Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000

 

Πέστα χρυσόστομε...η υποκρισία σε όλο το μεγαλείο της....

 

Mp3 κατεβαζω αλλα εχω και δισκοθηκη πανω απο 1000 CD και αρκετα βινυλια

Ταινιες, ναι κατεβαζω αλλα τον μηνα σκαω περιπου 100 ευρω για cinema και εχω και αρκετα dvd σπιτι μου

Εφαρμογες στο κινητο, αγορασμενες απο την στιγμη που βρηκα τροπο να αγοραζω εφαρμογες απο ελλαδα στο android και οσες ειχα σπασμενες τις αντικατεστησα με πληρωμενες

Windows 7, τα εχω αυθεντικα και νομιμα.

 

Εσυ που τα θεωρεις τοσο σουπερ και κανεις την δουλεια σου αψογα γιατι δεν δινεις 120-200 ευρω που θα σου βγαλουν ανετα 3 χρονακια; Οταν τα βαλεις αυθεντικα και τα πληρωσεις οπως κανει ο απλος κοσμος και οσοι αγοραζουν μηχανημα και τα πληρωνουν μαζι με το pc, ελα πες μου για την υπεροχη και οτι τα προτιμας. Οσο εισαι με κλεμενα windows δεν μπορεις να εκφερεις αποψη γιατι πολυ απλα δεν ειναι τσαμπα το λειτουργικο σου και αρα δεν μπορεις να μου λες οτι τα σπανε αλλα εγω δεν τα σκαω για αυτο. Προφανως για εσενα δεν αξιζει να τα σκασεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δλδ ο 8086 που ειχα καθως και οι 286/386/486/pentium/ κτλ κτλ κτλ κτλ ηταν Apple και δεν το ειχα παρει χαμπαρει μια 20ετια+ τωρα ? Για δες τι μαθαινουμε στο Insomnia...

 

Παντως μεχρι προσφατα νομιζα πως το MS-DOS και μετα τα 3.0/3.1/95/98 εφεραν τους υπολογιστες στα σπιτια των ανθρωπων....

 

Οχι αλλα το πρωτο pc ηταν apple. Ο woz εισηγαγε την εννοια υπολογιστης σπιτιου το 77. Πριν ακομα φτιαξει τιποτα η MS περα απο την Basic για τον altair. Λιγη ιστορια δεν βλαπτει...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Home_computer#1970s'>http://en.wikipedia.org/wiki/Home_computer#1970s

 

Kαι ολο το κειμενο...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Home_computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορεις να το αντιστρεψεις.Αν το linux στοιχιζε οσο τα windows ποσοι θα το προτιμουσαν αραγε ?

 

Και αν η γιαγια μου ειχε ροδακια θα ηταν πατινι. Αν κοστιζε πιθανοτατα να εκανε και εμπορικες συνεργασιες και να αγοραζε δικαιοματα σε συσκευες και πατεντες, γενικα θα ηταν αλλο λειτουργικο ;) Στους σερβερ που κοστιζει ομως εχει μονο πανω απο το 60% της αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mp3 κατεβαζω αλλα εχω και δισκοθηκη πανω απο 1000 CD και αρκετα βινυλια

Ταινιες, ναι κατεβαζω αλλα τον μηνα σκαω περιπου 100 ευρω για cinema και εχω και αρκετα dvd σπιτι μου

Εφαρμογες στο κινητο, αγορασμενες απο την στιγμη που βρηκα τροπο να αγοραζω εφαρμογες απο ελλαδα στο android και οσες ειχα σπασμενες τις αντικατεστησα με πληρωμενες

Windows 7, τα εχω αυθεντικα και νομιμα.

 

Εσυ που τα θεωρεις τοσο σουπερ και κανεις την δουλεια σου αψογα γιατι δεν δινεις 120-200 ευρω που θα σου βγαλουν ανετα 3 χρονακια;

Οταν τα βαλεις αυθεντικα και τα πληρωσεις οπως κανει ο απλος κοσμος και οσοι αγοραζουν μηχανημα και τα πληρωνουν μαζι με το pc, ελα πες μου για την υπεροχη και οτι τα προτιμας.

Οσο εισαι με κλεμενα windows δεν μπορεις να εκφερεις αποψη γιατι πολυ απλα δεν ειναι τσαμπα το λειτουργικο σου και αρα δεν μπορεις να μου λες οτι τα σπανε αλλα εγω δεν τα σκαω για αυτο.

Προφανως για εσενα δεν αξιζει να τα σκασεις ;)

 

Δηλ. αν κλέβεις π.χ. μια σοκολάτα αλλά έχεις αγοράσει ένα κουτί δεν είσαι κλέφτης !!!

Θαυμάσια λογική πράγματι !!!

