Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες πήγα και πήρα ένα νέο δίσκο Samsung ίδιο μοντέλο με τον προηγούμενο. Άλλαξα τις πλακέτες και ο δίσκος δούλεψε μια χαρά και έσωσα όλα μου τα αρχεία!

 

...παίξε κι ένα lotto καπάκι.

 

 

 

 

Και πόσταρε αν θες το πλήρες/ακριβές μοντέλο του εδώ, μπας και την ψάξει και κανείς άλλος με το ίδιο μοντέλο και το ίδιο πρόβλημα (και να έχει διαπιστωμένο το ότι η αλλαγή στη συγκεκριμένο μοντέλο γίνεται επιτυχώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πόσταρε αν θες το πλήρες/ακριβές μοντέλο του εδώ, μπας και την ψάξει και κανείς άλλος με το ίδιο μοντέλο και το ίδιο πρόβλημα (και να έχει διαπιστωμένο το ότι η αλλαγή στη συγκεκριμένο μοντέλο γίνεται επιτυχώς).

O δίσκος ήταν ο Samsung Spinpoint F3 HD103SJ (Rev. A). Aγόρασα δύο νέους δίσκους, ίδιο μοντέλο με τον αρχικό. O ένας δίσκος έχει πάνω του τσιπάκι που γράφει ESMT (όπως και ο αρχικός μου δίσκος) ενώ στον δεύτερο το τσιπάκι έγραφε SAMSUNG οπότε χρησιμοποίησα την πλακέτα του πρώτου και με το που μπούταρε ο υπολογιστής τον είδε κανονικά και έσωσα όλα τα αρχεία (περί τα 500GB) χωρίς κανένα πρόβλημα. Η Samsung Ελλάδας το μόνο που μου είπε δύο φορές, όσες ήταν και οι φορές που ρώτησα, ήταν να πάω στο κατάστημα για αντικατάσταση και οι ίδιοι δεν μπορούν να με βοηθήσουν με κάποιο τρόπο.

Από αναζήτηση στο google βρηκα ότι το τσιπάκι που γράφει ESMT είναι το τσιπάκι της μνήμης. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, πάντως δοκίμασα την πλακέτα με αυτό το τσιπ και όχι την άλλη η οποία ενδεχομένως να έκανε κι αυτή τη δουλειά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χαρίζεται σκληρός δίσκος, τον βλέπει το pc γίνεται αργή αντιγραφή αρχείων από το pc στον σκληρό αλλά από τον σκληρό στο pc δεν γίνεται ποτέ. Δεν ξέρω αν είναι bad sectors.

 

είναι 2,5άρις της φώτο

 

http://img571.imageshack.us/img571/9498/0765x.jpg

 

όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ, παραλαβή από Μενίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χαριζεται απο μενα πλακετα πληρως λειτουργικη για σκληρο δισκο seagate barracuda 7200.10 500 gbytes.

p/n 98j146-5688

firmware 3.afm

data code 08214 site code :tk

st3500630as

 

ο δισκος πηγε απο μοτερ.Οποιος θελει την πλακετα στελνει Pm για ποιο γρηγορα.ο υπολοιπος δισκος κεφαλες platters moters ειναι μαμημενα οποτε δινεται η πλακετα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χαριζεται απο μενα πλακετα πληρως λειτουργικη για σκληρο δισκο seagate barracuda 7200.10 500 gbytes.

p/n 98j146-5688

firmware 3.afm

data code 08214 site code :tk

st3500630as

 

ο δισκος πηγε απο μοτερ.Οποιος θελει την πλακετα στελνει Pm για ποιο γρηγορα.ο υπολοιπος δισκος κεφαλες platters moters ειναι μαμημενα οποτε δινεται η πλακετα μονο

 

 

η πλακεττα δωθηκε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια χρειαζομαι πλακετα για Samsung F3 1tb. Οποιος διαθετει ας επικοινωνησει αμεσα γιατι εχω μεσα αναντικαταστατα αρχεια. :cry:

Πραγματικα με καιει απιστευτα η κατασταση, ακομη και να την αγορασω την πλακετα διατιθεμαι αν ειναι πληρως λειτουργικη, παρακαλω ας επικοινωνησει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά νέος ο δίσκος που ψάχνεις, άρα ίσως πιο δύσκολο να βρεθεί. Αν είναι θέμα βιασύνης, ψάξου και στο e-Bay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...