Προς το περιεχόμενο

O σπουδαιότερος μπασκεμπολίστας όλων των εποχών;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ο Παταβουκας για μενα ηταν ενας απ τους σταθερους πλευ μεικερ που ειχαμε. Δεν θα εκανε τη διαφορα, αλλά δεν ηταν και για πεταμα..

 

 

Απ τους πιο υπερτιμημενους μπασκετμπολιστες κατα την αποψη μου ηταν/ειναι ο Καλαιτζης.

 

Ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω το σχολιο σου οσω αφορα ενα Vs Καλαιντζη VS Παταβουκας ....

 

Ο Καλατζης εφτασε να παιζει και στην συγχρονη Εθνικη. Ελεος δηλαδη. Αν ηθελα να μιλησω για υπερτιμημενο παικτη του παο, θα διαλεγα άλλον, πιστεψε με..

 

 

Δεν πιστευω να εννοεις τον Μηριουνη ????

 

 

Μπακατσιας/Λημνιατης ηταν οι πρωτοι Pg που μπορουσαν να παιξουν σε πολυ υψηλο ρυθμο. Κακως ο πρωτος λοιδορηθηκε τοσο πολυ για το σουτ του. Επρεπε να βγει ενας Παπαλουκας για να καταλαβουν μερικοι σχολιαστες, πως η ελλειψη σουτ δεν ειναι λογος απαξιωσης.

 

Ξεχασες τον Κακιουση(Ηρακλη) (ο οποιος ηταν συμπαθητικος σουτερ απο ενα σημειο και μετα ,εκτος απο πολυ πολυ γρηγορος δυεισδυτικος- ικανοτατος μπασιματακιας.

 

Μα ο Μπακατσιας δεν ηταν και κανενας σπουδαιος οργανωτης ,ουτε καν καποιος κορυφαιος αμυντικος ,απλα ενας ασυνηθιστος συνδιασμος για την εποχη του (ψηλο guard και συγχρονως γρηγορος + καλος χειριστης μπαλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aν βγαλεις τις παρωπιδες θα δεις πως ο Νοβιτσκι ειναι καλυτερος του Γκαλη σε ολους τους τομεις. Ο γερμανος, παιζοντας σε μια εποχη που το ευρωπαικο μπασκετ εχει γινει πολυ περισσοτερο ομαδικη υποθεση παρα ατομικη, καταφερε να το κανει ξανα One man show. Φαντασου να επαιζε τοτε, με τις αμυνες πισω απο το τριποντο και τους αμυντικους-περιπατητες, τι οργια θα ειχε κανει (οχι οτι δεν τα εκανε στην εποχη μας).

 

Δεν εχω κανενα λογο να φοραω παρωπίδες... την αντικειμενικη αληθεια γραφω, αλλωστε εγω δεν ανηκω σε καμμια ομαδα!

Συνηθως κανεις λεει το κοντο και το μακρυ του επηρεαζομενος απο την ομαδα που συμπαθει/αντιπαθει και απο την εποχη την οποια παρακολουθει. Σε ρωτησα αν παρακολουθησες το Γκαλη στην εποχη του και δεν απαντησες, αρα η απαντηση μαλλον ειναι οχι, περιοριζεσαι λοιπον να εκθειασεις το Νοβιτσκι διοτι αυτον μόνο ξερεις. Εγω λοιπον που εχω δει και τους δυο μπορω να συγκρινω και να σου πω οτι δεν τιθεται θεμα. Αν ηταν να διαλεξουμε εναν απο τους δυο για να παιξει στην Εθνικη μας θα διαλεγαμε Γκαλη με κλειστα τα ματια:-)

Ο Νοβιτσκι στην Εθνικη Γερμανιας τα κανει ολα διοτι απλα δεν εχει αναλογους ικανους συμπαιχτες.

 

Ομαδικη ή ατομικη υποθεση, ο Γκαλης ειχε τη δυνατοτητα να παιρνει τη μπαλα απο τη σεντρα, να περναει οποιον βρει μπροστα του και να βαζει τη μπαλα στο καλάθι... :rolleyes:

Πολλοι προσπαθησαν και σχεδιασαν να τον κλεισουν, τελικα ομως ετρωγαν 40ρα στη κρανα:lol:

Πιστεψε με, Γκαλης ηταν ενας και δε θα ξαναβγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είπαμε ότι μπαίνει το -1;

 

Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία, ο ντιρκ τον έχει μεγαλύτερο από τον νικ, αλλά μάλλον Ιωάννη δεν έχεις παρακολουθήσει τον Νοβιτσκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νοβιτσκι στην Εθνικη Γερμανιας τα κανει ολα διοτι απλα δεν εχει αναλογους ικανους συμπαιχτες.

