Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε ευχαριστώ. Για καποιον λογο και οι 5 κλειδαραδες που πηγα θεσσαλονικη με λενε να παω σε omega plus και οτι δεν μπορεί να παραβιαστεί. Ισχύει ή το λενε επειδη ειναι ευκολη στην τοποθετηση? Τιμη 250€(χωρις φπα). Επισης κανεις δεν ειχε τα σετακια... Παντα σε καποιον κατι ελειπε, αλλος ειχε rs3s αλλα δεν ειχε monolito rok . Αλλος ειχε monolito rok αλλα αντι για rs3s ειχε ap3 και λεει η μονη διαφορα ειναι οτι εχει 2 τρυπουλες παραπάνω το κλειδι... Οτι ναναι αυτοι οι κλειδαραδες εδω περα . Καθενας τα δικα του..ααα ξεχασα να πω οτι ενας νε ειπε οτι επειδη εχω secureme, η Cisa rev pro δεν μπορει να μπει...

 

εχουμε ξαναπει, δοκιμασμενη & εξαιρετικη λυση η omega plus.

προφανως ειναι ευκολοτερη η τοποθετηση της & φθηνοτερη σε εργασία.

250 χωρις φπα ομως ειναι κλεψιμο. εχω κερδος οταν τοποθετω 220 με φπα, οποτε καταλαβαινεις.

 

το καλοκαιρι (αυγουστο), ξεμεινα απο cisa ap3 (30/60) nickel αντικατασταση σε gardesa.

αν το πιστευεις, καποιος προσπαθησε να μου πουλησει κινεζικο αφαλο των 12€ ως ενδεδειγμενη λυση.

 

οι κλειδαραδες ειναι μια καστα μονοι τους. κλεφτοκοταδες οι περισσοτεροι & φυσικα δεν αγαπουν το επαγγελμα.

καμια εκπληξη δεν μου προκαλει το γεγονος οτι δεν ειχαν τα πακετα.

απλως θελουν να τοποθετουν οτι ειναι ευκολο κ γρηγορο & τελος.

προφανως rs3s, abloy protec2, interactive+, mt5+ κλπ κλπ ειναι τριψηφιο το κοστος για ενα τεμαχιο απ'το καθενα...

αλλα ο επαγγελματιας κοβει απ'τις διακοπες, κοβει απο εδω κ απο εκει κ τα εχει ετοιμοπαραδοτα.

 

υγ - επειδη εχεις securemme, μπορεις να τοποθετησεις οτι μα οτι επιθυμεις και ανετα γιατι η πορτα θα ειναι μαξ 7-8 ετων.

Η μπάρα μπορεί να κλείσει/κλειδώσει και όταν βγαίνεις απο διαμέρισμα κατα την έξοδο;

 

ναι, υπαρχει. για θωρακισμενη πορτα βεβαια ειναι λιγο μπερδεμα η τοποθετηση αλλα γινεται !

Επεξ/σία από mclein
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Πρώτο μου μήνυμα εδώ, διαβάζω τις τελευταίες μέρες όλο το θέμα, ενδιαφέρομαι για το θέμα πόρτες και κλειδαριές.

Τελειώνει σε λίγες μέρες η ανακαίνιση διαμερίσματος που αγόρασα το καλοκαίρι και το μόνο που μένει είναι η εύρεση/τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας.

Θα ακολουθήσει μετακόμιση με την σύζυγο και τα δύο παιδάκια μας.

Εχω γκουγκλάρει, έχω διαβάσει, έχω πάει σε καταστήματα με πόρτες (πασίγνωστα και μη) 

Οπου έχω πάει όλοι έχουν την απόλυτη αντιδιαρηκτική λύση!

Ο ένας εκθειάζει την κατασκευή του και τις κλειδαριές του, ο άλλος την επιπλέον έξυπνη λύση που δεν φαίνεται, άλλος το όνομα και την ιστορία του, άλλος ότι αυτός "χτίζει" και δεν γεμίζει απλά με αφρό, άλλος ότι δεν πουλάει φθηνότερα γιατί οι "άλλοι" πουλάνε υπερτιμημένα.

