Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Σε πόρτα 5ετιας παραγωγική siamos με kesso 2000 μπαίνει CISA RS3 S OL3SO ,MULTLOCK MT5+, MAUER NEW WAVE 5 (NW5), 

μπαινουν ολοι οι κυλινδροι. μετρας αν ειναι 30/50 ο κυλινδρος οπως συνηθως ή 35/50 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mclein το Nw6 τον είδα από κοντά στο κατάστημα lockitnow.gr στη Νέα Ιωνία. Ήταν δείγμα και θα μιλούσανε μαζί μου από εβδομάδα για να μου πούνε διαθεσιμότητα και τιμή.

Ρωτάω αν έχει διαφορές από το Νw5 γιατί, Νw4, 5 και 6 βλέπω όλα γράφουν για NW4 προφίλ και με μπερδεύει αυτό.

Να πώ την  αλήθεια για Abloy protect 2 πήγαινα, αλλά είδα το κουτάκι με το NW6 και λίγο γλυκάθηκα, μήπως the newer the better :)

Υγ. Αυτήν τη στιγμή έχω keso και εγώ σε πόρτα 7 ετίας Siamo. Από Siamo επιμένουν πως είμαι απόλυτα ασφαλής κτλ....αλλά εγώ πιστεύω εσάς περισσότερο. 

Επεξ/σία από ermis333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ermis333 είπε

Mclein το Nw6 τον είδα από κοντά στο κατάστημα lockitnow.gr στη Νέα Ιωνία. Ήταν δείγμα και θα μιλούσανε μαζί μου από εβδομάδα για να μου πούνε διαθεσιμότητα και τιμή.

Ρωτάω αν έχει διαφορές από το Νw5 γιατί, Νw4, 5 και 6 βλέπω όλα γράφουν για NW4 προφίλ και με μπερδεύει αυτό.

Να πώ την  αλήθεια για Abloy protect 2 πήγαινα, αλλά είδα το κουτάκι με το NW6 και λίγο γλυκάθηκα, μήπως the newer the better :)

Υγ. Αυτήν τη στιγμή έχω keso και εγώ σε πόρτα 7 ετίας Siamo. Από Siamo επιμένουν πως είμαι απόλυτα ασφαλής κτλ....αλλά εγώ πιστεύω εσάς περισσότερο. 

αφου το εχει δειγμα ο συναδελφος στη Ν.Ιωνια θα μαθω κι εγω απο Δευτερα.

δε θα εχει διαφορες. το ειχα γραψει κ οταν ειχε συζητηθει...ολα ειναι προφιλ nw4 + προστιθεται ή αφαιρειται καποια μπιλια ή ελατηριο για τη διαφορα στο pick.

abloy αν δε σε ενοχλει το -90 μοιρες για εξοδο του κλειδιου = καλυτερη επιλογη σε βαθος 5ετιας.

αν βρεις 5κλειδο abloy / 30/50 στα 125€~130€ + φπα, ειναι η καλυτερη λυση. σαν ομορφια + ευχρηστια ομως οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή αλλάζω τα κουφώματα  στο σπιτι μου και η προτασεις του αλουμινα για θωρακισμενη πορτα δεν με καλυπτουν ''βγήκα'' σε αναζητηση μιας ''καλης'' πορτας.

Εχω διαβασει αρκετα πραγματα και εχω μαθει επισης αρκετα απο τις συζητησεις μου με αλουμιναδες.

Εχω δει επισης αρκετες πορτες χωρις να ικανοποιηθω....οταν ακουω για παχος θωρακισης 0.6mm,  οταν ζηταω πιστοποιητικα αντιδιαρρηκτικης προστασιας και θερμομονωσης και δεν εχω παρει ουτε ενα "σωστο"

Επειδη διαβασα ενα μεγαλο μερος της συζητησης και ειστε αρκετα πιο ενημερωμενοι και εμπειροι απο εμενα σ αυτο το θεμαθα ηθελα την βοηθεια σας.

Ποιες ειναι οι πιστοποιημενες θωρακισμενες πορτες....????

....και ΟΧΙ Ποιοι ειναι οι πιστοποιημενοι κατασκευαστες πορτων κατα ISO, DIN, TUV, πανεπιστημια,τει και τα συναφη...καταλαβατε τι εννοω.

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οσους απαντησουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickzila είπε

Ποιες ειναι οι πιστοποιημενες θωρακισμενες πορτες....????

....και ΟΧΙ Ποιοι ειναι οι πιστοποιημενοι κατασκευαστες πορτων κατα ISO, DIN, TUV, πανεπιστημια,τει και τα συναφη...

Δηλαδή από πού θέλεις να είναι η πιστοποίηση της πόρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο καποιον που εχει το νομιμο  δικαιωμα να πιστοποιει αντιδιαρρηκτικη προστασια και θερμοπερατοτητα....η ηχομονωση δεν με απασχολει και τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickzila είπε

Απο καποιον που εχει το νομιμο  δικαιωμα να πιστοποιει αντιδιαρρηκτικη προστασια και θερμοπερατοτητα....η ηχομονωση δεν με απασχολει και τοσο...

Αυτό; https://artist.com.gr/pistopoihtiko-class-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος....αν και το πιστοποιητικο δεν φαινεται καθολου καθαρα και μονο απο κοντα μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος....αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να εχω βρει αλλον στο web με πιστοποιητικο...

