Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HSS Hire shops (δεν ξέρω αν έχουν κύλινδρο κεντραρίσματος) ή επιλέγεις έμπιστο επαγγελματία και γίνεται σωστά η δουλειά σου.

Άλλος τρόπος είναι να πάρεις μεγαλύτερες βίδες από αυτές που έχει μέσα το defender ώστε να μπορέσεις να το συγκρατήσεις πανω στην επένδυση πριν τρυπήσεις. Έτσι χρησιμοποιείς το defender σαν οδηγό για να σημαδέψεις τον κύκλο που θες. Το αφαιρείς και αρχίζεις.

Επεξ/σία από Alejandro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, mclein είπε

17' και εσπασε το τζαμι απο το αλουμινιο.

ειχαμε 2 wk. 1 επανω / 1 κατω + την απλή πετούγια της domus που εβαλε ο korniza.

@mclein , για πες μου που ακριβώς τα τοποθετούμε , εγώ έχω αλουμίνια ανοιγωμενα πες μου άμα μπορείς που τα τοποθετηθείς άμα βάλεις ένα μόνο και που τοποθετηθείς άμα βάλεις δυο (άμα έχεις και καμιά φώτο θα ήταν super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, swayback είπε

Ο κεντραδόρος δεν ξέρω πόσο κάνει αλλά δεν πρέπει να είναι ακριβός. 

Εγώ μέχρι να βρω κεντραδόρο, σημάδευα με όση ακρίβεια μπορούσα, χρησιμοποιούσα μία μεταλλική επιφάνεια για κέντρο την οποία την «έπιανα» στην πόρτα με σφικτήρες, έκανα τρύπα με ποτηροτρύπανο και τέλος βελτίωνα την τρύπα με φρέζα ή λίμα.

 Περίμενε να το δει ο mclein να σου πει συμβουλή/άποψη.

Σημ: Φαντάζομαι μιλάς για πόρτα ασφαλείας και υποθέτω πως έχεις κάποιο τρυπάνι.

40€ κανει της disec ο κεντραδορος :D 

εσυ εχεις ακομη αυτον που σου εδωσα ;;; 

δεν προτεινω σε καποιον να το πραξει αλλα εμεις εχουμε κανει τρυπα με dremel. ναι, δεν κανω πλακα ! τελειωσαμε σε 5 ωρες αλλα ηταν ο μονος τροπος να γινει.

9 ώρες πριν, korniza είπε

https://domus.gr/el/.phtml#0

λογικα κάνει και για συρόμενες. Καλό φαίνεται ως εξτρα ασφάλεια. 

από ότι βλέπω υπάρχει το wk και το wk+. αναβαθισμένο?

πρακτικα το ιδιο !

3 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

@mclein , για πες μου που ακριβώς τα τοποθετούμε , εγώ έχω αλουμίνια ανοιγωμενα πες μου άμα μπορείς που τα τοποθετηθείς άμα βάλεις ένα μόνο και που τοποθετηθείς άμα βάλεις δυο (άμα έχεις και καμιά φώτο θα ήταν super.

στειλε μου στο viber φωτο απο το τζαμι σου & θα σου ζωγραφισω που θα τοποθετηθει ! ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mclein είπε

40€ κανει της disec ο κεντραδορος :D 

εσυ εχεις ακομη αυτον που σου εδωσα ;;; 

Εννοείται. Πιο σημαντικός και από την ταυτότητα είναι. Κειμήλιο. 😛

@ringboy Αν δεν βρεις κεντραδόρο, η ιδέα του Alejandro είναι super. Αν είσαι τυχερός και το κέντρο του κύκλου που θα σημαδέψεις δεν είναι ήδη τρυπημένο (λόγω της υποδοχής του παλιού κλειδιού), τότε είναι αρκετά εύκολο με ποτηροτρύπανο.

Αν είναι ήδη, ή χρησιμοποιείς κάποια άλλη επιφάνεια για κέντρο ή κάποια φρέζα/κοπτικό με προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ringboy 

μπορεις να αφησεις την κλειδαρια χρηματοκιβωτιου επανω στην πορτα, τοποθετεις ποτηροτρυπανο φ54 ή φ60,

αναλογα το defender που θα βαλεις, αναλογο φ χρειαζεσαι. υπαρχει οδηγος για το ποτηροτρυπανο & με 6€, απλα οχι ατσαλι.

δε χρειαζεται σημαδια ή οτιδηποτε, λογικα βγαινει ακριβως στο κεντρο της κλειδαριάς κυλινδρου.

(λεω λογικα, γιατι ετσι γινεται στην omega plus οταν μπαινει το εξωτερικο defender) !

τσεκ φωτο :

a.jpg


bb.jpg


cc.jpg

Επεξ/σία από mclein
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein είπε

40€ κανει της disec ο κεντραδορος :D 

εσυ εχεις ακομη αυτον που σου εδωσα ;;; 

δεν προτεινω σε καποιον να το πραξει αλλα εμεις εχουμε κανει τρυπα με dremel. ναι, δεν κανω πλακα ! τελειωσαμε σε 5 ωρες αλλα ηταν ο μονος τροπος να γινει.

πρακτικα το ιδιο !

στειλε μου στο viber φωτο απο το τζαμι σου & θα σου ζωγραφισω που θα τοποθετηθει ! ;) 

Σου στέλνω το απόγευμα φίλε είμαι δουλειά σε ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον κατέληξα στη Rock της Portablock. Διπλή θωράκιση, 17 πύροι, σύρτης (όχι μερικό άνοιγμα), πλάκα μαγγανίου στην κλειδαριά και τους δύο μεντεσέδες νομίζω, εννιά οριζόντιοι και τρεις κάθετοι δοκοί, ανεμοφράκτης, διπλά περιμετρικά λάστιχα, ηχομόνωση και θερμομόνωση, επένδυση με laminate εσωτερικά και εξωτερικά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro με καταπέλτη, κύλινδρος Cisa AP4S, defender Cisa, εγκατάσταση με τσιμέντο. Στα 740 ευρώ συν ΦΠΑ.

