Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν βγαινει κατι το κατεβαζω, το ακουω και αν μου αρεσει το αγοραζω. Ετσι παει. Το ιδιο και για τις ταινιες ;) Oσες ταινιες εχω δει και μου αρεσαν τις αγορασα. Εσυ μετα απο την δοκιμη του λειτουργικου σου το αγορασες; Το πρωτο home computer το εβγαλε η apple οσο και να χτυπιεσαι. Η ΙΒΜ δεν εβγαλε Home computers, Τωρα μπορει να ειναι το ιδιο με υπολογιστες που χρησιμοποιουν στην ερευνα και στην βιομηχανια, τοτε ομως δεν ηταν ;)

 

Καλα δεν το μπαλωνεις...Ακου οτι MP3 που κατεβαζεις το αγοραζεις και οτι ταινια κατεβαζεις την αγοραζεις...Δεν νομιζω πως υπαρχει 1 ατομο εδω μεσα που να το πιστεψει αυτο....Ακομα και ΑΝ ισχυε παλι εισαι παρανομος, αν σε πιασουν να κατεβαζεις ταινια και πεις θελω να την δω και αν μαρεσει θα την αγορασω λες να ειναι ολα καλα ? Και οσες δεν αγοραζεις και βλεπεις ομως ? Ελα τωρα μην λεμε οτι μας κατεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά που πάνω-κάτω είπα κι εγώ δηλαδή...

 

Αλλά και σπασμένα να τα έχουμε, η λογική του το δικαιολογεί :

υπονοεί καθαρά ότι επειδή πληρώνει ένα σημαντικό μέρος από κάποια προϊόντα δικαιολογείται να έχει και μερικά παράνομα.

Ε, και οι όποιοι εμείς αυτό κάνουμε :

έχουμε πληρώσει κάποτε ή κάτι (λογισμικό ή hardware) και άρα δεν πειράζει να έχουμε και μερικά κλεψιμέικα....

 

Δεν καταλαβες αυτο που ειπα, οσες ταινιες κατεβασω και τις δω και μου αρεσουν τις αγοραζω, το ιδιο και για την μουσικη το ιδιο και για προγραμματα. Αλλο το βλεπω αν μου κανει και το περνω απο το βλεπω αν μου κανει και αν μου κανει δεν το περνω και το κλεβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν το μπαλωνεις...Ακου οτι MP3 που κατεβαζεις το αγοραζεις και οτι ταινια κατεβαζεις την αγοραζεις...Δεν νομιζω πως υπαρχει 1 ατομο εδω μεσα που να το πιστεψει αυτο....Ακομα και ΑΝ ισχυε παλι εισαι παρανομος, αν σε πιασουν να κατεβαζεις ταινια και πεις θελω να την δω και αν μαρεσει θα την αγορασω λες να ειναι ολα καλα ? Και οσες δεν αγοραζεις και βλεπεις ομως ? Ελα τωρα μην λεμε οτι μας κατεβει.

 

To ιδιο ειναι ε; Ακομα και ετσι να ειναι, τουλ αν κατι σκοπευω να το ακουσω, δω, χρησιμοποιησω παω και το αγοραζω. Απλα προσωπικα αρνουμε να επενδυσω τα χρηματα μου σε οτι λαλακια βγαζει ο καθενας. Δοκιμαζω και αγοραζω. Απλα τα πραγματα. Με τα λεφτα μου υποστηριζω οσουν πιστευω οτι το αξιζουν. Εσυ το κανεις αυτο; Η τους γραφεις και αυτους στα παλια σου υποδηματα αρκει εσυ να παρεις αυτο που θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες αυτο που ειπα, οσες ταινιες κατεβασω και τις δω και μου αρεσουν τις αγοραζω, το ιδιο και για την μουσικη το ιδιο και για προγραμματα.

Αλλο το βλεπω αν μου κανει και το περνω απο το βλεπω αν μου κανει και αν μου κανει δεν το περνω και το κλεβω.

 

Δεν είπες αυτό για τις ταινίες, το άφησες αδιευκρίνιστο.

 

Αλλά πέραν τούτου, το θέμα είναι ότι με πολλούς τρόπους μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 7, νόμιμα ή παράνομα.

