Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, mclein είπε

Δεν καταλαβες καλα ! Δεν ειπα να αχρηστευσεις κατι, απλως για να μην αγορασεις τον οδηγο της disec που κανει 40€ και δε σου χρειαζεται μπορεις να εχεις σαν οδηγο την παλια κλειδαρια.

Αν εισαι αρχαριος ή μετριος με τα εργαλεια, αφου διαπερασεις το ξυλο & τη λαμαρινα της πορτας ενδεχεται να ακουμπησεις κ την κλειδαρια. Θα το νιωσεις.

Ευχομαι μονο μην τρομαξεις απο την αλλαγη ξυλο -> μεταλλο και σου φυγει το ποτηροτρυπανο. Τα σχεδια δε διορθωνουν :D 

Είναι σίγουρο ότι το κέντρο της χρηματοκιβωτίου είναι ίδιο με το κέντρο του κεντραδόρου;

Επίσης δεν ξέρω τι τρυπάνι έχει ο φίλος αλλά για να μπορέσει να δουλέψει το ποτηροτρύπανο με τον αντάπτορα, νομίζω ότι χρειάζεται 13άρι τσοκ, κάτι που τα περισσότερα κοινά εργαλεία δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Επίσης δεν ξέρω τι τρυπάνι έχει ο φίλος αλλά για να μπορέσει να δουλέψει το ποτηροτρύπανο με τον αντάπτορα, νομίζω ότι χρειάζεται 13άρι τσοκ, κάτι που τα περισσότερα κοινά εργαλεία δεν έχουν.

Αυτό από πού προκύπτει;

Γιατί ακόμη και το πιο φτηνό δράπανο του Praktiker πχ (ένα Budget 500w, κόστους 16.99€) έχει, όπως όλα τα κοινα δράπανα, τσοκ 13mm.

https://www.praktiker.gr/m/p/kroustiko-drapano-budget-500watt-68177

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Αυτό από πού προκύπτει;

Γιατί ακόμη και το πιο φτηνό δράπανο του Praktiker πχ (ένα Budget 500w, κόστους 16.99€) έχει, όπως όλα τα κοινα δράπανα, τσοκ 13mm.

https://www.praktiker.gr/m/p/kroustiko-drapano-budget-500watt-68177

Αναφέρομαι κυρίως σε επαναφορτιζόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αναφέρομαι κυρίως σε επαναφορτιζόμενα.

Δεν το διευκρινισες, επαναφορτιζόμενα ναι, δύσκολα βρίσκεις με 13αρι (υπάρχουν ανταπτορες βέβαια). 

Αλλά ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει καποιος επαναφορτιζόμενο για τέτοια δουλειά στο σπίτι του κι όχι ρεύματος; Πολύ πιο αδυναμο και θα πρέπει να το έχεις φορτίσει, να αντέξει όση ώρα δουλεύεις, να είναι ακριβό ή να ψάχνει ανταπτορα κτλ κτλ. Ακόμα και με 16.99€ πχ κάνει τη δουλειά του εύκολα και φτηνά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Δεν το διευκρινισες, επαναφορτιζόμενα ναι, δύσκολα βρίσκεις με 13αρι (υπάρχουν ανταπτορες βέβαια). 

Αλλά ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει καποιος επαναφορτιζόμενο για τέτοια δουλειά στο σπίτι του κι όχι ρεύματος; Πολύ πιο αδυναμο και θα πρέπει να το έχεις φορτίσει, να αντέξει όση ώρα δουλεύεις, να είναι ακριβό ή να ψάχνει ανταπτορα κτλ κτλ. Ακόμα και με 16.99€ πχ κάνει τη δουλειά του εύκολα και φτηνά :)

Έχεις ένα δίκιο. Η μπαταρία σίγουρα θα αντέξει. Εγώ, σαν επαγγελματίας, προτιμώ τα επαναφορτιζόμενα μιας και ενοχλούν τα πολλά καλώδια. Βέβαια όχι επαναφορτιζόμενα των 50 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Είναι σίγουρο ότι το κέντρο της χρηματοκιβωτίου είναι ίδιο με το κέντρο του κεντραδόρου;

Επίσης δεν ξέρω τι τρυπάνι έχει ο φίλος αλλά για να μπορέσει να δουλέψει το ποτηροτρύπανο με τον αντάπτορα, νομίζω ότι χρειάζεται 13άρι τσοκ, κάτι που τα περισσότερα κοινά εργαλεία δεν έχουν.

