Προς το περιεχόμενο

O σπουδαιότερος μπασκεμπολίστας όλων των εποχών;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Οπως ειπα πολλες φορες, πανω στο Γκαλη δοκιμαστηκαν τα παντα, ακομα και ολοι οι αντιπαλοι απανω του. Σχεδον παντα ομως μηδεν αποτελεσμα. Ο Γκαλης στη ξεφτιλα του εβαζε 25 ποντους.

 

Οι τότε (πλαδαροί) αντίπαλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 1 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 1 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Οι τότε (πλαδαροί) αντίπαλοι...

χα χα χα πραγματικα εισαι... απλα ασχετος.

 

Οι σοβιετικοι γιγαντες τοτε ηταν οι καλυτεροι, αυτοκρατορες ισοβιοι ευρωπαιοι πρωταθλητες και φιλοδωρουσαν στανταρ 100-130 ποντους καθε ομαδα.

Ποιος θα εβαζε σημερα καλαθι απεναντι στον Τκατσενκο(2.20)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε

LMAO και τι σχεση εχει ο Ναβαρo με τo Γκαλη???????

Ιεροσυλια:lol:

 

Οπως ειπα πολλες φορες, πανω στο Γκαλη δοκιμαστηκαν τα παντα, ακομα και ολοι οι αντιπαλοι απανω του. Σχεδον παντα ομως μηδεν αποτελεσμα. Ο Γκαλης στη ξεφτιλα του εβαζε 25 ποντους.

Δεν ειναι κακό να δεχτουμε ότι οσο μεγάλος και να είναι κάποιος παίκτης, κάποια στιγμή θα βγει μεγαλυτερος ή δεν θα είναι Έλληνας

Πριν τον Γκαλη καποιοι θεωρουσαν τον Τροντζο, τον Κολοκυθα και τον Αμερικάνο τους μεγαλύτερους Έλληνες. Και μετά βγηκε ο Γκαλης.

Πιστευω οτι πρεπει να γινει ένα ταμείο και όλοι οι παικτες να βάζουν εισφορα "Υπερ Νικου Γκαλη" γιατι τρωνε ψωμι απο αυτα που έκανε.

Αλλα δεν γινεται να μην δεχτω πως ότι έκανε ο Γκάλης το έκανε πχ ο Ντράζεν και μάλιστα πηγε και ΝΒΑ και κόντεψε να κάνει σοβαρή ομάδα τους ανύπαρκτους Νετς πριν σκοτωθει

 

Ειμαι 32 που σημαινει οτι πέτυχα τον Γκαλη στα ντουζένια του. Και αρα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο τον Νικ αλλα υπήρχαν και αλλοι ισάξιοι.

Και να στο πω αλλιώς. Όταν έπαιζε ο Γκάλης οι γκαρντ που τον φύλαγαν ήταν 1,85-1,90 όσο ηταν και αυτός. Ο Νικ εκανε σπασιμο μεσης και ο τοτε αντιπαλος πάθαινε δυσκοκοιλη. Έ, ο Μητσος στα 5 σπασιματα θα του είχε κάνει 2 τάπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα χα πραγματικα εισαι... απλα ασχετος.

 

Οι σοβιετικοι γιγαντες τοτε ηταν οι καλυτεροι, αυτοκρατορες ισοβιοι ευρωπαιοι πρωταθλητες και φιλοδωρουσαν στανταρ 100-130 ποντους καθε ομαδα.

Ποιος θα εβαζε σημερα καλαθι απεναντι στον Τκατσενκο(2.20)?

 

Οι σοβιετικοί γίγαντες που λές, είχαν μόνο ύψος. Ήταν σαν στήλες άλατος μέσα στο παρκέ, και φυσικό ήταν ένας κοντός παίκτης να τους αποδιοργανώνει.

 

Συνεχίζω να πιστεύω οτι ο Γκάλης αν έπαιζε το 2011 μπάσκετ, θα ήταν κάτι σαν τον Σπανούλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να στο πω αλλιώς. Όταν έπαιζε ο Γκάλης οι γκαρντ που τον φύλαγαν ήταν 1,85-1,90 όσο ηταν και αυτός. Ο Νικ εκανε σπασιμο μεσης και ο τοτε αντιπαλος πάθαινε δυσκοκοιλη. Έ, ο Μητσος στα 5 σπασιματα θα του είχε κάνει 2 τάπες

 

Μα δεν ηταν ευκολο να τον φυλαξεις, το βλέπεις και στα βιντεακια.

Δεν εχει σημασια το υψος του αμυντικου. Σε λιγο θα μου πεις οτι το να εισαι κοντος ειναι πλεονεκτημα.