 

Επειδή έχω την επιλογή να τους πάω δικό μου defender και να το εγκαταστήσουν αφαιρώντας κάτι από την τιμή αφού δεν θα βάλουν το δικό τους, ποιο προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

30 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τελικά μάλλον κατέληξα στη Rock της Portablock. Διπλή θωράκιση, 17 πύροι, σύρτης (όχι μερικό άνοιγμα), πλάκα μαγγανίου στην κλειδαριά και τους δύο μεντεσέδες νομίζω, εννιά οριζόντιοι και τρεις κάθετοι δοκοί, ανεμοφράκτης, διπλά περιμετρικά λάστιχα, ηχομόνωση και θερμομόνωση, επένδυση με laminate εσωτερικά και εξωτερικά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro με καταπέλτη, κύλινδρος Cisa AP4S, defender Cisa, εγκατάσταση με τσιμέντο. Στα 740 ευρώ συν ΦΠΑ.

Επειδή έχω την επιλογή να τους πάω δικό μου defender και να το εγκαταστήσουν αφαιρώντας κάτι από την τιμή αφού δεν θα βάλουν το δικό τους, ποιο προτείνετε;

Disec Diamond BKD250

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τελικά μάλλον κατέληξα στη Rock της Portablock. Διπλή θωράκιση, 17 πύροι, σύρτης (όχι μερικό άνοιγμα), πλάκα μαγγανίου στην κλειδαριά και τους δύο μεντεσέδες νομίζω, εννιά οριζόντιοι και τρεις κάθετοι δοκοί, ανεμοφράκτης, διπλά περιμετρικά λάστιχα, ηχομόνωση και θερμομόνωση, επένδυση με laminate εσωτερικά και εξωτερικά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro με καταπέλτη, κύλινδρος Cisa AP4S, defender Cisa, εγκατάσταση με τσιμέντο. Στα 740 ευρώ συν ΦΠΑ.

 Επειδή έχω την επιλογή να τους πάω δικό μου defender και να το εγκαταστήσουν αφαιρώντας κάτι από την τιμή αφού δεν θα βάλουν το δικό τους, ποιο προτείνετε;

τι θα αφαιρεσουν, 10€ ή 5€ ;;;; 

bd200 / bkd250 / mrm29

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι σίγουρος, θα το μάθω όταν μου στείλουν την προσφορά. Σύμφωνα πάντως με το συμφορουμίτη willoby σε προηγούμενο post του, γύρω στα 30. Επιφυλάσσομαι και αναμένω να δω τι θα μου πουν πάντως. :)

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πόρτα ασφαλείας σε μέγεθος όσο είναι και εσωτερική πόρτα σε σπίτι (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι αυτό το "στανταρ" μέγεθος) βγαίνει? Πόσο θα κόστιζε πάνω κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Παιδιά, πόρτα ασφαλείας σε μέγεθος όσο είναι και εσωτερική πόρτα σε σπίτι (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είναι αυτό το "στανταρ" μέγεθος) βγαίνει? Πόσο θα κόστιζε πάνω κάτω?

Πολύ ασαφής η ερώτησή σου. Στάνταρ διαστάσεις θωρακισμένων είναι 90, 95, 100 σε πλάτος και 205, 210, 215 σε ύψος. Οι υπόλοιπες συνήθως θεωρούνται ειδικές κατασκευές. Το κόστος έχει να κάνει με το είδος της πόρτας. Από 600 μέχρι και 3000, ανάλογα τα γούστα σου. Θέλω να πω ότι δεν είναι η διάσταση που καθορίζει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Πολύ ασαφής η ερώτησή σου. Στάνταρ διαστάσεις θωρακισμένων είναι 90, 95, 100 σε πλάτος και 205, 210, 215 σε ύψος. Οι υπόλοιπες συνήθως θεωρούνται ειδικές κατασκευές. Το κόστος έχει να κάνει με το είδος της πόρτας. Από 600 μέχρι και 3000, ανάλογα τα γούστα σου. Θέλω να πω ότι δεν είναι η διάσταση που καθορίζει το κόστος.

Ειδικές κατασκευές λες ε? Η εσωτερικές πόρτες είναι πιστεύω μικρότερες των 90cm πλάτος. Θα την μετρήσω την δική μου και βλέπουμε παρακάτω. Πάντως έχω δει και πόρτες και απο 450 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FCastor είπε

Τελικά μάλλον κατέληξα στη Rock της Portablock. Διπλή θωράκιση, 17 πύροι, σύρτης (όχι μερικό άνοιγμα), πλάκα μαγγανίου στην κλειδαριά και τους δύο μεντεσέδες νομίζω, εννιά οριζόντιοι και τρεις κάθετοι δοκοί, ανεμοφράκτης, διπλά περιμετρικά λάστιχα, ηχομόνωση και θερμομόνωση, επένδυση με laminate εσωτερικά και εξωτερικά, κλειδαριά Cisa Revolution Pro με καταπέλτη, κύλινδρος Cisa AP4S, defender Cisa, εγκατάσταση με τσιμέντο. Στα 740 ευρώ συν ΦΠΑ.

Επειδή έχω την επιλογή να τους πάω δικό μου defender και να το εγκαταστήσουν αφαιρώντας κάτι από την τιμή αφού δεν θα βάλουν το δικό τους, ποιο προτείνετε;

Έχεις ρωτήσει για τρόπο πληρωμής αν κάνουν άτοκες δόσεις με πιστωτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...