Προς το περιεχόμενο

O σπουδαιότερος μπασκεμπολίστας όλων των εποχών;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκολλα απο τα κομπλεξ παναθηναικοφροσυνης. Ο Καλατζης εφτασε να παιζει και στην συγχρονη Εθνικη. Ελεος δηλαδη. Αν ηθελα να μιλησω για υπερτιμημενο παικτη του παο, θα διαλεγα άλλον, πιστεψε με..

Ρε ψηλε, αλλα με το συμπαθειο. Οσοι διαφωνουν με τις γαματες αποψεις σου πασχουν απο ενα απο τα εξης η απο ολα μαζι:

-Δεν κατανουν την ελληνικη

-Εχουν κομπλεξ

-Πασχουν απο παναθηναικοφροσυνη

-Φορανε παρωπιδες.

Νταξει δε λεω, μπορει να συμβαινει με μερικους, αλλα ειλικρινα αν κατσω να κανω quote τις απαντησεις σου προς διαφορετικα ατομα, θα μαζεψω καμια 10ρια ποστ την τελευταια βδομαδα που λες τα ιδια σε οποιον δεν σου βαζει +1000 στο οτι ο ουρανος ειναι ροζ με φουξια βουλες.

 

Παμε παρακατω. Αστειο το επιχειρημα οτι ο Καλαιτζης ειναι υπερτιμημεμνος επειδη αγωνιστικε με την εθνικη. Δηλαδη οσοι αχρηστοι φορεσαν τα χρωματα της Εθνικης, ειναι αυτοματως και υπερτιμημενοι? Στο μεταξυ αν απαντουσα με κομπλεξ παναθηναικοφροσυνης στο θεμα του Καλαιζτη θα σου λεγα οτι ηταν οντως παιχταρας και οχι υπερτιμημενος. Αλλα να λεω οτι ηταν αμπαλος και να πασχω και απο Παναθηναικοφροσυνη? Εχεις συγχυστει υπερβλοικα, αλλα αυτα συμβαινουν οταν βαζει κανεις αυτογκολ...

 

ΥΓ. Ο Καλαιτζης κληθηκε εθνικη πολυ πριν παει στον ΠΑΟ, οταν ακομα επαιζε Πανιωνιο. Συνεπως εχω και κομπλεξ Πανιωνιοφροσυνης :-D

Οσο για τον Μπακατσια αν εβλεπες μπασκετ τοτε (που ..δεν, αφου ουτε τωρα βλεπεις), θα εβλεπες οτι τον χλευαζαν οι σχολιαστες (απαραδεκτες ατακες του τυπου "εβαλε τριποντο, ας κανει παρτυ το βραδυ", ... ).

μακαρι να βλεπες εσυ μπασκετ, οχι τοτε αλλα γενικοτερα...

Ωστε ο Μπακατσιας ηταν ταλενταρα, παιχταρα αλλα τον φαγανε τα διαπλεκομενα ΜΜΕ και οι κομπλεξαρες Παναθηναικοι. Ωχ μανα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Περα απο τα γουστα του καθενος υπαρχουν και τα αντικειμενικα στοιχεια. Ολοι αυτοι που ανεφερες ηταν κορυφες βεβαια αλλα αυτα που εκανε ο γκανγκστερ απλα δεν μπορουσαν/ουν να τα κανουν;)Καλοι παιχτες υπαρχουν πολλοι, αλλα το thread αυτο μας ρωταει ποιος ειναι ο σπουδαιοτερος.Απ οτι καταλαβα εσυ δεν εχεις αποψη?

 

 

Ποιας εποχης εισαι?

O σπουδαιότερος για 'σένα είναι ο Νικ. Για άλλους παίζει να είναι άλλος. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ. Αλλά οκ. Θα συνεχίσεις στο ίδιο στυλ....

 

(....δεν έχω άποψη; Έλεος. Ξαναδιάβασε τα ποστ μου των τελευταίων ημερών.)

 

17-12-1971. Παρασκευή. (Άρχισα να παίζω/βλέπω τότε που έσκαγε μύτη ο Chris. Toυ θρεντ.)

 

 

 

 

 

Ο γκαλης βεβαια να πουμε εδω οτι το κεφαλι ποτέ δνε το ειχε χαμηλα. Ποτέ δεν θα επαιρνε το βραβειο ταπεινοφροσυνης πχ. Δεν ηταν ταπεινος αλλά ρεαλιστης. Περιαυτολογουσε και του αρεσε να ακουει καλα λογια για αυτον. Ηταν ενας Τσιαρτας αλλά αυτος τουλαχιστον το αξιζε 100%.

 

 

 

Mη λες ρε τέτοια. Θα σηκωθεί καμμιά Τζένη και θα σε κυνηγάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ιωαννη, ο Φασουλας ισαξιος του Σαμπονις, ο Γκαλης καλυτερος του Νοβιτσκι (που παει για hall of fame), ποσα θες να μας τρελανεις??

 

Για τον Φασουλα κι εγω και ο αλλος φιλος τα ειπαμε. Ανηκει στη κατηγορια των σπουδαιοτερων αθλητων που κρατησαν επι πολλα χρονια την εθνικη στη κορυφη. Αν αναφερεις τους κορυφαιους ευρωπαιους σεντερ δεν πρεπει να παραλειψεις το Φασουλα.

Για το Γκαλης-Νοβιτσκι μπορει να παιζαν σε διαφορετικη εποχη αλλα συγκριση αναμεσα τους δεν τιθεται. Ενημερωσου για τα στατιστικα και τις ικανοτητες του Γκαλη, συγκρινε και βγαλε συμπερασμα μονος σου!