 

Και στους Dallas Που εχει ικανους συμπαιχτες παλι ολα μονος του τα κανει.

 

Γκαλης παντως κι εγώ νομίζω σαν αξια ειναι μεγαλυτερος του Ντιρκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι τιτλους εχει κερδισει με τους Μαβερικς?

 

Πως είπαμε ότι μπαίνει το -1;

 

Δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία, ο ντιρκ τον έχει μεγαλύτερο από τον νικ, αλλά μάλλον Ιωάννη δεν έχεις παρακολουθήσει τον Νοβιτσκι.

 

Toν εχω παρακολουθησει μόνο με την Εθνικη του.

Τι να πουν ομως και καποιοι φιλοι μας που κρινουν το Γκαλη χωρις να τον εχουν παρακολουθησει, παρα μονο απο καποια μονταρισμενα κλιπακια στου UTube, συνηθως πολυ κακης αναλυσης?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιωάννη, στα νιάτα μου εξπερμάτωνα με 2 πράμματα (για διαφορετικούς λόγους) : 1) με τις κινήσεις της Κάιλι Μινόγκ στη σκηνή 2) με τις κινήσεις του Νικόλα στο παρκέ. Δεν κάνω όμως έτσι. Δεν μπορούμε ν' ακυρώσουμε το μεγαλείο του Νοβίτσκι ως παίχτη (από οποιαδήποτε άποψη), επειδή ο Γκάλης είχε κινήσεις (συνδυασμός έμφυτου ταλέντου και αθλητικής ευφυίας) και αθλητικές δυνατότητες (και εγγενείς και δουλεμένες με πολύ αφοσίωση) που τον καθιστούσαν ερωτεύσιμο. Γιατί αυτό ήταν ο Νικ : ένας παίχτης που θαύμαζες λόγω της επιθετικής του δεινότητας, συνδυασμένης με χάρη κι ομορφιά. Κι αποτέλεσμα είτε να τον "ερωτεύεσαι", είτε να τον μισείς (ούτε ο πρώτος ήταν που ζούσε κάτι τέτοιο, ούτε ο τελευταίος υπήρξε). Πώς όχι, όταν χόρευε αντιπάλους που του ρίχνανε και 20 και 30, και 40 ακόμα πόντους ύψος. Και καταξιωμένους. Κι άμα λάχει, περισσότερους από έναν τη φορά. Μιλάς ως "ερωτευμένος" όμως. Κι όχι τόσο "αντικειμενικά", όσο θέλεις να πιστεύεις. Διότι ο Νικ, είπαμε, ήταν μια μάστιγα με τη μπάλα στα χέρια. Υπήρχαν όμως παίκτες και πριν και μετά από αυτόν, και στην Ελλάδα και στον κόσμο (πλην του γνωστού μας ΝΒΑ) που επίσης έκαναν πράμματα και θάματα. Κι αν βάλεις κάτω τους αριθμούς, σίγουρα θα βρεις πολλούς "καλύτερους" (...μέχρι κι ο Κορωνιός, έχει να λέει ότι τον ξεπέρασε σε πόντους, στην Α1, που λέγαμε). Οι αριθμοί όμως δεν είναι εκεί για ν' ακυρώσουν τον Γκάλη. Διότι το πόσο μαγευτικός ήταν ως επιθετικός, δε μετριέται με στατιστικές. Είναι εκεί, για να μην ακυρώνουμε και άλλους παικταράδες.