Μας το λες αυτό για επιχείρημα ;

Πες ότι το κάνεις και τέρμα, όχι γελοίες δικαιολογίες.

 

Επί προσωπικού, εγώ είπα ήδη ότι τα έχω πάρει δωρεάν από τη σχολή. Και έδωσα αντίγραφα και σε άλλους.

Αλλά και αν δεν μπορούσα να τα βρω δωρεάν, θα έψαχνα να τα βρω παράνομα.

Και αν δεν μπορούσα να τα βρω ούτε παράνομα, τα 7 θα τα αγόραζα.

Και οι περισσότεροι αυτό το σκεπτικό έχουν.

Αλλά δεν προβάλλουν γελοία μοραλιστικά επιχειρήματα.

 

Είπαμε, έχουμε κι εμείς πολύ μυαλό...

 

Και πέραν αυτού, το να χρησιμοποιείς κάτι και να διαπιστώνεις ότι είναι καλό δεν έχει και πολύ σχέση με το πώς το απόκτησες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σημερα μαθαμε :

 

1) Το πρωτο PC το εβγαλε η Apple ( Σιγουρα οχι η IBM ? Αυτα τα PC που λες ειναι στυλ Amiga, εγω δεν τα λεω PC αλλα οκ).

2) Αν εχεις πολλα CD δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις MP3 που δεν εχεις ( Η εστω οχι το ιδιο παρανομος ).

3) Αν πηγαινεις Σινεμα πολλες φορες τον μηνα Παλι δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις ταινιες ( Η εστω παλι οχι το ιδιο ).

 

Εγω παλι τα Windows τα ειχα παντα αυθεντικα οποτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορεις να το αντιστρεψεις.Αν το linux στοιχιζε οσο τα windows ποσοι θα το προτιμουσαν αραγε ?

 

Μα το Linux είναι ποιο ακριβό απο τα windows, σε server enviroment, το λέει και η Microsoft. Microsoft HPC claim: Windows is cheaper than Linux.

Αλλά δεν φαίνεται να έχει το ίδιο μερίδιο αγοράς εκεί.

 

Capture_8.jpg

 

Source.png Πηγή: wikipedia

 

Σε desktops, δεν είναι τόσο απλό. Υποθετικά τελείως, αν ποτέ ήταν επι πληρωμή, για να φτάσει να κοστίζει το ίδιο, σημαίνει οτι θα είχε και ανάλογη υποστήριξη απο τους κατασκευαστές σε θέματα drivers, και τα ποιο δημοφιλή προγράμματα να τρέχουν σε linux. Αν είχε αυτά, ποιο απο τα δύο θα προτιμούσαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν η γιαγια μου ειχε ροδακια θα ηταν πατινι. Αν κοστιζε πιθανοτατα να εκανε και εμπορικες συνεργασιες και να αγοραζε δικαιοματα σε συσκευες και πατεντες, γενικα θα ηταν αλλο λειτουργικο ;) Στους σερβερ που κοστιζει ομως εχει μονο πανω απο το 60% της αγορας.

 

Μα εγω υποθετικα ρωτησα.Αν παρεμενε ως εχει με την τιμη των windows,ποσοι απλοι χρηστες πιστευεις οτι θα εδιναν αυτα τα λεφτα ως αναγνωριση της ανωτεροτητας του λειτουργικου ? ;)

Η τιμη που λετε, δεν ειναι επιχειρημα, γιατι ευκολα οπως ειπα αντιστρεφεται.Για τους server δεν γνωριζω , εχουν παρομοια τιμη με τα αντιστοιχα πακετα των windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω υποθετικα ρωτησα.Αν παρεμενε ως εχει με την τιμη των windows,ποσοι απλοι χρηστες πιστευεις οτι θα εδιναν αυτα τα λεφτα ως αναγνωριση της ανωτεροτητας του λειτουργικου ? ;)

Η τιμη που λετε, δεν ειναι επιχειρημα, γιατι ευκολα οπως ειπα αντιστρεφεται.Για τους server δεν γνωριζω , εχουν παρομοια τιμη με τα αντιστοιχα πακετα των windows ?

 

Οχι ειναι πιο ακριβα αλλα τα εξοδα για λινουξ σερβερ ειναι μεγαλυτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε desktops, δεν είναι τόσο απλό. Υποθετικά τελείως, αν ποτέ ήταν επι πληρωμή, για να φτάσει να κοστίζει το ίδιο, σημαίνει οτι θα είχε και ανάλογη υποστήριξη απο τους κατασκευαστές σε θέματα drivers, και τα ποιο δημοφιλή προγράμματα να τρέχουν σε linux. Αν είχε αυτά, ποιο απο τα δύο θα προτιμούσαμε;

 

Εδω πραγματικα μπορεις να απαντησεις , οτι αν τα ειχε αυτα θα ηταν αλλο λειτουργικο.