δεν ειναι ακριβως το ιδιο αλλα ενας μαστορας το φτιαχνει με μια λιμα ή ρασπα στρογγυλη. ακολουθουν φωτο.

29 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Αλλά ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει καποιος επαναφορτιζόμενο για τέτοια δουλειά στο σπίτι του κι όχι ρεύματος; Πολύ πιο αδυναμο και θα πρέπει να το έχεις φορτίσει, να αντέξει όση ώρα δουλεύεις, να είναι ακριβό ή να ψάχνει ανταπτορα κτλ κτλ. Ακόμα και με 16.99€ πχ κάνει τη δουλειά του εύκολα και φτηνά :)

ο βασικοτερος λογος χρησιμοποιησης επαναφορτιζομενου ειναι πιο σκληρη σκανδαλη. 

αυτο δινει τη δυνατοτητα για ελαχιστες στροφες που ειναι το βασικο για μεταβαση απο ξυλο σε μεταλλο αλλα κ για απειρα χερια.

---------------------------------

θεωρητικο τρυπημα με την παλια χρηματοκιβωτιου κατω + τη νεα κυλινδρου επανω. ποτηροτρυπανο φ54. defender στη φωτο, iseo/fiam φ52.

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις ένα μικρό κομμάτι νοβοπάν η mdf. Κάνεις εκεί μια τρύπα με το ποτηροτρύπανο. Το ταιριάζεις πάνω στην πόρτα, κεντράρεις με το μάτι, σφίγγεις με ένα σφιγκτήρα, ελέγχεις και τρυπάς χωρίς να φοβάσαι μη σου φύγει.

αν δεν σου κάνει με το μάτι, τρυπάς όσο χρειάζεται για τον κύλινδρο, περνάς τον κύλινδρο πρόχειρα να ξέχει έξω απο την πόρτα, βάζεις το ντιφέντερ, ταιριάζεις το νοβοπάν, σφίγγεις, βγάζεις το ντιφέντερ και τον κύλινδρο και τρυπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους μετά από κάποιο καιρό!

Ο ξάδερφος θέλει πόρτα ασφαλείας να αντικαταστήσει ξύλινη.

Έχω βάλει την powerτης blokaport, δεν έχω θέμα. Υποτίθεται τότε ήταν καλουτσικα σας ρώτησα.

Σκέφτεται για αυτή αλλά θέλει να σιγουρευτεί ότι έχει οριζόντιους και καθέτους δοκούς στην κλειδαριά η κάπως έτσι. Είναι οκ?

Αυτός μπορεί να διαθέσει παραπάνω από εμένα ( νέος μπαμπάς!) και θέλει να βάλει είτε mauer nw5, ειτε multilock  mt5+ , είτε evva. Θέλει να έχει 5 κλειδια

 

Ποια προτείνετε ως πιο δύσκολη για άνοιγμα/picking/ drilling/ bumping σπανιοτητα/τρύπημα / αντιγραφή?

 

Θα βάλει μάλλον και μαγνητικό disec ή κάποιο 200/250 disec

 

Κλειδαριά cisa pro ( αυτή την έχει πάρει σφραγισμένη από κολλητό)

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, deismus είπε

Κλειδαριά cisa pro ( αυτή την έχει πάρει σφραγισμένη από κολλητό)

τι εννοεις σφραγισμενη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein είπε

τι εννοεις σφραγισμενη ; 

Γεια σου mclein, ο κουμπάρος του αγόρασε την cisa pro έτσι για δώρο/ συνεισφορά ας πούμε, εγώ έτσι μπακαλιστικα είπα σφραγισμένη. Από το internet, από  κάποιο μαγαζί ελληνικό πάντως μου είπε.

