Προς το περιεχόμενο

Πολιτική προσφορών Πλαίσιο και πώς μπορούμε να αντιδράσουμε


cortaN@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρα πολυ σωστες αποψεις

Πρεπει επιτελους ο ελληνας να αποκτησει σιγα σιγα μια στοιχειωδη καταναλωτικη συνειδηση

Το πλαισιο προσωπικα το εχω βαλει σε blacklist εδω και καιρο για αυτον ακριβως το λογο

 

Οπως και το eshop λογω του μηδενικου aftersales service (μην τον ειδατε τον παναη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπόν και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το πλαίσιο δεν υπάρχουνε οι πρόσφορες , άλλα καλύτερα να κοιτάξουν και τους υπάλληλους τους , έμενα προσωπικά μια φορά αργά ήτανε βλέπω ένα κουτί προσφορά στο πλαίσιο στην οδο π π γερμανου θεσσαλονικη το ανεβασανε βράδυ 9-10 ετσι ειστε λεω χεχεχεχε

την κανω το πρωι απο τις 8 και 30 ειμαι απ εξω

ανοίγουνε βλέπω την κίνηση και μπαίνω πάω στον μουσάτο και το ζητάω ,μου λέει δεν υπάρχει του λέω αποκλειετε όχι μου λέει μα του λέω ( παραμύθι ) μίλησα με τα κεντρικά και μου είπανε είναι διαθέσιμο ( αθηνα ) και μου κάνει γύρισμα το βάλαμε σε νέο πσ

 

μια άλλη φορά πάω και παίρνω μια 4890 90 ευρώ τότε με τις εκπτώσεις είχε και μια 275 GTX στα ίδια χρήματα παίρνω την μια και σκέπτομαι να να πάρω και την άλλη για ένα φίλο και αν δεν την θέλει την πουλάω καλή τιμή ήτανε αλώστε , την ζητάω μου λέει πουλήθηκε πότε του λέω δεν ήρθε πελάτης ούτε σε είδα να κάνεις καμιά κίνηση και βλέπω την έχει καβατζάρει ένας συνάδελφος του

 

έχω να σας πω άπειρα περιστατικά με το πλαίσιο

 

γενικά το αποφεύγω όσο μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια που έκανα στη ΓΓΚ για τα Multirama ακόμα να λάβω τελική απάντηση. Μου κοινοποιήσανε απλώς το αρχικό χαρτί της καταγγελίας. Για την συγχωρεμενη την Αλτεκ που ειχα προπληρωμένο πακέτο 7 μηνων και εκμεταλλευτηκα μονο τον 1 και εκανα πριν 2 χρονια καταγγελία τα ίδια... (ασχετο ρε παιδια αλλα η 24αρα η altec μου φυσούσε, πραγματικά δεν έχω ξαναδει σε σπιτι τετοια ταχυτητα εκτοτε)

 

+1.η altec ειχε την καλυτερη συνδεση που εχω δει ποτε και σε καλες τιμες!την εφαγε η χρεοκοπια ομως! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε να πληγωσετε το πλαισιο αν δεν ψωνισουν 50ατομα απο το ινσομνια?

πιο πολυ θα ηθελα να μαθω τι αποφαση βγηκε απο καποιες καταγγελιες σε ινστιτουτα καταναλωτων,γραμματεια καταναλωτων κτλ.που κανουν καποιοι users εναντιων eshop,plaisio κτλ.

http://www.efpolis.gr/

http://www.synigoroskatanaloti.gr/

http://www.kepka.org/

http://www.synigoros.gr/

 

Δε μας ενδιαφέρει να το "πληγώσουμε". Για μένα όλες είναι εταιρείες που αποσκοπούν στο κέρδος. Αυτό που θα ήθελα είναι να προστατέψουμε τους καταναλωτές/πελάτες πρώτα του insomnia και έπειτα τους υπόλοιπους για τις παραπλανητικές διαφημίσεις/κινήσεις του Πλαίσιο. Στο κάτω-κάτω είμαστε τεχνολογικό forum ή κάνω λάθος; Ένας από τους σκοπούς αυτού του φόρουμ είναι να ενημερώνει τα μέλη του και αυτή τη στιγμή έχουμε ένα θέμα.