 

Τεσπα, είναι άκυρο να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Κι αυτό που κατάφερε ο Γκάλης, να κάνει δηλαδή την Ευρώπη να παραμιλάει, να λέει από "βλακείες" μέχρι διθυράμβους στ' όνομά του, να έχει κερδίσει τον σεβασμό της σε σχεδόν ισάξιο βαθμό με την εν Ελλάδι αναγνώρισή του, είναι το ζουμί (δεν λέω "για τον κόσμο όλο" -πλην πάντα τις ΗΠΑ- διότι σε παγκόσμιο επίπεδο, δυστυχώς δεν κατόρθωσε να αναγνωριστεί το ίδιο, μέσω της Εθνικής. Αλλά όταν η Ευρώπη είναι που μετράει, μετά από τις ΗΠΑ, κλάιν οι υπόλοιποι). Γι' αυτό και δεν μπορεί κανείς να του στερήσει τουλάχιστον τον τίτλου του "καλύτερου επιθετικού". Πρέπει όμως να μοιράζεται την πρωτιά, ως παίκτης γενικά, μαζί με άλλους. Ένας και μόνο, καλύτερος όλων, μέσα και οι κινήσεις, μέσα και οι άμυνες, μέσα και τα πρωταθλήματα, μέσα και οι στατιστικές, στο στυλ που υπήρξε ο Τζόρνταν σε πλανητικό επίπεδο, δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα... ακυρωσουμε το μεγαλειο του Νοβιτσκι ως παιχτη?? ποιος το παει να το κανει αυτο?

Μου αρεσει που με ψεγεις για τον Γκαλη, αν και εσυ ησουν που παρενεβεις για να διευκρινησεις στους θαυμαστες των "αντιζηλων" του(βλ. Κορωνιος) οταν αυτος ηταν ο μεγιστος σκορερ και δεν ειχε αντιπαλο.

Αντικειμενικα μιλαω, κι αποδειξη οτι σαν το Γκαλη δε μπορεις να μου βρεις αλλον παιχτη.

+1 κι εγω για Τζορνταν, το εχω ηδη πει, οπως επισης ειπα οτι ειναι παραλογο να συγκρινεις ανομοια πραγματα οπως το ΝΒΑ ειδικα της εποχης που ηταν κλειστη κοινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα λεβεντιά μου, κι εγώ με τον Νικ είμαι. Αλλά αυτά είναι και ΓΟΥΣΤΑ, ξέρεις. Δεν χωράει το "αντικειμενικά", όταν μιλάς περί του σπουδαιοτέρου. Γιατί θα πέσουν να σε φάνε οι γουστάροντες Μπέλοφ, Μίσκιν, Κόρατς, Τζάμσι, Πέτροβιτς, Κούκοτς, Σαμπόνις, Γιαννάκη, Μαρτσιουλιόνις, Xριστοδούλου, Ντίβατς, Πρέλεβιτς, Σρεμπφ, Ντανίλοβιτς, Τζόρτζεβιτς, Στογιάκοβιτς ,Νοβίτσκι, Γκασόλ, Καρνισόβας, Γιασικεβίτσιους κτλ κτλ. Και θα 'χουν -απ' τη μεριά τους- και τα δίκια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα γουστα του καθενος υπαρχουν και τα αντικειμενικα στοιχεια. Ολοι αυτοι που ανεφερες ηταν κορυφες βεβαια αλλα αυτα που εκανε ο γκανγκστερ απλα δεν μπορουσαν/ουν να τα κανουν;)

Καλοι παιχτες υπαρχουν πολλοι, αλλα το thread αυτο μας ρωταει ποιος ειναι ο σπουδαιοτερος. Απ οτι καταλαβα εσυ δεν εχεις αποψη?

Ποιας εποχης εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα πολύ κουράζεται (<-παθητική φωνή) το (ελληνικό μας) θρεντάκι : Καλύτερος επιθετικός του κόσμου πλην ΝΒΑ ; Γκάλης. Καλύτερος παίχτης του κόσμου; Τζόρνταν. Νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν. Τέλος.

Πλην ΝΒΑ εννοεις πλην αμερικανων ή πλην αυτων που επαιξαν στο ΝΒΑ?

