Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προτιμησε το 5210 απτην grid (με βαση οσα εχω δοκιμασει).

 

Τα 15χιλιομετρα δεν ειναι μυθος. Το 5210 το εχω τσεκαρει σε αποσταση 20 χιλιομετρων περιπου και επιανα ~13db. Φυσικα τηρουμενης της προυποθεσης που θετει η ιδια η TP-Link. Να υπαρχει ενα 5210 στην μια ακρη κι αλλο ενα στην αλλη και να εχουνε οπτικη επαφη μεταξυ τους.

 

Απο κει και περα για οσα ρωτας.

Το 5210 μπορει να δουλεψει ως access point με WPA-PSK, δηλαδη μπορει να εκπεμψει σημα (που θα παιρνει ενσυρματα) με αυτο το encryption.

Δεν μπορει ομως να λαβει σημα απο αλλο δικτυο με τετοιο encryption. Αρα ουτε να το επανεκπεμψει.Eπισης τι εννοεις να την συνδεσεις σε usb-stick? Το 5210 δεν ειναι κεραια. Ειναι access point με ενσωματωμενη κεραια και δεν νομιζω οτι συνδεεται σε usb stick. Συνδεεται απευθειας στο PC σου με ethernet.

 

Φιλε,να σε ρωτησω κατι..

 

Εγω μενω σε μονοκατοικια με 2 σπιτια σε αποσταση 10-15 μετρων max μεταξυ τους!!

Μολις εβαλα ιντερνετ<wireless router> στο ενα σπιτι και θελω να μεταφερω ΑΣΥΡΜΑΤΑ το ιντερνετ και το τηλεφωνο<ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτο!> στο αλλο σπιτι!!

αυτο το 5210 θα κανει δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε,να σε ρωτησω κατι..

 

Εγω μενω σε μονοκατοικια με 2 σπιτια σε αποσταση 10-15 μετρων max μεταξυ τους!!

Μολις εβαλα ιντερνετ<wireless router> στο ενα σπιτι και θελω να μεταφερω ΑΣΥΡΜΑΤΑ το ιντερνετ και το τηλεφωνο<ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ αυτο!> στο αλλο σπιτι!!

αυτο το 5210 θα κανει δουλεια?

Για να μεταφερεις internet ναι.

Για τηλεφωνο δεν νομιζω να ειναι εφικτο, αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Βασικα για το τηλεφωνο μπορεις απλα να χρησιμοποιησεις ενα ασυρματο τηλεφωνο που λογικα σε καλυπτει σε θεμα εμβελειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εχω παρει κι εγω το συγκεκριμενο και θελω να ρωτησω κατι (ο ψιλοασχετος) .....

 

Τα default passwords απο ρουτερ που βρισκει (thomson, OTE κτλ) σε ποια επιλογη στο security settings τα βαζουμε;

 

Γιατι δοκιμασα σε WPA-PSK/WPA2-PSK και δεν καταφερα τιποτα .....

(το WPA/WPA2 γιατι ειναι απενεργοποιημενο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει κι εγω το συγκεκριμενο και θελω να ρωτησω κατι (ο ψιλοασχετος) .....

 

Τα default passwords απο ρουτερ που βρισκει (thomson, OTE κτλ) σε ποια επιλογη στο security settings τα βαζουμε;

 

Γιατι δοκιμασα σε WPA-PSK/WPA2-PSK και δεν καταφερα τιποτα .....

(το WPA/WPA2 γιατι ειναι απενεργοποιημενο; )

Δεν ειναι συμβατο με wpa/psk encryption των thomson/speedtouch. Αρα αν το router με το οποιο προσπαθεις να συνδεθεις χρησιμοποιει αυτο το encryption τοτε δε θα συνδεθεις ποτε (εφοσον ειναι thomson/speedtouch).

 

Το encryption μπορεις να το δεις απο τα wireless δικτυα στο laptop σου. Tα win αναγνωριζουν το encryption.

 

Καλα ειναι να παιξεις με WEP encryptions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σ' ευχαριστω ομοϊδεατη :) (την πικρα μου μεσα :mad: ) .....

 

 

Δεν ειναι συμβατο με wpa/psk encryption των thomson/speedtouch. Αρα αν το router με το οποιο προσπαθεις να συνδεθεις χρησιμοποιει αυτο το encryption τοτε δε θα συνδεθεις ποτε (εφοσον ειναι thomson/speedtouch).

 

Ετσι εξηγηται γιατι ενω με το laptop εμπαινα, με το 5210 δεν .....

 

Το encryption μπορεις να το δεις απο τα wireless δικτυα στο laptop σου. Tα win αναγνωριζουν το encryption.

 

Το κακο ειναι οτι σε αυτα που θελω, το laptop (lenovo g550) δεν τα "βλεπει" (ειναι μαλον μακρια) και το 5210

δεν δειχνει encryption, αλλα ουτε και το inSSIDer 2.0 που εχω στο laptop μπορει να δει

ασυρματα δικτυα μεσω του 5210 ......

 

Καλα ειναι να παιξεις με WEP encryptions.

 

Καλα ειναι αλλα σπανιζουν και που να τα βρεις :mrgreen: ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις εφοσον συνδεεσαι με το laptop πανω σε ενα δικτυο WPA/PSK να αλλαξεις το wifi configuration/encryption mode του thomson σε WEP. Και μετα αναλαμβανει το 5210.

