Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω ότι και να βάλεις , άμα τα έχεις δεν θα κάνουν τον κόπο να μπουν απ' εκεί , εγώ έχω πτυσσόμενα στα κουφώματα μου , ναι μου χαλάνε λίγο την αισθητική αλλά είπαμε κάπου πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις, για την καλύτερη αποτροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Εγώ πιστεύω ότι και να βάλεις , άμα τα έχεις δεν θα κάνουν τον κόπο να μπουν απ' εκεί , εγώ έχω πτυσσόμενα στα κουφώματα μου , ναι μου χαλάνε λίγο την αισθητική αλλά είπαμε κάπου πρέπει να γίνουν υποχωρήσεις, για την καλύτερη αποτροπή.

Αφαιρούμενες μπάρες ασφαλείας βιομεταλουμιν για τα παράθυρα στο ισόγειο και θωρακισμένη πόρτα. Αυτο είναι το πλάνο. Τώρα ο πρώτος όροφος έχει από πέρυσι κουφώματα αλουμινίου πολλαπλού κλειδώματος και είναι υπερυψωμένος επειδή το ισόγειο έγινε με προδιαγραφές για επαγγελματικό χώρο.Επισης θα μπει το καλοκαίρι θωρακισμένη στην είσοδο του κλιμακοστασίου που οδηγεί στον πάνω όροφο.Περυσι μπήκε θωρακισμένη στον πάνω όροφο και σε 20 μέρες που θα κατέβω στο χωριο θα αλλάξω κύλινδρο και defender με abloy protec2 και disec diamond που αγόρασα από τον mclein σε εξαιρετικές τιμες Αυτά και ο Θεός βοηθός. Είμαι θύμα διάρρηξης στο συγκεκριμένο ακίνητο το οποίο βρίσκεται στο χωριό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συρόμενες μπαλκονόπορτες διπλές αλουμινίου έχει κανείς άποψη? ψάχνω για κάτι που αισθητικά να μην είναι σαν το σαράι του καραγκιόζη (πυροι & τρύπες στα αλουμίνια) και να παρέχουν αυξημένη ασφάλεια (να αναγκαστεί ο αλλός να σπάσει το τζάμι)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mclein είπε

της cleverlock, της cal & της domus αντιστοιχα :

image.png


image.jpg


image.jpg

-----

Και πάλι βέβαια το ερώτημα είναι αν θα αντέξουν τον λοστό. 

Εν το μεταξύ ψάχνω για κανένα αυτόματο κλείδωμα συρόμενης μπαλκονόπορτας αλλά τζίφος...βέβαια θα μου πει κάποιος ότι από την στιγμή που υπάρχει τζάμι, σιγα μην κάτσει να το κουράσει ο "επισκέπτης"....

Μάλλον απέκτησα και εγώ το φετιχ μου 😂

Επεξ/σία από korniza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, korniza είπε

Και πάλι βέβαια το ερώτημα είναι αν θα αντέξουν τον λοστό. 

Ο λοστός είναι μοχλός και έχει πολύ μεγάλη δύναμη. 

Οτιδήποτε βασίζεται σε βίδες θα υποχωρήσει εύκολα σε ένα μεγάλο λοστό.  Οι πύροι που μπαίνουν μέσα στο κούφωμα θα παραμορφώσουν το κούφωμα (ο πιο αδύναμος κρίκος).

Στην περίπτωση των προϊόνταν αυτών (πύροι που κλειδώνουν κάποια βάση η οποία βιδώνει πάνω στο κούφωμα) ο πιο αδύναμος κρίκος είναι οι βίδες.  Οι βίδες ενεργούνε σα  μικροσκοπικοί πύροι.  Άρα έχουν μικρότερη ασφάλεια από τον πύρο που μπαίνει μέσα στο κούφωμα.

Τώρα θα μου πείς ένας μεγάλος πύρος ή δύο μικρότερες βίδες έχουν μεγαλύτερη αντοχή?  Δεν ξέρω την απάντηση.  Εγώ θα προτιμούσα τον πύρο. 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korniza είπε

Σκεφτόμουν μήπως μπορούσαν να μπουν τα παρακάτω έτσι ώστε να μην φαίνονται και να έχω τα ελάχιστα για να κλειδώσω.

https://domus.gr/el/dfender4kleidomaton.phtml#1

Και πάλι βέβαια το ερώτημα είναι αν θα αντέξουν τον λοστό. 

Εν το μεταξύ ψάχνω για κανένα αυτόματο κλείδωμα συρόμενης μπαλκονόπορτας αλλά τζίφος...βέβαια θα μου πει κάποιος ότι από την στιγμή που υπάρχει τζάμι, σιγα μην κάτσει να το κουράσει ο "επισκέπτης"....

