Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@euklidis

 

Δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Το θέμα είναι ότι και μόνον η ψυχολογική αίσθηση ή ψευδαίσθηση ασφάλειας

και ευκολίας που έχει ένας χρήστης στα windows δεν την έχει - ακόμα τουλάχιστον - στο linux.

Συνεπώς με το παραμικρό προβλημα θα λακίσει, ειδικά αν είναι αδαής.

Το έχω δει στην πράξη. Και εν πολλοίς το δικαιολογώ.

 

Όσο για το autocad, δεν πρόκειται για το συγκεκριμένο πρόγραμμα καθεαυτό.

Αλλά για το γεγονός ότι επαγγελματικά το Linux δεν πουλάει ή πουλάει ελάχιστα διότι δεν έχει το λογισμικό που απαιτούν οι επαγγελματίες.

Το autocad είναι απλώς ένα φαεινό παράδειγμα. Και για να το λες καραμέλα μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι αυτόπου είπα νωρίτερα :

τις ανάγκες/προτιμήσεις των επαγγελματιών και της αγοράς.

Ξέρεις πόσοι μηχανικοί είναι εγεγραμμένοι στο TEE, εδώ στην Ελλάδα ; περίπου 100.000

Από τα προγράμματα της πιάτσας που χρησιμοποιούν, ελληνικά και ξένα - και κυρίως ελληνικά - δεν υπάρχει για linux σχεδόν τίποτε.

Το ένα τρίτο αυτών να χρησιμοποιούσε autocad ή τα παρελκόμενά του στο Linux σκέψου τι θα σήμαινε αυτό...

Αλλά αυτά δεν τα βλέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν αρκούν,είναι σαν να συγκρίνεις τα Windows 98 με τα 7.Το GNU/Linux εξελίσεται ραγδαία και 2+ χρόνια είναι πολλά.

 

http://software.opensuse.org/113/en

 

Ακριβως. Εχουν αλλαξει παρα πολλα απο την 10.3 η οποια δεν ειναι και το αντιπροσωπευτικοτερο δειγμα για το Opensuse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, οκ...Οποτε η συμβουλη σου σε ολο τον κοσμο ειναι πως αν δεν σου αρεσε σημερα, δοκιμασε οτι εκδοση θα βγει γιατι ΙΣΩΣ να σου αρεσει καποια ? Σοβαρολογεις δλδ ?

Οι εκδόσεις που είπες είχαν,εκτός από άλλα παλιά πακέτα,και KDE 3 αν δεν κάνω λάθος.Ούτε μοντέρνο γραφικό περιβάλλον δεν είχαν δηλαδή.

Και 4 εκδόσεις είναι πολλές(10.3-11.3).

 

Και μόνο screenshots να δεις,η 11.3 φαίνεται πιο σύγχρονη(1η photo 11.3,δεύτερη 10.3).

OpenSUSE_11.3_KDE_Plasma_desktop.png

opensuse-live-cd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@euklidis

 

Δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Το θέμα είναι ότι και μόνον η ψυχολογική αίσθηση ή ψευδαίσθηση ασφάλειας

και ευκολίας που έχει ένας χρήστης στα windows δεν την έχει - ακόμα τουλάχιστον - στο linux.

Συνεπώς με το παραμικρό προβλημα θα λακίσει, ειδικά αν είναι αδαής.

Το έχω δει στην πράξη. Και εν πολλοίς το δικαιολογώ.

 

Όσο για το autocad, δεν πρόκειται για το συγκεκριμένο πρόγραμμα καθεαυτό.

Αλλά για το γεγονός ότι επαγγελματικά το Linux δεν πουλάει ή πουλάει ελάχιστα διότι δεν έχει το λογισμικό που απαιτούν οι επαγγελματίες.

Το autocad είναι απλώς ένα φαεινό παράδειγμα. Και για να το λες καραμέλα μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι αυτόπου είπα νωρίτερα :

τις ανάγκες/προτιμήσεις των επαγγελματιών και της αγοράς.

Ξέρεις πόσοι μηχανικοί είναι εγεγραμμένοι στο TEE, εδώ στην Ελλάδα ; περίπου 100.000

Από τα προγράμματα της πιάτσας που χρησιμοποιούν, ελληνικά και ξένα - και κυρίως ελληνικά - δεν υπάρχει για linux σχεδόν τίποτε.

