Προς το περιεχόμενο

O σπουδαιότερος μπασκεμπολίστας όλων των εποχών;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Κορωνιος τόσο το 97 όσο και το 98 ήταν φύση και θέση ηγέτης της Εθνικης.

Για τον Παταβουκε επιμένω ...... είναι ο πιο υπερεκτιμημένος Ελληνας παιχτης. Ακομα θυμαμαι το 95 με τη Σερβια να του μένει η μπαλα στα χέρια στην τελευταια επίθεση της εθνικης.

 

Οντως ..... ισως ποιο υπερτιμημενος ακομα και απο τον Μπακατσια (αλλη μπασκετικη <<φουσκα>>) ,(τι εστι Μπακατσιας??? γκαρντ που σουταρε βολες σαν τον Σχιορτσιανιτη).

 

Παντως ο Παταβουκας οσο ηταν 2η αλλαγη στα γκαρντ (ουτε καν 1η) στην εθνικη δεν ηταν κακος αλλα εως εκει.

Ανεξαρτητα απο τις μπασκετικες του επιδοσεις , ειχε αναμφισβητητα ταλεντο στην επικοινωνεια και στις δημοσιες σχεσεις ,κατι που η συχνη του παρουσια ως καλεσμενος στην τηλεοραση και η ενασχοληση του με την πολιτικη (ηταν υποψηφιος βουλευτης ) το μαρτυρουν αλλωστε.

 

 

Βεβαια δεν εξελεγει βουλευτης αλλα ...τα γκαβα πουλια τα κανει ο εκαστοτε πρωθυπουργος φωλια .

Ο Κώστας Παταβούκας αναλαμβάνει ειδικός γραμματέας άθλησης και διατροφής, όπως αποκαλύπτει το Soccerplus.gr. Η νεοσύστατη θέση θα υπάγεται στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

http://www.soccerplus.gr/article/k-pataboykas-eidikos-grammateas-athlisis

 

Υ.Γ.

Ο Αγγελος Κορωνιος ηξερε πολλα κιλα μπασκετ απλα αργησε να παει σε μεγαλη Ομαδα και να εξελιχθει μπασκετικα.(ακομα θυμαμαι ενα ευρωπαικο παιχνιδι απεναντι σε μια κορυφαια ιταλικη ομαδα(με τεραστια ονοματα και budget)που οι Περιστεριωτες τους κερδισαν για πλακα με 2 μετριους αμερικανουνς +20 ποντους ,και παρολο το pressing τους o Κορωνιος τους χωρευε κανονικα ,και "μπορουσε να συνεχισει να ντριμπλαρει μεχρι να λυποθυμισουν χωρις να καταφερουν να του κλεψουν την μπαλλα"(κατα ~δηλωση του προπονητη της Ιταλικης Ομαδας ) .

 

Ηταν ο λογος (μαζι και με τους αλλους ελληνες παικτες οπως π.χ Μυλωνας που ηταν οι πρωταγωνηστες της ομαδας και οχι τοσο οι αμερικανοι) που η αγαπημενη μου ομαδα μπασκετ -οσων αφορα την Αθηνα-και για μια 5ετια -ηταν το Περιστερι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Bρε τι χολη ειναι αυτη εναντιον του Παταβουκα... :rolleyes:

 

Ειπαμε, μεγας ο Γκαλης, αλλα Νοβιτσκι δεν ηταν

 

Σοβαρα θεωρεις το Νοβιτσκι καλυτερο του Γκαλη? Μηπως εισαι κι εσυ της λογικης του αναγνωριζω μονο αυτους της εποχης μου? Τον Νοβιτσκι τον ειδες, τον Γκαλη τον ειδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους αγαπημένους μου είναι ο Allen Iverson ... σωστό αλάνι, χώνει και ωραίο rap ...

 

@ Nemo , ο Κορωνιός μεγάλη παιχτούρα, τον θυμάμαι από πιτσιρικάς.. Τι απέγινε τελικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε τι χολη ειναι αυτη εναντιον του Παταβουκα... :rolleyes:

 

 

 

Σοβαρα θεωρεις το Νοβιτσκι καλυτερο του Γκαλη? Μηπως εισαι κι εσυ της λογικης του αναγνωριζω μονο αυτους της εποχης μου? Τον Νοβιτσκι τον ειδες, τον Γκαλη τον ειδες?