 

Τελοσπαντων καλυτερος επιθετικος/σκορερ που επαιξε ποτέ στην ευρωπη(και οχι απαραιτητα το πικ του να ηταν παιζοντας στην ευρωπη(πχ Ντομινικ, Ινγλις, κλπ) πρεπει να ειναι ενας μεταξυ των παρακατω:

Ντομινικ Ουιλκινς

Μπομπ Μακαντου

Τζορτζ Γκερβιν

Νικος Γκαλης

Ντειβιντ Ιγκραμ(ο μοναδικος στην Ελλαδα που κονταροχτυπιοταν στα ισια με τον Γκαλη στον τιτλο του πρωτου σκορερ)

Οσκαρ Σμιντ

Ραντιβοι Κορατς

Μιτσελ Ουιγκινς

Αλεξ Ινγλις

Αντριαν Νταντλι

Ρολαντο Μπλακμαν

Ντιρκ Νοβιτσκι

Ντραζεν Πετροβιτς

Αλφονσο Φορντ

Σαν Επιφανιο

Γουολτερ Μπερι

Μπρανισλαβ Πρελεβιτς

Αντονελο Ριβα

Εντι Τζονσον

Χ.Καρλος Ναβαρο

 

Αν βγαλουμε τους αμερικανους και τον Σμιντ μενουν οι εξης καλυτεροι σκορερς που επαιξαν στην ευρωπη:

Γκαλης

Κορατς

Νοβιτσκι

Πετροβιτς

Ναβαρο

Πρελεβιτς

Σαν Επιφανιο

Ριβα

 

Εγω διαλεγω Γκαλη ανετα. :D

 

 

Eιναι προς τιμην του Γκαλη οτι παρα το πολυ βαρυ ονομα που διαθετει επελεξε να αποσυρθει απο τα φωτα της δημοσιοτητας, τα πλουσιοπαροχα συμβολαια και γενικως τα κοινα δρωμενα (οπως κανανε διαφοροι της γενιας του εκμεταλευομενοι τη λαμψη που τους εδωσε ο ιδιος, ειτε τοτε συμπαικτες του, ειτε τοτε προπονητες του) και απλα να δουλεψει ησυχα και χωρις τυμπανοκρουσιες για το μπασκετ με τα πιτσιρικια.

 

Ουτε βουλευτης εγινε, ουτε προπονητης σε Εθνικες και ομαδες της Α1 με πλουσιοπαροχα συμβολαια και μπολικα μεγαλα λογια, πολλες φορες απαξιωτικα για ανθρωπους που προσφερουν στο αθλημα, ουτε διακωμωδησε το αθλημα οπως καναν εκ των υστερων καποιοι αλλοι, ουτε σε ιντριγκες συμμετειχε ποτε παροτι διαφοροι προσπαθησαν να δημιουργησουν τετοιες εις βαρος του για να κλεψουν απτη λαμψη κλπ κλπ

 

Παντα το κεφαλι χαμηλα, παντα λιγα λογια και παντα δουλεια.

Ο γκαλης βεβαια να πουμε εδω οτι το κεφαλι ποτέ δνε το ειχε χαμηλα. Ποτέ δεν θα επαιρνε το βραβειο ταπεινοφροσυνης πχ. Δεν ηταν ταπεινος αλλά ρεαλιστης. Περιαυτολογουσε και του αρεσε να ακουει καλα λογια για αυτον. Ηταν ενας Τσιαρτας αλλά αυτος τουλαχιστον το αξιζε 100%.

 

Ο Παταβουκας καθε αλλο παρα αμπαλος ηταν.

Αμπαλος δεν ηταν αλλά ηταν ακριβως αυτο που λεμε χρυση μετριοτητα.

Λιγο πανω απο το μετριος και ποτέ δεν ξεφευγε απο εκει.

 

Τελος να πω οτι τοτε το NBA ηταν μια κλειστη κοινοτητα, δεν επιτρεπονταν σε NBAer να παιζει στην Εθνικη της χωρας του.

Δεν εφταιγε το ΝΒΑ για αυτο. Το ΝΒΑ ηταν επαγγελματικο και η ΦΙΜΠΑ απαγορευε σε επαγγελματιες να παιζουν στις διοργανωσεις της. για αυτο αλλωστε ο Οσκαρ Σμιντ οπως ελεγε δεν ηθελε να παει στο ΝΒΑ γιατι δεν θα μπορουσε να παιξει μετα στην χωρα του.

 

Τωρα προσεξα οτι ο τιτλος ειναι "ο σπουδαιοτερος μπασκετμπωλιστας" οχι "ο καλυτερος".

