Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα γενικά δεν είναι γιατί εσυ και όλοι οι άλλοι βαλαν Windows αλλά γιατί υποχρεώνουν τους πάντες με την αγορά υπολογιστή να δίνουν 120 ευρώ γιατί έρχονται πακέτο. Αναγκαστικά όταν κάποιος ξεκινάει με Windows και μαθαίνει εκεί, πολύ πιθανό να μείνει και εκεί. Μεγάλο πράγμα η συνήθεια. Γιατί στα σχολεία μαθαίνουν Windows μόνο; αυτοί είναι χώροι ελεύθερης σκέψης και όχι μηχανή που παράγει πανομοιότυπα αντίγραφα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Για τα σχολεία, εγώ το έχω πει εδώ νωρίτερα ότι το linux πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή.

Αλλά είδες ότι εσύ και οι όμοιοί σου φέρνετε ως παράδειγμα χρήσης τα ξένα πανεπιστήμια που

είναι λάθος αφετηρία και λάθος μέτρο σύγκρισης. Τον επαγγελματικό χώρο πρέπει να κερδίσετε

και την βάση της εκπαίδευσης, όχι την NASA. Aλλά τόσο σας κόβει, λες και η κουτσή μαρία θα

επιλέξει το λειτουργικό επειδή με αυτό κινείται ο πύραυλος.

 

Όσο για την αγορά, όποιος ενδιαφέρεται να ψάξει λίγο το ζήτημα θα βρει δρόμο μόνος του :

αρνείται την άδεια του λειτουργικού και δεν το πληρώνει. Ή αγοράζει μόνον το hardware, το συναρμολογεί και βάζει ότι θέλει αυτός.

Έχει επιλογές πάντως.

Όποιος δεν θέλει να το κάνει αυτό, σημαίνει ότι δεν θέλει να ψάξει το ζήτημα, δεν έχει ιδεολογικούς προβληματισμούς,

δεν ενδιαφέρεται κλπ. και άρα το linux του είναι αδιάφορο ή δεν του κάνει ή δεν το θέλει συνειδητά.

Κάνει το προφανές, τα windows. Δεν φταίει η MS γι' αυτό όμως.

Το αντίθετο μάλιστα, όσοι θέλουν τα windows - και αυτοί είναι πολύ περισσότεροι - με αυτόν τον τρόπο τα παίρνουν φτηνότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα σχολεία, εγώ το έχω πει εδώ νωρίτερα ότι το linux πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή.

Αλλά είδες ότι εσύ και οι όμοιοί σου φέρνετε ως παράδειγμα χρήσης τα ξένα πανεπιστήμια που είναι λάθος αφετηρία και λάθος μέτρο σύγκρισης.

 

Όσο για την αγορά, όποιος ενδιαφέρεται να ψάξει λίγο το ζήτημα θα βρει δρόμο μόνος του :

αρνείται την άδεια του λειτουργικού και δεν το πληρώνει. Ή αγοράζει μόνον το hardware, το συναρμολογεί και βάζει ότι θέλει αυτός.

Έχει επιλογές πάντως.

Όποιος δεν θέλει να το κάνει αυτό, σημαίνει ότι δεν θέλει να ψάξει το ζήτημα, δεν έχει ιδεολογικούς προβληματισμούς, δεν ενδιαφέρεται κλπ. και άρα το Linux του είναι αδιάφορο.

Κάνει το προφανές τα windows. Δεν φταίει η MS γι' αυτό όμως.

Το αντίθετο μάλιστα, όσοι θέλουν τα windows με αυτόν τον τρόπο τα παίρνουν φτηνότερα...

 

