Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Παιδιά, πόρτα ασφαλείας σε μέγεθος όσο είναι και εσωτερική πόρτα σε σπίτι (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι αυτό το "στανταρ" μέγεθος) βγαίνει? Πόσο θα κόστιζε πάνω κάτω?

απο εμπειρια, συνηθως 100€-150€ εξτρα σε σχεση με μια τυπικη πορτα μιας κ αλλαζουν την παραγωγη !

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Έχεις ρωτήσει για τρόπο πληρωμής αν κάνουν άτοκες δόσεις με πιστωτική;

μεχρι 24 ατοκες !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, mclein είπε

απο εμπειρια, συνηθως 100€-150€ εξτρα σε σχεση με μια τυπικη πορτα μιας κ αλλαζουν την παραγωγη !

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι 😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι 😯

αμα δε θελεις εκκεντρικα κολπα, βρες ενα τοπικο μαραγκο να σου κανει παπαδες !!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mclein είπε

αμα δε θελεις εκκεντρικα κολπα, βρες ενα τοπικο μαραγκο να σου κανει παπαδες !!! ;)

Τι σχέση έχουν τα κόλπα και ο μαραγκός ρε αρχηγέ?

Έχω μια εξώπορτα (εκτός σπιτιού-αποθήκη) σε μέγεθος όσο είναι και οι εσωτερικές του σπιτιού μου (70-80cm, θα μετρήσω και θα δω) και είναι επίσης πόρτα σχεδόν σαν τις εσωτερικές του σπιτιού μου (με καλύτερες κλειδαριές) . Ε και θα ήθελα να βάλω ασφαλείας και εκεί. Πως να με βοηθήσει ο μαραγκός? Απλά κάποια στιγμή όταν μπει σε προτεραιότητα (σύντομα θα ήθελα) θα δώσω λεφτά να την βάλω, τι να κάνω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Τι σχέση έχουν τα κόλπα και ο μαραγκός ρε αρχηγέ?

Έχω μια εξώπορτα (εκτός σπιτιού-αποθήκη) σε μέγεθος όσο είναι και οι εσωτερικές του σπιτιού μου (70-80cm, θα μετρήσω και θα δω) και είναι επίσης πόρτα σχεδόν σαν τις εσωτερικές του σπιτιού μου (με καλύτερες κλειδαριές) . Ε και θα ήθελα να βάλω ασφαλείας και εκεί. Πως να με βοηθήσει ο μαραγκός? Απλά κάποια στιγμή όταν μπει σε προτεραιότητα (σύντομα θα ήθελα) θα δώσω λεφτά να την βάλω, τι να κάνω δηλαδή.

ενας καλος μαραγκος μπορει να κανει τα παντα αρα και να φτιαξει / τοποθετησει θωρακισμενη πορτα.

επειδη ετσι κι αλλιως φτιαχνει πραγματα κατα παραγγελια, δεν του ειναι κατι περιπλοκο να φτιαξει μετρα για μια πορτα ειδικών συνθηκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein είπε

ενας καλος μαραγκος μπορει να κανει τα παντα αρα και να φτιαξει / τοποθετησει θωρακισμενη πορτα.

επειδη ετσι κι αλλιως φτιαχνει πραγματα κατα παραγγελια, δεν του ειναι κατι περιπλοκο να φτιαξει μετρα για μια πορτα ειδικών συνθηκων.

Με μπερδεύεις βρε αρχηγέ μου... Η πόρτα είναι σιδερο κυρίως. Οι μαραγκοί δουλεύουν με ξύλο (και με σίδερο αλλά μάλλον μιλάμε για πολύ σπεσιαλ μαραγκό). Τι έχω χάσει? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Με μπερδεύεις βρε αρχηγέ μου... Η πόρτα είναι σιδερο κυρίως. Οι μαραγκοί δουλεύουν με ξύλο (και με σίδερο αλλά μάλλον μιλάμε για πολύ σπεσιαλ μαραγκό). Τι έχω χάσει? :) 

θωρακισμενη πορτα δεν ειπες οτι θες να βαλεις ; τι σιδερα κ ξυλα κ μπετα μου λες ;;;;

ειπα, οτι μπορεις να απευθυνθεις σ'εναν μαραγκο να φτιαξει + τοποθετησει την πορτα ασφαλειας που θελεις.

λογικα θα βγει φθηνοτερο απο μια οποιαδηποτε εταιρεια που ειναι πωλητης θωρακισμενων πορτων συγκεκριμενων διαστασεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein είπε

θωρακισμενη πορτα δεν ειπες οτι θες να βαλεις ; τι σιδερα κ ξυλα κ μπετα μου λες ;;;;

ειπα, οτι μπορεις να απευθυνθεις σ'εναν μαραγκο να φτιαξει + τοποθετησει την πορτα ασφαλειας που θελεις.

λογικα θα βγει φθηνοτερο απο μια οποιαδηποτε εταιρεια που ειναι πωλητης θωρακισμενων πορτων συγκεκριμενων διαστασεων.

Θωρακισμένη πόρτα θέλω να βάλω ναι. Όμως δεν γνωρίζω κανέναν μαραγκό προσωπικά (και γνωρίζω αρκετούς) που να ασχολείται ή να ξέρει να δουλέψει τέτοιες πόρτες.
Αν θυμάμαι καλά, οι θωρακισμένες πόρτες είναι μόνο σίδερο/ατσάλι και κάποιο γέμισμα μέσα (δεν θυμάμαι πως τα λένε) και μόνο τα διακοσμητικά τους απ'εξω είναι ξύλο.