 

*Εχε υποψιν οτι τα pc που συνδεονταν πανω στο wifi δε θα μπαινουν αν δε γινει αλλαγη στα properties του δικτυου απο τα windows στο καθε ενα ξεχωριστα. Αρα, νοουμενο οτι μιλαμε για δικο σου router θα πρεπει να κανεις αλλαγες σε ενα ενα τα pc σου τα wireless properties για να καταφερεις να ξανασυνδεθεις χωρις το 5210.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να την αγοράσω για να έχω δωρεάν ίντερνετ από τον Δήμο της περιοχής μου.

Μήπως θα ήταν λιγάκι παρακινδυνευμένο αν την έβαζα σε ιστό πάνω στη στέγη ή θα ήταν καλύτερο να την έβαζα στην βεράντα ακριβώς κάτω από την ταράτσα.

 

Εσείς που την έχετε τοποθετήσει;

 

Σαν να πήρε το μάτι μου στις οδηγίες πως δεν πρέπει να πέφτει το φως του ήλιου επάνω της.

Την έχω δει από κοντά και δε μου φάνηκε το κάλυμμα και πολύ στεγανό.

Αν την έβαζα π.χ στην στέγη σε περίπτωση δυνατής βροχής ίσως να έχει πρόβλημα.

 

 

Απαντήστε μου αν έχετε την διάθεση μιας και σκέφτομαι να την παραγγείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο νερα και υγρασιες μη την φοβασαι. Το καλοκαιρι ομως παιζει να φαει τρελα ζορια με τους καυσωνες η πλακετα που ειναι στο εσωτερικο της. Καθως ξεπερνα κατα πολλους βαθμους το max operating temperature.

 

Mπορει το πρωτο καλοκαιρι να σου δουλεψει, δεν εγγυωμαι ομως για τα επομενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φάνηκε και πολύ στεγανό το κάλυμμα στο κάτω μέρος.

Μάλλον θα την βάλω στην βεράντα κάτω από την ταράτσα ακριβώς οπού ελάχιστα θα την βλέπει ο ήλιος. Μόνο τις πρώτες ώρες το πρωί.

 

Πιστεύω πως θα αντέξει έτσι. Μα λες και θα έχει τόσες μέρες καύσωνα.

 

Θα ξεπεράσει άλλωστε η θερμοκρασία τους 65 βαθμούς που είναι το άνω όριο της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλακετα ζεσταινεται απο μονη της ουτως η αλλως λογω λειτουργιας.

Αν τωρα την καει ο ηλιος νταλα μεσημερι κατα τους καλοκαιρινους μηνες ε λογικα θα ξεπερναει τους 65. Οποτε καλα κανεις και την τοποθετεις κατω απο στεγαστρο.

 

Απο κατω ειναι στεγανο μην το φοβασαι δε θα βαλει υγρασια. Το καπακι μπορει να μη στεγανοποιει διοτι ετσι κι αλλιως πρεπει να περασει το ethernet μεσα. Προστατευει απτα νερα ομως. Στεγανοποιηση για την υγρασια εχεις μεσα απτο καπακι, εκει που ειναι η υποδοχη του ethernet χοντρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδία γιατί τόση ανησυχία για την συγκεκριμένη κεραία ?

Την έχω και εγώ περίπου 1,5 χρόνο πάνω στην σκεπή του σπιτιού μου την βλέπει ο ήλιος η βροχή το χιόνι και αυτή εκεί δουλεύει άψογα . αυτά είχα να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά περίμενα απάντηση από κάποιον που την έχει τοποθετήσει στην στέγη.

Εκεί σκέφτομαι να την βάλω και γω αφού την έχεις 1,5 χρόνο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας κι απο μενα.

εχω μια απορια, οταν εχουμε 2 συσκευες TL-WA5210G

σε αποσταση 500 μετρα το ενα απο το αλλο

πως πρεπει να τα ρυθμισουμε για να κανουμε δικτυο?

θελω να κανω δικτυο με ενα φιλαρακι και δεν τα καταφερνουμε. :(

 

Καταρχήν διεφρινισε τι δίκτυο θες να κανείς για να μηραζεις ιντερνέτ?

 

Η IP του είναι 192.168.1.254(και στα 2 AP) αν δεν έχεις ruter της forthnet δεν θα έχεις πρόβλημα,

Όποτε αλλάζουμε την εργοστασιακή ip στο 1 απο τα 2 Ap η και στα 2 σε μια ip 192.168.1.1-254 που να μην χρησιμοποιείται ήδη, user name & pass : admin, admin .

Μπορείς να τα έχεις στο ίδιο δωμάτιο ώστε να δοκιμάσεις αν συνδέονται τα 2 AP, αυτο που ειναι απο την απομακρυσμένη μεριά μπορεί να ειναι ap-rοuter και απο την μερια που εχει internet να ειναι ap-client.

 

Αφού ρυθμίσουμε τα 2 Ap να συνδέονται μεταξύ τους βάζοντας χειροκίνητες ip. επιλεγουμε το encryption που θελουμε στο router-ap και αφού κάνουμε αποθήκευση το αφήνουμε ανυχτο ώστε να συνδεθεί σε αφτο το ap-client(ρυθμίζοντας το με τα αντιστιχα ssid και κλειδια ασφαλιας του router-ap).

 

Υπό κανονικές συνθήκες ο απομακρυσμένος υπολογιστής θα ανήκει στο ίδιο δίκτυο με το δικό σου αν πάρει ip απεφθειας από τον adsl router. Εστι μπορείς να κανείς διαμοιρασμό αρχείων και αλλα.

 

Αν όλα έχουν σωστά θα μπορούν να συνδεθούν από κοντά τότε μπορούν και από μακρυά, βάζοντας και ~1km στο distanse settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...