Το ένα τρίτο αυτών να χρησιμοποιούσε autocad ή τα παρελκόμενά του στο Linux σκέψου τι θα σήμαινε αυτό...

Αλλά αυτά δεν τα βλέπετε.

 

Ναι αλλα οι 100.000 ειναι το 1% του πληθυσμου της χωρας και το 2% στους χρηστες Η/Υ στην Ελλαδα. Βγαλε και ενα 40% που το εχουν για παιχνιδια (και πολλα βαζω) οι υπολοιποι καλυπτονται ανετα πιστευω με το λινουξ, απο την αποψη οτι το μονο που κανουν ειναι msn, youtube, facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι υπολοιποι καλυπτονται ανετα πιστευω με το λινουξ, απο την αποψη οτι το μονο που κανουν ειναι msn, youtube, facebook.

 

Ναι οντως..αλλα αφου τα κανουν και στα windows αυτα,γιατι να αλλαξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι εξαρτάται από το ποιους κάνει παρέα,και όχι από τα Windows ή το GNU/Linux.Με την ίδια λογική και το Mac OS X είναι δύσκολο στην χρήση και διαχείριση.

 

Και όχι,η εγγραφή σε ένα forum δεν είναι τόσο δύσκολη.

 

Αν εκανες τεχνικη υποστηριξη σε αρχαριους (ή... αιωνιους αρχαριους) χρηστες θα εβλεπες γρηγορα οτι οχι forum registration αλλα ακομα και η δημιουργια φακελου στην επιφανεια εργασιας ειναι κατι που δεν μπορεις να παρεις δεδομενο οτι ξερουν πως να το κανουν. Μπορει να ειναι απαραδεκτοι που βαριουνται να το μαθουν μονοι τους αλλα ειναι η πραγματικοτητα.

 

Ενας ακομα λογος που μπορει καποιος να χρειαζεται windows ειναι αυτες οι ελεινες εφαρμογες κινητων που φυσικα υπαρχουν μονο για windows

Και η ασυρματη καρτα δικτυου που μπορει να εχει το laptop σου και δεν λειτουργει σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εκανες τεχνικη υποστηριξη σε αρχαριους (ή... αιωνιους αρχαριους) χρηστες θα εβλεπες γρηγορα οτι οχι forum registration αλλα ακομα και η δημιουργια φακελου στην επιφανεια εργασιας ειναι κατι που δεν μπορεις να παρεις δεδομενο οτι ξερουν πως να το κανουν.

Η μισή Ελλάδα έχει Facebook.

Τέλος πάντων μπορεί να έχεις δίκιο,έτσι και αλλιώς αυτός δεν είναι τόσο σημαντικός λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάθε λίγο και λιγάκι σε φωνάζουν επειδή σέρνεται το λειτουργικό που το 'χουν κάνει αχταρμά;

 

Το ιδιο θα κανουν και με την εκαστοτε διανομη αν κατεβαζουν απο δω και απο κει και εγκαθιστουν απο που να ναι(software που δεν εχει εγκατασταθει μεσω PM και απο σοβαρες πηγες σημαινει οτι ο τελευταιος ειναι ανενημερωτος που σημαινει στο επομενο upgrade σχεδον σιγουρο σπασιμο διανομης ή μεμονωμενων πακετων).Θα μου πεις..μα καποιος θα τους δειξει και θα τους συμβουλεψει να μην ξεφευγουν απτον PM.Ε τοτε αντιστοιχα..καποιος θα τους δειξει να μην κατεβαζουν οτι να ναι και στα windows.Το ιδιο και το αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως..αλλα αφου τα κανουν και στα windows αυτα,γιατι να αλλαξουν?

 

Για να μην τα σκανε για λειτουργικο, office, codecs κτλ κτλ κτλ και να ειναι καθ'ολα νομιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οι 100.000 ειναι το 1% του πληθυσμου της χωρας και το 2% στους χρηστες Η/Υ στην Ελλαδα.

Βγαλε και ενα 40% που το εχουν για παιχνιδια (και πολλα βαζω) οι υπολοιποι καλυπτονται ανετα πιστευω με το λινουξ, απο την αποψη οτι το μονο που κανουν ειναι msn, youtube, facebook.

 

Το 1% μπορεί να είναι συνολικά.