Οσον αφορά τις κλειδαριές/κυλίνδρους/defenders όλο και κάτι θα λείπει από το ολοκληρωμένο σύνολο όπως παρουσιάζεται σε αυτό το θέμα που ομολογώ με κατατόπισε δεόντως!  

Να πάρω πορτα και κλειδαριά μαζί?

Να πάρω πόρτα με αδιάφορη κλειδαριά και να την αλλάξω μετά σε κάτι καλό?

Και έστω ξέρω τι θέλω από κλειδαριά/κ'υλινδρο/defender, πως θα αναγνωρίσω την καλή πόρτα?

Εχω αντιληφθεί (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι για κάτι καλό και αξιόπιστο η οικονομική προσφορά ξεκινά από 1000 ευρώ & ανεβαίνουμε. 

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι απλα, το σπιτι ειναι αξιας 10Κ - 20Κ - 200Κ ; αναλογη πορτα αγοραζεις.

 

η λυση ειναι αγορα πορτας με το σωστο συστημα κλειδαριας πακετο.

κανεις σώφρων δε θα προτεινει μερεμετια, λυσιματα - δεσιματα.

 

οι λυσεις ανθρωπων που πωλουν πορτες με αδιαφορες κλειδαριες,

99% θα πωλουν και αδιαφορες πορτες με γαρνιτουρα.

 

τα χρηματα ειναι κατι σχετικο. οι τιμες λογω καθιζησης της αγορας εχουν πεσει δραματικα.

ξεκιναμε απο 800€ έως 1000€ για κατι αρκετα καλο και απο 1200€ για κατι πολυ καλο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Πρώτο μου μήνυμα εδώ, διαβάζω τις τελευταίες μέρες όλο το θέμα, ενδιαφέρομαι για το θέμα πόρτες και κλειδαριές.

Τελειώνει σε λίγες μέρες η ανακαίνιση διαμερίσματος που αγόρασα το καλοκαίρι και το μόνο που μένει είναι η εύρεση/τοποθέτηση πόρτας ασφαλείας.

Θα ακολουθήσει μετακόμιση με την σύζυγο και τα δύο παιδάκια μας.

Εχω γκουγκλάρει, έχω διαβάσει, έχω πάει σε καταστήματα με πόρτες (πασίγνωστα και μη) 

Οπου έχω πάει όλοι έχουν την απόλυτη αντιδιαρηκτική λύση!

Ο ένας εκθειάζει την κατασκευή του και τις κλειδαριές του, ο άλλος την επιπλέον έξυπνη λύση που δεν φαίνεται, άλλος το όνομα και την ιστορία του, άλλος ότι αυτός "χτίζει" και δεν γεμίζει απλά με αφρό, άλλος ότι δεν πουλάει φθηνότερα γιατί οι "άλλοι" πουλάνε υπερτιμημένα.

Οσον αφορά τις κλειδαριές/κυλίνδρους/defenders όλο και κάτι θα λείπει από το ολοκληρωμένο σύνολο όπως παρουσιάζεται σε αυτό το θέμα που ομολογώ με κατατόπισε δεόντως!  

Να πάρω πορτα και κλειδαριά μαζί?

Να πάρω πόρτα με αδιάφορη κλειδαριά και να την αλλάξω μετά σε κάτι καλό?

Και έστω ξέρω τι θέλω από κλειδαριά/κ'υλινδρο/defender, πως θα αναγνωρίσω την καλή πόρτα?

Εχω αντιληφθεί (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι για κάτι καλό και αξιόπιστο η οικονομική προσφορά ξεκινά από 1000 ευρώ & ανεβαίνουμε. 

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

 

Εφόσον το διαμέρισμα είναι δικό σου και αν μπορείς να διαθέσεις κάπου 1100€, τότε σίγουρα υπάρχουν καλές επιλογές.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις 500€ ξέρω γω, μάλλον δεν υπάρχουν ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Από όσους έχω πάει μόνο 2 με έχουν κερδίσει και οι προσφορές τους είναι γύρω στα 1500Ε (ενισχυμένη θωράκιση, 2πλή κλειδαριά γραναζωτή με καταπέλτη και 2 κυλίνδρους/defenders) όπου κάπου εκεί είναι και το χρηματικό όριο που διαθέτω για πόρτα.  