Μα ο πρωταρης δεν θα παει να φτιαξει δικη του συνθεση και δεν θα κατσει να κανει μονος του εγκατασταση, ειτε ειναι windows ειτε linux. Για τα πανεπιστημια περαν απο την θεωρια για λειτουργικα συστηματα και πραγματικα τις πολυ βασικες εντολες δεν τους κανουν τιποτα παραπανω. Αν αυριο χρειαστει να στησουν εναν λινουξ σερβερ δεν εχουν ιδεα πως θα το κανουν. Για τον πολυ αρχαριο χρηστη, τι ειναι πιο ευκολο; Να μπει στο νετ να κατεβασει μεσα σε τοσες σελιδες τα βασικα προγραμματα του; Να τα κανει εγκατασταση, να βρει codecs για να παιξει βιντεο και μουσικη, ή το να ανοιξει το προσθαφαιρεση και να βρει απο εκει τα προγραμματα του γραφοντας απλες λεξεις οπως dvd player, ο οποιος υπαρχει απο την εγκατασταση μεσα και οταν βαλεις το dvd σου λεει "να κατεβασω τα απαραιτητα αρχεια για να παιζεις ταινιουλες;" Περα απο τα παιχνιδια, τι δεν μπορει να κανει ενας πρωταρης με το λινουξ; Σελιδες ανοιγει, messengers εχει, σουιτα γραφειου εχει. skype εχει, ταινιες παιζει, μουσικη παιζει (και καλυτερα μαλιστα), τορρεντ κατεβαζει. Ολα αυτα τα κανει πολυ πιο ποιοτητα μαλιστα και υπαρχουν ολα (πλην του skype) προεγκατεστημενα και δωρεαν... Γιατι λοιπον τα windows ειναι για πρωταριδες και το ubuntu δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Γιατί αν είναι φίλος/γνωστός μου και μου πει πχ "το Arch μου βγάζει το τάδε error", θα του πω "google it" (και σαν πρωτάρης θα μου πει "Ε;"). Αλλιώς θα του πω, δεξί click εκεί, τάδε menu, click στο checkbox (ή αν είναι κάτι πολύ περίεργο "θα περάσω τ απόγευμα να το δω").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο πρωταρης δεν θα παει να φτιαξει δικη του συνθεση και δεν θα κατσει να κανει μονος του εγκατασταση, ειτε ειναι windows ειτε linux. Για τα πανεπιστημια περαν απο την θεωρια για λειτουργικα συστηματα και πραγματικα τις πολυ βασικες εντολες δεν τους κανουν τιποτα παραπανω. Αν αυριο χρειαστει να στησουν εναν λινουξ σερβερ δεν εχουν ιδεα πως θα το κανουν. Για τον πολυ αρχαριο χρηστη, τι ειναι πιο ευκολο; Να μπει στο νετ να κατεβασει μεσα σε τοσες σελιδες τα βασικα προγραμματα του; Να τα κανει εγκατασταση, να βρει codecs για να παιξει βιντεο και μουσικη, ή το να ανοιξει το προσθαφαιρεση και να βρει απο εκει τα προγραμματα του γραφοντας απλες λεξεις οπως dvd player, ο οποιος υπαρχει απο την εγκατασταση μεσα και οταν βαλεις το dvd σου λεει "να κατεβασω τα απαραιτητα αρχεια για να παιζεις ταινιουλες;" Περα απο τα παιχνιδια, τι δεν μπορει να κανει ενας πρωταρης με το λινουξ; Σελιδες ανοιγει, messengers εχει, σουιτα γραφειου εχει. skype εχει, ταινιες παιζει, μουσικη παιζει (και καλυτερα μαλιστα), τορρεντ κατεβαζει. Ολα αυτα τα κανει πολυ πιο ποιοτητα μαλιστα και υπαρχουν ολα (πλην του skype) προεγκατεστημενα και δωρεαν... Γιατι λοιπον τα windows ειναι για πρωταριδες και το ubuntu δεν ειναι;

 

Καταρχήν δεν κατάλαβες τι εννοούσα.

Είπα ότι προβάλλετε ως ισχυρό επιχείρημα υπέρ του Linux την χρήση του στα πανεπιστήμια.

Όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτε για τους απλούς χρήστες και τον επαγγελματικό χώρο διότι οι ανάγκες τους είναι εντελώς διαφορετικές.

 

Όσο για τους απλούς χρήστες, θα σου πω πραγματικό παράδειγμα.

Ο απλός ή αδαής χρήστης θέλει να συνδέει μια web cam στον υπολογιστή και να δουλεύει χωρίς να ξοδεύει ένα απόγευμα σε forums ψάχνοντας.

Ή θέλει να ανοίγει ενα έγγραφο του ΟpenOffice χωρίς πρόβλημα συμβατότητας με το ΜSοffice που υπάρχει παντού.

Ή θέλει να τρέχει autocad επειδή αυτό του ζητούν στην δουλειά του.

Ή να παίζει ένα αγαπημένο του παιχνίδι.

Δεν τον ενδιαφέρει πώς αλλά αυτό θέλει. Αν δεν του το δώσεις εξαρχής, μάλλον τον έχασες, δεν θα πονοκεφαλιάσει ούτε θα ξαναασχοληθεί άμεσα.

Θα πάει στα windows που είναι το προφανές και δεν έχουν τέτοια προβλήματα ή τουλάχιστον εκεί έχει την αίσθηση - αληθής ή ή όχι - ότι δεν θα έχει τέτοιους μπελάδες.

Και σε αυτό τα windows υπερτερούν, ακόμα δε περισσότερο τώρα που έγιναν καλύτερα.

Το έχω δει στην πράξη, σε αδαείς χρήστες όχι φανταστικά σενάρια. Κανείς από τέτοιoυς χρήστες δεν θα πάει στο linux.

Kαι προσωπικά τους δικαιολογώ, ούτε κι εγώ θα πήγαινα.