Αλλά οι εταιρίες που πουλάνε λογισμικό και μάλιστα σοβαρό και ακριβό σε αυτούς απευθύνονται.

Και πολλές εξ αυτών είναι και ελληνικές.

 

Αν υπήρχε ισχυρότερη παρουσία του Linux στην επαγγελματική αγορά θα υπήρχε και ισχυρότερος λόγος να προσανατολιστεί

σε αυτό η εκπαίδευση των χρηστών, τόσο η κρατική όσο και η αυτοδιδασκαλία.

Με ότι αυτό συνεπάγεται για την διάδοσή του. Να μην επαναλαμβάνουμε.

 

Το γεγονός ότι υποτιμάτε το παραπάνω είναι άλλο ένα λάθος σας.

Προσπαθείτε να πείσετε από λάθος δρόμο, το βλέπω διαρκώς.

Λέτε στην αγορά (στον μηχανικό π.χ.) ότι "το linux είναι καλύτερο επειδή το χρησιμοποιεί το MIT".

Tι τον νοιάζει αυτό ; Eκείνος θέλει το πρόγραμμα της πιάτσας να κάνει επιμετρήσεις

και την μελέτη ενεργειακής απόδοσης για την πολεοδομία. Δεν ιδρώνει το αυτί του.

Θα βάλει windows που μπορεί να βρει τα πάντα.

Το παράδειγμα είναι ενδεικτικό.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο θα κανουν και με την εκαστοτε διανομη αν κατεβαζουν απο δω και απο κει και εγκαθιστουν απο που να ναι(software που δεν εχει εγκατασταθει μεσω PM και απο σοβαρες πηγες σημαινει οτι ο τελευταιος ειναι ανενημερωτος που σημαινει στο επομενο upgrade σχεδον σιγουρο σπασιμο διανομης ή μεμονωμενων πακετων).Θα μου πεις..μα καποιος θα τους δειξει και θα τους συμβουλεψει να μην ξεφευγουν απτον PM.Ε τοτε αντιστοιχα..καποιος θα τους δειξει να μην κατεβαζουν οτι να ναι και στα windows.Το ιδιο και το αυτο.

 

Oχι ακριβως. Στο ubuntu που ειναι για αρχαριους δεν σπαει τοσο ευκολα ο pm οταν περνας deb πακετα. Και μαλιστα απο εκει που τα κατεβασες σου λενε και τι να κατεβασεις για την εκδοση σου ;) Τωρα αν ο αρχαριος κατεβασει τον κωδικα αντι για το binary, δεν νομιζω να καταφερει να τον κανει compile χωρις να διαβασει τουλαχιστον το README :P που ως γνωστων οι αρχαριοι δεν το διαβαζουν ποτε. Απο εκει και περα για να κατεβασει προγραμματα παει να πει οτι κατι του λειπει. Τι ομως, ολα τα βασικα και μη ερχονται προεγκατεστημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα σκανε για λειτουργικο, office, codecs κτλ κτλ κτλ και να ειναι καθ'ολα νομιμοι.

 

και ποιος σου ειπε οτι τα σκανε?εγω πχ που δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω για software και κανω την δουλεια μου ακριβως οπως και να τα ειχα σκασει ειμαι η εξαιρεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι ακριβως. Στο ubuntu που ειναι για αρχαριους δεν σπαει τοσο ευκολα ο pm οταν περνας deb πακετα. Και μαλιστα απο εκει που τα κατεβασες σου λενε και τι να κατεβασεις για την εκδοση σου ;)

 

απαραδεχτη για GNU/Linux πρακτικη.

 

Τωρα αν ο αρχαριος κατεβασει τον κωδικα αντι για το binary, δεν νομιζω να καταφερει να τον κανει compile χωρις να διαβασει τουλαχιστον το README :P που ως γνωστων οι αρχαριοι δεν το διαβαζουν ποτε. Απο εκει και περα για να κατεβασει προγραμματα παει να πει οτι κατι του λειπει. Τι ομως, ολα τα βασικα και μη ερχονται προεγκατεστημενα.

 

εξισου απαραδεκτο για binary διανομη που εχει PMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποιος σου ειπε οτι τα σκανε?εγω πχ που δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω για software και κανω την δουλεια μου ακριβως οπως και να τα ειχα σκασει ειμαι η εξαιρεση?

 

Κι εγώ το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...