 

Δεν ειναι αντιθετη με την υπολοιπη παραγραφο. Αλλο σκορερ, αλλο σουτερ. Ο Γκαλης δεν ηταν ποτέ σουτερ. Σουπερ σκορερ ηταν. Ο Νοβιτσκι ειναι σουπερ σουτερ και πολυ καλος σκορερ.

 

Δε καταλαβαινω τι εννοεις "σουτερ". Αν δεν ηταν σουτερ ο Γκαλης τοτε ποιος ηταν? Τριποντα δεν εκανε, ok. Ουτε και εν στασει σουταρε, αν αυτο εννοεις. Ειχε μια μοναδικη ντριπλα, αδειαζε ολους τους αντιπαλους, πλησιαζε στο καλαθι και σκοραριζε. Αυτη τη χαρακτηριστικη ντριπλα του Γκαλη μπορουσε μονο ο ιδιος να την κανει και εως σημερα κανεις δεν μπορεσε να την αντιγραψει.

 

Τελειως διαφορετικα τα πρωταθληματα που συμμετειχαν οποτε δεν εχει νοημα η συγκριση.

Παντως μεσο ορο φετος στο ΝΒΑ εχει γυρω στους......

 

Aκριβως. Η ερωτηση μου εχει να κανει με τα στατιστικα τους στους αγωνες με την εθνικη του.

 

(πως φαινεται οτι δεν βλεπεις ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΒΑ)

Και υποψιν οτι τα περισσοτερα σουτ του ειναι εξω απο τη ρακετα. :rolleyes:

Απο τα 2 χαι-ποστ και λιγο εξω απο την βολη συνηθως σουταρει ο Νοβιτσκι.

Καμια σχεση με κλασικο ψηλο δηλαδη.

 

Ναι, δεν ειπα οτι παιζει σαν κλασικος ψηλος. Παρολ αυτα τα περισσοτερα σουτ ειναι ειναι μεσα απ τη ρακετα:-)

 

O σπουδαιότερος για 'σένα είναι ο Νικ. Για άλλους παίζει να είναι άλλος. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ. Αλλά οκ. Θα συνεχίσεις στο ίδιο στυλ....

 

(....δεν έχω άποψη; Έλεος. Ξαναδιάβασε τα ποστ μου των τελευταίων ημερών.)

 

Nαι, η αποψη η δικη μου αλλα και των περισσοτερων που κατεχουν το αθλημα και δεν εχουν οπαδικα ή αλλα κομπλεξ.

Τα κριτηρια τα καθοριζει ο τιτλος του thread, τo εξης ενα: ο σπουδαιοτερος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων.

Τι εχει το στυλ μου?? Τι ακριβως προβλημα εχεις, σε ενοχλει που ψηφιζω Γκαλη?...

Εαν τελικα εχεις αποψη ποιος ειναι για σενα ο σπουδαιοτερος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σπουδαιοτερος μπασκετμπολιστας της φετινης χρονιας στην Ευρωλιγκα παντως (και νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι) ειναι με διαφορα ο ΔΔ. Θυμιζει τον Παπαλουκα του '06 οπου οταν ειχε τη μπαλα στα χερια του, ηξερες οτι θα κανει τη σωστη στιγμη, τη σωστη κινηση για να βοηθησει την ομαδα του. Οσο εβλεπα το ματς σημερα μου ερχοταν συνεχως στο μυαλο πως ο Ναβαρο πρεπει να αισθανεται τιμη που παιζει στο ιδιο γηπεδο με αυτον, καθως πως και ο ιδιος (αν και παιχταρας) δειχνει εξαιρετικα μονοδιαστατος σε συγκριση με τον Ελληνα pg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, η αποψη η δικη μου αλλα και των περισσοτερων που κατεχουν το αθλημα και δεν εχουν οπαδικα ή αλλα κομπλεξ.

Τα κριτηρια τα καθοριζει ο τιτλος του thread, τo εξης ενα: ο σπουδαιοτερος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων.

Τι εχει το στυλ μου?? Τι ακριβως προβλημα εχεις, σε ενοχλει που ψηφιζω Γκαλη?...

Εαν τελικα εχεις αποψη ποιος ειναι για σενα ο σπουδαιοτερος?

 

To στυλ σου είναι "αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις". <- το θυμάσαι το motto για τ' αυθαίρετα; Και είναι το ίδιο αυθαίρετο. Μόνο που εδώ δεν είναι ΥΠ.Ε.ΧΩ.Δ.Ε. και το να δηλώνεις διάφορα δε σημαίνει κι ότι κατοχυρώνονται, άμα τη δηλώσει τους.

 

Αναλυτικότερα :

 

Όσοι κατέχουν το άθλημα δεν ψηφίζουν ντε και καλά Γκάλη. Ακόμα κι αν είναι Έλληνες. Για την ακρίβεια πολλοί είθισται να αναγνωρίζουν ως σπουδαιότερο κάποιον εκ των Κούκοτς, Σαμπόνις, Πέτροβιτς. Τα κριτήριά τους είναι η γενική προσφορά του παίκτη στις ομάδες τους (εθνικές και συλλογικές), και η σπουδαιόπτητα των τίτλων που κατέκτησαν : ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (συλλογικά κι εθνικά), παγκόσμια, ολυμπιακά. Μέγα κριτήριο η συμμετοχή/επιτυχημένη τους πορεία ("απόδειξη σπουδαιότητας" ως επιστέγασμα πορείας), στο ΝΒΑ. Γκάλη θα έλεγα ψηφίζουν με κλειστά μάτια οι (εν Ελλάδι) ΜΗ κατέχοντες, έχοντας στον νου "το Πανευρωπαϊκό του '87" και "τον Άρη με την Τρέισερ μέσα στο Αλεξάνδρειο το '88".