 

Και βλέπω ότι τις υπόλοιπες παρατηρήσεις μου περί της συμπεριφοράς σας και περί αγοράς pc τις άφησες ασχολίαστες...

Εν πάση περιπτώση δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Ο έχων ώτα να ακούει ας ακούει.

Όχι (μόνον) εμένα, τον κόσμο γύρω του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Γιατί αν είναι φίλος/γνωστός μου και μου πει πχ "το Arch μου βγάζει το τάδε error", θα του πω "google it" (και σαν πρωτάρης θα μου πει "Ε;"). Αλλιώς θα του πω, δεξί click εκεί, τάδε menu, click στο checkbox (ή αν είναι κάτι πολύ περίεργο "θα περάσω τ απόγευμα να το δω").

Δεν είπε τίποτα για Arch,για το Ubuntu μίλησε,που έχει πολλά γραφικά εργαλεία.

Το SUSE επίσης έχει το YaST,έναν πίνακα ελέγχου που έχει μαζέψει όλες τις ρυθμίσεις για εύκολη και γρήγορη διαχείριση του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Γιατί αν είναι φίλος/γνωστός μου και μου πει πχ "το Arch Ubuntu μου βγάζει το τάδε error", θα του πω "google it" (και σαν πρωτάρης θα μου πει "Ε;"). Αλλιώς θα του πω, δεξί click εκεί, τάδε menu, click στο checkbox (ή αν είναι κάτι πολύ περίεργο "θα περάσω τ απόγευμα να το δω").

fixed .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed .

Πάλι λάθος είσαι.Το ότι έχεις περισσότερες γνώσεις πάνω στα Windows σε σχέση με το GNU/Linux και μπορείς να βοηθήσεις έναν φίλο/γνωστό σου δεν σημαίνει ότι η διαχείριση του GNU/Linux είναι δυσκολότερη από τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία για έναν πρωτάρη χρήστη έχει (και) το ότι αν έχει οποιοδήποτε θέμα με το OS του, στη μία περίπτωση θα υπάρχει κάποιος δίπλα του να του το λύσει ενώ στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να ψαχτεί μόνος του. Και για τον πρωτάρη ακόμα και το registration σ ένα forum μπορεί να ναι άθλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία για έναν πρωτάρη χρήστη έχει (και) το ότι αν έχει οποιοδήποτε θέμα με το OS του, στη μία περίπτωση θα υπάρχει κάποιος δίπλα του να του το λύσει ενώ στην άλλη περίπτωση θα πρέπει να ψαχτεί μόνος του. Και για τον πρωτάρη ακόμα και το registration σ ένα forum μπορεί να ναι άθλος.

Αυτό είναι εξαρτάται από το ποιους κάνει παρέα,και όχι από τα Windows ή το GNU/Linux.Με την ίδια λογική και το Mac OS X είναι δύσκολο στην χρήση και διαχείριση.

 

Και όχι,η εγγραφή σε ένα forum δεν είναι τόσο δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν κατάλαβες τι εννοούσα.

Είπα ότι προβάλλετε ως ισχυρό επιχείρημα υπέρ του Linux την χρήση του στα πανεπιστήμια.

Όμως αυτό δεν σημαίνει τίποτε για τους απλούς χρήστες και τον επαγγελματικό χώρο διότι οι ανάγκες τους είναι εντελώς διαφορετικές.

 

Όσο για τους απλούς χρήστες, θα σου πω πραγματικό παράδειγμα.

Ο απλός ή αδαής χρήστης θέλει να συνδέει μια web cam στον υπολογιστή και να δουλεύει χωρίς να ξοδεύει ένα απόγευμα σε forums ψάχνοντας.

Ή θέλει να ανοίγει ενα έγγραφο του ΟpenOffice χωρίς πρόβλημα συμβατότητας με το ΜSοffice που υπάρχει παντού.

Ή θέλει να τρέχει autocad επειδή αυτό του ζητούν στην δουλειά του.

Ή να παίζει ένα αγαπημένο του παιχνίδι.

Δεν τον ενδιαφέρει πώς αλλά αυτό θέλει. Αν δεν του το δώσεις εξαρχής, μάλλον τον έχασες, δεν θα πονοκεφαλιάσει ούτε θα ξαναασχοληθεί άμεσα.

Θα πάει στα windows που είναι το προφανές και δεν έχουν τέτοια προβλήματα ή τουλάχιστον εκεί έχει την αίσθηση - αληθής ή ή όχι - ότι δεν θα έχει τέτοιους μπελάδες.

Και σε αυτό τα windows υπερτερούν, ακόμα δε περισσότερο τώρα που έγιναν καλύτερα.

Το έχω δει στην πράξη, σε αδαείς χρήστες όχι φανταστικά σενάρια. Κανείς από τέτοιoυς χρήστες δεν θα πάει στο linux.