Αρα η απαντηση ειναι υποχρεωτικα Νικος Γκαλης: Αλλαξε τον ρου μιας ολοκληρης χωρας και την εβαλε στο μπασκετικο χαρτη και στις super επιτυχιες;)

Μαζι με τον Φασουλα οπως ειπα. Χωρις τον Γκαλη τιποτα απο αυτα δεν θα γινονταν αλλά το ιδιο ισχυει και για τον Φασουλα.

Ο μοναδικος ψηλος μας και μαλιστα με εξαιρετικες αμυντικες ικανοτητες. Αν δεν υπηρχε αυτος τοτε οι ψηλοι/ημιψηλοι των αντιπαλων ομαδων θα εκαναν παρτυ.

 

Το ξερεις? Εχεις ζησει στη ΓΕρμανια? Εχεις παιξει μπασκετ σε γερμανικες ομαδες?

Το οτι οι Ελληνες εχουν αναγκη επιτυχιες στον αθλητισμο, ειναι επισης δικη σου ερμηνεια..

Υ.Γ. Οτι εκανε ο ενας, το εκανε (στο πολλαπλασιο) ο άλλος. Ειπαμε, μεγας ο Γκαλης, αλλα Νοβιτσκι δεν ηταν

???????

Δεν ειμαστε καλα. Σε τι δεν ηταν Νοβιτσκι?

Σαν σκορερ φυσικα και ο Γκαλης μαλλον ειναι πολυ καλυτερος απο τον Νοβιτσκι οσον αφορα την ευρωπη. Σε συνθηκες ΝΒΑ ΟΚ πιθανοτατα λογω υψους και σωματικων προσοντων γενικα ο Νοβιτσκι ειναι πολυ καλυτερος απο τον Γκαλη ακομα και σαν σκορερ.

Σαν σουτερ ο Νοβιτσκι σαφως ειναι καλυτερος του Γκαλη. Αλλά σαν επιθετικος γενικα ειπαμε, για ευρωπη ο Γκαλης ηταν καλυτερος, ενω για ΝΒΑ οπου οι συνθηκες ειναι πολυ πιο δυσκολες ο Νοβιτσκι ειναι καλυτερος.

 

Aν βγαλεις τις παρωπιδες θα δεις πως ο Νοβιτσκι ειναι καλυτερος του Γκαλη σε ολους τους τομεις. Ο γερμανος, παιζοντας σε μια εποχη που το ευρωπαικο μπασκετ εχει γινει πολυ περισσοτερο ομαδικη υποθεση παρα ατομικη, καταφερε να το κανει ξανα One man show. Φαντασου να επαιζε τοτε, με τις αμυνες πισω απο το τριποντο και τους αμυντικους-περιπατητες, τι οργια θα ειχε κανει (οχι οτι δεν τα εκανε στην εποχη μας).

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Δεν μπορεις να μεταφερεις τον τωρινο Νοβιτσκι με τις τωρινες συθνηκες και τεχνογνωσια προπονησης και το τωρινο σωμα που εχει αποκτησει, στο παρελθον, στο 1988 πχ οπου επαιζε ο Γκαλης. Δεν μπορεις να το κάνεις αυτο.

Διοτι ετσι με αυτη την λογικη και τον Περπερογλου αμα τον μετεφερες στο 1930 στο πρωταθλημα ΑΒΑ στην Αμερικη θα ηταν απο τους καλυτερους και θα ελαμπε λες και ειναι ο Τζορνταν.

 

Αυτη η νοητη χορνομεταφορα που κάνεις στην συγκριση σου ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΤΟΠΗ.

Ο Νοβιτσκι αμα ηταν της γενιας του Γκαλη, θα ειχε συνθηκες προπονησης ιδιες με αυτες που εκαναν τοτε οι ομαδες, ιδια "βοηθητικα" ροφηματα κλπ. Οποτε θα ηταν και αυτος πιο αργος, πιο αδυναμος, κλπ και δεν θα τους εκανε τοσο "κουδουνια" οσο νομιζεις. Φυσικα και θα ξεχωριζε το ταλεντο του απλως δεν θα ηταν τοσο φοβερος οσο λες.