Μάλλον απέκτησα και εγώ το φετιχ μου 😂

εχει τεχνικα χαρακτηριστικα. δες αν υπαρχει το αλουμινιο σου & πραξε αναλογα. :) 

παντως το wk της domus, δεν κατεβαινει με 1 λοστο. εμεις σε τεσταρισμα, τραβαγαμε 2 ατομα (100 κιλα το καθενα) + στραβωσε ασχημα :D 

νομιζω το εχεις παρακανει με τα αυτοματα κλειδωματα & βλεπω να ερχονται οι της Mul-t-lock να φτιαξουν ειδικο για εσενα :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein είπε

εχει τεχνικα χαρακτηριστικα. δες αν υπαρχει το αλουμινιο σου & πραξε αναλογα. :) 

παντως το wk της domus, δεν κατεβαινει με 1 λοστο. εμεις σε τεσταρισμα, τραβαγαμε 2 ατομα (100 κιλα το καθενα) + στραβωσε ασχημα :D 

νομιζω το εχεις παρακανει με τα αυτοματα κλειδωματα & βλεπω να ερχονται οι της Mul-t-lock να φτιαξουν ειδικο για εσενα :D 

έχω στο νου μου ένα σχεδιάκι.....αλλά θέλει έλεγχο από ειδικό και φυσικά έναν τρελό να κάτσει να ασχοληθεί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mclein είπε

παντως το wk της domus, δεν κατεβαινει με 1 λοστο. εμεις σε τεσταρισμα, τραβαγαμε 2 ατομα (100 κιλα το καθενα) + στραβωσε ασχημα

τελικά άνοιξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bobptz είπε

τελικά άνοιξε?

17' και εσπασε το τζαμι απο το αλουμινιο.

ειχαμε 2 wk. 1 επανω / 1 κατω + την απλή πετούγια της domus που εβαλε ο korniza.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν υπαρχει καποιος τροπος να κανω την τρυπα στη πορτα

για το ντιφεντερ χωρις ποτηροτρυπανο και κυλινδρο κεντραρισματος ειμαι ολος αυτια.👂👂👂👂

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, bobptz είπε

Τι είναι τα wk?

https://domus.gr/el/.phtml#0

λογικα κάνει και για συρόμενες. Καλό φαίνεται ως εξτρα ασφάλεια. 

από ότι βλέπω υπάρχει το wk και το wk+. αναβαθισμένο?

Επεξ/σία από korniza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ringboy είπε

Εαν υπαρχει καποιος τροπος να κανω την τρυπα στη πορτα

για το ντιφεντερ χωρις ποτηροτρυπανο και κυλινδρο κεντραρισματος ειμαι ολος αυτια.👂👂👂👂

Αν το μέταλλο δεν είναι πολύ χοντρό (πες έως 2mm) και θες να έχει και κάποια ας πούμε ακρίβεια, μπορείς και με φρέζα (καρβιδίου ιδανικά). Σημαδεύεις αρχικά την τρύπα και την ανοίγεις πολύ προσεκτικά μην φας παραπάνω μέταλλο. Είναι εύκολο να αφαιρέσεις υλικό, αδύνατο όμως να το επαναφέρεις.

Αν το μέταλλο είναι χοντρό (>3mm), κάποιοι το κάνουν με τροχό. Δεν το προτείνω αν δεν το έχεις ξανακάνει.

 

Όταν όμως συνδυάζεις κέντραδόρο και ποτηροκορώνα, το αποτέλεσμα είναι και αισθητικά πολύ καλύτερο. Και φυσικά ακριβές.

 

Δεν είναι πολύ ακριβά τα υλικά. Μία 54ρα διμεταλλική  ποτηροκορώνα μαζί με τον αντάπτορα κάνουν 15-20€. 

Ο κεντραδόρος δεν ξέρω πόσο κάνει αλλά δεν πρέπει να είναι ακριβός. 

Βέβαια, για μία φορά που θα τα χρησιμοποιήσεις είναι κρίμα.

 

Εγώ μέχρι να βρω κεντραδόρο, σημάδευα με όση ακρίβεια μπορούσα, χρησιμοποιούσα μία μεταλλική επιφάνεια για κέντρο την οποία την «έπιανα» στην πόρτα με σφικτήρες, έκανα τρύπα με ποτηροτρύπανο και τέλος βελτίωνα την τρύπα με φρέζα ή λίμα.

 

Περίμενε να το δει ο mclein να σου πει συμβουλή/άποψη.

 

Σημ: Φαντάζομαι μιλάς για πόρτα ασφαλείας και υποθέτω πως έχεις κάποιο τρυπάνι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...