 

Με το να δηλώνεις ότι "έχω πρόβλημα που ψηφίζεις Γκάλη", εν είδει ερωτήσεως, δε σημαίνει και ότι έχω. Αν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι ΚΑΙ ΕΓΩ τον Νικ χαρακτηρίζω σπουδαιότερο, ΓΙΑ 'ΜΕΝΑ, ίσως σταματήσεις να νομίζεις ότι η ψήφος σου είναι που με προβληματίζει - αλλά α) ο τρόπος σου β) το ότι παραγνωρίζεις αφ' ενός τις αδυναμίες του Νικόλα κι αφ' ετέρου την αξία ενός Κούκοτς πχ που τα έπαιξε όλα/τα πήρε όλα/τα πρόσφερε όλα/ήταν ανστόπαμπλε. Εγώ πάντως δεν μπορώ να το κάνω, όταν κάποιος θα βγει και θα πει "ο Τόνι ήταν το Νο 1 γατόνι". Διότι κάπου εκεί διαχωρίζονται τα ΓΟΥΣΤΑ. Και τα κριτήρια παύουν δικαιωματικώς να είναι τα ίδια. Εγώ θα μείνω στα 237 σπασίματα που έκανε ο Νικ ανάμεσα σε 14 ψηλούς για να ΒΑΛΕΙ εν τέλει το καλάθι, κι ο άλλος θα μείνει στη συγκομιδή τίτλων (στην οποία συνέβαλε μέγιστα) ο Τόνης.

 

Το "σπουδαιότερος" δεν είναι κριτήριο βρέι. Είναι το πόρισμα μετά από συνυπολογισμό κριτηρίων.....

 

Τεσπα αν συνεχίσω, θα ταμπουρωθείς απέναντι ΚΑΙ σε 'μένα, ως φαίνεται. Κι αφού ο λόγος που έγραφα ήταν για να καταλάβεις ώστε να μην απαξιώνεσαι άλλο απέναντι στους άλλους (ρώτα τους...) με τον τρόπο που γράφεις, ας το σταματήσω. Ό,τι ήταν να προσπαθήσω, το προσπάθησα...

 

 

 

 

(...και μην ξανα-αναρωτηθείς : αν μαζεύανε όλους τους σπουδαίους, και λέγανε να τους κρεμάσουν όλους εκτός από έναν για τον οποίο θα γινόταν ψηφοφορία, Γκάλη θα ψήφιζα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαινω τι εννοεις "σουτερ". Αν δεν ηταν σουτερ ο Γκαλης τοτε ποιος ηταν? Τριποντα δεν εκανε, ok.

:rolleyes:

 

Δε καταλαβαινω τι εννοεις "σουτερ". Αν δεν ηταν σουτερ ο Γκαλης τοτε ποιος ηταν? Τριποντα δεν εκανε, ok. Ουτε και εν στασει σουταρε, αν αυτο εννοεις.

Σουτερ σημαινει σουτερ. :mrgreen: Να σουταρεις απο τριποντο και μακρινες αποστασεις και να το βαζεις 95 στις 100 αν εισαι αμαρκαριστος. Σαν Επιφανιο, Πρελεβιτς, Στογιακοβιτς, Σουμποτιτς, Εντι Τζονσον, Ματσιγιαουσκας, Βαλτερς, κλπ κλπ ειναι/ηταν σουτερ. Του Γκαλη το οπλο δεν ηταν το σουτ. Ηταν η διεισδυση και το σκοραρισμα απο μικρη αποσταση.

 

 

Ειχε μια μοναδικη ντριπλα, αδειαζε ολους τους αντιπαλους, πλησιαζε στο καλαθι και σκοραριζε. Αυτη τη χαρακτηριστικη ντριπλα του Γκαλη μπορουσε μονο ο ιδιος να την κανει και εως σημερα κανεις δεν μπορεσε να την αντιγραψει.

Ε ναι αυτα δεν εχουν να κανουν σε τιποτα με εναν σουτερ.

Επισης για ποια τριπλα λες που δεν μπορεσε κανείς να αντιγραψει?

Για την "αριστερα-δεξια" προσποιηση με το δεξι χερι? Αυτη φυσικα πολλοι την κανουν και ειναι ευκολη. Καποια αλλη θα λες.

Ο Γκαλης αυτο που ειχε ηταν φανταστικα γρηγορες αλλαγες χεριου πανω στην τριπλα με μικρες ριβέρς κινησεις και αυτες λιγοι τις εχουν πλεον στην ευρωπη. Εκεινος σε καθε φαση εκανε και απο 1-2 ξεπερνωντας τους αντιπαλους.

 

 

 

Aκριβως. Η ερωτηση μου εχει να κανει με τα στατιστικα τους στους αγωνες με την εθνικη του.

Και παλι δεν μπορεις να κρινεις απο αυτο καθως οι αμυνες που παιζονται τωρα και αντιμετωπισε ο Νοβιτσκι δεν συγκρινονται με αυτες που αντιμετωπισε ο Γκαλης. Οι διαφορές στο μπασκετ που παιζονταν στην ευρωπη το 80ς με αυτες που αρχισε να παιζετε μετα το 95 ειναι τεραστιες! Ειδικα στην αμυνα.

