Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S - νέα κορεάτικη ναυαρχίδα με android


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φλικ πως καταφέρνεις να έχεις το tapatalk για το Insomnia;!

Α αυτό με ενδιαφέρει και εμένα. Δεν μου επανέφερε το Mybackup Pro όπως σε προηγούμενα restore το tapatalk. To έχω ψάξει ως insomnia, !ns0mn!a κλπ αλλά δεν... Flik πεεεεεες (όταν μπεις :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έχω στο titanium backup εδώ και πάρα πολύ καιρό. Θα δω τι μπορώ να κάνω για να σας πω. Ίσως μπορέσω να σας στείλω το backup του titanium αν σβήσω τον κωδικό μου πρώτα.

 

Βρήκα κάτι που ίσως δουλέψει. Πηγαίνετε με το root explorer ή αν θέλετε με adb κάντε pull το εξής αρχείο:

"/dbdata/databases/com.quoord.tapatalkpro.activity/shared_prefs/com.quoord.tapatalkpro.activity_preferences.xml"

Ανοίξτε το, και αν έχετε αποθηκευμένα forums, λογικά θα έχει κάτι γραμμές ανάμεσα σε <map> και </map>.

Καλύτερα μην τα ανοίγετε με σημειωματάριο απλό, αλλά με notepad++ ή wordpad ή κάτι τέτοιο για να εμφανίζεται καθαρότερα.

Εσείς ανέμεσα στο <map> και </map> προσθέτετε απλά τη γραμμή:

<long name="179|tapatalk_service_last_run_time" value="0" />

 

Έτσι όπως τη γράφω, δεν αφαιρείτε τίποτα, ούτε προσθέτετε. Κάντε αντικατάσταση το αρχείο και πείτε μου να δούμε τι έγινε, αν έγινε.

 

Επίσης ανεβάζω ένα zip που έχει ένα αρχείο .db το οποίο το αντικαθιστάτε εδώ:

/data/data/com.quoord.tapatalkpro.activity/databases/

 

στην θέση του προηγούμενου. Ίσως περαστούν και τα άλλα αποθηκευμένα forums μου, δεν ξέρω, δεν πειράζει.

tapatalk.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο δεν μου δούλεψε. Πάω να δοκιμάσω το zip

 

ΑΣΤΕΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που δούλεψε. Ίσως το πρώτο αρχείο να μη χρειάζεται. Σημασία έχει που βρήκα σε ποιο αρχείο μπαίνουν οι κωδικοί για τα logins, και δεν το ανέβασα όλο μαζί.

 

Στο θέμα μου, ναι, τώρα έχω recovery στο JVK. Χρειαζόταν το bootloader, τώρα έχω και κανονικό samsung logo (πριν δεν είχε, είχε σπασμένη οθόνη). Κατέβασα τα δύο .bin (boot και sbl) και τα φόρτωσα με το heimdall (πολύ καλό πρόγραμμα τελικά, τα φλασάρεις όλα ξεχωριστά, λίγο επικίνδυνο αν διαλέξεις λάθος αρχεία όμως).

 

Και τη πρώτη φορά με τρόμαξε, γιατί πάτησα start έχοντας διαλέξει τα αρχεία, ξεκίνησε, φεύγω για λίγο, επιστρέφω, βλέπω οτι δεν φόρτωνε εκείνη την ώρα, λέω έγινε. Το τηλέφωνο ήταν σε download mode, και λέω εντάξει, δεν έκανε reboot. Το κλείνω, το ξανανανοίγω και μου έβγαζε το εικονίδιο με τη κομμένη σύνδεση με το pc. Παιδιά τα λίγα δευτερόλεπτα που πέρασαν, όταν είχε πατημένο το 3κουμπο, για να μπω σε download mode, παρακαλώντας να υπάρχει ακόμα εκεί, μου φάνηκαν αιωνιότητα.

Το ξαναβάζω σε download mode (πολύ μάγκιά ρε σεις αυτό το mode), το ξαναφορτώνω στο heimdall, ξαναπατάω start, και τσουπ, σε 1 δευτερόλεπτο έκανε επανεκκίνηση το τηλέφωνο με τον νέο bootloader, και με τη recovery να λειτουργεί..