Ηταν απόλυτα επεξηγηματικοί διαθέτοντας τον χρόνο τους χωρίς να θέλουν να με ξεπετάξουν δίνοντάς μου απλά ένα φυλλάδιο.

Επίσης αυτό το θέμα μου έμαθε πολλά..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα..

 

θα βάλω πόρτα από σιαμο και σκέφτηκα να μπουν 2 ανεξάρτητες κλειδαριές  Mottura Q (δεν βάζει και κάτι αλλο) ,

στην ATROS (φθηνότερη πορτα που εχει) 1 κύλινδρο S.T.S. 70 + 1 κύλινδρο S.T.8

στον ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ(την αμέσως πιο ακριβη) μου βάζει 1 κύλινδρο ΜΟΤΤURA 4J ή C48 CHAMPION και 1 κύλινδρο S.T.S. 70 ή S.T.8  

 

το ζήτημα είναι οτι δεν καταλαβαίνω αν καλύπτομαι και στην πρωτη επιλογη με 1 κύλινδρο S.T.S. 70 + 1 κύλινδρο S.T.8 και γενικότερα αν πρεπει να κινηθω στο σχεδιο παίρνω απο τον σιαμο πορτα και βαζω κλειδαρια/κύλινδο από κλειδαρά

 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταντησαμε ετσι ρε παιδια. Προσφατα γνωστος μου δημιουργησε  πορτα απομονωσης οπου απομονωνει τα δωματια των παιδιων και το δικο του απο το υπολοιπο σπιτι. Προμηθευτηκε και ενα molot vpr 12 . Τους εχουν ρημαξει οι γεωργιανοι και οι γυφτοι επανηλημενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sts τι ειναι, καμια ελληνικουρα πατεντα που ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει ;  :-D

ζητησε 1x κυλινδρο keso 2000 ή 4000 + 1x mottura κυλινδρο.  B)

 

επισης, επειδη εχω γραψει καλα λογια για το siamo...δε σημαινει τιποτα.

ουτε τα παιρνω, ουτε τα δινω, ουτε υπαρχει καποια συνομωσια.

 

προφανως επαινω οτι αξιολογο υπαρχει στην αγορα της θωρακισμενης πορτας

εστω κι αν υπαρχουν 2-3 αρνητικα στην επιλογη. πχ :

 

α) τα κλειδια που μονο ο Siamos αντιγραφει στην τιμη που θελει + οτιδηποτε συμβει θα εχει γνωση.

 

β) καμια μετατροπη στην πορτα μελλοντικα = αδιεξοδο = νεα πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο sts τι ειναι, καμια ελληνικουρα πατεντα που ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει ;  :-D

ζητησε 1x κυλινδρο keso 2000 ή 4000 + 1x mottura κυλινδρο.  B)

 

επισης, επειδη εχω γραψει καλα λογια για το siamo...δε σημαινει τιποτα.

ουτε τα παιρνω, ουτε τα δινω, ουτε υπαρχει καποια συνομωσια.

 

προφανως επαινω οτι αξιολογο υπαρχει στην αγορα της θωρακισμενης πορτας

εστω κι αν υπαρχουν 2-3 αρνητικα στην επιλογη. πχ :

 

α) τα κλειδια που μονο ο Siamos αντιγραφει στην τιμη που θελει + οτιδηποτε συμβει θα εχει γνωση.

 

β) καμια μετατροπη στην πορτα μελλοντικα = αδιεξοδο = νεα πορτα

 

την keso 4000s omega μου την απεκλεισε χωρις να μου αναφερει λογο(ισως να μην ταιριαζει στην mottura κλειδαρια; δεν ξερω)

 

α) ισχυει...και σε ερωτηση μου για αντιγραφα κλειδιων κτλ...η απαντηση ηταν οτι κανω μονο στους ιδιους και αυτο γιατι το μεταλλο-ακοπο κλειδι το φερνει μονο αυτος...(μου φανηκε αστειο)

β) σε σχετικη μου ερωτηση ειπε κυλινδρος αλλαζω στο μελλον οπου θελω....για κλειδαρια ομως ουτε λεξη...