 

 

 

Nαι, η αποψη η δικη μου αλλα και των περισσοτερων που κατεχουν το αθλημα και δεν εχουν οπαδικα ή αλλα κομπλεξ.

Τα κριτηρια τα καθοριζει ο τιτλος του thread, τo εξης ενα: ο σπουδαιοτερος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων.

Τι εχει το στυλ μου?? Τι ακριβως προβλημα εχεις, σε ενοχλει που ψηφιζω Γκαλη?...

Εαν τελικα εχεις αποψη ποιος ειναι για σενα ο σπουδαιοτερος?

Ακομα και σπουδαιοτερος να παρουμε φυσικα και ειναι ο Τζορνταν καθως μαζι του μεγαλωσαν και τον ειχαν σαν ειδωλο προσπαθωντας να τον μιμηθουν εκατομμυρια μικροι επιδοξοι παικτες του μπασκετ. Αυτος ανεθρεψε 2 γενιες παικτων μπασκετ.

Πολλοι απο τους νεους αστερες το εχουν παραδεχτει οτι βλεπωντας αυτον θελησαν να γινουν και αυτοι ετσι και ασχοληθηκαν με το μπασκετ. Ο Κομπι μαλιστα προσφατα δνε ειχε δηλωσει οτι το 90% των κινησεων του τις απεκτησε βλεπωντας τον Τζορνταν να παιζει και αντιγραφοντας τις κινησεις του και οτι τον ευχαριστει για αυτο?

Ο Λεμπρον δεν δηλωσε οτι βλεπωντας τον Τζορνταν να παιζει μεγαλωσε? Κλπ, κλπ.

 

Εχει συνεισφερει απιστευτα στην αναπτυξη του αθληματος και ολη αυτη η νεα γενια, η μεγαλη νεα γενια των γκαρντ που βγηκε και παιζει στο ΝΒΑ σημερα,(Λεμρον, Κομπι, Γουειντ, ΜακΓκρειντι, Πιρς, Αρινας, κλπ κλπ κλπ) μόνο τυχαια δεν ηταν. Λογω Τζορνταν προηλθαν ολοι αυτοι μαζι ωστε να αποκαλουμε αυτη την εποχη χρυση γενια των γκαρντ στο ΝΒΑ.

 

Οπως πχ εγινε με τον Μαραντονα και την αποχωρηση του. Εκει μετα γεννηθηκαν νεοι μικροι επιδοξοι Μαραντονες, οπως οι Λατορε, Ορτεγα, Ρικελμε, Παστρονε, Αιμαρ, Σαβιολα, Μεσσι(αυτος βεβαια εφτασε στα τοπ επιπεδα και ισως και να τον ξεπερνα τον Μαραντονα), Αγκουερο. Τυχαια βγηκαν ολοι αυτοι ξαφνικα ιδιου στυλ μετα την αποχωρηση του Ντιεγκο? Φυσικα και οχι.

 

Ετσι και ο Τζορνταν ενεπνευσε τα μικρα παιδακια να του μοιασουν για αυτο και εχουμε τωρα την χρυση εποχη των γκαρντ στο ΝΒΑ.

 

Γιατι οχι ο Τσαμπερλειν?

Τσαμπερλεν λεγεται και πολλοι φυσικα τον θεωρουν αυτον τον κορυφαιο ολων των εποχων.

Ο Τσαμπερλεν εκανε κοσμοιστορικα πραγματα κυριως στις κανονικες περιοδους αλλα ο Τζορνταν εκανε τρελλά πραγματα και στα πλειοφ και στους τελικους. Το θεμα ειναι τα κατορθωματα τους στα οποια ο Τζορνταν υπερτερει κατα πολυ σε διακρισεις, τιτλους κλπ. Στα στατιστικα ποντων για καποιες χρονιες φυσικα δεν τιθεται συγκριση καθως ο Τσαμπερλεν τελειωσε με μεσο ορο πανω απο 50 ποντους σε μια χορνια και πανω απο 40 σε μια αλλη.

 

Σε μεσους ορους ποντων βεβαια Τσαμπερλεν και Τζορνταν ειναι μαζι με τον Τζορνταν να κερδιζει στο 2 δεκαδικο ψηφιο! :mrgreen: Με λιγα λογια η αποδοση του Τσαμπερλεν παρολες τις 50+αρες επεσε δραματικα με τα χορνια(οπως επεφτε και στα πλειοφ), ενω ο Τζορνταν διατηρηθηκε σε τοπ επιπεδο ως το τελος.

Επισης πρεπει να αναλογιστουμε και τις εποχες που επαιξαν αυτοι οι 2 με τον Τζορνταν σαφως να παιζει σε πιο δυσκολη εποχη. Οχι φυσικα οτι τοτε που επαιζε ο Τσαμπερλεν το επιπεδο ηταν χάλια και πολυ χαμηλο. Καμια σχεση. Ουτε οτι εκεινος ηταν ψηλος και επαιζε εναντιον νανων και κατι τετοιες ΑΗΔΙΕΣ που ακουγονται απο ανιδεους επι του μπασκετ συχνα πυκνα. Ο Τσαμπερλεν σαν αθλητης ηταν ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ. Σαν τον Τζορνταν και σαν τον Λεμπρον.