 

Μπακατσιας/Λημνιατης ηταν οι πρωτοι Pg που μπορουσαν να παιξουν σε πολυ υψηλο ρυθμο. Κακως ο πρωτος λοιδορηθηκε τοσο πολυ για το σουτ του. Επρεπε να βγει ενας Παπαλουκας για να καταλαβουν μερικοι σχολιαστες, πως η ελλειψη σουτ δεν ειναι λογος απαξιωσης.

Ο Παπαλουκας που λες δεν εχει σουτ σαφως. Αλλά οποτε σουταρει εχει πολυ υψηλα ποσοστα. Για καποιες περιοδους ηταν και απο τα υψηλοτερα της ευρωλιγκας προπερσι καθως και αλλες χρονιες στο 3ποντο.

Καμια σχεση με το σουτ του Μπακατσια το οποιο ηταν αθλιο.

 

Απ τους πιο υπερτιμημενους μπασκετμπολιστες κατα την αποψη μου ηταν/ειναι ο Καλαιτζης.

Πότε υπερτιμηθηκε ο Καλαιτζης?? :blink: :o

Παντα μετριος θεωρουνταν.

 

 

Και τι τιτλους εχει κερδισει με τους Μαβερικς?

??????? :wacko: :wacko:

Τι σημασια εχει αυτο??

Πρεπει να εχεις και ομαδα για να κερδισεις κατι στο ΝΒΑ. Ειναι πολυ μεγαλος αγωνας δρομου και η τυχη δεν βοηθα αν δεν εχεις ομαδα ικανη. Ακομα και ο Τζορνταν δεν πηρε ποτέ μόνος του εναν τιτλο. Παντα η ομαδα τον παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post ποταμος... Θα κανω κι εγω εναν παρομοιο ποταμο :-)

 

καλυτερος επιθετικος/σκορερ που επαιξε ποτέ στην ευρωπη(και οχι απαραιτητα το πικ του να ηταν παιζοντας στην ευρωπη(πχ Ντομινικ, Ινγλις, κλπ) πρεπει να ειναι ενας μεταξυ των παρακατω:

Ντομινικ Ουιλκινς

Μπομπ Μακαντου

Τζορτζ Γκερβιν

Νικος Γκαλης

Ντειβιντ Ιγκραμ(ο μοναδικος στην Ελλαδα που κονταροχτυπιοταν στα ισια με τον Γκαλη στον τιτλο του πρωτου σκορερ)

Οσκαρ Σμιντ

Ραντιβοι Κορατς

Μιτσελ Ουιγκινς.................

 

Δε ξερω αν το προσεξες αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των παιχτων της λιστας σου ειναι παιχτες της συγχρονης εποχης. Τι γινεται με δεκαετια του 70, του 60, του 50 κοκ?

 

Ο γκαλης βεβαια να πουμε εδω οτι το κεφαλι ποτέ δνε το ειχε χαμηλα. Ποτέ δεν θα επαιρνε το βραβειο ταπεινοφροσυνης

 

Aπο που προκυπτει αυτο? Εγω τον θυμαμαι παντοτε μετρημενο και λιγομιλητο, ποτέ δεν εκανε θορυβο. Επαγγελματιας και κυριος μεσα κι εξω απ τα γηπεδα.

 

Δεν εφταιγε το ΝΒΑ για αυτο. Το ΝΒΑ ηταν επαγγελματικο και η ΦΙΜΠΑ απαγορευε σε επαγγελματιες να παιζουν στις διοργανωσεις της.

 

Eιπα εγω ποιος εφταιγε? :-)

Το ΝΒΑ ειχε 82 αγωνες τη χρονια συν τα πολυαριθμα playoffs και οι κανονες ηταν διαφορετικοι (4 12λεπτα, τριποντο απ τα 7.25 κλπ)

 

Μαζι με τον Φασουλα οπως ειπα. Χωρις τον Γκαλη τιποτα απο αυτα δεν θα γινονταν αλλά το ιδιο ισχυει και για τον Φασουλα.

Ο μοναδικος ψηλος μας και μαλιστα με εξαιρετικες αμυντικες ικανοτητες. Αν δεν υπηρχε αυτος τοτε οι ψηλοι/ημιψηλοι των αντιπαλων ομαδων θα εκαναν παρτυ.

 

Yπενθυμιζω οτι τον Φασουλα τον συνεκρινα με τον Σαμπονις (αν και επιθετικα δεν ηταν οσο καλος θα επρεπε).