Αυτό εξαρτάται από την ευαισθησία και τα οικονομικά του καθενός.

 

Το γεγονός ότι είναι καλό λειτουργικό και ότι πολλοί θα το αγόραζαν δεν αναιρείται.

Εσείς (όχι εσύ προσωπικά) προσπαθείτε να αποδείξετε με το ζόρι το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα το πρωτο pc ηταν apple. Ο woz εισηγαγε την εννοια υπολογιστης σπιτιου το 77. Πριν ακομα φτιαξει τιποτα η MS περα απο την Basic για τον altair. Λιγη ιστορια δεν βλαπτει...

 

Το πρωτο home computer σε μια μορφη αναγνωρισιμη σημερα μπορει να ηταν apple, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η apple εφερε τους υπολογιστες σπιτι μας. Ουτε κανενας εννοουσε οτι IBM και MS βγαλανε τον πρωτο υπολογιστη/OS για προσωπικη χρηση. Απλα οτι βγαλανε αυτο που τελικα διαδοθηκε περισσοτερο.

 

Προσωπικα θα εδινα αυτον τον τιτλο σε καποιον απο τους home απο τις αρχες του 80 οπως τα πρωτα spectrum η commodore 64. Φυσικα τοτε η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ασχολουνταν με υπολογιστες αλλα για τους χομπιστες της εποχης αυτα ηταν "τα μηχανηματα του λαου"

 

Αν παλι με τον ορο "εφερε στα σπιτια μας" εννοουμε τι υπολογιστη/λειτουργικο μπηκε οντως σε καθε σπιτι, αυτο αναμφιβολα ειναι τα PC με windows 95 το δευτερο μισο του '90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο home computer σε μια μορφη αναγνωρισιμη σημερα μπορει να ηταν apple, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η apple εφερε τους υπολογιστες σπιτι μας. Ουτε κανενας εννοουσε οτι IBM και MS βγαλανε τον πρωτο υπολογιστη/OS για προσωπικη χρηση. Απλα οτι βγαλανε αυτο που τελικα διαδοθηκε περισσοτερο.

 

Προσωπικα θα εδινα αυτον τον τιτλο σε καποιον απο τους home απο τις αρχες του 80 οπως τα πρωτα spectrum η commodore 64. Φυσικα τοτε η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ασχολουνταν με υπολογιστες αλλα για τους χομπιστες της εποχης αυτα ηταν "τα μηχανηματα του λαου"

 

Αν παλι με τον ορο "εφερε στα σπιτια μας" εννοουμε τι υπολογιστη/λειτουργικο μπηκε οντως σε καθε σπιτι, αυτο αναμφιβολα ειναι τα PC με windows 95 το δευτερο μισο του '90

 

Mα εκεινη την περιοδο ο apple II και στη συνεχεια ο Macintosh και ο Lisa καναν τρελες πωλησεις. περισσοτερο απο ολα τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο ειναι ε; Ακομα και ετσι να ειναι, τουλ αν κατι σκοπευω να το ακουσω, δω, χρησιμοποιησω παω και το αγοραζω. Απλα προσωπικα αρνουμε να επενδυσω τα χρηματα μου σε οτι λαλακια βγαζει ο καθενας. Δοκιμαζω και αγοραζω. Απλα τα πραγματα. Με τα λεφτα μου υποστηριζω οσουν πιστευω οτι το αξιζουν. Εσυ το κανεις αυτο; Η τους γραφεις και αυτους στα παλια σου υποδηματα αρκει εσυ να παρεις αυτο που θες;

 

Ε οκ τοτε, αν ποτε σε επιαναν οι αρχες ειμαι σιγουρος πως θα συμμεριζοντουσαν αυτη σου την αποψη....Not.....

 

Το παρανομο ειναι παρανομο, τουλαχιστον παραδεξου το και βγαλε αυτο το βλακωδες επιχειρημα απο την λιστα του "Λογοι για να εχετε Linux".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παλι με τον ορο "εφερε στα σπιτια μας" εννοουμε τι υπολογιστη/λειτουργικο μπηκε οντως σε καθε σπιτι, αυτο αναμφιβολα ειναι τα PC με windows 95 το δευτερο μισο του '90

 

Λοιπόν ναι, αυτό εννούμε.