 

Aν βγαλεις τις παρωπιδες θα δεις πως ο Νοβιτσκι ειναι καλυτερος του Γκαλη σε ολους τους τομεις. Ο γερμανος, παιζοντας σε μια εποχη που το ευρωπαικο μπασκετ εχει γινει πολυ περισσοτερο ομαδικη υποθεση παρα ατομικη, καταφερε να το κανει ξανα One man show. Φαντασου να επαιζε τοτε, με τις αμυνες πισω απο το τριποντο και τους αμυντικους-περιπατητες, τι οργια θα ειχε κανει (οχι οτι δεν τα εκανε στην εποχη μας).

 

Ο Παταβουκας για μενα ηταν ενας απ τους σταθερους πλευ μεικερ που ειχαμε. Δεν θα εκανε τη διαφορα, αλλά δεν ηταν και για πεταμα..

 

Μπακατσιας/Λημνιατης ηταν οι πρωτοι Pg που μπορουσαν να παιξουν σε πολυ υψηλο ρυθμο. Κακως ο πρωτος λοιδορηθηκε τοσο πολυ για το σουτ του. Επρεπε να βγει ενας Παπαλουκας για να καταλαβουν μερικοι σχολιαστες, πως η ελλειψη σουτ δεν ειναι λογος απαξιωσης.

 

Ο Κορωνιος, απο μενα respect.

 

Απ τους πιο υπερτιμημενους μπασκετμπολιστες κατα την αποψη μου ηταν/ειναι ο Καλαιτζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κρις με παγίδεψες. Το +1 το είχα βάλει για αυτά που έλεγες για τον Νοβιτσκι και τώρα βλέπω πως έγραψε και για άλλους που δε συμφωνώ. Καλά δεν πειράζει, αλλά θα γράψω το μακρύ μου:

 

Όταν υπήρχε Κακιούσης, Κόρφας, Κορωνιός στην Α1 και λέμε για το γρήγορο μπάσκετ του Μπακατσιά και του Λημνιάτη, κάτι δεν πάει καλά.

 

Και κάτι ακόμα, μέχρι τον Μπόσμαν, στην Ελλάδα όσοι ξένοι έρχονταν ήταν όλοι από το πάνω ράφι, ανάλογα με τα οικονομικά της κάθε ομάδας, αλλά πάντα ήταν καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τους πιο υπερτιμημενους μπασκετμπολιστες κατα την αποψη μου ηταν/ειναι ο Καλαιτζης.

Ελα?

Ποτε υπερτιμηθηκε ο Καλαιτζης και δε το θυμαμαι? Αμπαλο τον ανεβαζαν ολοι, αμπαλο τον κατεβαζαν. Στο κραξιμο ειδικα, ηταν το κλασσικο θυμα της κερκιδας, κατι σαν τον Βυντρα στη μπαλα. Τα ακουγε για ολους μαζι. Και οι πιο επιεικεις μαζι του, απλα λεγανε πως ειναι ενας συνεπης αμυντικος, με περιορισμενες επιθετικες και δημιουργικες αρετες.

 

Τι φαση ρε, οποιος περναει απτον Παναθηναικο, ακομα και οι αμπαλοι, πρεπει να μας πειτε οτι ηταν υπερτιμημενοι για να μας τονισετε οτι ηταν αχρηστοι, αλλα τα διαπλεκομενα πρασινοΜΜΕ τον υπερτιμησαν?

 

Τωρα για Μπακατσιαδες Παταβουκες Λημνιατηδες τι να πει κανεις που ακουγονται τα ονοματα τους σε αυτο το thread.

Ειδικα οταν το ιδιο ατομο γραφει οτι ο Μπακατσιας μια χαρα ηταν, απλα δεν ειχε καλο σουτ, ενω ο Καλαιτζης ειναι απτους πιο υπερτιμημενους ελληνες μπασκετμπολιστες, ε ειναι ο ορισμος του wtf.