Πως να δουλέψει ο μαραγκός σίδερο όταν τα εργαλεία του είναι για ξύλο? Αυτή είναι η απορία μου.

Π.χ.:
portesasfalias-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2018 στις 8:36 ΠΜ, mclein είπε

δεν προτεινω σε καποιον να το πραξει αλλα εμεις εχουμε κανει τρυπα με dremel. ναι, δεν κανω πλακα ! τελειωσαμε σε 5 ωρες αλλα ηταν ο μονος τροπος να γινει.

Γιατι ηταν o μονος τροπος mclein?  Ρωταω γιατι φοβαμαι μηπως ανηκω σε αυτη τη περιπτωση 🙂

Γενικως με αυτη τη τρυπα φοβαμαι πολυ τις ζημιες αναλογα με τα μαστορια που θα αντικρυσω. :fear:

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ringboy είπε

Γιατι ηταν o μονος τροπος mclein?  Ρωταω γιατι φοβαμαι μηπως ανηκω σε αυτη τη περιπτωση 🙂

Γενικως με αυτη τη τρυπα φοβαμαι πολυ τις ζημιες αναλογα με τα μαστορια που θα αντικρυσω. :fear:

δεν εισαι σε αυτη την περιπτωση. η πορτα ειχε 2.5 ποντους ξυλου εξωτερικα. κανενα defender δεν εμπαινε...

ο μονος τροπος να το κανεις σωστα, ειναι οπως σου προτεινα. αφηνεις την παλια επανω, κ τρυπας με ποτηροτρυπανο περα ως περα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2018 στις 6:13 ΜΜ, zevage είπε

Αυτά είναι ήδη γνωστά, εγώ ρώτησα πάνω σε αυτό που αναφέρθηκε ότι υπάρχουν ματάκια πόρτας που είναι κάμερες με ανίχνευση κίνησης. Άρα λάθος αναφέρθηκε, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gousias είπε

Αυτά είναι ήδη γνωστά, εγώ ρώτησα πάνω σε αυτό που αναφέρθηκε ότι υπάρχουν ματάκια πόρτας που είναι κάμερες με ανίχνευση κίνησης. Άρα λάθος αναφέρθηκε, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

γιατί δεν βάζεις κάμερα με motion sensor? φτηνότερα βγαίνει

https://www.aliexpress.com/item/Motion-activated-video-peephole-door-3-0-lcd-digital-door-viewer-peephole-camera/32288929643.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein είπε

δεν εισαι σε αυτη την περιπτωση. η πορτα ειχε 2.5 ποντους ξυλου εξωτερικα. κανενα defender δεν εμπαινε...

ο μονος τροπος να το κανεις σωστα, ειναι οπως σου προτεινα. αφηνεις την παλια επανω, κ τρυπας με ποτηροτρυπανο περα ως περα !

Αν καταλαβα καλα πρεπει δλδ να αχρηστευσεις τη παλια κλειδαρια. 

(που δεν προκειται να χρησιμευσει καπου αλλου  ουτως η αλλως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2018 στις 10:10 ΠΜ, n4sleep είπε

Μα αυτό που λέω στο κείμενο μου είναι ότι τα έκανα αυτά που λες. Και cloud camera ήταν γ μια και server έστησα κλπ.

Και εντέλει σε εμένα δουλευει. Αλλαααα, με πολύ ψάξιμο κι πολύ χρόνο. Έχεις δοκιμάσει κάμερα σε εξωτερικό χώρο; Με σκιές από φώτα αυτοκινήτων, τέντες στον αέρα, λουλούδια . Αν το δοκιμασεσ μην μου πεις ότι δεν έκανες ολόκληρο παζλ και 100δοκιμες. Αυτό που θέλω να πω ότι οι κάμερες λειτουργούν (αν έχεις 3g) αλλά όχι δίνοντας 20€ και περιμένωντας να λειτουργήσουν our of the box. Θέλει κόπο. Εκτός αν έχεις έναν μακρύ διάδρομο χωρίς παράθυρα που οδηγεί μόνο στο σπίτι σου. Τότε την έβαλες  και λειτουργεί έτοιμη. 

Σε εξωτερικό χώρο δεν παίζει, παράγει πολλά false positive = δεν παίζει. Δεν ξέρω και απο νομικής πλευράς τι περιορισμοί υπάρχουν οπότε εχω περιορισθεί στα εντός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ringboy είπε

Αν καταλαβα καλα πρεπει δλδ να αχρηστευσεις τη παλια κλειδαρια. 

(που δεν προκειται να χρησιμευσει καπου αλλου  ουτως η αλλως)

Δεν καταλαβες καλα ! Δεν ειπα να αχρηστευσεις κατι, απλως για να μην αγορασεις τον οδηγο της disec που κανει 40€ και δε σου χρειαζεται μπορεις να εχεις σαν οδηγο την παλια κλειδαρια.

Αν εισαι αρχαριος ή μετριος με τα εργαλεια, αφου διαπερασεις το ξυλο & τη λαμαρινα της πορτας ενδεχεται να ακουμπησεις κ την κλειδαρια. Θα το νιωσεις.

Ευχομαι μονο μην τρομαξεις απο την αλλαγη ξυλο -> μεταλλο και σου φυγει το ποτηροτρυπανο. Τα σχεδια δε διορθωνουν :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...