίνει αυτό. Μάλλον όσοι το ισχυρίζονταν ή ήταν προκατειλημμένοι ή είχαν προβλήματα με τη γραμμή ή με τις ρυθμίσεις που είχαν κάνει.

Τουλάχιστον εγώ εδώ και 2 χρόνια που έχω ADSL/VDSL ποτέ μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα σε κατέβασμα torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειχε αναοινωθει σε σχετικο thread και στο adslgr.com to QoS που εφηρμοζε η Οτενετ.

 

Προσωπικα δεν εχω εμπειρια επειδι δεν εχια ποτε Conn-X αλλα ειχα ακουσειο πολλες γρκρινεις και απο παιδια που γνωριζαν τι κανουν και το ξεπερνουσαν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς έσοδα λειτουργούσε δηλαδή η σελίδα Pigeon ?

Είπαμε: από Google ads. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο αρκούν για να τρέξεις ένα site τέτοιου μεγέθους. Τα παιδιά του insomnia θα ξέρουν κάτι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειχε αναοινωθει σε σχετικο thread και στο adslgr.com to QoS που εφηρμοζε η Οτενετ.

Βρε ας έχει ανακοινωθεί ό,τι θέλει. Εγώ που δεν είχα πρόβλημα είμαι από άλλο σύμπαν? :o

Άαααρα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ας έχει ανακοινωθεί ό,τι θέλει. Εγώ που δεν είχα πρόβλημα είμαι από άλλο σύμπαν? :o

Άαααρα... :-)

 

μηπως χρησιμοποιουσες forced encryption και beta torrent clients και δεν μπορουσαν να κανουν analyze τα πακετα για να καταλαβουν οτι προκειται για p2p traffic?

 

Aλλοι χωρις αυτες τις λειτουργιες κατεβαζαν σχετικα αργα και μολις τις ενεργοποιουσαν κατεβαζαν σφαιρα.

 

Τι να πω...παντως καπνος χωρις φωτια δνε υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι (και το number of connections το έχω 800/400). Έλα ρε συ τώρα... σιγά μην είμαι και σε προστατευμένη περιοχή, αν είναι δυνατόν. :lol:

 

 

Τι να πω...παντως καπνος χωρις φωτια δνε υπαρχει.

Ναι, μπορεί να τους έχει καταρραστεί η μούμια ή να τους πήρε χαμπάρι ο ΟΤΕ και να το κάνει μόνο για πάρτη τους. :mrgreen:

 

Προφανώς όσοι είχαν προβλήματα ήταν τεχνικής φύσης.

 

 

Τέλος πάντων, είμαστε και offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ κατέβηκες, ε? :rolleyes:

 

Ε ναι. Όλοι αυτοί που στραβομουτσουνιάζουν με την νεολαία που κατέβηκε στους δρόμους για αυτόν τον γελοίο λόγο, είναι από τους πρώτους στις πορείες και δεν σκύβουν το κεφάλι στις προσταγές της... κρίσης.

 

 

Εκτός και είναι βολεμένοι που δεν πιάνετε :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως χρησιμοποιουσες forced encryption και beta torrent clients και δεν μπορουσαν να κανουν analyze τα πακετα για να καταλαβουν οτι προκειται για p2p traffic?

 

Aλλοι χωρις αυτες τις λειτουργιες κατεβαζαν σχετικα αργα και μολις τις ενεργοποιουσαν κατεβαζαν σφαιρα.

 

Τι να πω...παντως καπνος χωρις φωτια δνε υπαρχει.

 

 

 

offtopic

 

εχω φιλο που ειχε otenet και με το βετα του utorrent τοτε κατεβαζε με κανονικες ταχυτητες ενω με τον stable οχι. ο ιδιος μου το ειπε οταν του ειπα τι παιζει και το δοκιμασε. γιαυτο και τσαντιστηκε και αλλαξε εταιρεια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

 

εχω φιλο που ειχε otenet και με το βετα του utorrent τοτε κατεβαζε με κανονικες ταχυτητες ενω με τον stable οχι. ο ιδιος μου το ειπε οταν του ειπα τι παιζει και το δοκιμασε. γιαυτο και τσαντιστηκε και αλλαξε εταιρεια :P

 

Αρα να μια ακομη αποδειξη οτι η ΟΤΕνετ μπορουσε και εκανε packet filtering με το stable utorrent ενω με το alpha/beta δεν μπορουσε λογω αλλαγης του μεχρι εκεινης στιγμης known encryption pattern algorithm.