Και η ιστορία ξεκίνησε νωρίτερα, με τα 3.11. Τα '95 ήταν η μεγάλη έκρηξη.

Άλλο που μερικοί δεν παραδέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το αυτοκινητο ειναι 1 φορα, αυτο με τα Windows συνεχεια, μην συγχεουμε παραδειγματα.

 

Και αλλοι εχουν Windows για παιχνιδια αλλα εχουν και Linux ε και ? Σημασια εχει πως εχουν ΚΑΙ Windows.

 

Αφου εισαστε τοσο μεγαλοι υπερασπιστες αυτου του φοβερου συστηματος που ακουει στο ονομα Linux τοτε καντε μια θυσια, μην παιζετε παιχνιδια και μην δουλευετε τις εφαρμογες που θελετε, αλλιως ναι ο καθενας μπορει να σας πει Δικαιολογημενα υποκριτες.

 

Μπα; Επειδή δεν υπάρχει μία εφαρμογή για το λειτουργικό της αρεσκείας μας πάει να πει ότι είμαστε υποκριτές επειδή χρησιμοποιούμε άλλο OS για να την τρέξουμε; Αν αύριο το τάδε game που παίζεις σου έλεγε ότι θα σταματήσει να κυκλοφορεί για Windows, τι θα έκανες; Θα σταματούσες να το παίζεις; Ή dual-boot;

 

Δεν έχεις κατανοήσει ότι την επιλογή του λειτουργικού κάποιου δεν θα πρέπει να τη συγχέεις με την εκ των πραγμάτων ανάγκη για χρήση κάποιου άλλου λειτουργικού. Μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο Windows-only πρόγραμμα για τη δουλειά σου, για το hobby σου, οτιδήποτε. Το ποιο OS γουστάρεις και διαλέγεις να χρησιμοποιείς όμως δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ναι, αυτό εννούμε.

Και η ιστορία ξεκίνησε νωρίτερα, με τα 3.11. Τα '95 ήταν η μεγάλη έκρηξη.

Άλλο που μερικοί δεν παραδέχονται.

 

Ρε σοβαρευτειτε και ξεκολληστε επιτελους. Οταν η apple ηταν ηδη μεγαλη εταιρια ο Bill ηταν ακομα σε γραφειο αποθηκη και προσπαθουσε να κλεψει απο την Apple. Εκεινη την εποχη η apple ειχε πουλησει χιλιαδες μηχανηματα. Ελεος... Μηπως στην MS ανακαλυψαν και τον τροχο και δεν το ξερουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα; Επειδή δεν υπάρχει μία εφαρμογή για το λειτουργικό της αρεσκείας μας πάει να πει ότι είμαστε υποκριτές επειδή χρησιμοποιούμε άλλο OS για να την τρέξουμε; Αν αύριο το τάδε game που παίζεις σου έλεγε ότι θα σταματήσει να κυκλοφορεί για Windows, τι θα έκανες; Θα σταματούσες να το παίζεις; Ή dual-boot;

 

Δεν έχεις κατανοήσει ότι την επιλογή του λειτουργικού κάποιου δεν θα πρέπει να τη συγχέεις με την εκ των πραγμάτων ανάγκη για χρήση κάποιου άλλου λειτουργικού. Μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο Windows-only πρόγραμμα για τη δουλειά σου, για το hobby σου, οτιδήποτε. Το ποιο OS γουστάρεις και διαλέγεις να χρησιμοποιείς όμως δεν αλλάζει.

 

Ναι αν ενα παιχνιδι σταματουσε να δουλευει στα Windows εφοσον ΔΕΝ μαρεσει το Linux ΔΕΝ θα το επαιζα.

 

Απο εκει και περα προσπαθειτε να πεισετε τον κοσμο πως τα Windows ειναι ασχημα την ωρα που για τον Α,Β,Γ λογο τα χρησιμοποιειτε οι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα εκεινη την περιοδο ο apple II και στη συνεχεια ο Macintosh και ο Lisa καναν τρελες πωλησεις. περισσοτερο απο ολα τα αλλα.