 

και γ) μου λεει οτι κανει διαφορά 1.25 mm με το 1 mm(επισης μου φανηκε χαζο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την keso 4000s omega μου την απεκλεισε χωρις να μου αναφερει λογο(ισως να μην ταιριαζει στην mottura κλειδαρια; δεν ξερω)

 

α) ισχυει...και σε ερωτηση μου για αντιγραφα κλειδιων κτλ...η απαντηση ηταν οτι κανω μονο στους ιδιους και αυτο γιατι το μεταλλο-ακοπο κλειδι το φερνει μονο αυτος...(μου φανηκε αστειο)

β) σε σχετικη μου ερωτηση ειπε κυλινδρος αλλαζω στο μελλον οπου θελω....για κλειδαρια ομως ουτε λεξη...

 

και γ) μου λεει οτι κανει διαφορά 1.25 mm με το 1 mm(επισης μου φανηκε χαζο)

 

μια χαρα ταιριαζει ο keso, οπως και οποιοσδηποτε κυλινδρος.

 

ισχυει οτι για καποιους κυλινδρους τα κλειδια τα φερνει ο siamos αλλα τα δινει και σε φιλους-κλειδαραδες-μελη σαεκ...

μιλουν για αποκλειστικοτητες αλλα ετσι χανεται το πατενταρισμα + οποιαδηποτε στιγμη δημιουργουν αλλαλουμ οπως εγινε με τα διαρρηκτικα των παλαιών κλειδαριών που ξαφνικα βρεθηκαν στην αγορα + η κοστολογηση μπορει να ειναι απο 10€/κλειδι έως 50€/κλειδι.

 

η διπλη κλειδαρια που χρησιμοποιει ο siamos, ετσι κ στραβωσει το θεμα με τις κλειδαριες κυλινδρου...

οδηγει μαθηματικα σε αλλαγη πορτας για περισσοτερα απο 4 στα 10 περιστατικα. ευχομαι να αργησει 4-5 ετη το γεγονος. (παραδειγμα η καλυτερη πορτα της dierre, της blokaport=tesio κ αλλες) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclein πιθανόν να τα έχεις ξαναγράψει αλλά ρεαλιστικά βαριέμαι απίστευτα να ψάξω 75 σελίδες :P :P

Μηπως μπορεις να μου πεις, σε πορτα ασφαλείας 10 ετίας, με τις κλειδαριές που μπαίνουν τα κλασικά μακρόστενα κλειδιά με τα 2 πτερύγια μπροστά, τα οποία πλέον απ όσο ξέρω μπορουν να ανοιξουν σε 10 λεπτά (πολύ λέω ε?), ποια ειναι η πιο φθηνή και αξιόπιστη κλειδαριά που θα μπορούσα να βάλω;

Κάτι μου ανέφερε συνάδελφός σου για 250 ευρω (σορρυ δε θυμάμαι καν για ποια έλεγε). Ειναι ρεαλιστικό το ποσό, ή θα πρέπει να πάω σε κάτι ακριβότερο; (οπως καταλαβαίνεις, απλά με ενδιαφέρει, αν ντε και καλά πρέπει να μπουν στη πολυκατοικία μου, ε να μη διαλέξουν εμένα διοτι ισως τους καθυστερήσω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ταιριαζει ο keso, οπως και οποιοσδηποτε κυλινδρος.

 

ισχυει οτι για καποιους κυλινδρους τα κλειδια τα φερνει ο siamos αλλα τα δινει και σε φιλους-κλειδαραδες-μελη σαεκ...

μιλουν για αποκλειστικοτητες αλλα ετσι χανεται το πατενταρισμα + οποιαδηποτε στιγμη δημιουργουν αλλαλουμ οπως εγινε με τα διαρρηκτικα των παλαιών κλειδαριών που ξαφνικα βρεθηκαν στην αγορα + η κοστολογηση μπορει να ειναι απο 10€/κλειδι έως 50€/κλειδι.