 

???????

Δεν ειμαστε καλα. Σε τι δεν ηταν Νοβιτσκι?

Σαν σκορερ φυσικα και ο Γκαλης μαλλον ειναι πολυ καλυτερος απο τον Νοβιτσκι οσον αφορα την ευρωπη. Σε συνθηκες ΝΒΑ ΟΚ πιθανοτατα λογω υψους και σωματικων προσοντων γενικα ο Νοβιτσκι ειναι πολυ καλυτερος απο τον Γκαλη ακομα και σαν σκορερ.

Σαν σουτερ ο Νοβιτσκι σαφως ειναι καλυτερος του Γκαλη. Αλλά σαν επιθετικος γενικα ειπαμε, για ευρωπη ο Γκαλης ηταν καλυτερος, ενω για ΝΒΑ οπου οι συνθηκες ειναι πολυ πιο δυσκολες ο Νοβιτσκι ειναι καλυτερος.

 

Συμφωνω σε ολα αυτα εκτος απο την φραση που μαυρισα. Eκτος του οτι ειναι αντιθετη με την υπολοιπη παραγραφο, δεν ισχυει κατι τετοιο. Τι ποσοστα ευστοχιας εχει ο Νοβιτκσι και σε τι μ.ο. ποντων ανα αγωνα? Υποψην οτι τα περισσοτερα σουτ του ειναι μεσα στη ρακετα!

 

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Δεν μπορεις να μεταφερεις τον τωρινο Νοβιτσκι με τις τωρινες συθνηκες και τεχνογνωσια προπονησης και το τωρινο σωμα που εχει αποκτησει, στο παρελθον, στο 1988 πχ οπου επαιζε ο Γκαλης. Δεν μπορεις να το κάνεις αυτο.

Διοτι ετσι με αυτη την λογικη και τον Περπερογλου αμα τον μετεφερες στο 1930 στο πρωταθλημα ΑΒΑ στην Αμερικη θα ηταν απο τους καλυτερους και θα ελαμπε λες και ειναι ο Τζορνταν.

 

Aς μην υπερβαλλουμε...:-) Δεν αλλαξε δα τοσο πολυ το μπασκετ μεσα σε 20 χρονια. Απλα, αλλο ηταν το παιχνιδι του γκαρντ Γκαλη, αλλο του Νοβιτσκι.

 

??????? :wacko: :wacko:

Τι σημασια εχει αυτο??

Πρεπει να εχεις και ομαδα για να κερδισεις κατι στο ΝΒΑ. Ειναι πολυ μεγαλος αγωνας δρομου και η τυχη δεν βοηθα αν δεν εχεις ομαδα ικανη. Ακομα και ο Τζορνταν δεν πηρε ποτέ μόνος του εναν τιτλο. Παντα η ομαδα τον παιρνει.

 

Οταν αναφερομαστε σε καποιον οτι δεν εχει ισαξιους συμπαικτες και τα κανει ολα αυτος, αξια εχει εφοσον κατακτησει καποιο τιτλο, καποιο πρωταθλημα. Αλλιως δεν αποδεικνυεται κατι, απλα εχει κακους συμπαιχτες:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν το προσεξες αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των παιχτων της λιστας σου ειναι παιχτες της συγχρονης εποχης. Τι γινεται με δεκαετια του 70, του 60, του 50 κοκ?

Εχω διαβασει πολλα και για αυτους αλλά απλως εχω διαβασει, δεν εχω δει οποτε δεν μπορω να κρινω.

 

 

Aπο που προκυπτει αυτο? Εγω τον θυμαμαι παντοτε μετρημενο και λιγομιλητο, ποτέ δεν εκανε θορυβο. Επαγγελματιας και κυριος μεσα κι εξω απ τα γηπεδα.

Εννοειται δνε λεω κατι διαφορετικο. Μετρημενος και λιγομιλητος ηταν αλλά ηταν πολλες οι φορες που φαινοταν οτι του αρεσε που μιλουσαν με μεγαλα λογια για αυτον και το συνεχιζε συμφωνοντας. Και επαναλαμανω καλα εκανε διοτι ητνα ρεαλιστης. Αμα εισαι καλος γιατι να μην το πεις?

