Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S - νέα κορεάτικη ναυαρχίδα με android


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχα :)

 

Βρε συ έχει απίστευτο smoothness! Προς το παρόν θα περάσω μόνο επαφές με synch και τα υπόλοιπα(root,cwm) το βράδυ.

Νομίζω πως θα μείνω για καιρό με αυτή την ROM!

 

thx for supporting an old flashaholic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν σε πρόλαβα nikoskon, αλλά γενικά, το αν έχει νέους bootloaders ή όχι μια νέα έκδοση, φαίνεται απο .tar αρχείο, αν έχει μέσα τα boot.bin (primary bootloader) και sbl.bin (secondary).

Ας πούμε οτι όσοι έχουν bootloaders αλλάζουν εξολοκλήρου το σύστημα, άρα όταν ένα κινητό δεν ξεκινάει καθόλου κτλ, βάζεις μια τέτοια με odin/heimdall.

Ένα κίνδυνος είανι να χαθεί το 3-button combo. Όταν μια rom δεν έχει bootloader δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί όμως.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ένας πολύ καλός λόγος να βάλει κάποιος και bootloader είναι οτι χρειάζεται για την cwm recovery του supercurio kernel. Επίσης γιατί αλλιώς θα έχει σπασμένη οθόνη αντί για boot logo. Γενικά δεν είναι καλό να έχει κανείς παλιό bootloader σε νέα rom. Αν είναι να μη βάλεις, δεν θα βάλεις για να μη χάσεις το 3κουμπο. Αλλά εδώ δεν χάνεται σίγουρα.

 

Εdit: Να προσθέσω οτι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να βγει locked bootloader, οπότε καλύτερα ας τη φλασάρουν άλλοι πρώτα, και αν βγει κανένας locked θα το καταλάβετε απο το μπαμ.

 

Η rom είναι πολύ καλή, κυρίως με hacked kernel+ext4 lagfix. Δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα μέχρι τώρα, πάρα πολύ σταθερή και γρήγορη. Πιστεύω πως όταν βγει καλή κουζινάτη (εννοώ με συνδυασμούς kernels κτλ), και ειδικά juwe's, ή simply galaxy ή darky πάνω σε 2.3, θα έχει φτάσει το κινητό σε άλλο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος o Flik κατάλαβα κάποια περί bootloader :P

 

Βασικά θέλω κουζινάτηηηη τώραααααα. Είμαι και τις εμφάνισης εγώ και θέλω και ένα theme :P

 

Για πότε το κόβεται; Κάντε ένα προγνωστικό της ανθρωπιάς αυτή τη φορά όμως :lol:

 

Εγώ λέω σε 3 days

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εφοσον δεν υπαρχουν τα sources για τους kernels δεν μπορουν να κανουν τιποτα οι διαφοροι devs

οποτε περιμενουνμε ολοι την αναβαθμιση μεσω Kies για σωστο χακαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι είναι όσον αφορά τους kernels και τον πηγαίο κώδικα. Βέβαια ο supercurio, μιλάμε για παιδί θαύμα or something, έχει βγάλει έναν kernel, μαζί με cwm και Lagfix που σε εμένα έκατσε πολύ καλά.

Επίσης, πέραν απο τους kernels, tweaks γίνονται και στην ίδια τη rom. Ο Juwe11 και ο simone (simply galaxy) ήδη δουλεύουν πάνω στην jvk, αφού είδαν οτι δεν έχει καμία σχέση με την JV1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx flik!

Αν κάποιος έχει το stock Samsung Keyboard καθώς και το Swype (με ελληνικά αμφότερα)

για εγκατάσταση μέσω CWM, ας μου πει.

 

Σε λίγο αρχίζω το root... Οι (προσ)ευχές πιάσαν τόπο πάντως!!!

 

edit: φλασάρω την rooted jv1 pda.

περνάω ξανά το αρχικό jvk pda

και μετά με βγάζει σε recovery mode γράφοντας:

 

- - Applying Multi-CSC . . .

Installing Multi-CSC

Can't access to '/system/csc/KOR/system/'. <----Γιατί;!

Succesfully applied multi-CSC.

 

edit2: Μετά το root ξαναφλασάρω το pda μόνο του και το root εξαφανίζεται! Πως είναι δυνατόν αφού φλασάρω σε ίδια έκδοση (2.3);!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για cwm δεν έχω,αν και νομίζω μπορώ να φτιάξω, αλλά υπάρχουν οδηγίες για εγκατάσταση μέσω root. Το έκανα για το samsung keyboard και δούλεψε κανονικά. Το swype νομίζω και αυτό δουλεύει.

 

Edit: Ξεκινάει ή όχι; Πλέον υπάρχει cf rooted kernel και για το jvk, αρα μονο αυτον φλασάρεις.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το CF rooted της JV1, για να γίνω root.

Μετά πέρασα ξανά αυτόν που είχε η rom που κατέβασα από samfirmware.

Και το root χάθηκε.

 

Βέβαια εδώ ο τύπος δίνει ξεχωριστά έναν Kernel JVK τον οποίο δεν χρησιμοποίησα μιας και είχα τον αρχικό από samfirmware.

 

Το λάθος που είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασες το CF-Root μέσω odin στο PDA χωρίς repartion;

Μετά ξαναέβαλες σε download mode το κουνητό και πέρασες άλλο Kernel;

Αν ναι δοκίμασε αυτόν που δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νικο δοκιμασε αυτον που δινει ο τυπος για τον original Kernel. Με την συγκεκριμενη διαδικασια.

Αλλα αν θελεις την γνωμη μου, βαλε του Supercurio για να εχεις και Cwm. Αφου αναγκαστικα καποια στιγμη θα το κανεις οταν θελησεις να βαλεις μαγειρεμενη (σιγουρα δηλαδη :lol:). Θα θελεις CWM και θα πρεπει να περασεις εναν Kernel που να το υποστηριζει. Οποτε κανε το τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν μπορώ ούτε μια μέρα να νοιώσω stockίλα;!

Έλεος... ήθελα απλά να είμαι rooted με stock rom! :(

 

Πάω από XDA να κοιτάξω για τον Κερνέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...