 

η διπλη κλειδαρια που χρησιμοποιει ο siamos, ετσι κ στραβωσει το θεμα με τις κλειδαριες κυλινδρου...

οδηγει μαθηματικα σε αλλαγη πορτας για περισσοτερα απο 4 στα 10 περιστατικα. ευχομαι να αργησει 4-5 ετη το γεγονος. (παραδειγμα η καλυτερη πορτα της dierre, της blokaport=tesio κ αλλες) !!!

 

 

Καλημέρα!

 

Σημέρα πήρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι κυλινδρος keso 4000s μπαινει κανονικα οπου θελω...επισης οτι ο keso 4000s αν θελω τον βαζω αλλα πλεον ξεκινησαν να εμπορευονται εναν mg ο οποιος ειναι πιο καινουριος και πιο καλος κτλ κτλ(μαλλον παιζει το συστημα αυτον με συμφερει πλεον αυτον θα προωθησω και στους πελατες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Σημέρα πήρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι κυλινδρος keso 4000s μπαινει κανονικα οπου θελω...επισης οτι ο keso 4000s αν θελω τον βαζω αλλα πλεον ξεκινησαν να εμπορευονται εναν mg ο οποιος ειναι πιο καινουριος και πιο καλος κτλ κτλ(μαλλον παιζει το συστημα αυτον με συμφερει πλεον αυτον θα προωθησω και στους πελατες)

 

ο κυλινδρος mg ειναι ιδιος με τον securemme k2 ή cisa asix pro.

(εγω) τον σπαω ή τον τρυπαω σε 3 ή 4 λεπτά...προφανώς κάτι που αγοράζει ο μαστορας 10€ έως 25€ είναι προτιμότερο απο τον keso που τον αγοραζει 50€+ αναλογα την πολιτικη της σοβαροτατης αυτης εταιρειας.

 

 

mclein πιθανόν να τα έχεις ξαναγράψει αλλά ρεαλιστικά βαριέμαι απίστευτα να ψάξω 75 σελίδες :P :P

Μηπως μπορεις να μου πεις, σε πορτα ασφαλείας 10 ετίας, με τις κλειδαριές που μπαίνουν τα κλασικά μακρόστενα κλειδιά με τα 2 πτερύγια μπροστά, τα οποία πλέον απ όσο ξέρω μπορουν να ανοιξουν σε 10 λεπτά (πολύ λέω ε?), ποια ειναι η πιο φθηνή και αξιόπιστη κλειδαριά που θα μπορούσα να βάλω;

Κάτι μου ανέφερε συνάδελφός σου για 250 ευρω (σορρυ δε θυμάμαι καν για ποια έλεγε). Ειναι ρεαλιστικό το ποσό, ή θα πρέπει να πάω σε κάτι ακριβότερο; (οπως καταλαβαίνεις, απλά με ενδιαφέρει, αν ντε και καλά πρέπει να μπουν στη πολυκατοικία μου, ε να μη διαλέξουν εμένα διοτι ισως τους καθυστερήσω :P )

 

αν θες, στειλε μου πμ την περιοχη, ωστε να σου γραψω κατι που δεν κυκλοφορει πολυ εκει.

 

α) omega plus = 210€~250€

 

ή

 

β) η πιο φθηνη αξιοπιστη λυση σε κλειδαρια κυλινδρου κοστολογειται στα 150-170 ή με πατενταρισμένο κλειδι στα 180~200.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση, μόλις επέστρεψα από το προαναφερόμενο κατάστημα.

Keso 4000s ή motura c4 που για αυτούς πήγαινα (πριν 1 μήνα μου είχε δώσει προσφορα) πλέον δεν τους έχει.

Η δικαιολογία ήταν ότι τελείωσε το απόθεμα και πλέον θέλει 2 μήνες (με αρνητική προοπτική) και αν...

Η λύση για κυλίνδρους είναι οι εξής δύο: sts  και mg.

Νομίζω έχω δεύτερες σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...