 

Ένα ελληνικό μαγαζί που όλοι έχουμε δώσει από δεκάδες μέχρι χιλιάδες ευρώ υποτιμάει τη νοημοσύνη μας και μας πλασάρει τακτικές και αθέμιτα μέσα για να προωθήσει τα προιόντα του. Είναι χρέος μου και των υπολοίπων να ενημερώσουμε τα μέλη μας γιατί δεν είμαστε ηλίθ**** να τρώμε στα μούτρα την προπαγάνδα του Πλαίσιο που γίνεται τον τελευταίο καιρό με τις προσφορές - φαντάσματα.

 

Δεύτερον, αυτές οι προσφορές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ. Άρα δε νοείται να διαφημίζονται και σε αυτό το υποφόρουμ.

 

Τρίτον, το insomnia έχει χιλιάδες μέλη και κάθε μέλος μπορεί να επηρεάσει με τη γνώμη του πάρα πολλούς. Άρα έχουμε αγοραστική δύναμη. Εγώ π.χ. έχω ήδη ενημερώσει στο πανεπιστήμιό μου όλους τους συμφοιτητές μου στο εργαστήριό μου και καμιά 30 φίλους μου. Επιπλέον, στην επόμενη συνέλευση θα το θέσουμε ως ενημέρωση στους φοιτητές να είναι προσεκτικοί με την παραπλανητική διαφήμιση του συγκεκριμένου καταστήματος. Αν και οι άλλοι κινηθούν ανάλογα, σίγουρα θα περάσει το κύμα ενημέρωσης σε πολύ κόσμο.

 

Πάνω στους παραπάνω άξονες κινείται η πρόταση - καταγγελία μου. Όχι στη λογική να πληγώσουμε ή να πάρουμε εκδίκηση. Στη λογική να αντιδράσουμε. Δεν είμαστε πρόβατα που ό.τι τους πλασάρουν δέχονται. ΑΝ δε θέλει να μας σέβεται το Πλαίσιο, τότε θα το αντιμετωπίσουμε και εμείς χωρίς σεβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με βάση αυτα που λες μπορεί να γίνει και μια αρχη (εφόσον ειναι το όλο εγχειρημα επιτυχημένο) μειωσης των τιμών και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ.

Συμφωνω απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες τι μείωση τιμών και πραγματικές προσφορές;

 

Δεν έχουμε δοκιμάσει να κάνουμε ομαδικές αγορές (βλ. Postville 80GB) και πήραμε το μακρύτερο απ' όλους;

Δεν ενδιαφέρεται κανείς (απ' τους μεγάλους). Ξέρουν τι κάνουν.

 

Και ενώ μια τέτοια κίνηση με βρίσκει απολύτως σύμφωνο, θεωρώ πως η πλειοψηφία είναι πρόβατα και πως ένα ποσοστό των λίγων που δεν είναι την έχουν ψάξει μόνοι τους τη δουλειά ήδη, και πως μπορούμε να χτυπήσουμε μόνο στο υπόλοιπο ποσοστό των λίγων.

 

Οι υπόλοιποι είναι καμμένα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο υποκρισιας...

1.οι περισσοτεροι ξερουν απο πριν οτι εχει γινει τυπογραφικο λαθος που αντι για π.χ. 180ε εγραφε 80ε και μετα κανουν και καμμια 10αρια παραγγελιες.Αν δεν κανω λαθος ακομη και απο το νομο ειναι προστατευμενοι.Γι αυτο ειπα και γω οτι θα ηθελα να δω ποσοι απο δω εχουν κανει καταγγελεια σε αρμοδια αρχη και τι εγινε...

2.αρκετοι δηλωνουν οτι δεν πανε σε αυτα τα μαγαζια αλλα συνεχιζουν να αγοραζουν.