 

Aρα δεν ηταν επεα πτεροεντα τα λεγομενα, οντως επιχειρουσε να επιβαλει QoS και δεν ξερω αν ακομη επιχειρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά απόδειξη? Ο καθένας καταλαβαίνει και λέει ό,τι γουστάρει. Αλλουνού μπορεί να του φταίει η κάρτα δικτύου του, αλλουνού το modem-router, η ονομασία του προγράμματος, οι ρυθμίσεις, τα σημεία του ISP, οι κόμβοι, το δήθεν φιλτράρισμα, ο θεός, η κατάντια της Ελλάδας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...

Πολύ απλά σας λέω εδώ και πάνω από 2 χρόνια που είμαι στον ΟΤΕ ποτέ με ποτέ και με κανένα τρόπο δεν είχα προβλήματα. Άρα για μένα είναι άχρηστα ή φήμες αυτά που λέγονται, άρα τέλος, τόσο απλά...

:-)

 

Μη μείνουμε offtopic όμως (υπάρχει ανοχή από τη διαχείριση αλλά ας μην το παραξηλώσουμε). :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα δεν εχουν ΤΟΣΟΙ πολλοι ανθρωποι που πριν αλλαξουν το setting και βαλουν βετα κατευβαζαν ως χελωνες.

 

Γιατι υπερασπιζεις τοσο πολυ τον ποτε? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός θέματος.

 

Κανενα προβλημα δεν εχουν ΤΟΣΟΙ πολλοι ανθρωποι που πριν αλλαξουν το setting και βαλουν βετα κατευβαζαν ως χελωνες.

Ξέρεις ΠΟΣΟΙ πολλοί ισχυρίζονται πως έχουν δει UFO? Και ΠΟΣΟΙ περισσότεροι είναι σίγουροι για την ύπαρξή τους? Δεν είναι επιχείρημα σοβαρό αυτό, όταν σου λέει ο άλλος "εγώ δεν έχω πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια".

Στο κάτω κάτω, ποιός είπε πως σε κάθε 0.1 build του utorrent "αλλάζει ο αλγόριθμος κρυπτογράφησης", τί φρούτο είναι πάλι αυτό? Καταρχήν αν άλλαζε, πώς θα υπήρχε backward compatibility? Και ποιός είπε πως αν κάποιος ISP κάνει περιορισμό στα πακέτα αυτό σχετίζεται με είδος του αλγόριθμου κρυπτογράφησης ή του αν προέρχονται από bittorrent πρωτόκολλο ή VOIP ή streaming? Υπάρχει κάπου τεχνική τεκμηρίωση για τα λογισμικά που - ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ - χρησιμοποιεί για το φιλτράρισμα ή απλά ό,τι λένε κάποιοι? :rolleyes:

 

Γιατι υπερασπιζεις τοσο πολυ τον ποτε? :-)

WTF, τί εννοείς με αυτό? :confused: Με την ίδια (όποια) λογική μπορείς να θέσεις και αντίστροφο ερώτημα.

Επίσης βάλε και την πιθανότητα πως μπορεί απλά να μην αρέσκομαι να διαβάζω ατεκμηρίωτες φήμες, κακό είναι?

λέω εδώ και πάνω από 2 χρόνια που είμαι στον ΟΤΕ ποτέ με ποτέ και με κανένα τρόπο δεν είχα προβλήματα. Άρα για μένα είναι άχρηστα ή φήμες αυτά που λέγονται

Τί είναι δυσνόητο από τα παραπάνω?

 

Τέλος πάντων, μήπως αν συνέβη κάποτε δε συμβαίνει πια? Μήπως γίνεται μόνο σε ορισμένες περιοχές? Μήπως είναι τεχνικό το ζήτημα και όχι θέμα φιλτραρίσματος? Μήπως ένα ποσοστό αυτών που τάχα το παρατηρούν και το επιβεβαιώνουν, απλά είναι στον κόσμο τους εν ελλείψη ποικίλλων τεχνικών γνώσεων? :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω αφού τα διαφυγόντα κέρδη ήταν 1 δισ. Ευρώ να τα διαιρέσουμε για 850000 χρήστες και να πληρώσουμε 1200 ευρώ ο καθένας αφού πρώτα όμως γίνουν τα εξής :

 

1.Επιστρέψουν τα λεφτά στα ασφαλιστικά ταμεία (άπατη με τα ομόλογα)

2.Επιστραφούν τα λεφτά από το σκάνδαλο με το Βατοπέδι

3.Επιστραφούν τα λεφτά με το σκάνδαλο τις Siemens C4i

4.Επιστραφούν τα λεφτά με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου

5.Επιστραφούν τα λεφτά από το σκάνδαλο με τα εξοπλιστικά προγράμματα (βλέπε TORM1)

6.Καταργηθεί η Βουλευτική Ασυλία και ο νόμος περί ευθύνης Υπουργών.

 

 

Υ.Γ :Συγνώμη αν ξέχασα κανένα σκάνδαλο άλλα είναι τόσο πολλά που δεν μπορώ να τα θυμάμαι και όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...