 

 

Όσοι κατέχουν το άθλημα δεν ψηφίζουν ντε και καλά Γκάλη. Ακόμα κι αν είναι Έλληνες. Για την ακρίβεια πολλοί είθισται να αναγνωρίζουν ως σπουδαιότερο κάποιον εκ των Κούκοτς, Σαμπόνις, Πέτροβιτς. Τα κριτήριά τους είναι η γενική προσφορά του παίκτη στις ομάδες τους (εθνικές και συλλογικές), και η σπουδαιόπτητα των τίτλων που κατέκτησαν : ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (συλλογικά κι εθνικά), παγκόσμια, ολυμπιακά.

Για την σπουδαιοτητα ενος παικτη δεν πρεπει να κοιταμε καθολου τα μεταλλια και τους τιτλους του. Γιατι ετσι παικτες που ανηκουν σε "μικρες" αθλητικα χωρες ή ομαδες αδικουνται τελειως ενω παικτες που ανηκουν σε μεγαλες ευνοουνται.

 

 

Μέγα κριτήριο η συμμετοχή/επιτυχημένη τους πορεία ("απόδειξη σπουδαιότητας" ως επιστέγασμα πορείας), στο ΝΒΑ. Γκάλη θα έλεγα ψηφίζουν με κλειστά μάτια οι (εν Ελλάδι) ΜΗ κατέχοντες, έχοντας στον νου "το Πανευρωπαϊκό του '87" και "τον Άρη με την Τρέισερ μέσα στο Αλεξάνδρειο το '88".

Γκαλη θα ψηφιζαν ολοι οσοι εβλεπαν οτι ο Γκαλης ειναι ο καλυτερος σκορερ ολων των εποχων μακραν για Ευρωπαιο παικτη. Μπορει στην αμυνα να ηταν πολυ κακος αλλά στην επιθεση ηταν με διαφορά ο καλυτερος ευρωπαιος.

Δεν μπορει να απαξιωνεις ετσι τον Γκαλη μιλωντας μόνο για μερικα παιχνιδια.

 

 

κι αφ' ετέρου την αξία ενός Κούκοτς πχ που τα έπαιξε όλα/τα πήρε όλα/τα πρόσφερε όλα/ήταν ανστόπαμπλε.

3 δακτυλιδια πρωταθλητη στο ΝΒΑ. Σωστα. Με ποιον επαιζε συμπαικτη ομως ειπαμε? :mrgreen:

 

 

Εγώ πάντως δεν μπορώ να το κάνω, όταν κάποιος θα βγει και θα πει "ο Τόνι ήταν το Νο 1 γατόνι". Διότι κάπου εκεί διαχωρίζονται τα ΓΟΥΣΤΑ. Και τα κριτήρια παύουν δικαιωματικώς να είναι τα ίδια. Εγώ θα μείνω στα 237 σπασίματα που έκανε ο Νικ ανάμεσα σε 14 ψηλούς για να ΒΑΛΕΙ εν τέλει το καλάθι, κι ο άλλος θα μείνει στη συγκομιδή τίτλων (στην οποία συνέβαλε μέγιστα) ο Τόνης.

Μεγιστα? Ναι καλος ηταν οταν χρειαζονταν βγηκε και καλυτερος 6ος παικτης το 95-96, ναι εβαλε 10 ποντους συνεχομενους στην 3η περιοδο με Ιντιανα στο 7ο παιχνιδι, ναι εκανε και καποιες αλλες πολλες καλες εμφανισεις αλλά οχι και τα μεγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε λεω, ο Τζορνταν τρομερος, αλλα σ ολο αυτο το hype που εχει δημιουργηθει θεωρω πως εχει παιξει ρολο ΚΑΙ η προωθηση απο τους σπονσορες, οχι βεβαια πως δεν το αξιζει ο Μαικλ. Ωστοσο το γεγονος παραμενει πως ο Τζορνταν ειναι ο πρωτος μπασκετμπολιστας που προμοταρεται τοσο πολυ απο εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για την σπουδαιοτητα ενος παικτη δεν πρεπει να κοιταμε καθολου τα μεταλλια και τους τιτλους του. Γιατι ετσι παικτες που ανηκουν σε "μικρες" αθλητικα χωρες ή ομαδες αδικουνται τελειως ενω παικτες που ανηκουν σε μεγαλες ευνοουνται.

 

Ε αν είναι έτσι τότε ο σπουδαιότερος παίκτης είναι ο Γιάννης ο Θερμός.

 

(...για πες ΕΝΑ παράδειγμα ασύλληπτου παικταρά που έμεινε στην παγκόσμια αφάνεια λόγω της μικροχώρας του; Αν δεν βρεις, θα είναι διότι ο οποιοσδήποτε παικταράς τέτοιου βεληνεκούς έκανε το αυονόητο : κατέληξε σε "τεράστιο" σύλλογο, με τον οποίον τουλάχιστον θα κατεκτησε συλλογικό πρωτάθλημα ηπείρου. Ο Νικ καλή ώρα, αν θυμάσαι, τα ψιλοσκάτωνε στα φάιναλ-φορ - παρέα με τους άλλους συμπαίχτες βέβαια. Όσο κι αν τον λατρεύω, αυτή είναι μια αλήθεια. Οπότε ναι, μετράνε οι τίτλοι. ΕΣΤΩ οι συλλογικοί σε διεθνές επίπεδο, και δικαιολογούν το ν' αποκαλέσεις κάποιον σπουδαιότατο.)

 

 

 

 

 

 

Γκαλη θα ψηφιζαν ολοι οσοι εβλεπαν οτι ο Γκαλης ειναι ο καλυτερος σκορερ ολων των εποχων μακραν για Ευρωπαιο παικτη. Μπορει στην αμυνα να ηταν πολυ κακος αλλά στην επιθεση ηταν με διαφορά ο καλυτερος ευρωπαιος.