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αγορασετε θωρακισμενη πορτα κ μετα θα δωσετε εξτρα λεφτα για κυλινδρο, κλειδαρια & defender ??

η blokaport δεν τοποθετει τιποτα απ'ολα οσα αναφερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι έτσι μου είπε, δε το ηξερα.

Εμένα πάντως αντί για fiam μου έβαλαν los και αντι για disec 200 μου έβαλαν disec 250. Βέβαια iseor50 κράτησα γιατί δε έβαζαν άλλο κύλινδρο.

 

Ωραία,θα τους πω να ρωτήσουν σιγουρεψουν κι άμα θέλουν ας πάνε σε άλλη μάρκα.

 

Για τους κυλίνδρους που είχα γράψει ποια θα ήταν η επιλογή σου με βάση τα κριτήρια πιο πάνω?

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από deismus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, deismus είπε

Ναι έτσι μου είπε, δε το ηξερα.

Εμένα πάντως αντί για fiam μου έβαλαν los και αντι για disec 200 μου έβαλαν disec 250. Βέβαια iseor50 κράτησα γιατί δε έβαζαν άλλο κύλινδρο.

Ωραία,θα τους πω να ρωτήσουν σιγουρεψουν κι άμα θέλουν ας πάνε σε άλλη μάρκα.

Για τους κυλίνδρους που είχα γράψει ποια θα ήταν η επιλογή σου με βάση τα κριτήρια πιο πάνω?

Ευχαριστω

Όντως, los κατα παραγγελια τοποθετουν. αυτο με το disec θα το διασταυρωσω αν και νομιζω χρησιμοποιούν είτε το mrm29 το μαγνητικο - ειτε ενα απλό No-name !

R50 ή R7 θα παρουν απο κυλινδρο. Δυσκολα να παιξει καποια αλλη προταση.

Οι κυλινδροι ειναι ολοι ιδιοι για μενα. Εισαι στην τοπ κατηγορια και το μονο που εχεις να επιλεξεις ειναι ποιο σ'αρεσει περισσοτερο :D 

βεβαια απο evva, δεν μου εγραψες καποιο μοντελο. οποτε μην πιστεψεις οτι ο evva eps, evva ics, evva 4ks ειναι το ιδιο !!!

μονο ο evva 4ks (και ο 3ks) συγκρινονται με mauer nw5 & mul-t-lock mt5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mclein είπε

θεωρητικο τρυπημα με την παλια χρηματοκιβωτιου κατω + τη νεα κυλινδρου επανω.

Ουπς.........αναποδα το εγραψες.

Παντως ηδη  στο σημειο της κλειδαριας υπαρχει

μια τρυπα στη λαμαρινα απο ποτηροτρυπανο. (μαλλον φ30)

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, mclein είπε

Όντως, los κατα παραγγελια τοποθετουν. αυτο με το disec θα το διασταυρωσω αν και νομιζω χρησιμοποιούν είτε το mrm29 το μαγνητικο - ειτε ενα απλό No-name !

R50 ή R7 θα παρουν απο κυλινδρο. Δυσκολα να παιξει καποια αλλη προταση.

Οι κυλινδροι ειναι ολοι ιδιοι για μενα. Εισαι στην τοπ κατηγορια και το μονο που εχεις να επιλεξεις ειναι ποιο σ'αρεσει περισσοτερο :D 

βεβαια απο evva, δεν μου εγραψες καποιο μοντελο. οποτε μην πιστεψεις οτι ο evva eps, evva ics, evva 4ks ειναι το ιδιο !!!

μονο ο evva 4ks (και ο 3ks) συγκρινονται με mauer nw5 & mul-t-lock mt5.

Ευχαριστώ Mclein.

Πάντως σε φυλλάδιο πρόσφεραν disec200, νομίζω θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι απόλυτος.

Έχεις άποψη για την power που λέει να βάλει εάν έχει κάθετες και οριζόντιες δρόμους στην κλειδαριά? Τεσπά αυτό με ρώτησε, εάν είναι άκυρο σαν ερώτηση σόρρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...