Και μπορει να το προτιμουσαμε.ΑΝ τα ειχε αυτα,τωρα τα εχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόλλημα φάγατε ρε; Κυρίως με τις υποκρισίες και τα συναφή.

 

Για 2+ χρόνια είχα αποκλειστικά Linux. Το θεωρούσα και το θεωρώ πολύ ανώτερο από κάθε έκδοση Windows στον τομέα της ευχρηστίας αλλά that's just me. Ταυτόχρονα όμως ήθελα να χρησιμοποιώ Adobe Photoshop. Να μάθαινα νέο πρόγραμμα από το μηδέν (GIMP) δεν υπήρχε περίπτωση, ενώ λύσεις τύπου WINE δεν λειτουργούσαν 100% σωστά. Οπότε αναγκαστικά είχα και Windows σε vbox. Το λειτουργικό μου το είχα διαλέξει, αλλά λόγω του ένα πρόγραμμα που χρειαζόμουν δεν υπήρχε στην πλατφόρμα μου αναγκαζόμουν να έχω εγκατεστημένο -έστω και εικονικά- και δεύτερο λειτουργικό.

 

Αυτό γιατί με κάνει υποκριτή; Ξαναδείτε το παράδειγμα με το ATOS. Άμα έχω μια ML500 και πάω διακοπές σε ένα νησί και νοικιάσω μια αηδία, είμαι υποκριτής; Ή απλά για τον Χ-Ψ λόγο δεν μπορούσα να πάρω το αυτοκίνητό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σημερα μαθαμε :

 

1) Το πρωτο PC το εβγαλε η Apple ( Σιγουρα οχι η IBM ? Αυτα τα PC που λες ειναι στυλ Amiga, εγω δεν τα λεω PC αλλα οκ).

2) Αν εχεις πολλα CD δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις MP3 που δεν εχεις ( Η εστω οχι το ιδιο παρανομος ).

3) Αν πηγαινεις Σινεμα πολλες φορες τον μηνα Παλι δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις ταινιες ( Η εστω παλι οχι το ιδιο ).

 

Εγω παλι τα Windows τα ειχα παντα αυθεντικα οποτε.....

 

Oταν βγαινει κατι το κατεβαζω, το ακουω και αν μου αρεσει το αγοραζω. Ετσι παει. Το ιδιο και για τις ταινιες ;) Oσες ταινιες εχω δει και μου αρεσαν τις αγορασα. Εσυ μετα απο την δοκιμη του λειτουργικου σου το αγορασες; Το πρωτο home computer το εβγαλε η apple οσο και να χτυπιεσαι. Η ΙΒΜ δεν εβγαλε Home computers, Τωρα μπορει να ειναι το ιδιο με υπολογιστες που χρησιμοποιουν στην ερευνα και στην βιομηχανια, τοτε ομως δεν ηταν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το αυτοκινητο ειναι 1 φορα, αυτο με τα Windows συνεχεια, μην συγχεουμε παραδειγματα.

 

Και αλλοι εχουν Windows για παιχνιδια αλλα εχουν και Linux ε και ? Σημασια εχει πως εχουν ΚΑΙ Windows.

 

Αφου εισαστε τοσο μεγαλοι υπερασπιστες αυτου του φοβερου συστηματος που ακουει στο ονομα Linux τοτε καντε μια θυσια, μην παιζετε παιχνιδια και μην δουλευετε τις εφαρμογες που θελετε, αλλιως ναι ο καθενας μπορει να σας πει Δικαιολογημενα υποκριτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε σημερα μαθαμε :

 

2) Αν εχεις πολλα CD δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις MP3 που δεν εχεις ( Η εστω οχι το ιδιο παρανομος ).

3) Αν πηγαινεις Σινεμα πολλες φορες τον μηνα Παλι δεν εισαι παρανομος αν κατεβαζεις ταινιες ( Η εστω παλι οχι το ιδιο ).

 

Εγω παλι τα Windows τα ειχα παντα αυθεντικα οποτε.....

 

Διαπιστώνεις αυτά που πάνω-κάτω είπα κι εγώ δηλαδή...

 

Αλλά και σπασμένα να τα έχουμε, η λογική του το δικαιολογεί :

υπονοεί καθαρά ότι επειδή πληρώνει ένα σημαντικό μέρος από κάποια προϊόντα δικαιολογείται να έχει και μερικά παράνομα.

Ε, και οι όποιοι εμείς αυτό κάνουμε :

έχουμε πληρώσει κάποτε ή κάτι (λογισμικό ή hardware) και άρα δεν πειράζει να έχουμε και μερικά κλεψιμέικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...