 

Ναι, ειδικά η lisa και ο macitosh.

Mε τιμές αστρονομικές (> $3000) ήρθαν στα σπίτια του πολύ κόσμου....τόσο ξέρεις τόσο λες.

Μόνον το apple ΙΙ είχε 'σπιτική' τιμή και πούλησε κυρίως στην Αμερική, κι όχι στην Ευρώπη.

Ήταν ακριβότερο από άλλα μηχανήματα (ala apple) χωρίς να είναι και κάτι το εξαιρετικό μπροστά στα ανταγωνιστικά του.

 

Και παρεμπιπτόντως, η amiga που σχεδιάστηκε από την atari και την ομώνυμη εταιρία πριν το macintosh (άσχετο αν κυκλοφόρησε μετά)

και ήταν πολύ ανώτερη κόστιζε 450000 το '85. Το θυμαμαι καθαρά, την είχε o "Κύκλος" στην Αγελλάκη.

Αυτά ήρθαν στα σπίτια μας πριν τα pc και την MS....

 

Άνοιξε κανένα "computer για όλους" ή "ηλεκτρονική και computer" του '83 να δεις τι γινόταν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Το γεγονός ότι είναι καλό λειτουργικό και ότι πολλοί θα το αγόραζαν δεν αναιρείται.

Εσείς (όχι εσύ προσωπικά) προσπαθείτε να αποδείξετε με το ζόρι το ανάποδο.

 

Για να μην παρεξηγούμαι, προσωπικά το βλέπω καθαρά που βολεύει το καθένα και για τι χρήση το θέλω.

 

Έχω ενα απλό netbook με atom n270, πως να το κάνουμε το linux το κάνει και πετάει σε σχέση με τα windows XP που είχε. Και σε windows7 που έχω δεί με dual core, ποιο γρήγορο ήταν.

Έχω desktop παλιό στο σπίτι για απλά πράγματα και παιχνίδια, το Linux το ανέστησε. Εχω dual boot για τα παιχνίδια. Δεν με χαλάει να κάνω ενα restart και να περιμένω κάποια secs, όπως περιμένω να ανοίξει και το χbοχ 360 αντίστοιχα.

Εχω desktop στην δουλειά, αποκλειστικά windows 7 64bit. Και ναι το λειτουργικό είναι πολύ καλό. Απόδειξη; Σε dual boot laptop vista/ubuntu, τα ξήλωσα και εγκατέστησα και χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα 7αρια (νόμιμα). Με ρώτησε φίλος θα βάλεις και Linux; ΤΟυ απάντησα όχι, γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε κανένας λόγος για την χρήση του laptop να υπάρχουν linux, μιας τα 7αρια είναι super για την δουλειά που τα ήθελα.

 

Ετσι και ο καθένας όπως τον βολεύει και το βλέπει απο την μεριά του. Κακά τα ψέματα τα 7αρια είναι super. Καμιά φορά στο Linux λέω "αχ και να είχε το τάδε, ή να μην είχε το τάδε bug ή να δούλευε απροβλημάτιστα όπως στα 7αρια", αλλά πολλές φορές και στα 7αρια μου λείπουν πολλά πράγματα που έχω στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα κάποια πράγματα πιο πάνω που με έκαναν να απορήσω για τον τρόπο σκέψης κάποιων.

 

Ο όρος "καλύτερο/χειρότερο" από μόνος του απλά δεν λέει τίποτα.

 

Για κάποιους τα unix-like λειτουργικά αποτελούν αναμφισβήτητα καλύτερη επιλογή, για κάποιους άλλους τα Windows είναι αναμφισβήτητα καλύτερη επιλογή.