Fuck yeah.

Πέρασα και το gingerbread keyboard που είχα στις froyo (και το htc_ime είναι καλό όντως, για την ακρίβεια έκανα τεστ να δω που κάνω λιγότερα λάθη γράφοντας γρήγορα, και βγήκε για λίγο νικητής το gb keyboard, χα χα).

Οπότε συμπερασματικά, όσοι θέλετε jvk, περάστε το αρχείο απο το samfirmware που έχει bootloader, ή αυτό απο το xda που δίνουν, το ίδιο είναι, και μετά βάλτε και τον kernel του supercurio για να έχετε και root και cwm recovery. Και θα κάνει αυτόματα lagfix, εκτός αν φτιάξετε τον κατάλληο φάκελο πρώτα στην sd για να μην γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Παιδιά τα λίγα δευτερόλεπτα που πέρασαν, όταν είχε πατημένο το 3κουμπο, για να μπω σε download mode, παρακαλώντας να υπάρχει ακόμα εκεί, μου φάνηκαν αιωνιότητα...

 

Πωπωπωπωω σε φαντάζομαι :lol:

 

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ανεβάζω ένα zip που έχει ένα αρχείο .db το οποίο το αντικαθιστάτε εδώ: /data/data/com.quoord.tapatalkpro.activity/databases/ στην θέση του προηγούμενου. Ίσως περαστούν και τα άλλα αποθηκευμένα forums μου, δεν ξέρω, δεν πειράζει.

 

Ο δευτερος τρόπος δούλεψε και σε μένα...

 

Είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣΣΣΣΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλικ πως καταφέρνεις να έχεις το tapatalk για το Insomnia;!

 

Τί ακριβώς εννοείς; Δεν κατάλαβα :mellow:

Εγκαθιστάς το Tapatalk, κάνεις register το username σου και το password στο link του insomnia και μπορείς πλέον να γράφεις μέσα από εκεί.

 

 

Swyped from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ την Pro είχα. Μετά που πέρασα Ginger δεν έγινε restore όπως παλιά στο back up μου. Σε αναζήτηση από το tapatalk έφαγα τάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ την Pro είχα. Μετά που πέρασα Ginger δεν έγινε restore όπως παλιά στο back up μου. Σε αναζήτηση από το tapatalk έφαγα τάπα.

 

Έχεις δίκαιο, στο search δεν βρίσκει το insomnia.gr :blink:

Ευτυχώς σ' εμένα δουλεύει το restore του profil μου από το Titanium backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά... Ήταν που θα περίμενα την επίσημη!

Ρίξτε καμιά βοήθεια παίδες...

Την περνάω μέσω Odin όπως τις 2.2.1 χωρίς repartitioning;

Με το που την φλασάρω χάνω recovery/download modes;

Bootloader πως αλλάζω; (Βασικά που τον βρίσκω για να τον αλλάξω;!)

 

Και είχα μια φαγούρα στα δάκτυλα από το πρωί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχα και έλεγα πότε θα πεταχτεί να θέλει αλλαγές xoxoxoxoxoox

 

Λεπόν κατεβάζεις από το πρώτο λινκ που δίνει στο ποστ του ο τύπος εδώ που είναι με bootloaders

 

http://www.theandroidsoul.com/android-2-3-3-galaxy-s-rom-xxjvk-download/

 

Από odin χωρίς repartition βάζεις τα αρχεία σου και χωρίς pit. Εδώ έχουν οδηγίες για αυτή με bootloader (θα κάνεις ότι λέει χωρίς το Pit)

 

http://www.theandroidsoul.com/how-to-install-xxjvk-android-2-3-3-rom-on-samsung-galaxy-s-instructions/

 

Πατάς περιμένεις pass κλασικούρες ανοίγει τσαααααααααααααααααααααααααααα ginger

 

Μετά για root

 

http://www.theandroidsoul.com/rooting-xxjvk-android-2-3-3-rom-for-galaxy-s/

 

Περιμένω εντυπώσεις :P

 

 

edit: Τι έγινε το θέμα με το λινκ που πόσταρε ο vasilis Στους xda????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...