 

οι βασικοι πελατες του πλαισιου δεν ειναι αυτοι που μπαινουν στα φορουμ οπως ξαναγραφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο υπάρχουν ακομα άτομα που παρασυρονται αγαπητε φάνη απο τις "προσφορές" και τρέχουν στα μαγαζιά ξαναμένοι να στησουνε τετραπυρηνο με 30€ τόσο το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο θα συνεχίζει ακαθεκτο αυτη τη μέθοδο μαρκετινγκ. Αφου πάνε εκει ξέρεισ φυσικα οτι καταλήγουν με κάτι, έστω άσχετο... Αυτη ειναι η λογικη του πολυκαταστηματος... Εγω παρέμεινα στο τηλέφωνο και τους το εκλεινα με θράσσος αντιστοιχο με το δικο τους που μας δουλεουν ψιλο γαζι όταν ακουγα το αναμενόμενο... Πραγματικά χαραμισα μερικες ώρες απο την ξεκούραση μου για να βρω καμια "ευκαιρία". Τίποτα απολύτως. Δεν πρόκειται μετα απο ΟΛΑ ΑΥΤΑ να δώσω ούτε 1 ευρωλεπτο στο πλαίσιο εκτος αν κάποια στιγμή κάνει στροφη 180 και βάλε μοιρων στην πολιτική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο υποκρισιας...

οι περισσοτεροι ξερουν απο πριν οτι εχει γινει τυπογραφικο λαθος που αντι για π.χ. 180ε εγραφε 80ε και μετα κανουν και καμμια 10αρια παραγγελιες.Αν δεν κανω λαθος ακομη και απο το νομο ειναι προστατευμενοι.Γι αυτο ειπα και γω οτι θα ηθελα να δω ποσοι απο δω εχουν κανει καταγγελεια σε αρμοδια αρχη και τι εγινε...

οι βασικοι πελατες του πλαισιου δεν ειναι αυτοι που μπαινουν στα φορουμ οπως ξαναγραφτηκε.

 

Υποκρισία φίλε μου είναι να σου πλασάρει επεξεργαστές στα 5, 10 και 20 ευρώ και μητρικές στα 10 και 20 ευρώ και 4gb μνήμη στα 20 ευρώ με αποτέλεσμα να υπάρχουν άτομα/φοιτητές/φτωχοί άνθρωποι που ξαφνικά νόμισαν πως μπορούν να αναβαθμίσουν το pc τους με 20+20+20 = 60 ευρώ και οι οποίοι ξεκίνησαν με το αυτοκίνητο από την επαρχία και όχι μόνο δε βρήκαν τίποτα αλλά πλήρωσαν και βενζίνη για να πάνε να αγοράσουν τις υποθετικές τιμές του Πλαίσιο - το οποίο στο site του γράφει με επίσημο τρόπο "Διαθέσιμο μόνο στα καταστήματα" και δίνει κιόλας και σε ποια καταστήματα. Προφανώς για να μη σε κουράσει και να τρέχεις άδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα με τον φίλο.

Και μην σας περνάει κάν απο το μυαλό ότι η άποψη 5 - 10 - 30 ατόμων δεν τους ενδιαφέρει.

Τους ενδιαφέρει και τους καίει μάλιστα. ;)

Μην ξεχνάτε ότι πολλά άτομα που δεν ξέρουν ρωτάνε εδώ για να πληροφορηθούν τι να αγοράσουν.

Όπως σωστά αναφέρθηκε κατα καιρούς το κακό aftersales support κάποιων αλυσίδων πρέπει να αναφερθεί και η πλάνη με τις κατα καιρούς "προσφορές" του Πλαισίου λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όλο και αυξάνεται ο αριθμός των ατόμων που δεν πάνε ντουγρού να ψωνίσουν ό,τι τους πασάρουν οι «εκπαιδευμένοι» πωλητές.

Αλλά όντως, το θέμα δεν είναι ν' αλλάξουμε το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο απέναντί μας ( δε μπορούμε δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο), αλλά εμάς απέναντι στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο.

Νομίζω πως το τελευταίο είναι περισσότερο εφικτό απ' το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όλο και αυξάνεται ο αριθμός των ατόμων που δεν πάνε ντουγρού να ψωνίσουν ό,τι τους πασάρουν οι «εκπαιδευμένοι» πωλητές.