Δεν μπορει να απαξιωνεις ετσι τον Γκαλη μιλωντας μόνο για μερικα παιχνιδια.

 

Μερικά παιχνίδια; Τί μερικά παιχνίδια. Που δεν έπαιξε άμυνα εννοείς; Διότι σ' έχασα.

 

Και το να τονίζω τις αδυναμίες του Νικ, σε καμμιά περίπτωση δεν είναι απαξιωτικό. Τα πράγματα στη θέση τους βάζω. Αυτό που δεν του αξίζει, θα έλεγα, είναι να του προσδίδονται αξίες πέραν των πραγματικών του, και να παραγκωνίζονται άλλοι που κατάφεραν περισσότερα από το να είναι μόνο εκτελεστικές μηχανές. <- ΑΥΤΟ είναι το προσβλητικό για τον Γκάλη.

 

 

 

 

3 δακτυλιδια πρωταθλητη στο ΝΒΑ. Σωστα. Με ποιον επαιζε συμπαικτη ομως ειπαμε? :mrgreen:

 

...με τον Σκότι Πίπεν και τον Μάικλ Τζόρνταν; Όπως κι ο Τζόρνταν είχε στο πρώτο 3πιτ συμπαίκτη τον Πίπεν και τον Γκραντ (και Παξσον και Άρμστρονγκ ακόμα-ακόμα) και στο 2ο Πίπεν, Ροντμαν, Κούκοτς. Διότι αν νομίζεις ότι θα μπορούσε να τα πάρει χωρίς έστω έναν από αυτούς, τότε απλά δε θυμάσαι την προ-θριπίτ εποχή. Στην οποία ο Μάικλ ήταν "Μάικλ", ΗΔΗ για τουλάχιστον 3 χρόνια, και φως δεν έβλεπε. Α να μη ξεχνάμε και τον 11ο παίκτη, τον Φιλ Τζάκσον. Διότι οι Μπουλς του τότε σαρώνανε με αιχμή του δόρατος τον Εμ-Τζέη, αλλά ήταν ΟΜΑΔΑ. Ομαδάρα δλδ. Tεσπα το νήμα είναι ότι ο Τόνης δεν απόκτησε δακτυλίδια αφήνοντας τους άλλους να κάνουν τη δουλειά. ήταν πολύ σημαντικός κρίκος στην 2η "αναγέννηση" των Μπουλς.

 

 

 

 

 

 

Μεγιστα? Ναι καλος ηταν οταν χρειαζονταν βγηκε και καλυτερος 6ος παικτης το 95-96, ναι εβαλε 10 ποντους συνεχομενους στην 3η περιοδο με Ιντιανα στο 7ο παιχνιδι, ναι εκανε και καποιες αλλες πολλες καλες εμφανισεις αλλά οχι και τα μεγιστα.

 

Ε ναι. Όχι και τα μέγιστα. Τα τρισμέγιστα, αν στους τίτλους της καριέρας του προσθέσεις τα συλλογικά κι εθνικά με Γιουγκολαβία/Κροατία (βάλε αν θες και κάτι ρετάλια μέσα, τύπου "MVP" σε διάφορες διοργανώσεις, καλύτερος ευρωπαίος παίκτης σε διάφορες χρονιές, κλπ).

 

 

Φτώχεια καταραμένη λέμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε λεω, ο Τζορνταν τρομερος, αλλα σ ολο αυτο το hype που εχει δημιουργηθει θεωρω πως εχει παιξει ρολο ΚΑΙ η προωθηση απο τους σπονσορες, οχι βεβαια πως δεν το αξιζει ο Μαικλ. Ωστοσο το γεγονος παραμενει πως ο Τζορνταν ειναι ο πρωτος μπασκετμπολιστας που προμοταρεται τοσο πολυ απο εταιριες.

Εδω ο Τζορνταν προμοταρε το αθλημα παγκοσμιως και εσυ ασχολεισαι με το αν προμοταριστηκε αυτος?

Και εν πασει περιπτωση που θες να καταληξεις με ολο αυτο το συνειρμο περι προμοταρισματος του Τζορνταν απο εταιρειες? Αν δεν προμοταροταν απτις διαφημιστικες εταιρειες, τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To στυλ σου είναι "αν το δηλώσεις μπορείς να το σώσεις". <- το θυμάσαι το motto για τ' αυθαίρετα; Και είναι το ίδιο αυθαίρετο. Μόνο που εδώ δεν είναι ΥΠ.Ε.ΧΩ.Δ.Ε. και το να δηλώνεις διάφορα δε σημαίνει κι ότι κατοχυρώνονται, άμα τη δηλώσει τους.

 

Aυτο το στυλ μαλλον εσενα περιγραφει. Μιλας με μια σιγουρια και σα να κατεχεις μόνο εσυ τη αποκλειστικη αληθεια, κατοχυρωμενη μαλιστα...

Εγω σε τοσα ποστς μιλαω με επιχειρηματα και στοιχεια για το θεμα, εσυ αντιθετα προσπαθεις να απαξιωνεις τις αντιθετες αποψεις.