 

Τα παντα ολα το 'να τ'αλλο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλα απο τα κομπλεξ παναθηναικοφροσυνης. Ο Καλατζης εφτασε να παιζει και στην συγχρονη Εθνικη. Ελεος δηλαδη. Αν ηθελα να μιλησω για υπερτιμημενο παικτη του παο, θα διαλεγα άλλον, πιστεψε με..

 

Οσο για τον Μπακατσια αν εβλεπες μπασκετ τοτε (που ..δεν, αφου ουτε τωρα βλεπεις), θα εβλεπες οτι τον χλευαζαν οι σχολιαστες (απαραδεκτες ατακες του τυπου "εβαλε τριποντο, ας κανει παρτυ το βραδυ", ... ).

 

Και ξαναλεω, απο αυτο το σημειο, μεχρι την πραγματικη αξια του Μπακατσια, υπαρχει μεγαλο χασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα οταν το ιδιο ατομο γραφει οτι ο Μπακατσιας μια χαρα ηταν, απλα δεν ειχε καλο σουτ

 

 

Αφου αναφερθηκε ο Μπακατσιας σ αυτο το τοπικ...εεεεε να γραψω κι εγω για τον Νουόζοου του Παναθηναικου το 97' !!!!! Οποιος θυμηθη θυμηθηκε :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κρις με παγίδεψες. Το +1 το είχα βάλει για αυτά που έλεγες για τον Νοβιτσκι και τώρα βλέπω πως έγραψε και για άλλους που δε συμφωνώ. Καλά δεν πειράζει, αλλά θα γράψω το μακρύ μου:

 

Όταν υπήρχε Κακιούσης, Κόρφας, Κορωνιός στην Α1 και λέμε για το γρήγορο μπάσκετ του Μπακατσιά και του Λημνιάτη, κάτι δεν πάει καλά.

 

Και κάτι ακόμα, μέχρι τον Μπόσμαν, στην Ελλάδα όσοι ξένοι έρχονταν ήταν όλοι από το πάνω ράφι, ανάλογα με τα οικονομικά της κάθε ομάδας, αλλά πάντα ήταν καλοί.

 

Δε διαφωνω στην ουσια μ αυτα που γραφεις. Στο σχολιο πιο πανω πιστευω πως εξηγησα το σκεπτικο μου.

 

Ο Κορωνιος για μενα δεν ηταν γρηγορος pg. Και οχι κρινοντας απο τα ατομικα του χαρακτηριστικα, αλλα στο τι ρυθμο εδινε στην ομαδα.

 

Οντως ο Κορφας ηταν ενας απ τους πιο γρηγορους παικτες. Και μεγαλη μορφη. Τον Κακιουση δεν τον ειχα σε τρελη εκτιμηση. Εχω την εντυπωση παντως πως ο Μπακατσιας ηταν προγενεστερος αυτων (εκτος του Κορφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπακατσιδες και Κακιουσηδες υπαρχουν και τωρα ενα σορο στην Α1 και καλυτεροι.Απλά τοτε λογω μεγαλης προβολης του αθληματος ξεραμε μεχρι κει τον pg των Αμπελοκήπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά δεν την έλεγες και ποτέ υπόδειγμα ομάδας, απλά είχε και ακόμα έχει μπασκετόκοσμο και έπαιρνε καλούς παίχτες/προπονητες για το επίπεδο της. Και κάποτε, δεν ξέρω πια, είχε και λαό στις ακαδημίες και από αυτους όλους μόνο τον Κερασοβίτη έβγαλε τα τελευταία χρόνια, που νομίζω ότι τα παράτησε κι αυτός. Με τον Τζιβελέκα πρόεδρο, ο άνθρωπος έχει καταφέρει να τη χρεωκοπήσει 3 φορές, καλά είναι. Κάπου διάβασα πως θα ενωθούμε/ενωθήκαμε με τον Αμύντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και γω κατι τετοιο ακουσα, γιατι ενας φιλος μου υπεγραψε το καλοκαιρι αλλα τελικα διαλυθηκε η ομαδα/κατι τετοιο τελος παντων.

 

Κριμα, ηταν ιστορικη ομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...