 

 

Yπενθυμιζω οτι τον Φασουλα τον συνεκρινα με τον Σαμπονις (αν και επιθετικα δεν ηταν οσο καλος θα επρεπε).

Ο Φασουλας ηταν παρα πολυ καλος αμυντικος ενω επιθετικα δεν ηταν το "αγγουρι" που ολοι φανταζονται και λενε.

Ναι φυσικα και το στυλ του στην επιθεση ηταν ΑΙΣΧΟΣ, χάλια μαυρα, κανενα ομορφο στυλ, σαν αγγουρι σουταρε, αλλά γενικα οι επιθετικες του ικανοτητες με την γρηγορη κινηση πιβοτ και το γρηγορο ρολαρισμα στον αντιπαλο ηταν ενας ιδιαιτερα αποτελεσματικος τροπος επιθεσης και του εβγαινε. Το καρφωμα του επισης ηταν πολυ γρηγορο προς το καλαθι και δεν κοβοταν καθολου ευκολα. Ητνα και πολυ εντυπωσιακο βεβαια με καρφωμα με δυναμη και συνηθως με 2 χερια και ανοιχτα τα ποδια. Εντυπωσιακος οταν καρφωνε!!

Στο σουτ και στις αλλες κινησεις(ντριμπλα προς τα μπροστα με την μπαλα πχ δεν μπορουσε να κανει ουτε ενα βημα!) ηταν τελειως τραγικος βεβαια.

 

Με τον Σαμπονις φυσικα και δεν συγκρινεται. Αλλά οχι οτι ο Σαμπονις ηταν και τοσο πολυ καλυτερος.

 

 

Συμφωνω σε ολα αυτα εκτος απο την φραση που μαυρισα. Eκτος του οτι ειναι αντιθετη με την υπολοιπη παραγραφο, δεν ισχυει κατι τετοιο.

Δεν ειναι αντιθετη με την υπολοιπη παραγραφο. Αλλο σκορερ, αλλο σουτερ. Ο Γκαλης δεν ηταν ποτέ σουτερ. Σουπερ σκορερ ηταν. Ο Νοβιτσκι ειναι σουπερ σουτερ και πολυ καλος σκορερ.

 

 

Τι ποσοστα ευστοχιας εχει ο Νοβιτκσι και σε τι μ.ο. ποντων ανα αγωνα?

Τελειως διαφορετικα τα πρωταθληματα που συμμετειχαν οποτε δεν εχει νοημα η συγκριση.

Παντως μεσο ορο φετος στο ΝΒΑ εχει γυρω στους 23.5 ποντους ανα αγωνα με ποσοστα ~55% στα διποντα.

 

Υποψην οτι τα περισσοτερα σουτ του ειναι μεσα στη ρακετα!

(πως φαινεται οτι δεν βλεπεις ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΒΑ)

Και υποψιν οτι τα περισσοτερα σουτ του ειναι εξω απο τη ρακετα. :rolleyes:

Απο τα 2 χαι-ποστ και λιγο εξω απο την βολη συνηθως σουταρει ο Νοβιτσκι.

Καμια σχεση με κλασικο ψηλο δηλαδη.

 

 

Aς μην υπερβαλλουμε...:-) Δεν αλλαξε δα τοσο πολυ το μπασκετ μεσα σε 20 χρονια. Απλα, αλλο ηταν το παιχνιδι του γκαρντ Γκαλη, αλλο του Νοβιτσκι.

Το ευρωπαικο αλλαξε 180°.

Εκει που οι αμυνες στην ευρωπη ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ πριν το 1990 πλεον εχουν γινει απιστευτα σκληρες!!

Μεσα και εξω.

Το αντιθετο στο ΝΒΑ. Εκει που οι αμυνες στα 80ς ηταν σκληρες γενικα(απιστευτα σκληρες στην ρακετα και σχετικα μετριες στην περιφερεια), στα 2000ς και ειδικα μετα το 2002 εγιναν χαλαρες γενικα(απιστευτα χαλαρες στην ρακετα και μετριες στην περιφερεια-πλεον βεβαια εχει διορθωθει λιγο το κακο και η ρακετα εσφιξε αρκετα και παλι-οχι οπως στα 80ς και 90ς βεβαια- καθως και η περιφερειακη αμυνα ειναι μαλλον καλυτερη απο τα 80ς.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...