Για θερμοπερατοτητα ομως εχει καποιο τεστ στο Αριστοτελειο και οχι πιστοποιητικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickzila είπε

Σωστος....αν και το πιστοποιητικο δεν φαινεται καθολου καθαρα και μονο απο κοντα μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος....αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να εχω βρει αλλον στο web με πιστοποιητικο...

Για θερμοπερατοτητα ομως εχει καποιο τεστ στο Αριστοτελειο και οχι πιστοποιητικο...

Η θερμοπερατότητα στις θωρακισμένες είναι σχετική από τη στιγμή που από κάτω κλείνει με ανεμοφράχτη. Σε κάθε περίπτωση είναι άλλος ο ρόλος της θωρακισμένης και συνήθως είναι σε εσωτερικούς χώρους με μικρότερες απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alejandro να ξεκαθαρισω κατι....

Δεν ζηταω μια θωρακισμενη πορτα με U=0,5 ουτε με U=1 ουτε με U=1,4 γιατι ξερω τις πορτες που ειναι κατασκευασμενες για το σκοπο αυτο. Ειναι πορτες τυπου αλουμινιο-μονωση 40-90mm-αλουμινιο και κασα ενα προφιλ αλουμινιου με πολυαμιδιο αντε στην καλυτερη και με πετροβαμβακα μεσα στο προφιλ.

Απο την αλλη ομως δεν μπορω να παω να δωσω ενα αρκετα καλο ποσο για πετυχω με τα κουφωματα ενα συντελεστη 1,3-1,4 για καθε ανοιγμα, να κανω μια θερμοπροσοψη  και να πληρωσω και 2 πορτες που δεν θα ξερω καν με τι απωλειες εχω να κανω εκει...

Ζηταω για ενα μετρησιμο μεγεθος την τιμη του...το οτι εχει ανεμοφραχτη δεν κανει το μεγεθος μη μετρησιμο αφου ολα τα ανοιγματα με λαστιχα στεγανοποιουν και ο ανεμοφραχτης ειναι ενα λαστιχο μονο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο η διαμορφωση του καθε ελαστικου για πετυχει στεγανοποιηση...

49 λεπτά πριν, Alejandro είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickzila είπε

Alejandro να ξεκαθαρισω κατι....

Δεν ζηταω μια θωρακισμενη πορτα με U=0,5 ουτε με U=1 ουτε με U=1,4 γιατι ξερω τις πορτες που ειναι κατασκευασμενες για το σκοπο αυτο. Ειναι πορτες τυπου αλουμινιο-μονωση 40-90mm-αλουμινιο και κασα ενα προφιλ αλουμινιου με πολυαμιδιο αντε στην καλυτερη και με πετροβαμβακα μεσα στο προφιλ.

Απο την αλλη ομως δεν μπορω να παω να δωσω ενα αρκετα καλο ποσο για πετυχω με τα κουφωματα ενα συντελεστη 1,3-1,4 για καθε ανοιγμα, να κανω μια θερμοπροσοψη  και να πληρωσω και 2 πορτες που δεν θα ξερω καν με τι απωλειες εχω να κανω εκει...

Ζηταω για ενα μετρησιμο μεγεθος την τιμη του...το οτι εχει ανεμοφραχτη δεν κανει το μεγεθος μη μετρησιμο αφου ολα τα ανοιγματα με λαστιχα στεγανοποιουν και ο ανεμοφραχτης ειναι ενα λαστιχο μονο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο η διαμορφωση του καθε ελαστικου για πετυχει στεγανοποιηση...

Συνήθως ο ανεμοφράχτης είναι βουρτσάκι και όχι λάστιχο. Οι απώλειες σε διαμέρισμα από τη θωρακισμένη είναι αμελητέες. Γνώμη μου είναι ότι τσάμπα το διυλίζεις τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση!  Ο Tokoz Pro 400 είναι καλός κύλινδρος; Επίσης ποια είναι η άποψη σας για τον Mauer Crypto; Μου το προτείνουν σαν ανώτερο από τους NW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, halk1982 είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση!  Ο Tokoz Pro 400 είναι καλός κύλινδρος; Επίσης ποια είναι η άποψη σας για τον Mauer Crypto; Μου το προτείνουν σαν ανώτερο από τους NW.

ο tokoz ειναι καλος κυλινδρος. ειναι ομως δυσκολο εως αδυνατο να κοψεις κλειδια. 

mauer crypto καλος κυλινδρος, μια κατηγορια κατω απο το mauer nw4.

υγ - ο nw6 θα ειναι διαθεσιμος λογικα μετα το καλοκαιρι, σε τιμη που θα προτιματε τον evva 4ks ή το cisa rs3s :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mclein είπε

ο tokoz ειναι καλος κυλινδρος. ειναι ομως δυσκολο εως αδυνατο να κοψεις κλειδια. 

mauer crypto καλος κυλινδρος, μια κατηγορια κατω απο το mauer nw4.

υγ - ο nw6 θα ειναι διαθεσιμος λογικα μετα το καλοκαιρι, σε τιμη που θα προτιματε τον evva 4ks ή το cisa rs3s :D 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση McLein. Εχω άνθρωπο ο οποίος έχει επίσημη συνεργασία με Tokoz και μου λέει πως ο κατασκευαστής δινει 100% ασφάλεια. Εγώ πήγα ζητώντας του CISA RS3 αλλά αυτός μου είπε πως δεν αξίζει τα λεφτά του. Να προχωρήσω δλδ με Tokoz και αν ναι σε defender και κλειδαριά τι θα πρότεινες; Η περίπτωση μου είναι με 3 πυρους και γλώσσα (όχι 4). Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...