Kαι προσωπικά τους δικαιολογώ, ούτε κι εγώ θα πήγαινα.

 

Και βλέπω ότι τις υπόλοιπες παρατηρήσεις μου περί της συμπεριφοράς σας και περί αγοράς pc τις άφησες ασχολίαστες...

Εν πάση περιπτώση δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Ο έχων ώτα να ακούει ας ακούει.

Όχι (μόνον) εμένα, τον κόσμο γύρω του...

 

Μιας και ειπες για webcam. Μετα απο 3 καμερες που πηρα μονο η τελυταια microsoft δουλεψε σε windows. Απο την αλλη και οι 3 παιζουν σε λινουξ :P Σε ξαναρωταω ομως. Τι ειναι πιο ευκολο να μπεις στο νετ να κατεβασεις προγραμματα απο 1000 σελιδες ή να ανοιξεις τον PM και να κατεβασεις οτι θελεις απο εκει. Αν το παρεις αναλογικα για αυτο πετυχαν τα λειτουργικα στα κινητα που δινουν αυτη την λυση. Μιλανε ολοι για τα εκπληκτικα appstore και android market αλλα ολα αυτα προερχονται απο τον PM που υπαρχει στο λινουξ πανω απο 10 χρονια. Ειναι πολυ πιο απλο να επιλεξεις στον media player σου ελληνικους υποτιτλους για να παιζεις εζωτερικους υποτιτλους απο το να κατεβαζεις το vobsub ή τους klite codecs και να τους ρυθμιζεις για ελληνικα. Οσων αφορα το OO υπαρχει μια βασικη υποστηριξη για αρχεια ms office. Τωρα το autocad το καναμε καραμελα. Ποσοι καθημερινοι απλοι χρηστες το τρεχουν ή ποσοι τρεχουν Photoshop για να κανουν πραγματα που δεν μπορουν να κανουν με το gimp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι εξαρτάται από το ποιους κάνει παρέα,και όχι από τα Windows ή το GNU/Linux.Με την ίδια λογική και το Mac OS X είναι δύσκολο στην χρήση και διαχείριση.

 

Και όχι,η εγγραφή σε ένα forum δεν είναι τόσο δύσκολη.

Είπα ότι αυτό σημαίνει κάτι για την ευκολία στη διαχείριση του εκάστοτε λειτουργικού; Δεν είχα πρόθεση να συγκρίνω καν τα 2 λειτουργικά. Απλά έδωσα έναν καλό λόγο στο γιατί να βάλει ένας πρωτάρης Win (αν και το gaming είναι μάλλον καλύτερος λόγος, όσο να ναι κάποιος νέος πιο εύκολα διαχειρίζεται ένα OS απ ό,τι 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι αυτό σημαίνει κάτι για την ευκολία στη διαχείριση του εκάστοτε λειτουργικού; Δεν είχα πρόθεση να συγκρίνω καν τα 2 λειτουργικά. Απλά έδωσα έναν καλό λόγο στο γιατί να βάλει ένας πρωτάρης Win (αν και το gaming είναι μάλλον καλύτερος λόγος, όσο να ναι κάποιος νέος πιο εύκολα διαχειρίζεται ένα OS απ ότι 2).

ΟΚ,είναι ένας μικρός λόγος,αν και όχι τόσο σοβαρός και ουσιαστικός.Με αυτή τη λογική το μόνο λειτουργικό για "πρωτάρηδες" είναι τα Windows.

Όλες οι διανομές GNU/Linux έχουν πολύ ωραία tutorials και manuals,πολλά εξ αυτών έρχονται και μαζί με την διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUSE εννοείς openSUSE ή SUSE Linux Enterprise;Και όταν λες όλες τις εκδόσεις τι εννοείς;

 

OpenSUSE μεχρι την 10.3 και RedHat μεχρι την 5.2.

 

Νομιζω αρκουν για καποιον να βγαλει τα συμπερασματα του για ενα λογισμικο, ετσι πιστευω εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OpenSUSE μεχρι την 10.3 και RedHat μεχρι την 5.2.

 

Νομιζω αρκουν για καποιον να βγαλει τα συμπερασματα του για ενα λογισμικο, ετσι πιστευω εστω.

Όχι δεν αρκούν,είναι σαν να συγκρίνεις τα Windows 98 με τα 7.Το GNU/Linux εξελίσεται ραγδαία και 2+ χρόνια είναι πολλά.

 

http://software.opensuse.org/113/en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, οκ...Οποτε η συμβουλη σου σε ολο τον κοσμο ειναι πως αν δεν σου αρεσε σημερα, δοκιμασε οτι εκδοση θα βγει γιατι ΙΣΩΣ να σου αρεσει καποια ? Σοβαρολογεις δλδ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...