 

Επίσης, αν και δε θέλω να συγκρίνω ανόμοια πράγματα, όμως επειδή αναφέρθηκαν ορισμένες παραπλανητικές γενικεύσεις σε ό,τι αφορά την εμπορική χρησιμότητα unix-like λειτουργικών (και συγκεκριμένα του Linux), χωρίς να διευκρινίζεται ότι η αναφορά γίνεται πολύ συγκεκριμένα στον τομέα των υπολογιστών desktop, πρέπει να σημειωθεί ότι καθημερινά πωλούνται πολύ περισσότερες embedded συσκευές παρά υπολογιστές desktop. Routers/managed switches/firewalls, PBX, κινητά τηλέφωνα, συσκευές GPS, media players, DVR, συστήματα συναγερμού, κ.α., σχεδόν οπουδήποτε κάποιος μπορεί να συναντήσει unix-like λειτουργικά. Αν θέλουμε να το πάμε και παραπέρα, καθημερινά εκατομμύρια άνθρωποι απολαμβάνουν εμπορικές και μη υπηρεσίες που βασίζονται σε τέτοια λειτουργικά, και όλοι ανεξαιρέτως όσοι χρησιμοποιούν Internet χρησιμοποιούν υποδομές που βασίζονται σε τέτοια λειτουργικά.

 

Το να πούμε ότι εμπορικά τα Windows χρησιμοποιούνται από ασύγκριτα περισσότερο κόσμο ως λειτουργικό desktop είναι εντελώς διαφορετικό από το να πούμε ότι τα Windows είναι το λειτουργικό σύστημα με τη μεγαλύτερη εμπορική αξία γενικά.

 

Επίσης, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να κρίνεις ένα λειτουργικό με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και διαφορετικό να το κρίνεις με βάση τις διαθέσιμες εφαρμογές που για μια ποικιλία μη τεχνικών λόγων μπορεί να λείπουν. Από την οπτική ενός χρήστη που δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους υπολογιστές, η αξιολόγηση ενός λειτουργικό είναι η αξιολόγηση όλων των δεδομένων που θα έχει ως αποτέλεσμα η επιλογή της χρήσης του συγκεκριμένων λειτουργικού, ανεξάρτητα αν αυτά προκύπτουν από τεχνικούς περιορισμούς του ίδιου του λειτουργικού ή από εξωτερικούς παράγοντες. Αντίθετα, κάποιος που έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους υπολογιστές και του αρέσει να ακριβολογεί, αν κληθεί να συγκρίνει δύο λειτουργικά θα βρει δίκαιο να μιλήσει πρώτα για τα λειτουργικά καθαυτά.

 

Και για κάτι άλλο που ελέχθη: προφανώς και αν θέλω να χρησιμοποιήσω μια αναντικατάστατη εφαρμογή που έχει γραφτεί για Windows και τρέχει σωστά αποκλειστικά κάτω από Windows (και προφανώς υπάρχουν τέτοιες, με πιο δημοφιλές παράδειγμα τα mainstream παιχνίδια), θα χρησιμοποιήσω και Windows για να την τρέξω. Αυτό δε σημαίνει ότι θεωρώ τα Windows καλύτερο, πιο εύχρηστο ή οτιδήποτε λειτουργικό, απλώς ότι αποτελούν αναγκαία προϋπόθεση για κάτι συγκεκριμένο που θέλω να χρησιμοποιήσω.

 

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει η τάση να βγάζουμε αυθόρμητα συμπεράσματα με βάση της δικές μας εμπειρίες και τα δικά μας δεδομένα (κομπιουτερίστικες ανάγκες, διαθέσιμος χρόνος, τομέας ενασχόλησης, κ.α.). Αυτό είναι λάθος: υπάρχουν άνθρωποι με εντελώς διαφορετικές εμπειρίες, επιθυμητές χρήσεις και λοιπά δεδομένα, για τους οποίους διαφορετικά λειτουργικά από τα Windows αποτελούν ιδανικότερες επιλογές. Αυτό δε σημαίνει ότι ο ένας είναι σωστός και ο άλλος λάθος: κάτι που είναι καλύτερο για κάποιον δεν σημαίνει και είναι το καλύτερο για όλους τους υπόλοιπους.

 

Η ευθύνη της επιλογής είναι ατομική υπόθεση, άπαξ και κάποιος ξεκαθαρίζει ότι έκανε την έρευνά του και επέλεξε, είναι προσβλητικό να του λες ότι χρησιμοποιεί κάτι υποδεέστερο διότι είναι σα να του λες ότι είναι είτε βλάκας είτε ψεύτης.

 

Αυτό πάει και στους μεν και στους δε.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...