 

Όσοι κατέχουν το άθλημα δεν ψηφίζουν ντε και καλά Γκάλη. Ακόμα κι αν είναι Έλληνες. Για την ακρίβεια πολλοί είθισται να αναγνωρίζουν ως σπουδαιότερο κάποιον εκ των Κούκοτς, Σαμπόνις, Πέτροβιτς. Τα κριτήριά τους είναι η γενική προσφορά του παίκτη στις ομάδες τους (εθνικές και συλλογικές), και η σπουδαιόπτητα των τίτλων που κατέκτησαν : ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (συλλογικά κι εθνικά), παγκόσμια, ολυμπιακά. Μέγα κριτήριο η συμμετοχή/επιτυχημένη τους πορεία ("απόδειξη σπουδαιότητας" ως επιστέγασμα πορείας), στο ΝΒΑ. Γκάλη θα έλεγα ψηφίζουν με κλειστά μάτια οι (εν Ελλάδι) ΜΗ κατέχοντες, έχοντας στον νου "το Πανευρωπαϊκό του '87" και "τον Άρη με την Τρέισερ μέσα στο Αλεξάνδρειο το '88".

 

Πιστεψε με, οι μπασκετικοι σοβαροι δημοσιογραφοι και φιλαθλοι ψηφιζουν Γκαλη για αυτα που προσφερε και δεν επηρεαζονται απο οπαδικα. Δεν ειναι το παν ο τιτλος γιατι ξερεις, το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα, δε παιζεις μονος σου. Αυτοι που σημειωσες ειχαν συμπαικτες μεγαλου επιπεδου. Φυσικα και δε ψηφιζεις Γκαλη εχοντας στο νου μονο το 87 ή την... Τρεισερ. Οσο κι αν σε ενοχλει, υπαρχουν παρα πολλοι που ναι, ψηφιζουν Γκαλη. Πιες ξυδι :lol:

 

Με το να δηλώνεις ότι "έχω πρόβλημα που ψηφίζεις Γκάλη", εν είδει ερωτήσεως, δε σημαίνει και ότι έχω. Αν κάποια στιγμή καταλάβεις ότι ΚΑΙ ΕΓΩ τον Νικ χαρακτηρίζω σπουδαιότερο, ΓΙΑ 'ΜΕΝΑ, ίσως σταματήσεις να νομίζεις ότι η ψήφος σου είναι που με προβληματίζει - αλλά α) ο τρόπος σου β) το ότι παραγνωρίζεις αφ' ενός τις αδυναμίες του Νικόλα κι αφ' ετέρου την αξία ενός Κούκοτς πχ που τα έπαιξε όλα/τα πήρε όλα/τα πρόσφερε όλα/ήταν ανστόπαμπλε. Εγώ πάντως δεν μπορώ να το κάνω, όταν κάποιος θα βγει και θα πει "ο Τόνι ήταν το Νο 1 γατόνι". Διότι κάπου εκεί διαχωρίζονται τα ΓΟΥΣΤΑ. Και τα κριτήρια παύουν δικαιωματικώς να είναι τα ίδια. Εγώ θα μείνω στα 237 σπασίματα που έκανε ο Νικ ανάμεσα σε 14 ψηλούς για να ΒΑΛΕΙ εν τέλει το καλάθι, κι ο άλλος θα μείνει στη συγκομιδή τίτλων (στην οποία συνέβαλε μέγιστα) ο Τόνης.

 

Δεν το δηλωσα εν ειδει ερωτησεως, ερωτηση κανονικη ηταν.

Εαν τελικα κι εσυ χαρακτηριζεις το Νικ σπουδαιοτερο τοτε συμφωνουμε, οποτε αναρωτιεμαι γιατι χτυπιεσαι...

Δεν παραγνωριζω τις αδυναμιες του, αντιθετα τις εχω επισημανει. Αδυναμιες ομως εχουν ολοι, ακομα και κλασικοι ΝΒΑers. Το παραδειγμα Κουκοτς-Γκαλη που ανεφερες ειναι χαρακτηριστικο, μπραβο!

 

Το "σπουδαιότερος" δεν είναι κριτήριο βρέι. Είναι το πόρισμα μετά από συνυπολογισμό κριτηρίων.....

 

Ξανα σου θυμιζω οτι το "σπουδαιοτερος" ειναι το θεμα του thread, δεν το εθεσα εγω. Απευθυνσου λοιπον στον author και καντου τις ενστασεις σου

 

Τεσπα αν συνεχίσω, θα ταμπουρωθείς απέναντι ΚΑΙ σε 'μένα, ως φαίνεται. Κι αφού ο λόγος που έγραφα ήταν για να καταλάβεις ώστε να μην απαξιώνεσαι άλλο απέναντι στους άλλους (ρώτα τους...) με τον τρόπο που γράφεις, ας το σταματήσω. Ό,τι ήταν να προσπαθήσω, το προσπάθησα..

 

Τι εννοεις να ταμπουρωθω? εγω βλεπω οτι μεχρι στιγμης εσυ ταπουρωνεσαι απεναντι στα ποστς μου, καθεσαι με τις ωρες και τα σχολιαζεις... μεγαλο κολλημα ε?:-)

"Απαξιωνομαι στους αλλους" επειδη ψηφιζω Γκαλη??!! καλο κι αυτο :lol:

Και τελος, plz, μη προσπαθησεις αλλο, ευχαριστω! Ηδη προσπαθησες αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιωαννη, πες μου εναν "σοβαρο δημοσιογραφο που δεν επηρεαζεται απο τα οπαδικα".

 

Μιντι, αν δεν ειχαν πεσει πανω του τοσες εταιριες, θα εδειχνε πιο "θνητος".