Αλλά όντως, το θέμα δεν είναι ν' αλλάξουμε το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο απέναντί μας ( δε μπορούμε δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο), αλλά εμάς απέναντι στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο.

Νομίζω πως το τελευταίο είναι περισσότερο εφικτό απ' το πρώτο.

 

+1000000000000.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συχαινομαι το πλαισιο,ειναι ολο παγαλακια που δεν συνεουνται,,καπελαμενες τιμες φαρμακειο,και στα πρηζουν μετα στην υποστηριξη..

και το χειροτερο δεν εχει ποικιλια και θελει να σου πλασαρει μονο αυτο που θελει αυτο..

ειμαι Πατρα

 

οσες φορες εχω πατησει το εχω μετανιωσει..

 

ειδικα για υπολογιστες παιρνω μονο απο eshop παρρα πολλα πραγμτα χωρις ποτέ κανενα προβλημα(καθαροι αψογοι ,και δεν πανε να σου πουλησουν οτι γουσταρουν)και multirama που ειναι παλι πιο συνεννοήσιμοι απο το πλαισιο

 

 

το πλαισιο εναι κυριως για τα γιαννακια,,πρωταρηδες νστους υπολογιστες..

και εγω οταν ημουν ετσι με δεοχνταν και μου τρωγανε λεφτα για "ρυθμιση εικονικης μνημης" κλπ μπουρδς..τα σκεφτομαι και εκνευριζομαι

απο τη στιγμη που εμαθα παραπανω πραγματα και το καταλαβαν καταλαβα ψυχροτητα και εχθροτητα.

 

ενα αντιγραφο win xp sp3 τους ειπα να μου δωσουνε και ηταν πειραγμενο και βογκαγε ολο το συστημα μεχρι να ξεκινησει..

 

 

δεν ξερω γιατι ενας που γνωριζει απο υπολογιστες να παρει πραγματα απο το πλαισιο..δυσκολη συννενοηση (δεν σου εξηγουν,,απλα σου πλασαρουν οτι γουσταρουν)και μικρη ποικιλια(ουτε καλωδια που εχει το eshop καν δεν εχει),και καπελωμενες τιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο υποκρισιας...

1.οι περισσοτεροι ξερουν απο πριν οτι εχει γινει τυπογραφικο λαθος που αντι για π.χ. 180ε εγραφε 80ε και μετα κανουν και καμμια 10αρια παραγγελιες.Αν δεν κανω λαθος ακομη και απο το νομο ειναι προστατευμενοι.Γι αυτο ειπα και γω οτι θα ηθελα να δω ποσοι απο δω εχουν κανει καταγγελεια σε αρμοδια αρχη και τι εγινε...

2.αρκετοι δηλωνουν οτι δεν πανε σε αυτα τα μαγαζια αλλα συνεχιζουν να αγοραζουν.

 

οι βασικοι πελατες του πλαισιου δεν ειναι αυτοι που μπαινουν στα φορουμ οπως ξαναγραφτηκε.

 

Απο το νομο δεν ειναι προστατευμενοι αν καποιος κανει καταγγελια και εν τελει αποδειχτει οτι δεν ειναι τυπογραφικα λαθη αλλα ειθελημενη πρακτικη. παει σε παραπλανητικη διαφημιση ή κατι τετοιο δεν ειμαι και δικηγορος...αλλα τι τα συζηταμε...αντε να αποδειξεις τωρα οτι ο αλλος ΕΙΝΑΙ ελεφαντας και σιγα αν αποδειχτει οτι κανουν παραπλανητικες ή ανυπαρκτες προσφορες αν θας τους τραβηξουν κατι πέρα απο το αυτάκι...δεν ειναι καιρος παιδια για το κρατος να πειραξει τις μεγαλες εταιριες. αλλα τα βασανα του για να μπλεξει και με αλλα. αν του πληρωνει το πλαισιο κατι εκατομμυρια ευρω ΦΠΑ...σιγα μην ασχοληθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...