Βεβαια και ο Διαμαντιδης ενας ειναι. Δε ξερω αν και ποσες ταπες θα του εκανε, μηπως εκανε γκολ-φαουλ? :)

Αντε να του εκανε 1 ταπα για καθε 10 καλαθια που θα ετρωγε.

 

Πριν τον Γκαλη καποιοι θεωρουσαν τον Τροντζο, τον Κολοκυθα και τον Αμερικάνο τους μεγαλύτερους Έλληνες. Και μετά βγηκε ο Γκαλης.

 

Φιλε μου...

Πριν το Γκαλη δεν υπηρχε ελληνικο μπασκετ η αληθεια ειναι, δεν υπηρχαν επιτυχιες σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο. Υπηρχε μονο εκεινο το υποπτο πανευρωπαϊκο κυπελο της ΑΕΚ το 1968. Ολα ξεκινησαν με τη τετραδα Γκαλη-Γιαννακη-Χριστοδουλου-Φασουλα το 1987.

Στο Μουντομπακετ 1986 ειχαμε παρει τη καλυτερη μεχρι εκεινη τη στιγμη θεση μας, 10οι στο κοσμο, αλλα στο Εurοbasket 1985 δεν ειχαμε καν προκριθει.

 

Οι σοβιετικοί γίγαντες που λές, είχαν μόνο ύψος. Ήταν σαν στήλες άλατος μέσα στο παρκέ, και φυσικό ήταν ένας κοντός παίκτης να τους αποδιοργανώνει.

 

Συνεχίζω να πιστεύω οτι ο Γκάλης αν έπαιζε το 2011 μπάσκετ, θα ήταν κάτι σαν τον Σπανούλη.

 

Γιατι κρινεις κατι που δεν το γνωριζεις? Ποσους πληρεις αγωνες εχεις δει της ΕΣΣΔ πλην των κακης αναλυσης βιντεακιων του utube? Ο Σαμπονις στηλη αλατος? Μόνο τους σοβιετικους αποδιοργανωνε ο Νικ ή ολο το κοσμο?

 

Eλλισεται ο Σπανουλης σα το Γκαλη? Κανει πολλαπλο σπασιμο μεσης στον αερα? Εχει μεγαλο ποσοστο ευστοχιας? Παιρνει προσπαθειες?

Τι αηδιες μου λες λοιπον? Ο ενας ειναι μερα ο αλλος νυχτα...

 

Anyway, τι αξια εχουν οι ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκος Γκάλης,ο μεγαλύτερος 'Ελληνας μπασκετμπολίστας όλων των εποχών, έτσι απλά. Ξέρουμε όσοι ζήσαμε τότε, εκείνες τις στιγμές...

http://www.greektube.org/content/view/86523/2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να σημειωσω πως οταν ο Γκαλης σουταρε μπροστα απ τους πανυψηλους αντιπαλους του με τα απλωμενα χερια δεν εκανε απλα ενα σουτ, εκανε ενα ψιλοκρεμαστο σουτ ωστε να αποφυγει τη ταπα... εν κινησει φυσικα. Αυτο μπορειτε να το δειτε στα βιντεακια, τι καμπυλη παιρνει η μπαλα πρωτου καταληξει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοβιετικοι γιγαντες τοτε ηταν οι καλυτεροι, αυτοκρατορες ισοβιοι ευρωπαιοι πρωταθλητες και φιλοδωρουσαν στανταρ 100-130 ποντους καθε ομαδα.

Ποιος θα εβαζε σημερα καλαθι απεναντι στον Τκατσενκο(2.20)?

wat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ασδασδα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Υποψιν οτι ο φιλος μου ο Ιοannnis με ειδοποιησε οτι δεν μπορει να ποσταρει γιατι μπαναριστηκε λεει απο εναν mod που εσβηνε μυνηματα του...

Γιατι σβηνετε τα μυνηματα του, ενοχληστε τοσο πολυ καποιοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

o ioannis διαθέτει διαλλακτικότητα ντουβαριού και μπασκετ δε νομίζω να έχει καταλάβει ποτέ του. Δεν ξέρω για ποιο λόγο μπαναρίστηκε, αλλά τέτοιοι χρήστες ποτέ δε λείπουν από ένα χώρο που υπάρχει για ανταλλαγή απόψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 2 Απριλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Κανένα ζόρι, δεν του απαντούσα άλλωστε, μετά από ένα σημείο. Απλά δεν καταλαβαίνει και αρνείται να προσπαθήσει να καταλάβει την εξέλιξη του μπάσκετ.

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω για ποιο λόγο μπαναρίστηκε, αλλά ο τρόπος του δε συντελούσε και στο να γίνει συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...