 

Υ.Γ. Οταν μιλαμε για σκορερ/σουτερ, ας μην ξεχναμε τον Μαραβιτς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουτερ σημαινει σουτερ. :mrgreen: Να σουταρεις απο τριποντο και μακρινες αποστασεις και να το βαζεις 95 στις 100 αν εισαι αμαρκαριστος. Σαν Επιφανιο, Πρελεβιτς, Στογιακοβιτς, Σουμποτιτς, Εντι Τζονσον, Ματσιγιαουσκας, Βαλτερς, κλπ κλπ ειναι/ηταν σουτερ. Του Γκαλη το οπλο δεν ηταν το σουτ. Ηταν η διεισδυση και το σκοραρισμα απο μικρη αποσταση.

 

Kανεις δε μπορει να βαλει 95/100. Αν εισαι καλος παιχτης δεν θα σε αφησουν στιγμη αμαρκαριστο.

Του Γκαλη το οπλο φυσικα και ηταν το σουτ, με αυτο οργιαζε. Ποιο ηταν δηλαδη, το ριμπαουντ?

Καταλαβα τι εσυ θεωρεις σουτερ, αλλα οι παιχτες που ειναι μονο για να σουταρουν και τιποτ αλλο δεν εχουν μεγαλη αξια.

 

Επισης για ποια τριπλα λες που δεν μπορεσε κανείς να αντιγραψει?

Για την "αριστερα-δεξια" προσποιηση με το δεξι χερι? Αυτη φυσικα πολλοι την κανουν και ειναι ευκολη. Καποια αλλη θα λες.

Ο Γκαλης αυτο που ειχε ηταν φανταστικα γρηγορες αλλαγες χεριου πανω στην τριπλα με μικρες ριβέρς κινησεις και αυτες λιγοι τις εχουν πλεον στην ευρωπη. Εκεινος σε καθε φαση εκανε και απο 1-2 ξεπερνωντας τους αντιπαλους.

 

Ποια αριστερα-δεξια προσποιηση με το δεξι χερι...?!

Φιλε μου, επειδη απ οτι καταλαβαινω δεν εχεις μεγαλη ιδεα, σου προτεινω να βρεις και να παρακολουθησεις καποιους πληρεις αγωνες με το Γκαλη εν δρασει. Τοτε θα καταλαβεις για τι λεω;)

 

Και παλι δεν μπορεις να κρινεις απο αυτο καθως οι αμυνες που παιζονται τωρα και αντιμετωπισε ο Νοβιτσκι δεν συγκρινονται με αυτες που αντιμετωπισε ο Γκαλης. Οι διαφορές στο μπασκετ που παιζονταν στην ευρωπη το 80ς με αυτες που αρχισε να παιζετε μετα το 95 ειναι τεραστιες! Ειδικα στην αμυνα.

 

Σωστα, οι αμυνες που αντιμεωπιζε ο Γκαλης ηταν πιο δυσκολες γιατι οι αντιπαλοι του τον γνωριζαν κι επεφταν ολοι πανω του! Υπαρχει σημερα παιχτης που να ειναι τοσο επικινδυνος ωστε να απαιτειται ολοκληρη η αντιπαλη αμυνα να προσαρμοζεται πανω του?

 

Θυμαμαι στο Παγκοσμιο του '90, στη πρεμιερα με τους αμερικανους, ο Γιαννακης ηταν τοσο καλος ωστε οι αμερικανοι στο β΄ημιχρονο ειχαν μονιμως 2 παιχτες πανω του (για την ιστορια, χασαμε εκεινο το παιχνιδι στη παραταση γιατι οι διαιτητες δεν μας μετρησαν κανονικο καλαθι στην εκπνοη).

 

Ακομα και σπουδαιοτερος να παρουμε φυσικα και ειναι ο Τζορνταν καθως μαζι του μεγαλωσαν και τον ειχαν σαν ειδωλο προσπαθωντας να τον μιμηθουν εκατομμυρια μικροι επιδοξοι παικτες του μπασκετ. Αυτος ανεθρεψε 2 γενιες παικτων μπασκετ.

Πολλοι απο τους νεους αστερες το εχουν παραδεχτει οτι βλεπωντας αυτον θελησαν να γινουν και αυτοι ετσι και ασχοληθηκαν με το μπασκετ. Ο Κομπι μαλιστα προσφατα δνε ειχε δηλωσει οτι το 90% των κινησεων του τις απεκτησε βλεπωντας τον Τζορνταν να παιζει και αντιγραφοντας τις κινησεις του και οτι τον ευχαριστει για αυτο?

Ο Λεμπρον δεν δηλωσε οτι βλεπωντας τον Τζορνταν να παιζει μεγαλωσε? Κλπ, κλπ...........

 

Mα κι εγω απο ΝΒΑ Tζορνταν δηλωσα οτι ψηφιζω, φιλε μου (με την επιφυλαξη φυσικα για τις παλαιοτερες δεκαετιες του αθληματος, που δε γνωριζω).

 

Γκαλη θα ψηφιζαν ολοι οσοι εβλεπαν οτι ο Γκαλης ειναι ο καλυτερος σκορερ ολων των εποχων μακραν για Ευρωπαιο παικτη. Μπορει στην αμυνα να ηταν πολυ κακος αλλά στην επιθεση ηταν με διαφορά ο καλυτερος ευρωπαιος.

Δεν μπορει να απαξιωνεις ετσι τον Γκαλη μιλωντας μόνο για μερικα παιχνιδια.

 

Πεστου τα, γιατι μου τα'χει πρηξει... :lol:

 

Παντως παιχτης που να ειναι ταυτοχρονα αστερι και στην αμυνα και στην επιθεση δεν υπαρχει.

Και θυμιζω οτι μιλαμε για παιχτη 1.83 μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...